Moja serwerownia została zalana


32

Niedawno przeszliśmy przez huragan i nasza serwerownia została zalana. Brawo za ubezpieczenie. W każdym razie muszę zapisać jak najwięcej danych na jednym z dysków twardych. Tak, był zanurzony przez większą część dwóch dni.

Czy muszę otworzyć dysk i upewnić się, że nie ma w nim wody powodziowej? Czy powinienem usunąć płytkę na dole i wysuszyć piankę? Czego potrzebuję.

Wszelkie sugestie byłyby pomocne.

Z góry dziękuję!


1
Miałem nadzieję na trochę więcej samodzielnego podejścia, ale wydaje się, że wszyscy myślą, że specjalista jest na to. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Krytolog

3
DIY byłoby fajne, jeśli: A.) Dane, które chcesz odzyskać, nie mają żadnej wartości, a doświadczenie byłoby uczące się. B.) Otrzymujesz zapłatę za czas bez względu na powodzenie odzyskiwania. Lub C.) Już pracujesz w sklepie z odzyskiwaniem danych. Tak czy inaczej +1 dla twojego pytania. Mam nadzieję, że nigdy nie będę musiał sobie z tym poradzić.
jscott,

@ jscott: To coś w rodzaju pieniędzy, ale będzie to doświadczenie edukacyjne, jeśli zdecyduję się ich nie wysłać.
Krytolog

2
Przynajmniej w obudowie dysku znajdują się naprawdę silne magnesy. Zdecydowanie zaleca się przyklejanie ich do lodówki w pracy.
jscott,

Odpowiedzi:


25

http://www.storagesearch.com/disklabs-art3-floods.html

NIE próbuj samodzielnie odzyskiwać danych. Spowoduje to większe uszkodzenie danych i utrudni ich odzyskanie, gdy w końcu trafi do specjalisty ds. Odzyskiwania danych.

Gdy dyski twarde zamoczą się, „głowice” mogą utknąć w talerzach. Kiedy dysk twardy zostanie włączony w tym stanie, dysk próbuje się rozkręcić, a głowice dosłownie zostają oderwane, powodując uszkodzenie talerzy - miejsca, w którym przechowywane są wszystkie dane. 2 - NIE WYSUSZAJ dysku twardego. Chociaż może się to wydawać paradoksalne - prawie zawsze zniszczy talerz dysku twardego, a tym samym uniemożliwi odzyskanie danych.

Gdy dyski twarde zamoczą się, a następnie wyschną, prawie zawsze na talerzach i głowach pozostały resztki zanieczyszczeń. Wszelkie pozostałości (w tym cząsteczki kurzu) powodują fizyczną degradację talerzy dysku twardego i tracą więcej danych. 3 - NIE WOLNO utrzymywać dysku twardego w stanie mokrym. Najlepiej jest przechowywać dysk twardy w szczelnym pojemniku, aby dysk był mokry. Zapobiega to korozji dysku twardego i umożliwia personelowi technicznemu firmy zajmującej się odzyskiwaniem prawidłowe czyszczenie i suszenie talerzy przy minimalnym uszkodzeniu powierzchni talerza.

Zwykle Disklabs Data Recovery pobiera premię za uszkodzone przez wodę dyski twarde, jednak ta dodatkowa opłata za czyszczenie i suszenie dysku twardego została zniesiona dla ofiar ostatnich powodzi.


1
superuser.com/questions/100332/... cytuje podobne porady innej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych.
Gilles „SO- przestań być zły”

Nie wiem, co powiedzieć o pozostałościach. Czy wszystkie napędy nie mają filtra zapobiegającego przedostawaniu się kurzu do obudowy?
Cristian Ciupitu,

@Cristian Myślę, że te filtry nie trzymają rzeczy poniżej określonego rozmiaru w mikronach. Po rozpuszczeniu w wodzie może dostać się do niego wiele bzdur. Gdy woda wyparuje, rozpuszczone ciała stałe pozostaną.
jscott,

3

Jeśli potrzebujesz jak najwięcej, zanieś to do specjalisty.

Wnętrze musi być wolne od wody i zanieczyszczeń (nawet pyłu). Może być konieczne otwarcie, aby wysuszyć talerze. W takim przypadku nie powinieneś tego robić. Napędy należy otworzyć w pomieszczeniu czystym. Kurz na talerzach to bardzo zła wiadomość.

Jeśli nie masz budżetu na rozwiązanie do odzyskiwania prawdziwych danych, nie ma sprawy. Zrozum, że wszystko, co robisz, może ograniczyć lub zniszczyć szanse profesjonalisty na pobranie danych z dysku. Jeśli chcesz skorzystać z tej okazji, wymień płytkę drukowaną na nową z napędu tej samej marki i modelu. Podczas wymiany upewnij się, że wszystko jest wysuszone. Odmów krótką modlitwę, podłącz ją i zobacz, co ona wymyśli.


1

Umieszczenie dysku twardego w szczelnym pojemniku z niegotowanym ryżem powinno pomóc w absorpcji wilgoci.

Edycja: dalej oświecenie sugeruje, że może to być ryzykowne z powodu pozostałości pozostawionych przez zanieczyszczenia w wodzie. Dlatego istnieje kilka opcji:

  • przekazać napęd specjalistom
  • umyj go czystą wodą przed śmiercią
  • wysusz dysk tak, jak jest

1

Oprócz porad Josh dotyczących ochrony, pamiętaj, że firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych zazwyczaj pobierają opłaty za plik / bajt i spędzony czas.

Jeśli potrafisz jasno określić, które pliki są absolutnie potrzebne i jak dyski zostały zbudowane (raid, systemy plików, ...), możesz obniżyć koszty.

Wyciśnij wszystko, co możesz, z kopii zapasowych i zobacz, jakie dane można łatwo odtworzyć. Skonsultuj się z przedsiębiorcami, aby dowiedzieć się, ile warte są określone dane, mogą one mieć zupełnie inną perspektywę niż my, pracownicy techniczni. (też: uzyskaj „nie potrzebuję tych danych” na piśmie!)

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.