Jak skonfigurować prosty serwer DNS, aby odpowiadał tylko na jedną nazwę i przekazywał całą resztę?


16

Chciałbym skonfigurować mały serwer Linux (Ubuntu) do projektu szkolnego. Ten szkolny serwer powinien przekazać wszystkie żądania do głównego serwera DNS w sieci i odpowiedzieć adresem IPv6, gdy zostanie poproszony o Google.com

W jaki sposób mogę to zrobić?

Odpowiedzi:


17

W przeszłości używałem dnsmasqpodobnych rzeczy.

Najpierw edytuj /etc/hostsplik i dodaj odpowiednie wpisy, aby rozwiązywały się one pod oczekiwanymi adresami podczas próby ich lokalnie (na przykład za pomocą ping). Wtedy apt-get install dnsmasqi upewnij no-hostssię komentuje się w pliku konfiguracyjnym (powinno być domyślnie).

Działa to (domyślnie): kiedy musisz rozwiązać nazwę, dnsmasqnajpierw wyszukuje ją w hostspliku. Jeśli nie zostanie znaleziony, przesyła go przez skonfigurowane serwery DNS /etc/resolv.conf.


Dziękuję, właśnie tego szukałem. Dnsmasq oferuje prosty i prosty plik konfiguracyjny, dodałem wiersz, aby rozwiązać google.com na adres IPv6 i działa jak urok, nawet nie dotykając resolv.conf!
angaran
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.