Jak niebezpieczna jest mokra podłoga serwerowni


78

Mamy kilka serwerów typu tower w małej serwerowni. Dywan jest mokry z powodu chłodnicy i nikt tak naprawdę nie martwi się tym, ale nie jestem zbyt szczęśliwy. Jestem tylko słabym programistą, ale wydaje mi się, że jestem bardziej zaniepokojony niż sprzętowi faceci!

Czy to niebezpieczne? Co może się stać najgorsze? Mój instynkt mówi, że woda + (elektryczna * allOfOurData) = niebezpieczna.


30
Myślę, że dywan został włożony, aby wchłonąć wodę ...
JMK,

40
@Heisenburg ... masz dostał się żartować.
tombull89,

21
Zamiast więc rozwiązać problem, włożono dywan, aby wchłonąć wodę. Dywan, na którym stoją twoje serwery. Ja nawet nie ...
tombull89

12
Jeśli dywan został tam umieszczony, aby wchłonąć wodę, musisz zaktualizować swoje CV. To miejsce jest tykającą bombą zegarową.
MDMarra,

16
Na pewno potrzebujesz tam dmuchaw gorącego powietrza, aby wysuszyć dywan.
dunxd

Odpowiedzi:


69

Dywan to duże „NIE! NIE!!' do pokoju, w którym znajdują się urządzenia o wysokiej wartości ze względu na ryzyko pożaru. Woda też jest, z oczywistych powodów. Należy natychmiast wezwać konserwację i zlecić naprawę systemu odwadniającego. Woda może naprawdę powodować problemy, natychmiast poinformować przełożonych i zwrócić ich uwagę na tę sprawę.


26
„ale… ale… dywan jest zalany wodą. Więc nie ma ryzyka pożaru!” Słyszę tylko, jak ktoś myśli, że to rozwiązanie z jeniusa.
albiglan,

14
nie zapomnij o zwiększonym ryzyku statycznym (ESD) dywanu.
RyanTM,

6
@ Ryan nie jest takim problemem, gdy dywan jest mokry ...
Meagar

7
Ogień, wyładowania elektrostatyczne, kurz - wszelkiego rodzaju powody, aby unikać dywanów w serwerowni. Czasami jednak znajdujesz się w biurze, w którym nie ma miejsca / budżetu na wykonanie odpowiedniej serwerowni. Pracuj jednak nad jednym problemem na raz (a woda jest gorsza niż wykładzina - zwłaszcza jeśli masz oba w tym samym czasie, ponieważ teraz musisz również pomyśleć o pleśni)
voretaq7

5
Jeśli nie możesz go sprzedać z powodu zagrożenia bezpieczeństwa wody i elektryczności, zastanów się nad tym. Stale mokry dywan jest wylęgarnią pleśni, smrodu i jeszcze gorzej. Chorobę legionistów śledzono w wyniku skumulowanej kondensacji na stojąco z klimatyzatora. Mam na myśli, mokry dywan gdziekolwiek?
Bill

54

Nikt nie wspominał „dlaczego” woda w serwerowni jest niebezpieczna. Może to być oczywiste, ale żeby to po prostu pokazać ...

Serwerownie mają sporo sprzętu elektrycznego zasilanego prądem zmiennym i stałym. Zazwyczaj są dobrze uziemione, ale czasami izolacja psuje się lub drut zostaje ściśnięty. Osoba dotykająca potencjału elektrycznego jest chroniona przez skórę lub ubranie (rękawiczki). Zapewnia to rezystancję, która zapobiega przepływowi prądu z elementu o wyższym potencjale do ziemi. Dodanie wody do tej sytuacji zmniejsza opór, umożliwiając przepływ większej ilości prądu przez ciało. (zarówno w postaci prądu omowego, jak i przemiennego) Prąd = napięcie / rezystancja (impedancja))

Jeśli jesteś mokry, różnica potencjałów 60 V może wysłać wystarczająco dużo prądu do twojego serca, aby cię zabić. Nie 120 V, nie 240 V, 60 V. Nie potrzebujesz głównego przewodu elektrycznego, aby spowodować zwarcie.

Aby nadal bić konia ... Prawdopodobnie masz prawo odmówić wejścia do serwerowni. W Stanach Zjednoczonych do tej sytuacji mogą mieć zastosowanie przepisy OSHA i DOL. Możesz odwołać się do standardu OSHA 1910.22 (a) (2). Nie chodzi o to, że warto ominąć reguły OSHA, ale istnieją one z jakiegoś powodu.

