SSD TRIM (odrzuć) problemy z ext4 na dyskach SSD Crucial C300 z CentOS 5.5


11

Granie przy użyciu nowoczesnego jądra (obecnie 2.6.37) na starszym systemie operacyjnym (CentOS 5.5), abyśmy mogli uzyskać TRIM (odrzucenie) działający na naszych dyskach SSD (Crucial C300).

Najnowszy hdparm (9.37) potwierdza, że ​​C300 obsługuje TRIM:

./hdparm -I /dev/sdc | grep TRIM
       *    Data Set Management TRIM supported (limit unknown)
       *    Deterministic read data after TRIM

Ale jądro nie wydaje się zgadzać, gdy próbuję zamontować / dev / sdc z opcją discard:

EXT4-fs warning (device sdc): ext4_issue_discard:2619: discard not supported, disabling

W trakcie pisania eksperymentujemy z innymi wersjami Linuksa, ale fajnie byłoby wiedzieć, co się dzieje.

Czy jest to przejaw jakiegoś innego starożytnego komponentu CentOS 5.5, który dezinformuje jądro? A może hdparm używa innego mechanizmu niż jądro, aby ustalić, czy TRIM jest obsługiwany?


4
Czy dysk SSD jest podłączony do kontrolera RAID? Niektóre kontrolery nie obsługują przekazywania polecenia.
Marshalus

Dobre pytanie. Nie, bezpośrednio podłączony do autobusu.
Don MacAskill

Głupie pytanie, ale czy to działa z podstawowym jądrem? Najnowsze obsługują odrzucanie EXT4.
Matthew Ife

Odpowiedzi:


4

Komunikat „FITRIM” jest lepszy niż „TRIM” dla wydajności na dysku SSD. Wsparcie to pochodzi od wersji 2.6.37 - dlatego „odrzucanie online” jest zastępowane przez „odrzucanie partii”. Musisz włączyć to na ext4 za pomocą komendy ioctl, zobacz narzędzie fstrim z util-Linux.

Udoskonalono go w wersjach 2.6.39 i 3.1 .

Co więcej, funkcja „direct bio layer” dla ext4 jest wyłączona w 2.6.37 z powodu uszkodzeń systemu plików. Jest włączony od 2.6.39 .

Aby uzyskać wydajność SSD, należy zaktualizować do wersji 2.6.39 lub nawet 3.1


0

Don, miło cię tu widzieć (tutaj przemytnik pro) ...

Możesz rzucić okiem na ten post na forum OCZ. Który używa 2.6.36 i ma kilka ciekawych ciekawostek, które mogą rzucić nieco światła na twoją konkretną konfigurację.

Jeśli chodzi o pytanie o dystrybucję, CentOS 5.5 robi się dość starożytny. Wciąż mam go na wielu pudełkach, ale nie mogę się doczekać głównej wersji. 5.6 powinno być dostępne w tym tygodniu (ish), a 6 powinno być ukończone bardzo, bardzo szybko. Mogłoby to już nastąpić, gdyby Red Hat nie wydał wersji 5.6 i 6 w tym samym czasie. Jestem centos facetem od sprzętu produkcyjnego, ale ciekawie byłoby zobaczyć, co zrobiłby serwer Ubuntu 10.10 przy tej samej konfiguracji.

Powodzenia.


0

Zgadzam się z Zebem. Możesz wypróbować live-cd tylko po to, aby sprawdzić, co wygeneruje nowsze jądro i nowsze narzędzia ext4fs.


0

Wydaje się, że bieżącą rekomendacją jest stosowanie partii TRIM, a nie usuwanie TRIM. Polecenie fstrim -v /zrobi to dla zamontowanej partycji root.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.