Jak ugasić mały pożar w szafie serwerowej, aby zminimalizować uszkodzenia otaczającego sprzętu?


63

Załóżmy, że mam szafę z kilkoma serwerami i innymi rzeczami. Jeden z serwerów mocno się przegrzewa i albo zaczyna palić, albo zapala się, gdy w pobliżu jest serwisant.

Jeśli coś podobnego dzieje się w mieszkaniu, aw pobliżu znajduje się gaśnica, użycie tej ostatniej często pozwala bardzo szybko ugasić pożar, ale w przypadku szafy serwerowej niewłaściwe gaszenie może prowadzić do niepotrzebnego dodatkowego uszkodzenia otaczającego sprzętu.

Aby to wyjaśnić, mówię o naprawdę małym pożarze, który można ugasić bez ryzykowania życia - jak złapać pobliską gaśnicę, rozładować ją i zgasić w ciągu powiedzmy dziesięciu piętnastu sekund.

Jaka jest strategia gaszenia małego pożaru lokalnego w szafie serwerowej? Jakiego rodzaju gaśnicy należy użyć? Jak zminimalizować uszkodzenia otaczającego sprzętu?


52
1) Naciśnij przycisk alarmu pożarowego w swoim centrum danych. 2) Uruchom.
Tom O'Connor,

4
To naprawdę powinno być zaadresowane do lokalnego biura przeciwpożarowego.
user9517,

19
@sharptooth tak, i? Sprzęt firmy jest ubezpieczony i można go łatwo wymienić. Znacznie trudniej jest wymienić, ponieważ znaczący inni / pozostający na utrzymaniu zgodzą się.
Tom O'Connor,

6
Nie tak bardzo. Aktywacja tłumienia ognia przez halon nie jest przyjemnym czasem, a plastik może płonąć trującymi gazami. Tak czy inaczej nie chciałbym się kręcić. Otwarcie serwera i dostarczenie większej ilości powietrza do spalenia wcale nie pomoże. Zależy to więc od tego, czy jego bardzo mały ogień i gaśnica w pobliżu są w stanie wyciągnąć serwer i spryskać go czymś bezpiecznym pod względem elektryczności, ale nie zaryzykowałbym tego nawet w najmniejszym stopniu niebezpiecznym. nawet poparzone palce ssają, kiedy stoisz po rachunkach.
Sirex,

8
To pytanie nie brzmi dla mnie hipotetycznie. Jeśli faktycznie próbujesz znaleźć sposób uzasadnienia utrzymania faktycznego, znanego ryzyka pożaru w swoim centrum danych, musisz przerwać i naprawdę pomyśleć, czy warto.
RobW,

Odpowiedzi:


23

Zdecydowanie ugasić pożar bez względu na resztę serwerów na tym samym stelażu. Każde właściwie zaprojektowane centrum danych będzie miało serwery kopii zapasowych w innej lokalizacji, na których aplikacje będą mogły polegać. Lepiej jest stracić szafę serwerów niż stracić życie lub całe centrum danych.


2
Zgadzam się ... nie gaszenie ognia oznacza, że ​​szkodzi ono całemu pokojowi, więc jeśli zranisz tylko jeden stojak lub stojaki bezpośrednio obok niego, nadal będziesz lepiej.
Joe H.

Odciąć zasilanie szafy przed zawracaniem głowy gaśnicą, źródło ciepła należy wyeliminować, zanim gaśnica przyda się w tłumieniu ognia. A gaśnice klasy A / B są równie przydatne, jak nalewanie wody do ognia magnezowego.
Fiasco Labs,

Jest to trochę stare, ale było to pytanie, na które nie widzę odpowiedzi: Pożary pod napięciem urządzeń elektrycznych powinny być gaszone gaśnicą klasy C, ale PIERWSZĄ rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest odcięcie zasilania (na wyłączniku / UPS. Proszę nie próbować wyłączać zasilania na płonącym serwerze: p)
Daniel B.

78

To dziwne pytanie, ale i tak spróbuję odpowiedzieć.

Wszystkie pożary elektryczne należy gasić ostrożnie. Zwłaszcza jeśli nadal żyją. Straż pożarna zaleci stosowanie gaśnicy CO2 .

W środowisku centrów danych, jednak ja bym (Ale nie polecam) zrobić jedną z dwóch rzeczy.

  1. Naciśnij EPO (Emergency Power Off) i przycisk alarmu pożarowego.
  2. Znajdź gaśnicę CO2 lub halonową * i spróbuj ugasić pożar
  3. Jeśli to nie zadziała. Idź 1.
  4. Bezwarunkowy skok: zabrakło wyjścia z ognia.