Jeśli musisz pracować w takim środowisku, zainwestuj w dobry sprzęt ochrony osobistej (rękawiczki, koszulę i buty), aby zapewnić sobie ochronę. Ale poważnie, jest to zła sytuacja i powinna zostać naprawiona.


5
+1. Biorąc pod uwagę rozmiar bezpiecznika w niektórych serwerowniach, może być NIELEGALNE, aby osoba weszła do pokoju, gdy prąd jest włączony (nawet serwery nie działają - trzeba będzie usunąć bezpieczniki). Wchodzisz w obszar, w którym istnieją regulacje prawne i je ignorujesz.
TomTom,

1
„Czy to niebezpieczne?” Każdy we współczesnym świecie, który pyta o pokój pełen sprzętu elektrycznego / elektronicznego, siedząc na wilgotnym dywanie lub powyżej wilgotnego dywanu, musi kwestionować swoje wykształcenie. Dlatego instalujemy gniazda GFCI w łazienkach. Stanie w kałuży wody i dotykanie obudowy komputera w systemie, który ma złe podłoże i awarię elektryczną, jest potencjalnie śmiertelną sytuacją.
Fiasco Labs,

2
Śmierć lub obrażenia fizyczne przeważają nad utratą danych w dowolnym dniu tygodnia ...
Fiasco Labs,

49

Jeśli te maszyny są bezpośrednio na dywanie (dywan w serwerowni? Poważnie?), Możesz chcieć je podnieść o kilka cali.

Zrobi to każdy nieprzewodzący materiał - drewno, kamień, plastik, pianka itp.

W szczypcie umieść pod nimi karton.


2
Nie mam pojęcia, dlaczego zostało to odrzucone. W skrócie nie ma nic złego w tej radzie. Szczerze mówiąc, należy je wychowywać.
Dan

35
Jasne, kiedy ? Jutro W następnym tygodniu ? Radziłbym mu, aby umieścił je na jakimś podwyższonym wsparciu PRAWO TERAZ.
adapttr

12
+1 za realizm - niektórzy ludzie na tym forum zapominają, że istnieje prawdziwy świat, z którym każdy musi sobie poradzić, zamiast jakiejś cudownej natychmiastowej implementacji idealnego rozwiązania.
dunxd

9
Co dobrego robi karton na mokrej podłodze? Czy to nie tylko nasiąknie?
jva

3
+1 - sam nie poleciłbym kartonu, ale zdecydowanie zabierz swoje serwery przynajmniej kilka centymetrów nad podłogę - SZCZEGÓLNIE, jeśli ma wykładzinę. Będą ssać o wiele mniej pyłu i na dłuższą metę będą znacznie szczęśliwsi.
voretaq7

30

Mamy kilka serwerów typu tower w małej serwerowni.

Połóż je na stole.


4
To jest najbardziej praktyczna rada tutaj, nawet jeśli nie jest to najlepsze rozwiązanie.
Levi Morrison,

+1 za wskazanie oczywistości :)
Andy Fleming

20

Masz 100% racji, że musisz się martwić, musisz poinformować kierownictwo i zalecić wyłączenie serwerów i wyłączenie pokoju do czasu rozwiązania problemu. Wszystko inne jest zaniedbaniem.


11
Czy kiedykolwiek pracowałeś dla firmy? Wiesz, który zarabia pieniądze?
Adapttr

6
@adaptr, zwróć uwagę na słowo „polecać”. Nie „popyt”.
tombull89,

8
@adaptr Tak ma / robi. Także taki, który nie ma wody lecącej po całym DC, ani dywanu, i ma nadmiarowe systemy, więc jeśli ktoś musi zostać wyłączony, nie ma zakłóceń w działaniu. Coś o uncji planowania i funtu rozwiązania ...
Chris S

5
Myślę, że była to raczej odpowiedź „Jak uniknąć wyrzucenia z pracy, gdy to wybuchnie”: protesty złożyć teraz.
Sorpigal,

7
@adaptr - Czy kiedykolwiek zostałeś zwolniony (lub gorzej pozwany) za zaniedbanie zawodowe? Wydajesz zalecenia odpowiedniej osobie (osobom) na piśmie i przechowujesz kopię. Jeśli kierownictwo zignoruje zalecenie, a następnie pojawi się za tobą, gdy wszystko wybuchnie, wykonasz kopię.
voretaq7,

13

10 USD mówi, że „przecieka”, ponieważ nikt nie wypuszcza klimatyzatora na zewnątrz - biorąc pod uwagę doraźny dźwięk tego zestawu, nie zdziwiłbym się, gdyby nie zainstalował prawidłowo jednostki. Oznacza to oczywiście, że pomieszczenie prawdopodobnie również regularnie się przegrzewa.


