Jaki jest typ MIME w przypadku Markdown?


Odpowiedzi:


121

Nie ma oficjalnego standardowego typu, ale text/markdownwydaje się, że jest to najbardziej powszechny typ de facto . Większość przeglądarek i innych w miarę wyrafinowanych klientów prawdopodobnie zobaczy tę text/część i text/plaintak czy inaczej, domyślnie , więc nie ma dużej różnicy.

Jedno zastrzeżenie: wszystkie typy w ramach text/hierarchii mają domyślnie ISO-8859-1 dla ich typu znaków w odpowiednich standardach RFC. Od tego czasu większość świata przeszła na UTF-8 . Więc jeśli nie jesteś pewien, że nie będziesz używać żadnych zabawnych postaci (lub żyć w starym świecie Windows), możesz określić to w następujący sposób:

text/markdown; charset=UTF-8

3
Byłoby wspaniale, gdyby klienci poczty obsługiwali to i użyli Daringfireball Markdown jako podstawy do tego. Niestety nie. Nie wiem nawet, czy ktoś przesłał to do IETF jako szkic RFC. Zbadałem również typ MIME wzbogaconego tekstu i odkryłem, że nie jest to już obsługiwane w wielu klientach pocztowych - które teraz preferują pocztę HTML. Poza tym format wzbogaconego tekstu nigdy nie obsługiwał hiperłączy.
Volomike

37
Przez „zabawne postacie” masz na myśli postacie, których większość świata używa do codziennej komunikacji.
keegan

41
Tak, dokładnie. Na świecie jest wiele zabawnych postaci. Staram się być jednym z nich.
SFEley

32
Jeśli wdrażasz to samodzielnie, użyj text/markdown: x-prefiksy zostały wycofane przez RFC 6648 (Best Current Practice 178) w czerwcu 2012 r.
Stuart P. Bentley

1
Stuart P. Bentley: Doskonale. Brawo za postęp. > 8->
SFEley

119

tl; dr: text/markdownod marca 2016 r

W marcu 2016 roku text/markdownzostał zarejestrowany jako RFC7763 na IETF .

Wcześniej tak powinno być text/x-markdown. Poniższy tekst opisuje sytuację sprzed marca 2016 r., Kiedy RFC7763 był jeszcze wersją roboczą.


Nie ma oficjalnej rekomendacji co do definicji Grubera , ale temat był dość intensywnie omawiany na oficjalnej liście mailingowej i trafił do wyboru text/x-markdown.

Wniosek ten został później zakwestionowany , został potwierdzony i, IMO, może zostać uznany za konsensus.

Jest to jedyny logiczny wniosek dotyczący braku oficjalnego typu mime: text/zapewni prawidłowe ustawienie domyślne prawie wszędzie, x-ponieważ nie używamy oficjalnego typu, markdowna nie gruber.lub cokolwiek, ponieważ ten typ jest teraz tak powszechny.

Jednak wciąż istnieją niewiadome dotyczące różnych „smaków” Markdown. Myślę, że ktoś powinien zarejestrować oficjalny typ, co podobno jest łatwe , ale wątpię, by ktokolwiek odważył się to zrobić poza Johnem Gruberem, ponieważ niedawno udowodnił swoje przywiązanie do Markdown.

Na IETF jest szkic dla text/markdown, ale zawartość nie wydaje się w ogóle opisywać Markdown, więc nie użyłbym go, dopóki nie będzie bardziej kompletny.Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.