Ile miejsca powinieneś zostawić na twardym dysku? [Zamknięte]


20

Czy istnieje ogólna zasada określająca ilość wolnego miejsca na dysku twardym? Słyszałem, że powinieneś zostawić co najmniej 5% wolnego, aby uniknąć fragmentacji.

[Wiem, że odpowiedź zależy od użycia (np. Pliki wideo vs tekst), rozmiaru dysku, poziomu RAID, formatu dysku, rozmiaru dysku - ale ponieważ nie jest praktyczne zadawanie 100 wariantów tego samego pytania, każda informacja jest bardzo interesująca]

Odpowiedzi:


20

Na ogół chcesz zostawić około 10% za darmo, aby uniknąć fragmentacji, ale jest pewien haczyk. Linux domyślnie zarezerwuje 5% dysku dla użytkownika root. Gdy używasz „df”, wynik nie zawiera tych 5%, jeśli uruchomisz go jako użytkownik inny niż root. Po prostu o czym należy pamiętać podczas robienia kalkulacji.

Nawiasem mówiąc, możesz zmienić rezerwę roota, używając tune2fs. Na przykład

tune2fs -m 2 /dev/hda1

ustawi rezerwę root na 2%. Zasadniczo nie jest to oczywiście zalecane, chyba że masz na myśli bardzo konkretny cel.


Dobra rada - robię to dla naszych napędów terabajtowych i zmniejszam do 1% - to wciąż 10 GB zarezerwowane dla roota i nigdy nie miałem z tym żadnych problemów.
nedm

7
jest to specyficzne dla ext3, nie wszystkie systemy plików Linuxa to robią.
James

A co z kronikowanym systemem plików? Czy nadal rezerwuję 5% na system Linux?

@ Bamb.Zheng - ext3 to system plików dziennika.
Coops

5

Poleciłbym 10% plus w systemie Windows, ponieważ defragmentacja nie uruchomi się, jeśli na dysku nie będzie tak dużo wolnego miejsca. Pozostawienie wolnej przestrzeni niekoniecznie powstrzyma jednak fragmentację. Jak już wspomniałeś, zależy to od użytkowania. Fragmentacja jest spowodowana bardziej na podstawie wariancji danych na dysku oraz rozmiaru zapisywanych i usuwanych plików. Im bardziej dane się zmieniają i im bardziej losowe są rozmiary plików, tym większa szansa na fragmentację.

Jedynym prawdziwym sposobem na zminimalizowanie fragmentacji byłoby regularne ręczne defragmentowanie dysku lub użycie narzędzia takiego jak Diskeeper, który działa w tle w systemie Windows i czyści się, gdy komputer jest bezczynny. Istnieją systemy plików, w których fragmentacja jest obsługiwana przez system operacyjny w tle, więc ręczne uruchomienie defragmentacji nie jest konieczne.


5

Staram się, aby używana przestrzeń była mniejsza niż 80%. Powyżej tej liczby system plików musi z reguły pracować ciężej, aby umieścić dane na dysku, co prowadzi do fragmentacji.


3

Powiedziałbym, że zwykle 15%, jednak przy tym, jak duże są teraz dyski twarde, o ile masz wystarczająco dużo plików tymczasowych i plików wymiany, technicznie jesteś bezpieczny. Ale jako bezpieczną praktykę, gdy osiągniesz 15%, czas zacząć myśleć o przeprowadzeniu poważnego czyszczenia i / lub zakupie większego / drugiego dysku twardego.


3

Dyski SSD dodają do tego nową warstwę. Wyrównanie zużycia i wzmocnienie zapisu. Z tych powodów potrzebujesz więcej wolnego miejsca niż absolutnie potrzebujesz na tradycyjnych dyskach twardych.

Krótkie głaskanie tradycyjnego dysku twardego zmniejsza opóźnienie przypadkowych odczytów / zapisów. „Krótkie głaskanie” dysku SSD daje kontrolerowi napędu więcej nieużywanych bloków do procedur usuwania śmieci / wyrównywania zużycia, więc nie przyspieszy dysku, ale zwiększy żywotność i zapobiegnie utracie prędkości, która jest widoczna po zapełnieniu dysku SSD.

