Najlepszy sposób na klonowanie systemu Linux na żywo


17

Czy ktoś wie, jak sklonować system Linux na żywo? Mam instalację na żywo prowadzącą witrynę produkcyjną. Problem polega na tym, że muszę go sklonować (bez ściągania), a następnie przenieść (przywrócić) na maszynę wirtualną. Zasadniczo migruję ze sprzętu fizycznego na sprzęt wirtualny.


Będziesz musiał go obniżyć niezależnie od tego, aby uruchomić go na maszynie wirtualnej.
Ignacio Vazquez-Abrams

Sprzęt fizyczny zostanie uruchomiony -> nastąpi klonowanie -> migracja do maszyny wirtualnej -> zmiana adresu URL -> gotowe. Potrzebuję specyfiki najlepszych praktyk w zakresie klonowania żywych systemów.
drewrockshard 21.01.11

4
Pierwszym krokiem jest próba ustalenia, który system operacyjny działa.
Wstrzymano do odwołania.

Odpowiedzi:


12

Na maszynie źródłowej:

dump -0 -f - / | ssh -c blowfish root@target_machine "cd /; restore -rf -"

Spowoduje to zrzucenie pliku fs na maszynie źródłowej, skopiowanie go przez ssh, a na maszynie docelowej przywrócenie go.

Oczywiście musisz to powtórzyć dla każdego fs.

„Blowfish” jest po to, aby przyspieszyć kompresję i dekompresję.


Ten wydawał się działać najbardziej wydajnie.
drewrockshard 25.01.11

nie mogę sprawić, żeby polubił małą literę r. Miałem część tego działania, oddzielając -rf to -r -f, ale teraz przywróć: niepoprawna opcja - „r” cat: niepoprawna opcja - „r”
rjt

4
Czy ta odpowiedź jest nadal aktualna? Co by się stało, gdybyś miał działającą usługę MySQL na pudełku?
MirroredFate

6

VMWare Converter może obsługiwać większość współczesnych systemów operacyjnych bez wyłączania serwera, ale jak zauważył Dennis, naprawdę musimy wiedzieć, z jakiego systemu operacyjnego korzystasz.

Gdy skończysz, otrzymasz wirtualny obraz serwera, a nie surowy obraz dysku, ale zwykle wystarcza on do większości prac, w zależności od tego, co chcesz z nim zrobić po wykonaniu.


Działa na Fedorze. Do Twojej wiadomości, planuję zobrazować to później do wirtualizacji, prawdopodobnie w Xen.
Str

Do celów wirtualizacji, jeśli się nie mylę, obraz musi znajdować się w obrazie wirtualnym, a nie na surowym dysku, prawda?
Str

1
@Str, jeśli wiesz, co to jest system operacyjny, edytuj swoje pytanie, aby to powiedzieć, i użyj odpowiednich tagów.
John Gardeniers,

@Str - to prawda, ale nie wspomniałeś, czy zamierzasz wirtualizować maszynę, czy nie, tylko że chcesz ją sklonować.
Mark Henderson

1

Na którą platformę VM migrujesz? VMWare ma konwerter dla systemu Linux . Przekształci włączoną maszynę.


Ostatecznie jest on w domu i oparty na VMWare. Panel sterowania jest niestandardowy, więc w zasadzie ładowalibyśmy płytę CD na żywo i rozszerzaliśmy / rozpakowywaliśmy / etc na maszynę wirtualną. Nie jestem pewien, czy mogę uzyskać dostęp do infrastruktury VM w celu wykonania konwertera VMWare, ale to wszystko zależy od tego, co się z tym wiąże. Aby przetestować, zamierzałem jednak przeprowadzić migrację do vm Virtualbox, aby sprawdzić, czy ten dowód koncepcji w ogóle działa.
drewrockshard 21.01.11

Myślisz, że mógłbym uruchomić konwerter na komputerze fizycznym, a następnie „zaimportować” przekonwertowaną maszynę wirtualną do vmware (nigdy nie korzystałem z konwertera, więc moja terminologia może być wyłączona).
drewrockshard 21.01.11

Konwerter tak naprawdę nie działa w ten sposób. Sprawdź ten link. Powinien pokazać podstawy działania konwersji vladan.fr/how-to-p2v-linux-into-vmware-esx-server
Jason Berg

Czy istnieje sposób na ominięcie importu infrastruktury vmware, dzięki czemu mogę zachować „przekonwertowany” obraz lokalnie w moim systemie, czy też muszę przeprowadzić migrację do innej infrastruktury (brak możliwości lokalnych)?
drewrockshard 21.01.11

Pamiętaj, że konwerter VMWare (obecnie) wymaga systemu Windows, choć może migrować fizyczny komputer z systemem Linux na maszynę wirtualną.
Greg Glockner


1

Na ogół robimy to:

  • Uruchom docelowy wirtualny host z dysku CD (lub uruchom go z sieci)
  • Przygotuj systemy plików na hoście wirtualnym (to znaczy, przygotuj dyski, utwórz systemy plików i zamontuj je).
  • Zsynchronizuj pliki z hosta fizycznego z hostem wirtualnym
  • Zainstaluj moduł ładujący na hoście docelowym

Działa to świetnie, o ile kopiowane dane są względnie bezstanowe. Jeśli masz do czynienia na przykład z serwerem bazy danych, szczególnie z dużą aktywnością, musisz upewnić się, że baza danych jest spokojna przed ostatecznym przejściem na serwer ... więc coś w tym rodzaju, po wszystkim innym jest gotowy:

  • Zatrzymaj bazę danych
  • Wykonaj końcową synchronizację danych
  • Zamknij fizyczny host
  • Uruchom wirtualny host

1
Jakiego polecenia rsync używacie?
drewrockshard 21.01.11

0

Spójrz na VMware Converter (jest darmowy, jeśli masz vCenter) lub Plate Spin (jednym z ich produktów jest konwerter).

Plate Spin wykona maszynę na żywo, przy minimalnym przestoju do skrócenia.

Dzięki konwerterowi VMware wykona maszynę na żywo (jeśli istnieje baza danych, może nie być zsynchronizowana) po prostu nie uruchomi maszyny wirtualnej po zakończeniu. Następnie odłącz vNIC, a następnie uruchom komputer, zaloguj się za pomocą konsoli i zmień adresy IP itp. Następnie ponownie podłącz vNIC.


0

Nie można uzyskać spójnej migawki bez zatrzymywania wszystkich operacji, które mogą zmienić stan systemu.

O ile aplikacja nie została wyraźnie zaprojektowana pod kątem tego rodzaju operacji (tj. Całego przetwarzania obsługiwanego przez komunikaty w kolejce), niemożliwe jest uzyskanie spójnej migawki bez wyłączania systemu (lub przynajmniej wyłączania komponentu transakcyjnego).

Możliwe jest jednak znaczne skrócenie okna czasowego migawki systemu (np. Poprzez usunięcie lustra z zestawu RAID, a następnie ponowne zamontowanie go w innym miejscu). Im krótszy jest czas potrzebny na wygenerowanie migawki, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że transakcja obejmie całą operację.

Większość systemów plików / DBS będzie obsługiwać pewnego rodzaju rejestrowanie, które powinno umożliwić odzyskanie lub przywrócenie większości uszkodzonych operacji.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.