Czy powinienem przechowywać dane mojego byłego pracodawcy? [Zamknięte]


40

Po krótkim panowaniu jako Małpa Systemowa stoję przed dylematem:

Udało mi się utworzyć kopię zapasową i przetestować maszynę wirtualną, zarówno na moim laptopie, ponieważ żaden komputer w pracy nie miał wystarczającej ilości wolnego miejsca na dysku. Nie usunąłem jeszcze kopii zapasowej, ponieważ wciąż jest ona jedyna w swoim rodzaju w historii firmy. Oryginał działa na dysku twardym w ciągłym użyciu od 2006 roku. Obecnie w firmie pozostała tylko jedna osoba, która wie, co to jest kopia zapasowa, i jest mało prawdopodobne, aby zatrudnić kogoś innego, z powodów bardzo ściśle związanych z moim odejściem. .

Ostatnim razem, gdy próbowałem porozmawiać z nimi na temat ważności kopii zapasowych, pomyśleli, że im grożę.

Czy powinienem to zatrzymać?

Plusy:

 • Ratuję ludzi przed ich własną głupotą (nieoficjalne motto sysadmin, o ile mi wiadomo)
 • Muszę powiedzieć „tak wam mówiłem”, kiedy przychodzą błagać o pomoc, i czuję się z tym dobrze
 • Ładne czyste sumienie
 • Bonusowy przedstawiciel z odpowiednimi bóstwami

Cons:

 • Problemy prawne: nawet jeśli im pomogę, to i tak mogą mnie pozwać za zatrzymanie, chociaż biorąc pod uwagę okoliczności, uważam, że mam dobry przypadek
 • Problemy prawne: biorąc pod uwagę charakter pracy i ich bezpieczeństwo, jeśli coś wycieka, jestem prawdopodobnie celem odwetu
 • Problemy prawne: cokolwiek innego, o czym nie myślałem
 • Potrzebuję więcej miejsca na porno.
 • Problemy prawne.

Co byś zrobił?

Aktualizacja:

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, wszyscy byliście bardzo pomocni. Skończyłem z nagraną rozmową telefoniczną, która potwierdziła, że ​​nie chcą kopii zapasowej, nie chcą, żebym ją zatrzymała, że ​​wiedzieli o tym, że ją mam, i że ponoszą odpowiedzialność za brak kopii zapasowej. Zniszczyłem swoją kopię.


Bardzo dobre. I też dobry pomysł. Teraz zdobądź transkrypcję lub rozpowszechnij kilka kopii. Ach cóż, ten odcinek i tak powinien się skończyć. Nagrywanie rozmów telefonicznych jest legalne w Twoim kraju, prawda? (lub powiedziałeś im i nagrałeś ich zgodę;)) Po prostu zapytaj, czy są pytania dotyczące tej kwestii. I dzięki za podzielenie się doświadczeniem.
deploymonkey

1
+1 (spóźnione) za udostępnienie zakończenia.
tomjedrz

To pytanie jest nie na temat w ramach obecnych zasad aktualności.
HopelessN00b

Odpowiedzi:


13

Chciałbym wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz: były pracodawca to dziwni ludzie. Dziwni ludzie oznaczają kłopoty. Rozmawiałeś z nimi o kopiach zapasowych, naprawach i wadliwych rzeczach, takich jak ups. Nie rozumieli kopii zapasowych i myśli, że grozisz. Wyglądają na szalonych ludzi. Szaleni ludzie gwarantują kłopoty.

Czy możesz udowodnić, że nie otrzymałeś pozwolenia i środków finansowych na tworzenie kopii zapasowych i napraw, lub że odmówili (przeczytaj podpisany kupon)? Jeśli nie, zawsze mogą twierdzić, że poinstruowali Cię o tym i że twierdziłeś, że zadania zostały wykonane przed wylotem. To nie byłby pierwszy raz, kiedy widzę szalonych, zrozpaczonych ludzi leżących w sądzie.

