Oprogramowanie do mapowania użycia dysku dla bezgłowego systemu Linux


22

Istnieje kilka programów, które mogą wyświetlać używane miejsce na dysku za pomocą mapy strony , takich jak WinDirStat dla Windows i KDirStat dla KDE / Linux:

Zrzut ekranu KDirStat

Szukam czegoś podobnego, ale bezgłowego systemu Linux. (Np. Uruchom program do gromadzenia danych konsoli na serwerze, a następnie załaduj plik do programu graficznego w środowisku GUI).

Alternatywnie, jakie są inne dobre sposoby uzyskania ustrukturyzowanej reprezentacji używanego miejsca na dysku z dostępem tylko przez SSH?


Odpowiedzi:


24

NCurses Disk Usage (ncdu) jest do tego dobry. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://dev.yorhel.nl/ncdu . Jest dostępny jako pakiet dla najpopularniejszych dystrybucji i pozwala przeglądać i sprawdzać, gdzie jest używane miejsce na dysku. Używa znaków tekstowych, aby wyświetlić wykres słupkowy wykorzystania katalogu, dzięki czemu otrzymujesz pół graficzny interfejs w środowisku tylko tekstowym.


Ten jest niesamowity, gorąco polecam.
RomanSt

ncdu nie produkuje map treem.
Dave Horner

11

gt5 jest bardzo fajny. Ma interfejs konsoli, a także tworzy pliki HTML, które można przeglądać w przeglądarce. Jest w repozytoriach, więc możesz po prostu apt-get.


fajny .... nie był świadomy tego pakietu.
3dinfluence

1
Używam od dłuższego gt5czasu, ale ma jedną poważną wadę: jeśli masz dużo plików, jak na gt5ironię wymaga znacznej ilości miejsca na dysku (setki megabajtów), aby wygenerować wyniki.
Vladimir Panteleev

8

Używam du -cks * | sort -rn | head -11.

Pokazuje dziesięć najlepszych katalogów według zużycia dysku. Cały czas używam go w / home.


Znakomity! Nie trzeba nic instalować, zadanie działa dobrze, nawet jeśli wymaga trochę nawigacji i uruchom polecenie w różnych miejscach, aby sprawdzić, gdzie zniknęła cała wolna przestrzeń.
Niavlys

5

xdiskusagepozwala przesłać do niego dane wyjściowe dudo analizy. To świetna opcja.1

Możesz uruchomić to samo polecenie, jeśli łączysz się na serwerze przez ssh i używasz przekierowania ssh X i serwera X na stacji roboczej. Jeśli chcesz z wiersza poleceń:

df -k /*|sort -n

1
Tak, to oczywiste, ale nie chcę instalować KDE na serwerze :) I szukałem ładniejszej / bardziej uporządkowanej metody niż tylko sortowanie wszystkich plików według rozmiaru ... edytowane pytanie w celu wyjaśnienia.
Vladimir Panteleev
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.