To mój nowy sens mówienia Oracle DBA


15

Kiedy konfigurujemy jednostki FC LUN dla naszych skrzynek MSSQL, rzadko musimy prezentować im więcej niż około 8 różnych jednostek LUN różnego rodzaju (kworum, MSDTC, TempDB, dane, dzienniki, kopie zapasowe i kilka innych).

Mamy nową bazę danych Oracle DBA, a on dał mi listę jednostek LUN, których chce na swoim pierwszym nowym serwerze - jest ich 38! i dotyczy to naprawdę podstawowego zestawu DB, z tylko jednym DB. Wszystkie są dość małymi (100 GB) jednostkami LUN i wyraźnie łączą się za pomocą ASM w sposób podobny do LVM.

Czy to najlepszy sposób, aby to zrobić, tak naprawdę nie jestem ekspertem od Oracle, ale wydaje mi się to zbyt skomplikowane, jakie są twoje przemyślenia i doświadczenia w tej sprawie?


1
38 jednostek LUN dla jednego DB ... co?!?!
Zypher

Odpowiedzi:


19

Jestem Oracle DBA. Twój nowy DBA działa jak wiele Oracle DBA i nad inżynierią.

  1. ŻADNA wyrocznia NIE potrzebuje 38 jednostek LUN. Rozłożyłem pliki danych na dużą liczbę serwerów LUN, ale są one w systemach BARDZO aktywnych i BARDZO dużych. Jednostki LUN nie muszą mapować nowych grup RAID, prawda? Więc posiadanie plików na osobnych lunach i tak nie musi niczego rozpowszechniać (nie jestem w tym ekspertem).

  2. Całe takie usuwanie pasków spowoduje znacznie więcej pracy dla DBA. Zwiększa to jego znaczenie dla zespołu. Wiele Oracle DBA próbuje sprawić, by wydawali się ważniejsi i przez cały czas nad tym inżynierowali.

  3. Rozdzielanie danych do różnych grup / grup raidów nie jest specyficzne dla wyroczni. Jest oparty na użyciu. Aby poprawnie rozłożyć pliki, DBA musiałby zrozumieć aplikację, aby wiedzieć, co jest często uzyskiwane (przy okazji oddzielanie indeksów od danych NIE poprawia wydajności, ponieważ dostęp jest szeregowy ...). Czy on zna aplikację? Czy spojrzał na bazę danych, aby zobaczyć, do jakich obiektów można uzyskać dostęp? Co należy rozłożyć? Co większość pisze, czyta i musi być izolowane.

To brzmi jak mała / średnia baza danych. Jaki jest poziom aktywności? Prawdopodobnie nie wie.

Zasadniczo w mniejszych bazach danych nie trzeba wiele robić na poziomie systemu plików, aby poprawić wydajność. 95% to SQL i czy programiści uruchamiają zbyt wiele instrukcji SQL w pętlach.

edycja ( lata później !):

Spędzam trochę czasu na rozmowach z inżynierami SAN i od czasu opublikowania tego pogłębiłem swoją wiedzę na temat SAN i LUN. Po pierwsze jednostka LUN jest „logiczna”. Nie jest konieczne mapowanie oddzielnych grup RAID, dysków itp. Jest to konfigurowane przez inżyniera SAN i nie będzie widoczne dla DBA. Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że oddzielenie IO w SAN jest możliwe.

Pracuję na bardzo dużych systemach, które mają bardzo wysoki poziom aktywności. Mamy setki jednostek LUN, grup RAID itp. ... rozrzucamy pliki w dowolnym miejscu. Współpracujemy z inżynierami SAN w celu skonfigurowania jednostek LUN, aby upewnić się, że są rozłożone na różne części SAN. Naprawdę NIE mamy wglądu w to, jak jednostki LUN są mapowane z poziomu systemu operacyjnego. Nowy system plików nie oznacza, że ​​mamy dane zmapowane do nowej lokalizacji w sieci SAN.

Jeśli chodzi o papier HP na temat usuwania ASM. Jest to całkowicie pozbawione sensu podczas pracy z siecią SAN. Striping, mirroring, RAID itp. ... wszystko odbywa się pod powierzchnią. Nie zobaczysz go na poziomie aplikacji ani bazy danych. Konfigurowanie Oracle ASM do „rozbierania” jest bez sensu w sieci SAN, ponieważ będziesz po prostu rozrzucał logiczne woluminy, które mogłyby korzystać z konfiguracji RAID 5 (zdecydowana większość ze względu na koszty kontroli. Sieci SAN to inwestycje warte wiele milionów dolarów). Zobaczysz tylko systemy plików. Nie muszą one być mapowane na różne dyski lub różne lokalizacje w sieci SAN.

Najwyraźniej IBM ma nową funkcję, która pozwala sieci SAN decydować, gdzie pisać na dyskach na podstawie aktywności. Chodzi mi o to, że osoby optymalizujące sieci SAN są specjalistami. Musisz z nimi pracować. DBA lub twórca aplikacji nie będzie miał widoczności, aby sprawdzić, czy coś się rozprzestrzenia.

