Czy dyski SSD obsługują SMART?


30

SMART (dla technologii samokontroli analizy i raportowania) to wspaniała technologia do wykrywania awarii dysku twardego, zanim to nastąpi.

Ale czy SMART jest odpowiedni dla dysków SSD?

Odpowiedzi:


32

Tak, mają to i tak, jest to przydatne.

Dyski flash rozwijają się z czasem, zwykle w postaci złych bloków flash - podobnie jak uszkodzone sektory w zwykłych dyskach twardych.

Podobnie jak zwykłe dyski twarde, kontroler napędu śledzi te uszkodzone bloki i ponownie mapuje je na „dodatkowe” bloki, które zostały zapisane w tym celu. Ilekroć komputer żąda danych od uszkodzonego bloku, kontroler przechwytuje je i przekazuje poprawne dane z bloku ponownie zmapowanego.

W końcu zabraknie Ci dodatkowych bloków i zaczniesz otrzymywać prawdziwe błędy, w tym czasie będziesz musiał wymienić dysk - SMART utrzyma cię na tym, abyś mógł zająć się nim, zanim zaczniesz tracić dane.

Jedną z głównych zalet dysków SSD w porównaniu ze zwykłymi dyskami jest to, że dodatkowe bloki w zwykłym dysku wymagają, aby głowa szukała innej ścieżki, więc wraz z wiekiem dysk staje się wolniejszy. W przypadku dysku SSD mapowanie odbywa się prawie w sposób przezroczysty, więc nie marnuje się dodatkowego czasu na poszukiwanie odwzorowanego bloku, a następnie na powrót do odczytu pozostałych danych.


2
+1 SMART powinien być jeszcze bardziej przydatny w przypadku dysków SSD, ponieważ będzie bardziej dokładny / spójny w ostrzeganiu o awarii dysku, zanim to nastąpi.
Oskar Duveborn,

Czy możesz podać przykłady dysków SSD, które mają SMART?
J. Polfer

Pierwszy, który sprawdziłem, ma to: samsung.com/global/business/semiconductor/products/flash/ssd/... SMART istnieje już od dawna. Czy jest nowy SATA lub PATA HD, który go nie zawiera?
Adam Davis,

4

Nie wszystkie dyski SSD obsługują SMART, więc warto sprawdzić, zanim kupisz, jeśli jesteś zaniepokojony.

Modele Intela zdecydowanie tak robią, a modele Supertalent nie (a przynajmniej te, które widziałem - duradrive i ultradrive).

Nieco zabawne jest to, że dysk Intel X25-E nadal zgłasza atrybuty SMART „czas rozruchu” i „start / stop count”, mimo że nie są one nigdy aktualizowane i nie mają praktycznego znaczenia dla nieobrotowych mediów.


2

Według wielu specyfikacji SSD, które widziałem, tak, dyski SSD obsługują SMART.

Ale jeśli warto mieć go na dysku SSD, z mojego punktu widzenia powiem tak, czy dysk SSD jest w pewnym stopniu chroniony przed awarią „mechaniczną”, układ pamięci flash może z czasem ulec uszkodzeniu. Właściwie uważam, że ta technologia jest wciąż zbyt młoda, aby mieć świetne pomysły na częstotliwość awarii, ale MTBF są znacznie wyższe na SSD niż na standardowym HD.

SMART na SSD? Powiem tak, to dobra rzecz.


1

Jeśli dysk SSD nie obsługuje SMART, mam nadzieję, że obsługuje jakiś bardziej wydajny i specyficzny dla sprzętu mechanizm uzyskiwania tego rodzaju informacji. Naprawdę powinien nadal obsługiwać SMART, aby lepiej integrować się ze standardowymi narzędziami.

Jeśli nie możesz w ogóle uzyskać tych danych z dysku SSD, nie ufałbym temu. Na rynku jest wiele bardzo słabych dysków SSD, a taki, który nie podaje żadnych informacji o jego stanie zdrowia, jest bardzo podejrzany. Nie wiadomo, ile bloków uległo awarii, jest dość niebezpieczne. Traktuj taki dysk SSD jak zabawkę i nic więcej.


1

Dyski Super Talent mają SMART, używają inteligentnych narzędzi do obliczania oczekiwanej długości życia dysku.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.