Byłbym bardziej zaniepokojony ochroną reszty apartamentu niż kosztami lub szkodami spowodowanymi przez postępowanie zgodnie z ich procedurą w przypadku pożarów w budynku. Działasz jako firma, więc masz ubezpieczenie na sprzęt i odpowiedzialność publiczną. Wszystko to będzie objęte tym, jeśli masz przyzwoitego ubezpieczyciela.

Wszędzie lepiej byłoby włączyć alarm pożarowy i pozwolić profesjonalistom sobie z tym poradzić. Pożary elektryczne wytwarzają zły, duszący, duszący dym, często zawierający straszne toksyny, i na pewno, jak cholera, nie chciałbym gasić go bez aparatu oddechowego.

* Halon jest trochę dziwny. To fantastycznie skuteczny środek gaśniczy, ale ma nieprzyjemny efekt uboczny niszczenia warstwy ozonowej. Widziałem tylko gaśnice Halon w centrach danych, a nawet wtedy, jeśli zwolnisz jedną, jest mnóstwo formalności. Działa poprzez zubożenie tlenu w przyłożonym obszarze, w rezultacie dusząc ogień, a ty jednocześnie, jeśli będziesz zbyt długo pozostawał. Ponownie ten rodzaj nadaje się do wezwania straży pożarnej. Lub aktywacja systemu tłumienia ognia w budynku. Nie martw się o koszty, po to jest ubezpieczenie.

Również .. czy to się właśnie stało? Nie mogę się temu oprzeć.

Opuść budynek przed tweetowaniem

(Oświadczenie: Jestem byłym kadetem ognia, więc mam całkiem dobrą wiedzę o ogniu i gaśnie.)


9
+1, całkowicie się zgadza. Pożary elektryczne i pożary są bardzo niebezpieczne. Sprzęt można wymienić. Oprogramowanie można zainstalować ponownie. Dane można przywrócić (masz kopie zapasowe, prawda?). Życia nie można ożywić.
Matthew Scharley,

19
Jestem programistą, dlatego zasugerowałem zmianę pozycji 3 na „w tym, co nie działa - uruchom”, pozycja 4 w „algorytmie” nie uratuje życia w przypadku niebezpieczeństwa - będą zapętlać pozycje 1 i 3.
sharptooth

23
Możesz przetestować ten pseudo-kod pod kątem potencjalnych błędów krytycznych ...
e100

14
Zdajecie sobie sprawę, że nie jesteście programami komputerowymi, prawda? Jesteś w stanie wyjść z pętli for / while lub do bez konkretnych instrukcji ...
Mark Henderson

2
@sharptooth goto uważany za szkodliwy. A exit () jest straszne w przypadku obsługi błędów.
puszysty

24

Mówiąc z doświadczenia organizacyjnego z mojej ostatniej pracy, mały ogień w jednym stojaku może zamienić się w duży ogień z całym stojakiem, a wkrótce potem również obok stojaka. Ogień rozprzestrzenia się szybko . Kiedy włączy się izolacja wszystkich kabli zasilających i Ethernet, podróżuje. Podróżuje naprawdę szybko. Wtedy płomienie zaczynają łaskotać płytki sufitowe i wszystko staje się naprawdę złe.

Wiemy to z doświadczenia, chociaż nie mam już dostępu do zdjęć, ponieważ już tam nie pracuję.

Kiedy dostaniesz ogień, jakikolwiek ogień, musisz traktować go jak większy ogień. Ponieważ pożary szaf serwerowych mogą się szybko i szybko nagrzewać, musisz mieć wystarczające tłumienie ognia, aby poradzić sobie z czymś takim:

Jakie jest najlepsze tłumienie ognia w serwerowni?

Nasze doświadczenia z tym problemem związane były z niewystarczającym tłumieniem w obszarze, w którym serwery były przechowywane. W pokoju mogły znajdować się zraszacze, ale biorąc pod uwagę wiek budynku, było to mało prawdopodobne. Były gaśnice CO2, ale problem pojawił się, gdy nikogo nie było w budynku i dlatego nie był obecny, aby ich użyć. Zanim straż pożarna znalazła się na miejscu, budynek był już na dobrej drodze do wypatroszenia. Zawracać głowę.

Serwerownia, która brała udział w tej pożarze, miała może jeden punkt z elementów tej odpowiedzi na „najlepsze tłumienie ognia”. Nie bądź nami.