Krótkoterminowo: Być może podłączenie kanalizacji do urządzenia. Jednostka wewnętrzna, która nie jest zoptymalizowana do chłodzenia gradientu masy / temperatury, również może być nieefektywna. Chłodzenie jest dużym kosztem. Widziałem przeglądy planowania kapitałowego szaf o rozmiarach nanodatacenter, które kosztują znacznie więcej niż wynajem serwerów (instalacja CRAC / HVAC, serwery nie liczące mocy 50-100 000 USD za zaledwie 1-5 szaf).

10

Wyłącz wszystko i idź do pubu ... jeśli zostaniesz o to poproszony, po prostu powiedz, że zaczniesz traktować sprawy poważnie, gdy wszyscy inni to zrobią.

Rzeczy do zrobienia:

  • Pozbądź się tego dywanu
  • Cokół do zestawu (lub stojak byłby jeszcze lepszy, jeśli możesz sobie na to pozwolić)
  • Monitorowanie środowiska (temperatura, wilgotność itp. Lub osuszacz, jeśli masz ograniczony budżet)

Ale proszę, na miłość wszystkich rzeczy binarnych, nie zostawiaj tego zestawu żeglującego w kierunku góry lodowej.


9

Ummm. Jak powiedziałeś Woda i elektryczność = ZŁE ... w serwerowni = Niebezpieczne .... Wkrótce wolałbym wszystko wyłączyć, posprzątać, niż kogoś zranić ... Jest tańsze na dłuższą metę .. Porozmawiaj z „Menedżer IT”, jeśli nie pójdzie wyżej… to niebezpieczne.


7

Nawet jeśli nie jest to problem krótkotrwały, istnieje ryzyko, że spowoduje to inne problemy, takie jak zardzewienie skrzyń i gnicie podłogi i ściany. Pierwszy z nich jest uciążliwy, ale drugi może doprowadzić do całkowitego opuszczenia pokoju w celu naprawy.


+1 Za wspomnienie o korozji, co było moją pierwszą myślą. Woda z prądu przemiennego jest w zasadzie „destylowaną” wodą i mało przewodzi elektryczności, dopóki nie zostaną dodane jony soli lub metali, ale wilgoć przyspieszy korozję
Stein G. Strindhaug,

„Niezbyt przewodzący” bit jest nieco kontrowersyjny, gdy tylko uderzy o podłogę, ponieważ w tym momencie będzie do niego dodanych wiele rzeczy.
BCS,

Jeśli dywan jest na betonie, założenie, że woda destylowana znika dość szybko.
Fiasco Labs,

6

Jedno słowo: pleśń

Teraz masz nie tylko problem z bezpieczeństwem (ryzyko porażenia prądem) i problem z niezawodnością (potencjalna awaria sprzętu), ale masz także problem zdrowotny.

Dokument WSZYSTKO, podpisany i opatrzony datą, ze zdjęciami. Najpierw zaalarmuj swojego bezpośredniego przełożonego, a jeśli to nie nastąpi, przejdź do łańcucha dowodzenia. Zanotuj każdą komunikację. W razie potrzeby skonsultuj się z radcą prawnym swojej firmy (jeśli ich adwokat stwierdzi, że musi to naprawić, może skoczyć). Jeśli nadal nic się nie dzieje, przejdź do OSHA lub do lokalnego odpowiednika.

Następnie, gdy zwolnią cię za zgłaszanie nieprawidłowości, zabierz swoją górę dokumentów do swojego adwokata i pozwij ich spodnie za nielegalne rozwiązanie stosunku pracy.


2
+1 za sugerowanie udokumentowania wszystkiego przed wystąpieniem rzezi.
NinjaBomb,

W Wielkiej Brytanii możesz wspomnieć o tym swojemu szefowi, ale masz prawną odpowiedzialność za zgłoszenie tego przedstawicielowi BHP.
Mark Booth,

5

WOW - Nie mogę uwierzyć w tę sytuację. Nie chciałbym nawet wody na podłodze w łazience, nie mówiąc już o środowisku biurowym lub serwerowni. Wiele zagrożeń / zagrożeń zostało tutaj uwzględnionych, ale szczerze mówiąc, „chłodnica”, która, jak zakładam, jest klimatyzatorem, nie powinna przede wszystkim wyciekać kondensatu na podłogę. Po wymianie przenośnego klimatyzatora, upewnij się, że masz taki, który ma automatyczne zabezpieczenie, które odcina urządzenie, jeśli kondensat jest pełny lub przewód kondensatu jest zablokowany. Następnie unikniesz problemu z wodą na podłodze.