Więc jeśli nie masz pewności, jak zareagują na to, jak długo ich sprzęt może przetrwać, a jeśli jest to opłacalne finansowo (nie znam stawek w Twoim miejscu), skonsultuję się z prawnikiem (naprawdę nie jestem prawnikiem , więc nie rozważaj robienia tego na własną rękę, szczególnie bez kontroli prawnika w tej sprawie) i jeśli jest to prawnie wskazane, poprosiłbym go o powiadomienie firmy na piśmie o:

 • zgodnie z kilkakrotnym powiadomieniem w trakcie zatrudnienia, nie utworzono kopii zapasowych i nie było wystarczająco dużo czasu, aby to zrobić. Również brak sprawnego sprzętu i niezawodnego sprzętu z faktycznego i profesjonalnego punktu widzenia oraz brak chęci inwestowania w niezawodny sprzęt utrudniały takie próby.

 • Kopie zapasowe nie stanowią żadnego zagrożenia, lecz obowiązkową najlepszą praktyką w branży, ponieważ zapewniają lepszą ochronę majątku firmy. Wiele scenariuszy katastrof, takich jak infekcja wirusowa, awaria sprzętu z powodu starzenia się, siły naturalne lub elementy, na przykład, dane mogą i zostaną całkowicie lub częściowo utracone, co oznacza, że ​​może nie być całkowicie lub wcale nie można go odzyskać z oryginalnych lokalizacji lub urządzeń. Również koszt infrastruktury tworzenia kopii zapasowych jest tani w porównaniu do kosztów odzyskiwania danych, których sukcesu nie można nawet zagwarantować. Istnieje również stałe statystyczne prawdopodobieństwo, że urządzenia ulegną awarii z powodu starzenia się lub innych czynników środowiskowych, których nie można złagodzić w przypadku korzystania z elektroniki i komputerów.

 • Dlatego, oprócz innych powodów, brak chęci inwestowania w obowiązkowe naprawy, zaktualizowane lub niezawodne środki ochrony sprzętu i danych, które zostały podniesione i odmówione przez nich, uniemożliwiły dalsze zatrudnienie u nich z profesjonalnego punktu widzenia. widok.

 • Biorąc pod uwagę fakty i rozważenie rozwiązania stosunku pracy, nie możesz ponosić żadnej odpowiedzialności po twojej stronie.

 • Ponieważ jednak może nie być następcy Twojego posta, oferujesz je za dodatkową opłatą, uruchamiając jednorazową kopię zapasową lub wdrażając rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych, a jeśli chcesz, możesz podpisać umowę o zachowaniu poufności, zbyt. Jednak po utworzeniu kopii zapasowej lub wdrożeniu rozwiązania nie można przyjąć żadnych zobowiązań, zwłaszcza jeśli nie zostanie zawarta umowa serwisowa.

 • Mają 14 dni na ustosunkowanie się do tego listu lub wypowiedzenie się na ten temat, w przeciwnym razie sprawa zostanie uznana za zakończoną po tym czasie.

I cokolwiek prawnik chciałby dodać.

Jeśli jest to prawnie obowiązujące, poczekaj na reakcję (zwłaszcza wszelkie roszczenia odszkodowawcze) i usuń kopię zapasową po miesiącu.

Nie oznacza to, że nie podobały mi się inne sugestie. Naprawdę są dobre. Najprościej byłoby zachować mamę na temat kopii zapasowych i usunąć je. Ale jeśli mam do czynienia z potencjalnie szalonymi ludźmi, lubię konfrontować rzeczy, ponieważ zwykle zwracają się do Ciebie w momentach, gdy jest za późno.

Pomyśl także o formularzach NDA. Miałbym warunki wymagające od klientów robienia kopii zapasowych i nie zakładam, że po twojej stronie jest obowiązek tworzenia kopii zapasowych po twojej stronie, poza tym, że zleciłem wykonanie kopii zapasowych i otrzymałem od ciebie kopię autograficzną ich kopii zapasowej.

