Dlaczego zapierające dech w piersiach widoki zamieniają się w „nudne” zdjęcia i jak mogę to zrobić lepiej?


102

Niedawno kupiłem Canona 700D z obiektywem 18-135 IS, aby zacząć fotografować. Próbuję poprawić, ale moje zdjęcia wydają się „nudne”. Podam kilka przykładów:

zdjęcie 1

zdjęcie 2

zdjęcie 3

Wziąłem je dzisiaj. Sceneria wygląda na zapierającą dech w piersiach, patrząc na nią z autostrady, ale zupełnie nie przekazuję tego na moich zdjęciach. Jakieś wskazówki dla początkującego? Czy coś, co widzisz, jest oczywiście niewłaściwe na tych zdjęciach?


1
Trochę mi się podoba łódź ... Myślę, że wyglądałoby to naprawdę ładnie, gdyby zdjęcie zostało zrobione poprawnie (zgodnie z życzeniem OP).
Vreality

Twój scenariusz wygląda fantastycznie. Dla mojej ciekawości, czy próbowałeś już tego: en.wikipedia.org/wiki/Miniature_faking ?
Larry

4
Górne zdjęcie: zbyt mocno wykadrowane z dołu. Pokroiłeś łódź na pół. Podobnie drugi i trzeci obraz. Kadrowanie i wybieranie tego, co ma zostać uwzględnione w kadrach, to główna część fotografii, która jest łatwo przeoczana przez tych, którzy skupiają się (bez zamierzonej gry słów) na swoim sprzęcie.
thomasrutter

Wow, nigdy nie wierzyłem, że pytanie przyciągnie tyle uwagi. Dziękuję bardzo za odpowiedzi!
Paze

2
czy mógłbyś napisać kilka słów o tym, co zapierało dech w piersiach tego dnia? Dzięki temu można porównać swoje wrażenia ze zdjęciami.
n611x007,

Odpowiedzi:


65

Możesz cyfrowo poprawić jakość zdjęć poprzez zwiększenie jasności i dostosowanie kontrastu. Możesz także wykadrować dowolne części obrazu, które nie przyczyniają się do jego imponującej natury.

Skorzystaj z kątów, aby przekazać atrybuty, takie jak rozmiar i odległość. Korzystanie z perspektywy może również ożywić swoje zdjęcia. Myślę, że głównym problemem jest to, że góry wyglądają płasko. Aby temu zaradzić, pomocne może być wybranie nowej pozycji (w pobliżu autostrady). Jeśli zdołasz wznieść góry nad budowlą, zdecydowanie poprawi to płaski wygląd.

Pochmurne tło przyciemnia zdjęcia, dlatego proponuję po prostu zrobić zdjęcia następnego dnia. Poczekaj, aż będzie słonecznie, aby rozważyć zrobienie zdjęcia.

Ekspresja to kolejna kluczowa koncepcja w fotografii. Możesz dodać smaku swoim zdjęciom, robiąc je w nietypowych okolicznościach, takich jak burza lub zachód słońca. Uchwycenie nastroju pomoże zwiększyć zainteresowanie.

Twoje zdjęcia są już świetne, więc nie bądź dla siebie twardy :)


1
@Paze czy masz zaktualizowaną wersję swoich zdjęć? Jeśli tak, to może dodać je jako aktualizację w porównaniu?
n611x007,

„Pochmurne tło” faktycznie dodaje do zdjęć. Jednym z dawnych mitów jest to, że potrzebujesz dobrego dnia na robienie zdjęć. Nie, nie wiesz! W rzeczywistości zdjęcie będzie lepsze w wielki dzień w chmurze.
KohGeek

@KohGeek Jasne, w rzeczywistości nienawidzę nudnego niebieskiego nieba tak samo, jak nudnego szarego nieba. Ale jeśli jest częściowo zachmurzone, to> kliknij <.
roetnig

112

Słońce świeciło tuż za tobą, tak jak mawiano na starych arkuszach informacyjnych Kodaka, które były w każdym pudełku filmu. Najgorszy. Lekki. Zawsze. (Przynajmniej przez większość czasu.)

