Czyszczenie dysku C: \ serwera. Wszystkie znane sposoby


17

Mam ac: \ na serwerze, który się zapełnia, najprawdopodobniej z powodu gromadzenia łat przez lata.

Wsparcie Microsoft PSS powiedziało mi, że nierozsądne jest po prostu usuwanie skompresowanych katalogów odinstalowywania w katalogach \ Windows. Biorąc pod uwagę, że mamy setki serwerów Windows, to rozproszenie łat zajmuje znaczną ilość miejsca w naszej sieci SAN (te serwery Windows są w VMWare).

Czy możesz mi powiedzieć, co mogę zrobić, oprócz poniższej listy, aby wyczyścić miejsce na dysku C: \? Mam nadzieję, że możesz mieć więcej wglądu niż otrzymane zalecenie.

 1. Nie ustawiaj pamięci wirtualnej pagefile.sys na dysku C. (Właściwości systemu \ Ustawienia wydajności \ Zaawansowane \ zmień pamięć wirtualną)

 2. Wyczyść pliki tymczasowe (C: \ windows \ temp i C: \ Users \% Nazwa użytkownika% \ AppData \ Local \ Temp).

 3. Nie ustawiaj tymczasowych plików internetowych na dysku C. (Opcje internetowe \ Ustawienia historii przeglądania \ przenieś folder)

 4. Przenieś bazę danych usługi wyszukiwania systemu Windows . Jeśli uruchomiłeś usługi wyszukiwania Microsoft, przenieś plik Windows.edb na inny dysk.

  (C: \ ProgramData \ Microsoft \ Search \ Data \ Applications \ Windows)

 5. Kompresuj foldery, aby zaoszczędzić miejsce na dysku i użyć czyszczenia dysku

 6. Użyj punktu instalacji, aby zamontować dodatkowy dysk.

 7. „Compln.exe” może być używany tylko do czyszczenia dodatku Service Pack, takiego jak (RTM i SP1). W systemie Windows Server 2008 R2 nie zawiera żadnego dodatku Service Pack. Nie może wyczyścić łatek w systemie.

 8. ???? (nie jestem pewien, co to za pomysł) „Microsoft zapewnia wbudowane narzędzie - czyszczenie dysku. (Aby zainstalować Oczyszczanie dysku, musisz zainstalować funkcję„ Desktop Experience ”).”

Co jeszcze można zrobić, aby posprzątać serwer i zwolnić miejsce?

Na koniec miło byłoby dowiedzieć się, jakiego rozmiaru dysku używasz dla c: \ dla dowolnej wersji systemu Windows.


Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, może być najlepszy jako wiki
Bart Silverstrim

To powiedziawszy ... nie jest rozsądne usuwanie skompresowanych poprawek w c: \ Windows, ale jeśli są one stare (i nie zobaczą konieczności odinstalowywania poprawek), byłem znany z przenoszenia ich do tymczasowej skonsolidowanej pamięci, następnie usuń je, jeśli nie ma efektów ubocznych. Również jeśli kopie zapasowe są wykonywane religijnie, przenoszenie skompresowanych katalogów łatek nie powinno powodować dużego bólu głowy do przywrócenia w razie potrzeby. Nie jest to najlepsza praktyka, którą najpierw muszę przyznać, ale dostrzegła ona dla nas trochę nadmiaru pamięci (i nic strasznego się nie wydarzyło)
Bart Silverstrim

Na przyszłość możesz „aktywować” wbudowane narzędzie Microsoft do czyszczenia dysków bez instalowania pulpitu. Postępuj zgodnie z krokami opisanymi w tym artykule z technet.
Viertaxa

czy ktoś znalazł rozwiązanie tego problemu? Mam ten sam problem

Odpowiedzi:


7

Na koniec miło byłoby dowiedzieć się, jakiego rozmiaru dysku używasz dla c: \ dla dowolnej wersji systemu Windows.

Server 2003: Teraz używamy do nich 15 GB dysków C: Kiedyś korzystaliśmy z 10 GB, ale łaty zjadły nas poza domem i domem. Nie rozwijamy już wielu z nich, ale jeśli tak, to 15 GB.

Server 2008 i 2008 R2: Microsoft sam twierdzi, że 30 GB to liczba, na którą powinieneś dążyć. Widząc, jak sprawili, że łatki-katalogi stały się prawie niemożliwe do usunięcia w tych wersjach serwerowych, nie będę w nich wątpić. Obecnie produkujemy dyski C: 20 GB, ale to dlatego, że stworzyliśmy nasze szablony maszyn wirtualnych, zanim pojawiły się te wskazówki. Musimy to zmienić. 40 jest prawdopodobnie lepsze, jeśli weźmiesz pod uwagę zewnętrzne instalatory, które zdecydowanie przechowują rzeczy na C: bez względu na to, co im powiesz.