Nie zawstydziłbym się również napisać do swojego pracodawcy listu potwierdzonego, nawet w trakcie zatrudnienia, potwierdzającego jego niechęć do przestrzegania ustalonych obowiązkowych lub zalecanych najlepszych praktyk i żadnej odpowiedzialności po mojej stronie. Wymagając również od nich pisemnego potwierdzenia każdego rodzaju zamówienia, aby teraz wdrożyć wspomniane wcześniej odrzucone najlepsze praktyki, aby upewnić się, że nie dojdzie do nieporozumień, jeśli zmienią zdanie. (Wszystko, co otrzymasz kopię listu z podpisem, który został dostarczony, zawierające ten tekst, powinno wystarczyć.) Może to być nieco wybredne, ale może zaoszczędzić wiele kłopotów.

Ale nigdy nie zapominaj: nie jest to sposób, w jaki zwykle pracują, jak zwykle rozumieją pracodawcy, biorąc pod uwagę właściwe wyjaśnienie. Nigdy nie musiałem iść tą drogą.

Edycja: Wydawało mi się, że pominąłem połowę pomysłu na to, kiedy usunąć dane:

Jeśli jest to prawnie obowiązujące, poczekaj na reakcję (zwłaszcza wszelkie roszczenia odszkodowawcze) i usuń kopię zapasową po miesiącu.

Rozumiałem przez to, że jeśli istnieje prawna opcja ustalenia terminu składania roszczeń, możesz zachować dane jako rodzaj ubezpieczenia w najgorszym przypadku (całkowite samozagładienie serwera w pierwszym dniu wolnym). Jeśli do tego terminu nie pojawią się żadne roszczenia (plus znaczny margines bezpieczeństwa), możesz usunąć dane, ponieważ nic więcej się już nie stanie.


Zaakceptowanie tej odpowiedzi za wskazanie, że mogę mieć problemy prawne, nawet jeśli ją usunę. Przekonałem się, że ten aspekt jest wart więcej niż tylko głosowanie i naprawdę ciężko było wybrać spośród wszystkich świetnych odpowiedzi :)
György Andrasek

Dzięki za to, myślę, że to był mój pierwszy. I zgadzam się, pozostałe odpowiedzi też są doskonałe. Rozdałem kilka punktów na ten temat i kilka innych odpowiedzi. Wiele się nauczyłem z tego wątku.
deploymonkey

30

Masz dwie opcje:

 1. Skopiuj go na klucz USB, wyślij go kurierem, a następnie usuń go z urządzenia, jeśli martwisz się kwestiami prawnymi. Upewnij się, że ma list przewodni z informacją, że jest to jedyna istniejąca kopia. Zaszyfruj dane i wyślij klucze do koperty osobno, jeśli martwisz się ich utratą w transporcie.

  Jeśli naprawdę chcesz zachować dane, zrób kolejną kopię na kluczu USB i umieść ją w bezpiecznym miejscu przed utratą lub przeszukaniem. Gdziekolwiek poza twoim laptopem.

 2. Usuń dane i nie przyznawaj się do ich posiadania. Obejmuje to twoją dupę zgodnie z prawem i nie są już twoim problemem. Ich problem, jeśli stracą dane.

Cokolwiek innego - posiadanie kopii bez uprzedniego powiadomienia - naraża cię na odpowiedzialność prawną. Firmy znajdujące się w trudnej sytuacji należą do najbardziej okrutnych, ponieważ częściej chwytają się słomek i robią coś głupiego, jak pozywanie byłych pracowników.


5
+1 za dokładnie odpowiedź, którą zamierzam udzielić (ok, niezupełnie dokładnie, zamierzałem powiedzieć, że wypalę na CD / DVD). Ta sama różnica. Chciałbym dać dodatkową +1 za wysłanie kurierem, abyś miał rejestr dostawy. Wyślij im miły list z informacją, że nie próbujesz zagrozić im kopiami zapasowymi, ale nie chcesz ponosić odpowiedzialności, jeśli coś pójdzie nie tak.
Jed Daniels

3
+1: Nie polecam przechowywania danych dla siebie. Jak już powiedziałeś, zgodnie z prawem nie masz do tego żadnego prawa. Wyślij je do nich za pośrednictwem kuriera z listem wyjaśniającym, co to jest i dlaczego jest ważne, i zachowaj dowód dostawy od kuriera, na wypadek, gdyby w przyszłości spróbował cię zaatakować.
Murali Suriar

