Jak mogę skrócić czas formatowania / przywracania stacji roboczych użytkownika?


9

Zacząłem pracować dla średniej wielkości firmy (około 150 użytkowników). Gdy stacje robocze użytkownika muszą zostać sformatowane z różnych powodów, formatujemy ponownie, ponownie instalujemy system Windows z dysku OEM, instalujemy sterowniki, instalujemy pożądane oprogramowanie sklepu i przywracamy dokumenty użytkownika z najnowszej kopii zapasowej.

Chociaż proces ten nie jest bardzo trudny, jest bardzo czasochłonny. Jakie są opcje uproszczenia / przyspieszenia tego procesu?

Przeważnie kompletny sklep Windows z większością serwerów z uruchomionym Win2k3 Enterprise i stacjami roboczymi z różnymi systemami XP, Vista i 7. Stacje robocze są kupowane przez różnych producentów OEM, głównie Dell.

Odpowiedzi:4
  1. Standaryzuj system operacyjny. 3 smaki stacji roboczej z systemem Windows? Zainstaluj wszystkich w systemie Windows 7. Jeśli nie masz jakiegoś rodzaju umowy Microsoft, sprawdź ją. W przypadku 150-osobowej firmy można prawdopodobnie uzasadnić koszt pod względem kosztów pracy, które można by zaoszczędzić w ciągu roku.
  2. Standaryzuj sprzęt. Upewnij się, że wszystkie zakupy stacji roboczych / laptopów są od teraz Dellami.
  3. Pobierz wszystkie stacje robocze w domenie (jeśli jeszcze nie są) i wykorzystaj zasady grupy w jak największym stopniu, aby zautomatyzować konfigurację po instalacji w systemie operacyjnym (ustawienia proxy itp.)
  4. Użyj przekierowania folderu, aby skierować Moje dokumenty na serwer plików. Pobierz wszystkie dokumenty użytkowników przechowywane w sieci. Włącz pliki offline za pomocą obiektu zasad grupy i upewnij się, że zasadą biznesową jest zapisywanie wszystkich dokumentów w udziałach sieciowych, przy jasnym zrozumieniu, że wszelkie dokumenty pozostające na stacji roboczej nie są w żaden sposób chronione.
  5. Uruchom program WSUS i zapomnij o ręcznym poprawianiu systemu operacyjnego przy każdym ponownym formatowaniu. Uruchom proces automatycznego wykrywania / instalacji rozwiązania AV dla przedsiębiorstwa i podłącz go do swojej domeny, aby system AV zainstalował się sam.
  6. Uzyskaj aplikacje biznesowe (i trudne do skonfigurowania) działające na serwerze terminali i udostępniaj je potrzebującym pracownikom. Daj dostęp pracownikom zdalnym / domowym przez VPN. Ciesz się, że nigdy więcej nie będziesz musiał bezczynnie rejestrować bibliotek DLL itp. Na stacjach roboczych.

Celowo nie wspominałem o kompilacjach (Altiris / RIS / MoM itp.), Ponieważ jeśli zrobisz wszystkie powyższe rzeczy, może się okazać, że nie jest to konieczne dla 150-osobowej firmy.


3

WDS przychodzi mi na myśl, ponieważ jest darmowy z Windows Server i jest dość bezproblemowy w konfiguracji. Umożliwi utworzenie niestandardowego obrazu z wstępnie zainstalowanym oprogramowaniem. Możesz także stworzyć samodzielne rozwiązanie z Windows PE i nienadzorowanymi plikami odpowiedzi utworzonymi za pomocą WAIK.

W przypadku rozwiązań płatnych dostępne są Ghost, Acronis, Altaris itp.

Jeśli korzystasz z indywidualnych licencji na system operacyjny i oprogramowanie, możesz utknąć, ponieważ większość z tych metod zależy od tego, czy korzystasz z licencjonowania zbiorowego i masz ten sam klucz produktu do wszystkiego. Wynika to z tego, że obraz niestandardowy jest przechwytywany z tymi kluczami, więc aktywacja może się nie powieść, jeśli nie użyjesz MAK-ów.


1
Prawdopodobnie możesz rozwiązać kluczowy problem z sysprep.
Aaron Tate

1
W przypadku systemu Windows tak, ale nie znam sposobu, aby ukryć klucz pakietu Office lub klucz do oprogramowania innej firmy.
MDMarra

Open Fog Project Project dla „duchów” sysprep'owanych obrazów działa bardzo dobrze. Konfiguracja zajmuje dużo mniej czasu, a nawet mają wstępnie skonfigurowaną maszynę wirtualną do pobrania, której można użyć do oceny lub wdrożenia. fogproject.org I to prawdopodobnie jedyne narzędzie do wdrażania obrazów, które ma aplikację na iPhone'a.
citadelgrad

1

Oprócz wspomnianych już różnych metod instalacji / dystrybucji opartych na serwerze, które powinny być pierwszą linią ataku, gdy jest to właściwe, istnieje również koncepcja tworzenia obrazów komputerów na dysku. Nie zawsze jest to idealne rozwiązanie, ale po zastosowaniu ma pewne zalety.

W przypadku komputerów PC, w których w środowiskach, w których pracowałem, nie zawsze są w biurze lub w sieci, dysk obrazu (zwykle DVD) jest przymocowany do wnętrza obudowy. To pozwala mi z łatwością przeprowadzić użytkownika przez proces przywracania, nawet jeśli którykolwiek z nas jest poza witryną.

W przypadku laptopów jedna kopia trafia do użytkownika, a druga zostaje zarchiwizowana. Uważam, że w przypadku laptopów uważam, że ilość pracy związanej z usunięciem wszystkich bzdur, które są fabrycznie zainstalowane i faktycznie jest czymś, czego nie chcę powtarzać. Gdy urządzenie jest w stanie, który uważam za gotowy do użycia, robię nowy obraz i chowam oryginalne dyski, aby użytkownik nie mógł ich użyć.


1

Spójrz na FOG, fogproject.org . Jest to system oparty na narzędziach typu open source do klonowania i przywracania obrazów systemu Windows w sieci. Nie ułatwi to jednak obsługi profili. Czy myślałeś o tym w profilach mobilnych?

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.