3
Stwierdzamy, że 40 GB jest obecnie za małe na 2008 rok przy ciągłym powiększaniu folderu Winsxs. Za każdym razem, gdy instalowana jest łatka, dodatek Service Pack lub nowa biblioteka DLL, folder ten może się powiększać.
Doug Luxem

7

Aby zachować informacje na wypadek przeniesienia artykułu TechNet, oto jak „aktywować” narzędzie Microsoft do czyszczenia dysku na serwerze 2008 lub 2008 R2:

Windows Server 2008 R2

64-bitowy

C: \ Windows \ winsxs \ amd64_microsoft-windows-cleanmgr_31bf3856ad364e35_6.1.7600.16385_none_c9392808773cd7da \ cleanmgr.exe

Windows Server 2008 R2

64-bitowy

C: \ Windows \ winsxs \ amd64_microsoft-windows-cleanmgr.resources_31bf3856ad364e35_6.1.7600.16385_en-us_b9cb6194b257cc63 \ cleanmgr.exe.mui

Windows Server 2008

64-bitowy

C: \ Windows \ winsxs \ amd64_microsoft-windows-cleanmgr.resources_31bf3856ad364e35_6.0.6001.18000_en-us_b9f50b71510436f2 \ cleanmgr.exe.mui

Windows Server 2008

64-bitowy

C: \ Windows \ winsxs \ amd64_microsoft-windows-cleanmgr_31bf3856ad364e35_6.0.6001.18000_none_c962d1e515e94269 \ cleanmgr.exe.mui

Windows Server 2008

32-bitowy

C: \ Windows \ winsxs \ x86_microsoft-windows-cleanmgr.resources_31bf3856ad364e35_6.0.6001.18000_en-us_5dd66fed98a6c5bc \ cleanmgr.exe.mui

Windows Server 2008

32-bitowy

C: \ Windows \ winsxs \ x86_microsoft-windows-cleanmgr_31bf3856ad364e35_6.0.6001.18000_none_6d4436615d8bd133 \ cleanmgr.exe

Po zlokalizowaniu plików przenieś je do następujących lokalizacji:

Cleanmgr.exe powinien przejść w% systemroot% \ System32.

Cleanmgr.exe.mui powinien przejść do katalogu% systemroot% \ System32 \ en-US.

Możesz teraz uruchomić narzędzie Oczyszczanie dysku, uruchamiając Cleanmgr.exe z wiersza polecenia.


W przypadku starszych instalacji może to zwolnić ponad 10 GB. Upewnij się, że kliknąłeś przycisk „Wyczyść pliki systemowe”, a spowoduje to usunięcie wszystkich zgromadzonych plików instalacyjnych aktualizacji systemu Windows, które zostały już zastosowane.
Molomby

6

Użyłem „ połączenia ” sysinternals do przekierowania folderów takich jak katalog dystrybucji oprogramowania lub wyszukiwanie w systemie Windows. Możesz także użyć wbudowanego polecenia mklink, ale junction działa na starszych wersjach systemu Windows i można je ustandaryzować w skryptach automatycznego wdrażania.

Działa cuda, gdy instaluje się serwer z EEEpc z ograniczoną przestrzenią .

Aby uzyskać więcej informacji na temat mklink: połączenie katalogu a symboliczne łącze do katalogu?


Aby uzyskać przewodnik krok po kroku dotyczący konkretnie katalogu łatek, wypróbuj ten blog . Wpis dodano poniżej z pewnymi modyfikacjami formatowania:

REDYKCJA AKTUALIZACJI I FOLDER DYSTRYBUCJI OPROGRAMOWANIA ZA POMOCĄ POŁĄCZENIA Z INNYM DYSKIEM TWARDYM

Scenariusz

Masz serwer z partycją systemową o pojemności 8 GB, która ciągle się zapełnia. Folder dystrybucyjny oprogramowania używany przez aktualizacje systemu Windows jest głównym źródłem wzdęć, a obsługa Microsoft powiedziała, że ​​nie można nic zrobić, aby przenieść ten folder z dysku C.

Rozwiązanie

Za pomocą narzędzia Microsoft Junction Tool znajdującego się na stronie Systernals utwórz symboliczne łącze do innego dysku twardego lub partycji. Użyję terminów symboliczny link i skrzyżowanie zamiennie w tym poście.