Aparat ma tylko jedno oko. Aby stworzyć poczucie głębi, cień musi grać w świetle. Tutaj masz bardzo mało na cieniu, aby nadać formę temu, co widzisz. Przesuń nieco światło na bok, a jest wiele elementów, szczególnie na statku i kontenerach, które rzucą cień. Ponieważ nie możesz fizycznie poruszyć słońca (i założę, że nie masz wystarczającej mocy błysku, a światło stoi, aby oświetlić cały krajobraz), oznacza to, że musisz się poruszyć. Lub poczekaj na porę dnia, kiedy słońce będzie pod właściwym kątem, jeśli to, gdzie byłeś, jest najlepszym (lub jedynym) punktem widzenia, jaki możesz uzyskać.

Dzisiejsze aparaty są naprawdę cholernie dobre w robieniu wielu rzeczy i ułatwianiu procesu fotografowania. Ale są dwie rzeczy, których wciąż nie mogą zrobić: upewnij się, że stoisz przed interesującymi rzeczami; i stwórz cień i formę tam, gdzie ich nie ma. W dającej się przewidzieć przyszłości fotograf wciąż ma dwie prace: spójrz na rzeczy; i spójrz na światło.


Mówiąc o oczach, stereofotografia jest dziś rzeczą. Nie działa zarówno w scenerii, jak i podczas fotografowania w zwarciu, ale nadal działa.
Violet Giraffe

3
To zawsze było coś, @VioletGiraffe. Miałem zestaw, który zamontował dwa Minolta X700 od dołu do dołu, wyrównał i zsynchronizował w dawnych, złych czasach, i są dostępne skrzynki rozdzielające do „montażu filtra”, jeśli nie masz nic przeciwko poświęceniu rozdzielczości / rozmiaru ramki; nie potrzeba specjalnej kamery ani dwóch kamer i zestawu. Pamiętasz ViewMaster? Ludzie robili dla nich zdjęcia.

3
Bardziej jak moc pamięci, @VioletGiraffe. Ludzie nie są kamerami; mamy znacznie większy psychologiczny / emocjonalny element naszej wizji, niż nam się wydaje. To jeden z powodów, dla których zapierające dech w piersiach widoki w jakiś sposób zmieniają się w meh zdjęcia. Potrzeba trochę świadomego wysiłku, aby usunąć siebie (celowo dwa słowa) z doświadczenia wizualnego. (Kiedyś używaliśmy sztuczek, takich jak spoglądanie na jedno oko przez wizualizację filtrów w krótkich błyskach, mając nadzieję, że złapiemy się z tropu. Niewiele widziałeś przez filtry inne niż „prawdy fotograficzne” - dopóki twój umysł nie przejął kontroli).

2
@phresnel: Hm, masz rację! Pamiętam, jak czytałem artykuł słynnego radzieckiego popularyzatora nauki Jakowa Perelmana zatytułowany „Sztuka oglądania zdjęć” (nie wydaje się, aby artykuł był kiedykolwiek tłumaczony na angielski). Perelman sugeruje, że aby uzyskać realistyczne postrzeganie zdjęcia, należy je oglądać w taki sam sposób, jak aparat: jednym okiem i z odległości równej ogniskowej aparatu. Ponieważ odległość ogniskowa jest zbyt mała dla większości osób, ale krótkowzroczna, sugeruje użycie soczewek w celu zwiększenia tej odległości przy zachowaniu właściwego kąta widzenia.
Violet Giraffe

1
Jasne, @ BjarniJóhannsson. W świecie, w którym nie ma cienia, mielibyśmy prosty widok świata z kolorowankami. Aby nieco przesadzić, te zdjęcia wyglądają jak naszkicowane przez Rembrandta, ale Piet Mondrian to zrobił. Kształty istnieją, ale są raczej dwuwymiarowe. Czasami, oczywiście, właśnie tego chcesz, ale częściej chcemy zobaczyć trójwymiarowy obraz, a to wymaga cieni. Cienie dają nam głębię i wymiar; bez nich mamy tylko wycięte kształty. Cień to różnica między dyskiem a kulą.