Nadal nie chcesz zapełniać dysku, ale w przypadku dysków SSD nie ma natychmiastowego efektu, a powód jest inny.


Dysk SSD nie ma ruchomej części do uderzenia.
Cees Timmerman,

2

Z tego, co rozumiem, zależy to również od systemu plików na dysku. Niektóre systemy plików są bardziej odporne na fragmentację dysku.


+1 ups. zmieniam moje pytanie na format woluminu mentione
nazwa użytkownika

1

Tak, zależy od użytkowania i systemu pamięci masowej. Niektóre systemy, takie jak wysokiej klasy macierze dyskowe oparte na sieci SAN, śmieją się z fragmentacji plików, a jedynym skutkiem fragmentacji systemu jest narzut systemu operacyjnego na rozpraszanie różnych elementów w całym świecie. Inne systemy, takie jak laptop, dyski to zupełnie inna historia. Nie dotyczy to nowszych systemów plików, takich jak ZFS, w których pojęcie twardego ograniczenia przestrzeni jest co najmniej mgliste.

NTFS jest oczywiście własną bestią. Obecnie daję C: \ łączny rozmiar 15 GB dla systemów XP i nie grałem z Vista / Win7 na tyle, by wiedzieć, co tam polecić. Naprawdę nie chcesz dostać dużo poniżej GB za darmo na C :. Korzystanie z kopiowania w tle oznacza, że ​​powinieneś zachować więcej „pustej” przestrzeni wokół siebie niż w innym przypadku, i powiedziałbym, że 20% wolnego miejsca jest wskaźnikiem, kiedy należy dodać więcej lub trzeba zrobić porządek.

W przypadku zwykłych starych woluminów danych NTFS martwię się, gdy spadnie poniżej 15%. Jednak jeśli dysk jest dyskiem 1 TB, 15% to wciąż dużo miejsca do pracy i przydzielania nowych plików (odwrotnie, defragmentacja zajmuje dużo więcej czasu).


1

Zawsze starałem się zachować około 50% wolnej przestrzeni na dowolnych woluminach systemowych i ewentualnie mniejszych woluminach danych. Jeśli to możliwe, zmiana rozmiaru 2 na 1, a ja ustawiłbym próg ostrzegawczy na 75% lub coś takiego.

Ale w przypadku przechowywania danych jest to tylko kwestia tempa wzrostu danych, które należy monitorować i / lub szacować podczas konfigurowania monitorowania ... jeśli dane nie rosną bardzo szybko na przykład na wolumenie 1 TB - kilka% dla próg ostrzegawczy byłby w porządku i czułbym się komfortowo z wykorzystaniem 90-95%. Jeśli tempo wzrostu jest wyższe, zmniejsz je, aby otrzymać powiadomienie na czas ... fragmentacja może być często rozwiązana, jeśli dane nie rosną i zmieniają się tylko zgodnie z zaplanowanymi defragmentacjami.


0

Staram się pozostawić 50% z tego za darmo z kilku powodów:

  1. Słyszałem, że - pomimo stosunkowo małego rozmiaru pliku strony - pozostawienie tak dużej przestrzeni może przyspieszyć. Wierzę, że pochodzi z bardzo pomocnej książki „PC Hacks” opublikowanej kilka lat temu.

  2. Bez względu na to, jak duży jest dysk, cel polegający na zapełnieniu go do połowy sprawia, że ​​masz na uwadze to, co tam jest, i - dla mnie - oznacza to, że lepiej jest mi archiwizować lub przenosić rzeczy na większy dysk zewnętrzny.


Cel, aby wypełnić go tylko poniżej 50%, działa równie dobrze, jeśli zamiast tego użyjemy 80%, z dodatkową korzyścią zwiększenia powierzchni użytkowej, więc ten argument nie ma dla mnie sensu.
RoG
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.