+1 Niezły pomysł, ale nie sądzę, że są warte kosztu pamięci USB. Mogę im jednak wysłać e-mail: P
György Andrasek

5
Jeśli nie jest to warte kosztu wysłania go do nich, po prostu się go teraz pozbądź. Prawdopodobnie nie masz do tego prawa, a twoim najlepszym interesem prawnym jest brak kopii w ogóle.
Chris S

1
Zgadzam się, przekazanie im tego jest właściwe. Poza tym nie musisz płacić za martwienie się o ich dane.
JohnyD

13

Miłą rzeczą jest zrobienie kopii i wysłanie jej do nich.

Po zerwaniu zatrudnienia nie masz żadnych zobowiązań wobec firmy. Powiedziałbym, że jesteś zobowiązany do zniszczenia danych. To nie jest twoje, to firmy, a ponieważ już dla nich nie pracujesz, nie masz prawa mieć do nich dostępu.

Aby zaadresować swoje pro:

 • To może być miłe i wszystko, a ja przejdę przez piekło i wrócę, aby ocalić ludzi przed ich własną głupotą, kiedy jestem do tego zatrudniony. W przeciwnym razie naprawdę nie ma powodu, abyś był zaangażowany w działalność byłej firmy tak jak tworzenie kopii zapasowych (z wyjątkiem poprzedniej firmy prowadzonej przez dożywotniego przyjaciela ... i rozstałeś się na dobrych warunkach)
 • Tak, mówiąc, że ci powiedziałem, to miłe ... ale wystarczająco dobry powód, aby zaryzykować skojarzenie z tym sentymentem „co zrobiłeś, aby mieć rację?”
 • Jeśli ktoś, z kim przeprowadzam wywiad, powiedziałby, że zachował kopie zapasowe ze swojej starej firmy ... byłby to duży znak ostrzegawczy i znak przeciwko.
 • Zawsze dobrze jest dążyć do ... uważam, że piwo pomaga w tym :-D
 • Zostawię to w spokoju ...

Cons:

 • PROBLEMY PRAWNE Nie chcesz mieć nic wspólnego z tymi danymi, jeśli coś pójdzie nie tak lub jeśli nie, a oni po prostu czują się szarpnięci.

Ja, gdybym odszedł na dobrych warunkach, umieściłbym go na dysku i wysłałbym do nich pocztą ... Gdybym wyszedł na złe warunki, prawdopodobnie po prostu go usunę i zacznę żyć dalej.


Również NIGDY nie umieszczałbym danych firmy na komputerze osobistym. Jeśli odmówią wyszukania zasobów w celu znalezienia odpowiednich kopii zapasowych, udokumentuję je i będę naciskał, aby uzyskać właściwe kopie zapasowe.


4
+1: „Ja, gdybym wyjechał na dobrych warunkach, umieściłbym go na dysku i wysłałbym do nich pocztą ... Gdybym wyszedł na złe warunki, prawdopodobnie po prostu usunę go i zabiorę się do życia”.
Chris S

Jeśli pracujesz dla siebie, jedynymi maszynami, które możesz mieć, są maszyny osobiste. Tak długo, jak traktujesz dane profesjonalnie, to kto jest ich właścicielem, nie ma znaczenia. Biorąc to pod uwagę, nie możesz być zbyt ostrożny, gdy nie pracujesz dla firmy. Przechowuję dane klientów na serwerze plików z zaszyfrowanym systemem plików i usuwam je, gdy tylko ich nie potrzebuję.
Satanicpuppy

@Satanicpuppy: Jeśli pracujesz dla siebie, zakładam, że się konsultujesz. W takim przypadku powiedziałbym, że powinny istnieć dedykowane maszyny doradcze, na których umieszczasz dane klientów będące własnością firmy konsultingowej, a nie ciebie. Jeśli wykonujesz 1099 pracy dla innej, powinni oni zapewnić wszystkie zasoby potrzebne do wykonania swojej pracy.
Zypher

8

Nie wiem Moje wnętrzności mówią, że to wytrzyj i udawaj, że nigdy nie istniało. Jeśli wiedzą, że go masz , mogą śmierdzieć, niezależnie od tego, jak często mówisz, że mają jedyną kopię.