68

Myślę, że Stan powiedział to najlepiej w odniesieniu do kompozycji i światła, ale postaram się sprecyzować o twoich zdjęciach.

Co próbujesz pokazać? To najważniejsze pytanie, które należy sobie zadać przed kliknięciem migawki. Jeśli nie wiesz lub nie odezwiesz się, publiczność też nie będzie wiedziała, a obraz będzie wyglądał na „bezcelowy”.

Twoje najlepsze zdjęcie jest tego dobrym przykładem. Czy punktem jest wielka sceneria w tle, statek na pierwszym planie, chmury nad scenerią, coś jeszcze? Zauważ, że 2/3 kadru było poświęcone chmurom, ale nie wydają się być tym, co próbujesz pokazać.

Jeśli chodziło o statek, poświęć mu więcej uwagi. Jeśli chodziło o wielką scenerię z tyłu, to statek z przodu jest poważną rozrywką i źródłem zamieszania. Wielka sceneria jest jedną z najtrudniejszych rzeczy do uchwycenia, ponieważ głębokość, skala i przytłaczanie są naprawdę trudne do przedstawienia w małym prostokącie zajmującym może 30 ° twojego pola widzenia. Statek lub inny znany obiekt na pierwszym planie może nadać reszcie poczucie skali, ale nie możesz pozwolić, by stał się zagracony lub rozproszył. Statek w rogu obrazu może dać perspektywę wielkości wielkiego fiordu. Wymagałoby to wyższego i dalszego punktu obserwacyjnego, który być może był dla ciebie niedostępny. Czasami nie można tego zrobić w zadowalający sposób.

Nie wszystkie rzeczy, które widzisz, można uchwycić i przekazać w małym prostokącie, aby dać innym odczucia, które poczułeś, patrząc na oryginał. Czasami dobra fotografia wie, kiedy odejść. Ale w erze cyfrowej baterii wielokrotnego ładowania i kart pamięci wielokrotnego zapisu możesz czasem spróbować sprawdzić, jakie są granice.

Dodany:

Aby jeszcze bardziej konkretnie pokazać, o czym mówię, oto mały fragment twojego najlepszego zdjęcia, który ma zupełnie inny charakter niż całość:

Próbuję to pokazać jako przykład użycia znanego obiektu na pierwszym planie, aby zapewnić skalę dla czegoś dużego i wielkiego w tle. Pod względem estetycznym nie lubię słupów świetlnych ani statku, więc poszukałbym innego punktu obserwacyjnego lub całkowicie pominąłbym zdjęcie. Jednak nadal ilustruje to koncepcję. Mamy intuicyjny wyobrażenie o wielkości statku. Góry wyraźnie oddalone, ale wciąż wznoszące się nad tym znanym obiektem, dają wrażenie skali, którą trudno uchwycić bez odniesienia do pierwszego planu.

Dostosowałem również balans kolorów, aby białe części statku były białe. Zauważ, że powoduje to, że śnieg na górze jest nieco niebieskawy, co jest kolejną wizualną wskazówką, której nasze mózgi używają do interpretowania czegoś tak daleko.

Dodano 2:

Widzę, że rozmawiałeś ze Stanem na temat cieni. We fragmencie twojego zdjęcia, które zamieściłem powyżej, spójrz na podstawę góry powyżej i na prawo od środkowego słupa światła na zdjęciu. Zauważ, jak góra ma fałdy lub „palce”, gdy spłaszcza się w kierunku nadmorskiej równiny. Te kształty są ledwo widoczne, ponieważ oświetlenie jest równe.

