Jakie są najbardziej przydatne / cenione wtyczki Nagios? [Zamknięte]


33

Rozbudowujemy naszą konfigurację Nagios 3 i często spotykamy się z nowymi wtyczkami NRPE lub ogólnymi wtyczkami Nagios, aby przetestować naszą istniejącą infrastrukturę. Jest to jednak w dribs i draby - przydatne byłoby uzyskanie podsumowania wtyczek, które użytkownicy Nagios najbardziej cenią.

Wymień pojedynczą wtyczkę na post, najlepiej z krótkim opisem tego, dlaczego ją kochasz, oraz link do strony MonitoringExchange lub strony dla programistów wtyczek. W ten sposób folk może głosować na wymienione już wtyczki i możemy zobaczyć je w preferowanej kolejności.

Z tego samego powodu lepiej nie wymieniać wtyczek, o których wspominali już inni. Jeśli masz więcej do dodania w związku z wtyczką wymienioną przez kogoś innego, zostaw komentarz do odpowiedzi.

Dzięki!

Odpowiedzi:


8

Pod względem elastyczności nie można pobić wtyczki snmp. Jest prawie za każdym uruchomieniem, a jeśli tak nie jest, połączenie TCP jest.


Na tym etapie sprawdzanie snmp wygląda całkiem dobrze dla faworyta Matta (i innych :) - czy masz jakieś specjalne techniki, które możesz z nim zastosować? Moja główna wołowina z net-snmpd w tej chwili to złożoność „nowej” funkcjonalności rozszerzania zamiast wykonywania - czy check_snmpd dobrze sobie z tym radzi?
Mike Pountney,

7

Najbardziej przydatne wtyczki to takie, które testują naszą wyższą funkcjonalność aplikacji. Na przykład, mamy testy, które próbują zalogować się na stronie i testy, które próbują wysłać wiadomość e-mail i sprawdzić, czy skrzynka pocztowa pop3 się upewniła, że ​​dotarła. Jeśli którakolwiek z tych rzeczy ulegnie awarii, możemy użyć kontroli niższego poziomu, aby sprawdzić, co jest nie tak. Czy pop3 nie żyje? MTA, MDA? Serwer bazy danych? magazyn danych?


Wotcha Dave;) Czy masz jakieś wskazówki dotyczące łączenia kontroli wyższego i niższego poziomu? Na przykład, jak stworzyć zależność między wysłaniem wiadomości e-mail a zaznaczeniem pola pop3, aby zobaczyć, że tam jest? Czy można to zrobić wyłącznie za pomocą Nagios, czy używasz własnej logiki?
Mike Pountney,

Czy naprawdę wstajesz o 4 rano? :) Nagios ma zależności serwisowe, więc możesz sprawić, że sprawdzanie poczty e-mail będzie zależało od czeków smtp, MDA i POP3, ale to tylko oznacza, że ​​sprawdzanie wiadomości e-mail nie ostrzega, jeśli zrobi to któryś z niższych poziomów. Jest to o wiele trudniejsze, jeśli masz klaster serwerów świadczących usługi, ponieważ nagios nie może powiedzieć „nie ostrzegaj nas o tej usłudze, jeśli wszystkie te usługi są martwe”. Zwykle polegamy na wiedzy o tym, jak system pasuje do siebie, aby wiedzieć, gdzie leżą problemy.
David Pashley,

7

Szczerze mówiąc, ten, który robi dla mnie najwięcej, jest po prostu stary check_disk. Nic nie sprawia, że ​​czuję się tak wyjątkowy, w ten sposób „przestań jeść pastę”, jak to, że serwer, który działał dobrze wczoraj, wysadził się w powietrze, biegał jak szalony, a potem odkrył, że to dlatego, że pozwalam, aby dyski się zapełniły. Nigdy więcej nie muszę tego robić w moim życiu.

(I nie zapomnij też sprawdzić i-węzłów, dzieci oglądających w domu.)


7

WebInject jest bardzo przydatny do monitorowania stron internetowych, jeśli chcesz wyjść poza funkcjonalność check_http; może obsługiwać strony logowania i wykonywać wiele czynności w ramach jednego testu Nagios.


4

Uważam, że check_nfsmount jest przydatne na wielu moich serwerach.

Edycja: głosowałbym również check_snmp, gdybym miał do tego przedstawiciela. Jest używany na wszystkich moich serwerach oraz logice stojącej za check_hpjd, którą mam na wszystkich moich drukarkach HP.


4

Mój najbardziej użyteczny to taki, który sam napisałem, który sprawdza certyfikaty SSL na naszych serwerach internetowych, dzięki czemu mogę mieć oko na wygaśnięcie.


Czy jest to gdzieś opublikowane?
RainyRat

4
check_http -H www.verisign.com -C 14
wittwerch

4

PNP (pnp4nagios.org) - generuje wykresy w stylu RRD dla każdej kontroli Nagios, która wyprowadza perf. dane. Niezwykle przydatne, zwłaszcza gdy próbujesz przekonać deweloperów, że ta nowo zainstalowana usługa naprawdę jest przyczyną wszystkich skoków procesora ...


3

check_nt (rozmowa z NSClient lub coś podobnego na ten temat) pozwala przesłuchiwać WMI w oknie Windows - jeśli jest dla niego licznik wydajności, możesz go teraz monitorować za pomocą Nagios.