Jako freelancer musisz zachować bardzo ścisłą separację między swoimi systemami a ich systemami, szczególnie jeśli chodzi o takie rzeczy, jak kopie zapasowe. W przyszłości upewnij się, że wiedzą, co zamierzasz zrobić z ich danymi, zanim faktycznie ich dotkniesz. Poinformuj ich o swojej polityce przechowywania, a kiedy umowa wygaśnie, zrzuć je na nich i usuń ślady. Napisz i zmuś ich do podpisania.

Możesz kupić tanie formularze NDA w różnych miejscach online. Warto i uspokaja ludzi, z którymi pracujesz.


2
+1, Oddziel swoje rzeczy od ich rzeczy; nie mieszaj ich. Po zakończeniu pracy trzymaj się z dala od rzeczy.
Chris S

7

„Kopia zapasowa? Jaka kopia zapasowa?”

Oczywiście, że to usuwasz.

Nie masz powodów do przechowywania danych, nie należą one do ciebie. Czy trzymałbyś krytyczne papierowe dokumenty biznesowe, które szef przechowywał pod nieszczelnym zlewem? Nie.5

Mój przyjacielu, nie pozwól, aby twoja skłonność do czynienia dobra poprowadziła cię do zrobienia czegoś złego.

W pewnym momencie, wychodząc z drogi, aby POMÓC, ktoś staje się WSTĘPNY.

Jakkolwiek szlachetny wydaje się twój przykład, decydowanie o tym, co jest dla niego najlepsze, jest bardzo mrocznym sprzymierzeńcem. Czy mogę zdecydować, co jest dla ciebie najlepsze? Obiecuję po kolei, obiecuję! Pięknie proszę??

Jak więc decydujesz, kiedy zaoferować niezamówioną pomoc? dla mnie to proste równanie:

 • Wykorzystując: mój czas, moją własność, moją reputację, moją wolność = Dobra
 • Używając: jego czasu, mojej własności, mojej reputacji, mojej wolności = Zła
 • Wykorzystując: mój czas, jego własność, moją reputację, moją wolność = Zło
 • Wykorzystując: mój czas, moją własność, jego reputację, moją wolność = Zło
 • Używając: mojego czasu, mojej własności, mojej reputacji, jego wolności = BARDZO ZŁO

Myślę, że masz przypadek „mojego czasu”, „jego własności”, który w przypadku wycieku może zaszkodzić „jego reputacji” lub gorzej, jeśli nie zapłacił podatków, „jego wolność” = zło na bardzo złe.
Zwróć mu dane na dysk (bezpiecznie), jak sugerowali inni, i usuń je ze swojego laptopa.


4

Mogę jedynie zająć się aspektem moralnym. Strona prawna to kwestia, którą musisz porozmawiać z prawnikiem. Przepisy na całym świecie są bardzo różne i musisz uzyskać porady, które są dla Ciebie odpowiednie, a nie te, które dotyczą mnie.

Chociaż ratowanie ich przed własną głupotą jest częścią bycia administratorem, dotyczy to tylko ich pracy. Po odejściu z pracy nie masz już tego obowiązku. Niemniej jednak w niektórych częściach mogą istnieć obawy prawne z powodu tego, czego pracodawca mógł się spodziewać, że będziesz robił podczas zatrudnienia. Ponownie uzyskaj poradę prawną.

Teraz bardzo trudna część - poradzenie sobie ze świadomością, że jeśli wszystko pójdzie w ich kierunku, gruszki będą dla nich niewinnymi pracownikami i mogą stracić pracę, a być może jesteś w stanie temu zapobiec. Nie dlatego, że jesteśmy administratorami. To dlatego, że pomimo komentarzy przeciwnych, jesteśmy bliźnimi. Moralność i etyka są płynnymi pojęciami i każdy z nas ma własne, więc każdy z nas musi podjąć własną decyzję.