Gdyby światło padało bardziej na boki wzdłuż góry, wówczas fałdy i grzbiety z tych palców wyróżniałyby się bardziej i prawdopodobnie tworzyłyby bardziej interesujący obraz. Wierzchołki grzbietów byłyby dobrze oświetlone, a wąwozy między grzbietami byłyby bardziej zacienione. Dałoby to naszym mózgom więcej wskazówek do dekodowania z natury obrazu 2D, aby wyobrazić sobie oryginalną scenę 3D. W wielu przypadkach, i myślę, że ten byłby lepszym obrazem tego, co (myślę) próbujesz pokazać.

Oczywiście w tym przypadku nie można było kontrolować światła. Jak powiedziałem wcześniej, czasami trzeba po prostu odejść.

Jeśli masz regularny dostęp do tego obszaru, spróbuj wrócić i zrobić to samo zdjęcie z tego samego punktu obserwacyjnego w różne dni i o różnych porach dnia i przy różnych warunkach pogodowych. Nie chodzi o to, aby robić świetne zdjęcia, ale o ćwiczenie, które da ci pojęcie o tym, jak różne oświetlenie zmienia obraz i jakie warunki oświetleniowe, twoim zdaniem, wyglądają lepiej.


3
+1. Nie wiem, ile razy próbowałem osiągnąć dwie rzeczy w tej samej ramce i skończyło się na czymś, co po prostu nie działa. To tak, jak facet z jedną nogą na łodzi i jedną nogą na doku, a łódź odpływa: jeśli nie zdecydujesz się na jeden lub drugi wybór, znajdziesz się w wodzie. Czasami możesz zrobić obie rzeczy indywidualnie, ale jakoś zawsze istnieje pokusa, aby zrobić to dwa razy lepiej, wkładając dwa razy więcej.
Wayne

2
Dałbym kolejne +1, gdybym mógł wspomnieć, że strzał, którego naprawdę chcieli, mógł wymagać punktu obserwacyjnego, którego nie mogliby osiągnąć. To bolesne, ale ostatecznie sztuka jest przenoszona na wyższy poziom przez poświęcenie, które musimy uczynić - naszą ulubioną scenę, którą musimy pominąć z filmu.
Wayne

Dziękuję Ci. To także bardzo dobra odpowiedź. Czuję się źle, że nie mogę wybrać więcej niż jednej najlepszej odpowiedzi. Jednak nie mogę nie poradzić sobie z tym, że moje zdjęcia wyglądają „w niskiej rozdzielczości”? Używam obiektywu 700D i 18-135 mm IS.
Paze

3
@Bjarni: Nie widzę problemu jako problemu na twoich zdjęciach, chyba że zamierzasz robić z nich bardzo duże odbitki. Zdjęcie, które pokazuję, to kadrowanie 1: 1 z twojego oryginału. Wygląda na to, że szczegóły, które masz na poziomie pikseli, są rozsądne i że jest dużo pikseli dla normalnych rozmiarów oglądania. Problemem jest kompozycja, a nie rozdzielczość.
Olin Lathrop

16

Było już kilka naprawdę doskonałych odpowiedzi, ale pozwól mi podać kilka dodatkowych wskazówek z początkującego punktu widzenia.

Poznaj część techniczną. Kupiłeś lustrzankę cyfrową, więc naucz się z niej prawidłowo korzystać. Jeśli martwisz się tylko kompozycją i zamierzasz kręcić w trybie automatycznym, równie dobrze możesz kupić aparat point & shoot.