3
A dym z PVC z tych wszystkich drucianych kurtek jest bardzo szybko śmiertelny dla ludzi. A PVC szybko topi się i zamienia w bardzo wydajny system palnika kroplowego, który pomaga rozprzestrzeniać. Więc wyciągnij najbliższy alarm i uciekaj, albo zostań bohaterską statystyką ...
Fiasco Labs

9

Jeśli nie wiesz, co zrobić w przypadku pożaru serwerowni, nie powinieneś być w serwerowni ...

Rozumiem przez to, że jeśli masz wystarczającą liczbę komputerów i przełączasz sprzęt w jednym miejscu, aby nazwać go „serwerownią”, to masz tam wystarczająco dużo sprzętu, który może stanowić potencjalne ryzyko pożaru, i w tym momencie ktoś musi usiąść i zastanowić się nad procedurami postępowania w przypadku pożaru w tym pomieszczeniu, a następnie wszyscy pracownicy, którzy mogą przebywać w pokoju, powinni zostać przeszkoleni w zakresie tej procedury.

Powinieneś mieć przynajmniej gaśnicę ręczną na CO2 / halon / podobną w tym pomieszczeniu i szkolenie dostępne dla wszystkich osób, które mogą z niej korzystać.

Jeśli pomieszczenie jest wystarczająco duże i / lub zawiera wystarczającą ilość cennego sprzętu, należy rozważyć zintegrowany system tłumienia ognia. Mamy je w obu naszych serwerowniach, a FM-200 jest naszym wyborem jako dość nowa instalacja, a nie Halon, którego nie sądzę, że powinieneś używać w nowych instalacjach, przynajmniej nie w Wielkiej Brytanii.

W obu przypadkach, chociaż nie jestem nudziarzem zdrowia i bezpieczeństwa, ani nie chcę udawać, że jestem jednym z nich, jest to jeden obszar, w którym należy podjąć odpowiednie kroki w przypadku pożaru w serwerowni przedtem wolno im pracować w serwerowni, a pierwszy krok na liście procedur powinien zawierać ostrzeżenie o ryzyku śmierci / obrażeń oraz instrukcje, aby przerwać próby gaśnicze i ewakuować się, jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości.


6

W pokoju komunikacji mamy gaśnicę CO2. Myślę, że skorzystałbym z tego, gdybym był w pokoju, gdy wybuchł pożar, i to zauważył. Kilka wyładowań u podstawy ognia, a następnie wydostań się, nawet jeśli zdawało się, że jest na zewnątrz, a następnie podnieś alarm.

Jedyny raz, kiedy mieliśmy pożar w pokoju komunikacyjnym, uruchomił go klimatyzator i na szczęście się nie rozprzestrzenił. W pobliżu nie było nikogo, kto mógłby się z nim zmierzyć - czujniki dymu złapały go, zanim ktokolwiek to zrobił, a budynek został ewakuowany. Dysponując poprzednimi nocami taśm zapasowych w etui pelikana przy biurku, gotowych do odbioru przez naszego zewnętrznego dostawcę magazynu, nasz menedżer sieci zabrał je ze sobą.

Przyszła straż pożarna i warto było poinformować ich, że pożar był w serwerowni, i dać im kartę dostępu. Nie musieli brać siekiery do drzwi ani niczego niszczyć - weszli z aparatem oddechowym, zlokalizowali ogień i poradzili sobie z nim. Jedną z rzeczy, które warto zrobić, jest porozmawianie ze strażą pożarną po przybyciu, zamiast znikać w pubie ze wszystkimi innymi ...

Byłoby poważną katastrofą dla naszej organizacji, gdyby straż pożarna wpadła i spryskała wszystko wodą. Tak, mamy odzyskiwanie poza siedzibą, w której naszym zdaniem możemy odzyskać nasze systemy w ciągu 48 godzin. Ale tak naprawdę wolelibyśmy unikać korzystania z niego.


6
„Tak, mamy odzyskiwanie poza siedzibą, w której naszym zdaniem możemy odzyskać nasze systemy w ciągu 48 godzin”. - Powinieneś testować to co roku, zamiast ufać, że zadziała w nagłych wypadkach, kiedy będziesz tego potrzebować.
mfinni

1
Naprawdę nie powinieneś dawać straży pożarnej karty dostępu na wypadek awarii; twoje systemy bezpieczeństwa fizycznego powinny zostać zastąpione w czasie awarii.
RoundTower

@mfinn - tak, co roku testujemy witrynę. Nadal jednak nie chcę tego używać.
dunxd,

@RoundTower - w idealnym świecie, który byłby na swoim miejscu. Witaj w moim prawdziwym świecie ...
dunxd,

6

Gaz halonowy jest zakazany w większości miejsc od wielu lat.