Myślę, że wiem, co bym zrobił, ale z czystym sumieniem nie mogę powiedzieć ci, co powinieneś zrobić.


3

Usuń go bezpiecznie za pomocą Shred (Linux) lub sdelete (Windows). Dziś . Jeśli masz własne kopie zapasowe, które je zawierają, zniszcz je lub usuń plik z kopii zapasowych.

Nie ma nic dobrego z posiadania tych danych. Bez względu na to, jak dobrze próbujesz to zrobić, ukradłeś ich dane. To było nierozsądne, kiedy dla nich pracowałeś ... posiadanie go teraz jest po prostu nielegalne. Wysyłając je do nich, przyznajesz się do tego.

Jeśli nie mają religii pomocniczej, nie zamierzasz ich namawiać. Wysłanie ich do nich teraz nie przyniesie nic dobrego i przyznasz, że je wziąłeś.

Jeśli temat się pojawi, zagraj głupio, weź piątą lub skieruj ją do swojego adwokata.


3

Osobiście prześlę im kopię danych wraz z listem z informacją, że jest to jedyna kopia zapasowa ich krytycznych danych i znaczenie wdrożenia schematu tworzenia kopii zapasowych, który odpowiada ich potrzebom. Następnie usunąłem dane i spałem spokojnie w nocy. Za lata, niezależnie od tego, co stanie się z firmą, będziesz wiedział, że zrobiłeś odpowiednią rzecz. Uczciwość i umiejętność bezwstydnego patrzenia na siebie w lustrze jest ważniejsza niż zemsta lub możliwość powiedzenia „tak wam mówiłem”.


-1 (przepraszam) - jest to błąd .. jest mało prawdopodobne, aby czynił dobro i naraża OP na problemy prawne.
tomjedrz

1
-1? Naprawdę? Jak to nie jest dobre? Czy jesteś prawnikiem? Naprawdę denerwują mnie tutaj „legalne” opinie osób bez wykształcenia prawnego i poświadczeń. Czy możesz umieścić swoje źródło lub poświadczenie prawne, aby zweryfikować swoją wiedzę prawniczą w tej sprawie? Jeśli nie, być może powinieneś pomyśleć dwa razy o swoim założeniu, że moja odpowiedź pozostawia OP otwarty na problemy prawne. Nie publikuj tylko opinii negatywnej, daj mi określone akty prawne. Nie zatrudniam hydraulików do prac elektrycznych i nie słucham porad prawnych osób, które nie są prawnikami.
joeqwerty

W porządku .. Cofnąłem głosowanie, więc oddaj swojemu przedstawicielowi. Ale .. JESTEŚ MNIE DZIECIĘCY? Ze swojego postu jasno wynikało, że nie ma on prawa do danych. Zatem zatrzymanie go lub przyznanie się do tego może spowodować problemy prawne. Nie sądzę, że trzeba być prawnikiem, aby dojść do tego wniosku. Nie jestem jedyną osobą, która to podkreśla, jestem po prostu najbardziej zapracowana.
tomjedrz

@tomjedrz: Doceniam twoją niezgłoszoną opinię, ale jeśli ktoś tutaj nie zna faktycznych legalności, wszyscy tylko zgadujemy. Naprawdę nie wiemy, jakiego rodzaju dane są zaangażowane, w jaki sposób trafiły na jego komputer, dlaczego nadal je ma, itp. Itp. Nie jestem gotów udzielać porad prawnych nikomu, ponieważ nie jestem prawnikiem i mówię tylko, że nikt z nas tutaj nie powinien robić tego samego, chyba że mamy określone doświadczenie w podobnej sprawie lub nie mamy niezbędnej wiedzy prawnej, aby udzielić takich porad.
joeqwerty

3

Zniszcz dane. Nie powinieneś go mieć. Jeśli Twój poprzedni pracownik zapyta o te dane, jedyną prawidłową odpowiedzią jest: „Nie mam kopii”. Próbowałeś zmusić ich do tworzenia kopii zapasowych, twoje obowiązki i odpowiedzialność zostały wykonane.