I można monitorować wszystkie usługi, które są uruchomione na przykład sprawdzić, że wymiana lub serwera SQL są uruchomione
Simon Foster

2

Jest to trochę bezwstydna wtyczka, ale jeśli monitorujesz maszyny Windows za pomocą NRPE, NagiosPluginsNT wydaje się działać całkiem dobrze. ;-)


2

Zgadzam się, że check_snmp jest niezwykle cenną wtyczką; można go używać do prawie każdego celu i ogólnie wszystko pojawia się w SNMP. SNMP jest dostępny w systemach tak różnorodnych jak HP-UX, Tru64 i OpenVMS bez dodatkowych instalacji.

Inną (nie całkiem) wtyczką, która jest bardzo przydatna, jest NagiosGrapher; Mam doświadczenie w artykule, który wyjaśnia więcej, ale także po to, aby inni mogli z niego korzystać bez żadnych trudności.

Ostatni: NSCA. Możesz napisać skrypt Perla, Ruby lub ksh i wprowadzić dane wyjściowe do NSCA.

Pomiędzy elastycznością NSCA i SNMP w połączeniu z raportowaniem NagiosGrapher powinno to bardzo dobrze rozszerzyć monitorowanie.


2

Podoba mi się check_http, aby sprawdzić, czy moje strony internetowe nadal działają, rozwinąłem go, aby sprawdzić, czy można znaleźć na nim pewien tekst po tym, jak moja firma hostingowa postanowiła wyświetlać puste strony, a moje nagios sprawdziły wszystkie, gdy serwer nadal działał.


2

Najbardziej przydatne dla mnie jest to, które napisałem na moje potrzeby: strona nagios-check-web

Pobiera całą stronę za pomocą js / css / images, z wieloma wątkami i gzip (oszczędzaj dużo pasma), jak prawdziwe nawigatory.


+1 Rzeczywiście, ta wtyczka jest niesamowita. Używanie go do aplikacji. 4 miesiące teraz.
Henk,

1

Jeden numer jest NagiosWSC To pozwala zrobić bez agentów monitorowanie hostów Windows nad WMI


bez agentów, ale z jednym wielkim punktem awarii, ugh.
Toto

1

Jeden, który sprawdza rzeczywiste opóźnienie przy pobieraniu stron internetowych i skanuje je w poszukiwaniu ukrytego znacznika „status: ok”. Wystąpił problem z naszą pamięcią podręczną kałamarnic i problemem z ustawieniem języka, który zdarzał się tylko raz na kilka nocy o 3 nad ranem, gdy ktoś odwiedził witrynę za pomocą przeglądarki, która zażądała wersji strony w języku międzynarodowym.

Poważnie, skonfiguruj każdy rodzaj monitorowania, jaki możesz. Dziwne błędy i błędy, które można wykryć w złożonym środowisku z dobrym monitorowaniem, są po prostu niesamowite. Ponadto zaloguj dane dotyczące wydajności do bazy danych rrd i wyświetl je w kaktusach.


1

Jedną z najważniejszych wtyczek jest ta, którą sam napisałem: check_rdiff_backup. Robię kopie zapasowe za granicą, a Nagios mówi mi, czy i kiedy coś im się stanie.

Jeśli szukasz wtyczki rdiff-backup, jest taka, którą możesz znaleźć w Google.


1
Czy znasz jeden dla rsnapshot?
Rory

1

check_curl jest dla mnie darem niebios. Naprawdę zrobiłem różnicę w zakresie elastyczności podczas sprawdzania stron internetowych, a także znalazłem to o wiele łatwiejsze niż webinject, z prawie wszystkimi funkcjami, których potrzebowałem


1

Nie tylko wtyczka, ale zmuszenie twurl ( https://github.com/marcel/twurl ) do działania jako środka do uruchamiania alertów było absolutnym wybawieniem. Nie potrzebujesz powiadomień SMS i po prostu spełniasz wszystkie wymagania.

Szczegółowe informacje o tym, jak to zrobiono: Nagios ostrzega za pomocą Twittera (z twurl), nie strzelając - przepraszam za bezwstydną autopromocję;)

Inne rzeczy...

Check_diskio ( https://trac.id.ethz.ch/projects/nagios_plugins/wiki/check_diskio ) był niezwykle przydatny w połączeniu ze standardowym obciążeniem procesora i sprawdzaniem numeru procesu w określaniu, kiedy / czy IO jest powiązane i w jaki sposób . Korzystanie z nagiosgraph ( http://exchange.nagios.org/directory/Addons/Graphing-and-Trending/nagiosgraph/details ) czyni to jeszcze łatwiejszym.

0

Jest to rodzaj oszustwa, ponieważ zrobiłem na nim wiele zmian i faktycznie sprawdza wiele różnych rzeczy naraz, ale najbardziej użyteczną wtyczką nagios jest dla mnie Resmon . Jest to agent uruchamiany na samym serwerze, a nagios łączy się przez http w celu wykonania kontroli. Myślę, że jest podobny do tego, co robi nrpe, ale z wieloma różnymi decyzjami projektowymi.


0

Użyłem dwóch wtyczek. Jednym z nich było dostarczanie XML wpisów, a drugim wysyłanie alertów za pośrednictwem Twittera. Oba były przydatne (oprócz zwykłych wtyczek). jeśli policzysz NRPE jako wtyczkę, to też ją dodaj.


0

check_apt jest naprawdę fajny i przypomina mi o aktualizacji moich serwerów Debiana.


Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.