Zamieniasz „podłogę mokrą” w problem „serwerownia jest bardzo gorąca”. To świetnie, gdy kierownictwo poważnie podchodzi do kwestii ochrony środowiska, ale na miejscu tego biednego faceta? Prawdopodobnie zaczekają, aż krzem stopi rdzenie procesora, zanim naprawią zablokowaną linię kondensatu.
MadHatter,

Poczekaj, aż spowoduje to zwarcie okablowania wysokich wzmacniaczy, które mogą tam być. I ktoś umiera.
TomTom,

5

Byłem w podobnej sytuacji, w której dach przeciekał, aw serwerowni była woda. W pokoju znajdował się panel dystrybucji energii. Rozmawiałem z osobą, która kiedyś pracowała w firmie elektrycznej. Zapytałem go, co by się stało, gdybym przypadkowo dotknął panelu dystrybucji energii. Powiedział, że prawdopodobnie nie zabije cię, ale wybuchnie ramię, którym go dotknąłeś, i przeciwną kończynę.


4

W swojej wczesnej karierze odwiedziłem witrynę, w której sprzątaczka używała serwerowni do przechowywania wiadra z mopem. Obrzydliwa starsza dama rzuciła mi na boki złe spojrzenia przez następne 2 tygodnie po tym, jak wydałem ultimatum dyrektorowi zarządzającemu witryną. Opuściłem witrynę z gwarancjami, że zostaną zainstalowane zamknięte drzwi, a odkurzacz zostanie na zawsze wygnany z serwerowni.

Nie trzeba dodawać, że rok później wróciłem na miejsce - bez zamkniętych drzwi - moczyłem mokry serwer, a UPS zwarł się. Nie trzeba dodawać, że kopia zapasowa taśmy nie była zmieniana przez 8 miesięcy, a wiele osób straciło dużo pracy. Przynajmniej sprzątaczka miała w międzyczasie wygodne miejsce do przechowywania wiadra.

Morał jest zły, rzeczy zwykle zdarzają się, gdy ludzie nie dają cr * p. Twoja sytuacja jest tak absurdalnie zła, że ​​musisz iść w górę łańcucha, aż znajdziesz kogoś, kto ją da. Wypróbuj taką samą odpowiedź szefa sprzętu - szczebel aż do szczytu. Jeśli nadal nie możesz znaleźć nikogo, kogo to obchodzi, musisz poszukać innej pracy.


Twoja historia brzmi jak doskonały przykład teorii zepsutych okien ( en.wikipedia.org/wiki/Broken_windows_theory )
jao

4

Oprócz wszystkich innych odpowiedzi byłbym bardzo zaniepokojony, gdyby w równaniu była fałszywa podłoga, kto wie, co tam jest i w jakim jest stanie. Jeśli jesteś w ciepłym klimacie, możesz mieć różne rodzaje zwierzątek gniazdujących obok do twoich serwerów do tego momentu.

Słyszałem o umieszczaniu serwerów w chmurze, nie sądzę, aby oznaczały chmurę deszczową ... ale poważnie, zacznij migrować funkcje oprogramowania, jeśli jest wilgotne i było przez jakiś czas, możesz nie wiedzieć, co się zardzewiało i podatny na awarie. Dobrym pomysłem byłyby również kopie zapasowe.


2

Woda na boku, dywan + ruch = statyczny. Zastanawiam się, ile czasu minie, zanim jakiś sysadmin przeciągający buty zastąpi komponent i nie założy paska ESD (jeśli w ogóle go ma)?

Decyduje tu zdrowy rozsądek - jeśli uważasz, że to problem, to prawdopodobnie jest.


0

Wiem, że to może wydawać się dość oczywistym rozwiązaniem, ale i tak o tym wspomnę: zainstaluj jedną z tych starych metalowych tub z łapami; pozostawić suszarkę do włosów i toster (w tym stylowe pop-tarty) zrównoważone na krawędzi; następnie na zewnątrz drzwi do serwerowni zamieść napis: „Executive Suite”.

O tak, a kiedy już to robisz, wykręć swoje CV i powieś je, aby gdzieś wyschły.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.