2

Będąc w nieco podobnej sytuacji [1], przez pewien czas miałem kopię wielu rzeczy [2]. Po wyjściu, ponieważ w starym miejscu coś poszło nie tak [3], ściągnąłem rzeczy ze starszych dysków twardych i poszedłem tam, aby je naprawić. Ostatecznie zamieniłbym i wyrzucił starsze komputery w moim domu.

Wiele lat po wyrzuceniu ostatniego komputera i ostatniego dysku twardego z dowolnym źródłem aplikacji do kontroli zapasów i przeprowadzce do innego stanu, dostałem nastygram od prawnika. Wygląda na to, że nic nie zostało zapisane, UPSy nie wymieniono baterii (więc były w zasadzie tłumikami przepięć), kod źródłowy został usunięty, a prawnik chciał, żebym naprawił problem i zapłacił za jego naprawienie.

Moje zalecenie opiera się na jednym pytaniu. Czy pracodawca wyraził zgodę na wykonanie tej maszyny wirtualnej w domu?

Tak: nagraj go na płytę, a następnie przekaż płytę byłemu pracodawcy, a następnie usuń wszystkie kopie w domu.

Nie: usuń go i nic nie mów.

Uwagi:
1 - Byłem jedynym programistą i do czasu odejścia byłem jedynym administratorem sieci. Budowałem komputery, instalowałem oprogramowanie i ciągnąłem przewody w budynku. Wiele razy nasz sprzęt był modernizowany tylko przez wywrotki w parku biznesowym.
2 - Kiedy serwer Netware został przebudowany, firma została zepsuta, więc kupiłem drugi komputer, który był identyczny, i ustawiliśmy go jako „zapasowy” w moim domu. Aby śledzić inwentaryzację, skończyłem pisać aplikację inwentaryzacyjną.
3 - Komputer, którego pierwotnie użyłem do programowania, został wydany recepcjonistce, która usunęła studio wizualne i kod źródłowy, ponieważ chciała więcej miejsca na gry.


1

W przyszłości starałbym się, aby kupili dysk zewnętrzny, pamięć USB lub coś podobnego. Jeśli musisz korzystać z urządzenia, przechowuj ich dane na urządzeniu zewnętrznym. Kiedy już dla nich nie pracujesz, daj im napęd.

Jeśli sądzisz, że będziesz mieć problem z wydaniem 50 USD na dysk, podnieś stawkę godzinową / miesięczną / cokolwiek do 1 USD / godzinę lub cokolwiek, co pozwoli Ci uwzględnić to w twoich usługach bez dodatkowych kosztów.


1

Po pierwsze, jeśli stworzyłeś jedyną kopię zapasową I zabrałeś ją ze sobą, nie byłeś bardzo dobrą małpą systemową.

Problem z „ratowaniem ludzi przed własną głupotą” polega na tym, że mogą się rozmnażać i niestety wielu już je ma. Kiedy przyjmujesz od nich pieniądze, nadal musisz wykonywać swoją pracę (i mam nadzieję, że się nie rozmnażają :))

Jeśli jedyna „kopia zapasowa”, którą masz, znajduje się na laptopie, to nie jest to kopia zapasowa, jest to kopia jak w skradzionych danych. Duży problem, jeśli wiedzą, gdzie mieszkasz !!

Uważam, że powinieneś umieścić dane / maszynę wirtualną lub cokolwiek masz na pamięci USB lub DVD lub cokolwiek, na czym się zmieści. Będziesz mieć kopię zapasową.

Wyślij to / dostarcz je osobie, która ma słabe pojęcie o tym, czym jest kopia zapasowa po usunięciu jej z laptopa i gdy system (y) są od niego czyste.


1

Co mówią warunki zatrudnienia (umowa, podręcznik pracownika itp.) Na temat rozporządzania aktywami firmy po zakończeniu zatrudnienia? Czy powiedzieli, że musisz wszystko zwrócić? Zniszczyć kopie plików i programów? Warunki zatrudnienia mogą sugerować odpowiedni sposób działania.

Jeśli nadal martwisz się legalnością sytuacji i tym, co wybierzesz, skonsultuj się z prawnikiem posiadającym doświadczenie w dziedzinie prawa pracy.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.