Z tego, co widziałem, większość sklepów nie ma bardzo dobrych inżynierów SAN. Zwykle jest to praca dla osób młodszych. Większość dobrych jest zwykle konsultantami. Tak wiele czasu używasz domyślnej konfiguracji producenta. Powtórzenie dodawania większej liczby jednostek LUN prawdopodobnie nie spowoduje rozproszenia żadnych danych, chyba że inżynier SAN skonfiguruje je dla ciebie pod powierzchnią. Ponadto możesz mieć 1 jednostkę LUN i rozłożyć ją dla siebie. O ile nie masz dobrego inżyniera SAN, wszystkie te rzeczy są bez znaczenia. Jest dla mnie oczywiste, że dany DBA nie wie wystarczająco dużo o sieciach SAN, aby nawet wiedzieć, że nic nie wie.

99,9% standardowych konfiguracji czasowych jest w porządku. Jeśli nie masz określonego wąskiego gardła we / wy, nie jest to konieczne. Jeśli to zrobisz, musisz współpracować z inżynierem SA i SAN, aby ustalić, na czym polega problem. Dużo czasu nie ma to nic wspólnego z układem sieci SAN. Ponownie, DBA i programiści nie będą mieli dostępu, aby zobaczyć, co się dzieje poniżej, nie mówiąc już o wiedzy, aby to zrozumieć. Sieci SAN są bardzo złożone.


Z całym szacunkiem, tylko kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę: - 1. „SAN jest złożony” - podobnie jak baza danych Oracle. Nawet jeden z najdroższych produktów w dowolnej infrastrukturze IT lub systemie informatycznym. 2. „Striping / spreading / ect” - uzgodniony. DBA nie muszą wiedzieć, co się dzieje pod warunkiem, że nigdy nie napotkają problemów z I / O - ale niestety zawsze są wąskie gardła IO dla problemów związanych z wydajnością. 3. Ponownie DBA różnią się - Infra / Core DBA w porównaniu do DBA aplikacji. Infra DBA ma za zadanie działania związane z DB pracującym z OS i dyskami (SAN) - więc musi mieć dobrą wiedzę o tym, co się dzieje. 4. Wszystkie powyższe

5

Możesz spróbować uderzyć go w głowę TYM , opisując takie samo podejście (Stripe And Mirror Everything), które jest odświeżająco proste.


1
Myślę, że właśnie to próbuje zrobić - nie zdając sobie sprawy, że nasza tablica jest już paskudną bestią z RAID10.
Chopper3

4

Nie mam bezpośredniej odpowiedzi, ponieważ używamy MSSQL i mySQL. Ale ilekroć moja DBA prosi o coś, co po prostu brzmi szalenie ... tak. Wymagam od niego udokumentowania, dlaczego każdy kawałek jest wymagany. Służy to dwóm celom, raz wiele razy nagle zmieniają zdanie na coś bardziej rozsądnego, a dwa pozwalają mi zobaczyć ich proces myślowy, dzięki czemu mogę zastosować logikę systemową do tego, czego chcą i przedstawić alternatywę, która nie jest tak niesamowita . W takim przypadku poprosiłbym o dokument uzasadniający potrzebę każdej z 38 jednostek LUN


Dzięki za odpowiedź, poprosiłem o to, ale jeszcze nie odpowiedział, pomyślałem, że najpierw sprawdzę u was dobrych;)
Chopper3

2

Istnieją badania, które pokazują, że rozkładanie w ASM i na poziomie sprzętowym może być zaletą dla wydajności. Oficjalny dokument HP-Oracle Te przyrosty wydajności są widoczne głównie w sytuacjach o wysokiej współbieżności, co nie brzmi tak, jak się spodziewasz. Ale może być do tego przyzwyczajony Twój DBA.


W rzeczywistości będzie to BARDZO współbieżne, po prostu prosta DB - więc dzięki.
Chopper3

1

Wiem, że w przypadku bazy danych DB2 w systemie AIX nasze DBA otrzymują 5 woluminów na bazę danych - każdy dla innej części bazy danych. Jeden dla DB, jeden dla dziennika głównego, jeden dla dziennika archiwum, temp i coś innego. To są woluminy, nie muszą to być jednostki LUN, zależy to od tego, jak chcesz zarządzać pamięcią.


Potrzebne są dodatkowe szczegóły - czy chce 38 jednostek LUN dla jednego DB, czy 38 jednostek LUN dla jednego DB PLUS kompilacji nowego serwera? Czy to Oracle w systemie Windows, czy Linux / Unix? Administratorzy Linuksa / Unixa zwykle chcą więcej mniejszych partycji tylko dla systemu operacyjnego, zanim jeszcze dostaniesz się do aplikacji i baz danych - / usr, / var, swap, / itp. I tak dalej. Myślę, że musisz przeprowadzić z nim szczegółową dyskusję i obaj mogą potrzebować więcej badań. Na przykład może potrzebować wielu nieudostępnionych dysków z powodów IO.
mfinni
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.