Proces

 • Zatrzymywanie usługi Windows Update i zmiana nazwy folderu

  Start> Uruchom typ cmdi naciśnij enter type net stop wuauservi naciśnij enter type rename c:\windows\SoftwareDistribution softwaredistribution.oldi naciśnij enter

 • Tworzenie dowiązania symbolicznego za pomocą Junction

  W tym przykładzie folder dystrybucji oprogramowania zostanie przekierowany z C: \ WINDOWS \ SoftwareDistribution do D: \ WINDOWS \ SoftwareDistribution

 • Tworzenie skrzyżowania

  Aby utworzyć katalog docelowy z wiersza polecenia

  C:\>md D:\Windows\SoftwareDistribution

 • Aby utworzyć skrzyżowanie

  C:\>junction C:\WINDOWS\SoftwareDistribution "D:\WINDOWS\SoftwareDistribution"

 • Uruchom ponownie usługę Windows Update

  wpisz net start wuauservi naciśnij enter

  Po sprawdzeniu, czy wszystko działa poprawnie, usuń folder softwaredistribution.old.

Jeff Loucks

(Opcjonalnie możesz skopiować zawartość katalogu .old do nowej lokalizacji).


4

Dzienniki IIS i raporty błędów systemu Windows.

 1. C: \ inetpub \ logs \ LogFiles
 2. % LOCALAPPDATA% \ CrashDumps

Znajdź program taki jak SpaceMonger, aby znaleźć kosmicznych świń.3

Trochę mniej znany, ale warty wspomnienia: Windows Update przechowuje aktualizacje, w których pobiera C:\Windows\SoftwareDistribution\Download; i nie są usuwane po zainstalowaniu, dlatego folder może z czasem stać się dość duży.

Po zainstalowaniu nowych aktualizacji możesz bezpiecznie opróżnić ten folder i odzyskać trochę miejsca na dysku.


3

Istnieją jeszcze dwa polecenia czyszczenia, które pomagają zmniejszyć system, oczywiście po ich uruchomieniu takich aktualizacji nie będzie można odinstalować.

W przypadku dodatków Service Pack:

 • dism /Online /Cleanup-Image /SPSuperseded /HideSP

W przypadku aktualizacji systemu Windows:

 • dism /Online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup /ResetBase

Uruchomienie obu może zająć dużo czasu.

Tylko kilka porad:

 1. Nie uruchamiaj ich, jeśli chcesz odinstalować aktualizacje
 2. Nowe aktualizacje będą mogły zostać odinstalowane do momentu ponownego uruchomienia polecenia
 3. Muszą być uruchamiane z uprawnieniami administratora
 4. Mogą zająć dużo czasu, w moim wirtualnym systemie Windows 10 Home minęły godziny od aktualizacji zbiorczych
 5. Nie uruchamiaj ich zaraz po aktualizacjach, pozwól komputerowi ponownie uruchomić komputer między aktualizacjami, a następnie wyczyść
 6. Jeśli w systemie Windows 10 nie uruchamiaj ponownie komputera, wyłącz i włącz zasilanie; różni się bardzo od ponownego uruchomienia (w Windows 10 restart jest jak hibernacja, ale tylko jądro, wiele problemów, jeśli używasz VeraCrypt lub innych narzędzi do montowania systemu plików)

Polecenia te wykonują duże czyszczenie odpowiednio dla dodatków Service Pack i folderu WinSXS. Usuwają tylko / niepotrzebne pliki (zakładając, że nie będziesz chciał odinstalowywać już zainstalowanych dodatków Service Pack / aktualizacji).

Należy pamiętać, że nie blokują one odinstalowywania przyszłych pakietów usług / aktualizacji.

Ich głównym założeniem jest: usuwają to, co jest potrzebne do odinstalowania zainstalowanych aktualizacji i starych wersji plików systemowych, które nie są już używane.

Wystarczy sprawdzić opis witryny Microsoft, aby dowiedzieć się więcej.


0

Aby zautomatyzować ten proces, możesz znaleźć skrypt PowerShell pod linkiem poniżej.

Jak wyczyścić katalog WinSxS i zwolnić miejsce na dysku

???? (nie jestem pewien, co to za pomysł) „Microsoft zapewnia wbudowane narzędzie - czyszczenie dysku. (Aby zainstalować Oczyszczanie dysku, musisz zainstalować funkcję„ Desktop Experience ”).”

Ponadto w powyższym linku znajdziesz kroki, disk cleanup(cleanmgr.exe)jak:

1) zainstaluj

2) biegnij

3) użyj

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.