Jakie są różnice między ext3, ext4, ReiserFS?


14

I dlaczego mam wybrać jeden zamiast drugiego?


1
Może być dobry jako wiki społeczności i rozszerzony o inne systemy plików.
nedm

Najlepsze porównanie, jakie znalazłem na ext3 i ext4 można znaleźć tutaj . Nie zawiera Reiserfs, ale wyjaśnia wiele rzeczy między ext2 i ext3.
Leslie,

Odpowiedzi:


9

Źródło: Linux Fileystem Primer

EXT2

  • Zalecane, aby przejść do EXT3
  • Noted Journal
  • Kontrola dostępu POSIX

System plików EXT2 jest poprzednikiem systemu plików EXT3. EXT2 nie jest zapisywane w dzienniku i dlatego nie jest już zalecane (klienci powinni przejść do EXT3).

EXT3

  • Najpopularniejszy system plików Linux, ograniczona skalowalność rozmiaru i liczby plików
  • Journaled
  • Rozszerzona kontrola dostępu POSIX

System plików EXT3 to kronikowany system plików, który ma obecnie największe zastosowanie w systemie Linux. Jest to system plików „Linux”. Jest dość solidny i szybki, chociaż nie skaluje się dobrze do dużych woluminów ani dużej liczby plików. Ostatnio dodano funkcję skalowalności o nazwie htrees, która znacznie poprawiła skalowalność EXT3. Jednak nadal nie jest tak skalowalny jak niektóre inne systemy plików wymienione nawet z htrees. Skaluje się podobnie do NTFS z htrees. Bez htrees EXT3 nie obsługuje więcej niż około 5000 plików w katalogu.

ReiserFS

  • Najlepsza wydajność i skalowalność, gdy liczba plików jest duża i / lub pliki są małe
  • Journaled
  • Rozszerzona kontrola dostępu POSIX

System plików Reiser jest domyślnym systemem plików w dystrybucjach SUSE Linux. Reiser FS został zaprojektowany w celu usunięcia ograniczeń skalowalności i wydajności istniejących w systemach plików EXT2 i EXT3. Skaluje się i działa wyjątkowo dobrze w systemie Linux, przewyższając EXT3 za pomocą htrees. Ponadto Reiser został zaprojektowany w celu bardzo wydajnego wykorzystania miejsca na dysku. W rezultacie jest to najlepszy system plików w systemie Linux, w którym znajduje się duża liczba małych plików. Ponieważ współpraca (e-mail) i wiele aplikacji do obsługi sieci ma wiele małych plików, Reiser najlepiej nadaje się do tego rodzaju obciążeń.


1
coś o ext4?
Andrea Ambu

Może dodaj jakieś błędy dla każdego systemu plików. Na przykład ext2 jest najłatwiejszym sposobem na odzyskanie utraconych plików. Na ext2 można cofnąć usunięcie plików, co nie jest już możliwe na ext3.
jns

1
Chciałbym usłyszeć o zaletach i wadach xfs i jfs - wiem, że xfs poprzedza ext3, ale wygląda na to, że ma kilka dobrych cech w stylu ZFS, ale rodzimych dla Linuksa. Używam jfs na moim pulpicie domowym i jest zdecydowanie szybki, ale chciałbym wiedzieć, co rezygnuję z ext3 / 4.
nedm

Reiser od jakiegoś czasu nie jest domyślny w SUSE.
Rodger

9

ext3 to standardowy system plików używany przez systemy operacyjne oparte na jądrze Linuksa.

ext4 jest „zaawansowaną” wersją ext3 z różnymi ulepszeniami, w zasadzie aktualizacją do formatu ext3.

ReiserFS to kolejny system plików wspólny dla systemów linuksowych, ale z kilkoma bieżącymi problemami z bazą kodów, w których okresowo próbuje zabić twoją żonę.

ext3 jest najpopularniejszym formatem.


ReiserFS. Rozumiem.
Daveel


1

Cóż, ReiserFS (i jeśli jesteś gotowy na łatanie jądra, Rieser4) ma pewne zalety, szczególnie w przypadku małych plików. Niestety wygląda na to, że nigdy nie dostaną się do jądra.

W tym momencie uruchomiłbym ext4, chyba że byłem paranoikiem, w takim przypadku uruchomiłbym ext3.

W przyszłości będę uruchamiał BTRFS, ale wciąż jest on w wersji alfa, powinien zebrać wiele zręczności systemów plików Rieser i ZFS (zdecydowanie najciekawszy produkcyjny system plików, ale nie dla Linuksa (choć ty można go używać z BEZPIECZNIKIEM)).


To całkiem interesujące, co byś zrobił, czy możesz powiedzieć, dlaczego to zrobiłeś?
Andrea Ambu,

Systemy plików są budowane w celu rozwiązywania problemów i dlatego tak, aby Twoje problemy były dopasowane do nich. XFS ma wiele ciekawych funkcji dla dużych plików (a przynajmniej w systemie IRIX, takich jak gwarantowana przepustowość dla określonych plików itp.), ReiserFS obsługuje ponad 65 000 plików / linków w jednym katalogu (bardzo niewiele osób to obsługuje), nadal może działać z milionami plików w jednym katalogu. Reiser4 dodaje rejestrowanie danych i transakcje bez pogorszenia wydajności. ext4 poprawia standard Linux (i dlatego działa wszędzie). ZFS ma sumę kontrolną od końca do końca i wiele więcej. BtrFS pozwala Linuxowi dogonić ZFS i Reiser.
Ronald Pottol

0

Powinieneś wybrać XFS lub EXT4


-1

ReiserFS( Reiser3/ type 82on cfdisk) jest najlepszy dla /var. ext4jest najlepszy /homei jeśli chcesz później zmienić rozmiar partycji, musisz to sprawdzić LVM.

Nie używaj, ext2z wyjątkiem /booti ext3jest świetnym wszechstronnym, jak Mario w Mario Kart.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.