Największy problem z ręczną gaśnicą polega na tym, że jest mało prawdopodobne, aby znajdowała się w pobliżu ognia, chyba że znajduje się w bardzo małej serwerowni. Zanim pójdziesz po niego, a potem wrócisz do ognia, będzie już za późno.

Ponadto wziąłem kurs wprowadzający do szkolenia strażaków ... jedną z pierwszych rzeczy, których nas nauczyli, jest to, że te przenośne gaśnice nie trzymają zbyt wiele. Często śmiertelnym błędem jest nadmierna pewność co do wielkości ognia, którą można ugasić jednym z nich. Zasadniczo, coś większego niż mały kosz na śmieci jest poza ich możliwościami. Również jeśli gaśnica nie jest specjalnie przystosowana do pożarów elektrycznych, nie używaj jej, możesz faktycznie pogorszyć sytuację i potencjalnie porazić się prądem.

Jako technik elektronik z dużym doświadczeniem w testowaniu komponentów ~ smoke ~ ;-) Odkryłem, że zabicie mocy jest najskuteczniejszym sposobem na ugaszenie małego pożaru. Większość pożarów elektrycznych ulega samozagaszeniu po odłączeniu zasilania.

Więc najlepszą rzeczą jest zabicie mocy i odejście. Biorąc pod uwagę, jak toksyczne mogą być opary, bądź cicho lub wstrzymaj oddech, biegając do drzwi. Nie staraj się być bohaterski, możesz bardzo poważnie uszkodzić płuca w bardzo krótkim czasie. Jeśli ktoś jest w pokoju, daj mu znać.

Każde duże centrum danych będzie wyposażone w sprzęt do automatycznego wykrywania i ochrony. jeśli twoje nie, to czas porozmawiać z wyższymi. Również wiele straży pożarnych ma doskonałe zasoby edukacyjne, jeśli napotykasz opór kierownictwa w tej sprawie, program pomocy straży pożarnej może być w stanie ci pomóc.


4

Naiwnie oczekiwałbym, że każdy roztwór dwutlenku węgla lub azotu (w zasadzie gazu obojętnego) powinien być dobry. Wygląda na to, że istnieją komercyjne rozwiązania , które są nawet oddychające dla ludzi.


6
mają na myśli oddychanie przez człowieka - możesz przetrwać tyle czasu, ile potrzeba, aby dostać się do wyjścia. Działają poprzez tłumienie tlenu, a my ludzie potrzebujemy trochę starego O2
Rory Alsop,

Oh, pewnie. Ale przynajmniej nie jest (zbyt) żrący dla błony śluzowej;)
adavid

3

W pobliżu serwerowni nie powinna znajdować się nieodpowiednia gaśnica, a właściwa gaśnica powinna być łatwo dostępna i wyraźnie oznaczona. Powinny być również dostępne koce przeciwpożarowe, aw sytuacji pytania o to, z czego skorzystałbym, gdyby było to praktyczne. Tak czy inaczej, staraj się nie wdychać oparów, które będą dość toksyczne.

Jeśli nie możesz ugasić ognia w ciągu kilku sekund, włącz alarm, wyjdź stamtąd i pozostaw go profesjonalistom.


2

Inną opcją jest zestaw tłumiący ogień przeznaczony do stojaków, jeśli wykryją pożar, zaleją pomieszczenie obojętną substancją, aby powstrzymać ogień, zanim zostanie on opanowany. To dość drogie rzeczy, ale jeśli jest to konieczność biznesowa, to najlepszy sposób, aby to zrobić.

Nie jestem ekspertem od nich, ale jako przykład możesz zobaczyć http://www.cetecglobal.com/technologies/security/fire_suppression.htm .


2

W wysokiej klasy centrach danych zazwyczaj mają system tłumienia ognia.
Systemy te uwolnią czynnik gazowy, który zahamuje reakcję chemiczną, jaką jest pożar.

Zazwyczaj oznacza to, że powietrze nie jest bliskie oddychalności, a więc uruchomi się alarm i trzeba będzie ewakuować cały obszar.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gaseous_fire_suppression

Dla porównania, Halon 1301 jest tym, co widziałem.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.