 • Naucz się prawidłowo wystawiać. Dobra ekspozycja jest łatwa do osiągnięcia, gdy wiesz, jak (względnie łatwa w zależności od sytuacji) i zasadniczo sprowadza się do „wyrównania” histogramu lub naświetlenia świateł. Zapomnij o trybach automatycznych i naucz się udostępniać całkowicie ręcznie.
 • Naucz się prawidłowo opracowywać swoje zdjęcia. Istnieje kilka naprawdę dobrych samouczków wideo, które pozwalają opracować zdjęcia. Jeśli wystawiasz poprawnie, to szanse, że zdjęcie nie będzie wyglądać dobrze, gdy zobaczysz je na wyświetlaczu (i to dobrze, bo i tak martwisz się tylko histogramem). Chcesz zmienić prawidłowo naświetlone, ale pozbawione kontrastu zdjęcie, w odpowiedni produkt końcowy, który lepiej przypomina to, co widziałeś podczas robienia zdjęcia.
 • Dowiedz się o różnych wynikach modyfikacji przysłony w zależności od czasu otwarcia migawki i DOF oraz o tym, jak (przy dobrej ekspozycji) efekt zmienia się na zdjęciu.

To jest część techniczna. Nauczenie się podstawowej teorii nie powinno zająć dużo czasu (kilka godzin w Internecie powinno wystarczyć), a potem wychodzisz i ćwiczysz, aż wszystko zrozumiesz.

Gdy nauczysz się prawidłowo eksponować, zobaczysz, że będziesz w stanie uzyskać kontrastowe zdjęcia, które przyciągają wzrok (pod względem kolorów i kontrastu), ale mogą nie przekazywać tego, co chciałeś, lub mogą nie odzwierciedlać tego, co czułeś za chwilę.

Skoncentruj się na kompozycji Światło jest ważne i na pewno musisz je zrozumieć, ALE możesz robić świetne zdjęcia przy prawie każdym świetle, o ile kompozycja jest odpowiednia i rozumiesz, co robisz aparatem. Zamiast robić zdjęcia, spróbuj skupić się na tym, co chcesz przesłać, i spróbuj nauczyć się różnych metod, aby to zrobić. Czy chcę odizolować obiekt od tła? Jak mam powiązać pierwszy plan z tłem? Czy szukam chłodnego, delikatnego tonu czy bardzo dynamicznego zdjęcia? Zacznij od małego, z kilkoma elementami na zdjęciu i spróbuj się z tym pogodzić (iw tym sensie uważam, że krajobraz z szerokokątnymi obiektywami jest naprawdę trudny, ponieważ musisz wyważyć wiele elementów). Następnie rozwiń, aby uwzględnić więcej elementów w swojej kompozycji.

Spróbuj opisać swoje zdjęcia. Dla mnie fotografia polega na odczuciu i możliwości wywołania wrażenia u widza (i dla ciebie ). To nie musi być intensywne uczucie, ale sam obraz sam w sobie jest niczym. Bardzo dobrze naświetlony obraz o świetnych kolorach i kontraście nic nie znaczy, jeśli nie przekazuje uczucia. W tym sensie w procesie selekcji zawsze staram się opisać zdjęcie w sposób odpowiadający temu, co czułem lub co staram się przekazać. Nawet jeśli nie tak uważa widz, to pomaga w moim wyborze zrobić to przed i po.

 • Pomaga mi skoncentrować kompozycję na przemyśleniu tego, co chcę przesłać przed zrobieniem zdjęcia.
 • Pomaga mi to później wybrać i odrzucić. Jeśli nie jestem w stanie opisać zdjęcia, prawdopodobnie nie warto.

Naucz się światła Dowiedz się, co możesz na temat światła i różnych „rodzajów” światła. Cenital vs światło boczne i podświetlenie. Silne kontra miękkie światło i jak różne oświetlenie wpływa na końcowy wynik. Twoje oczy są w stanie uchwycić niesamowitą ilość informacji, ale czujnik aparatu nie. Na przykład przednie światło sprawi, że obraz będzie wyglądał płasko, co w większości przypadków nie jest tym, czego chcesz. Zrozumienie światła jest, moim zdaniem, jednym z najbardziej złożonych tematów i jest naprawdę ważne i absolutnie konieczne w perspektywie długoterminowej, ale nie najważniejsze w pierwszej kolejności. Nie dlatego, że nie jest to ważne, ale dlatego, że jeśli wykonasz wystarczającą liczbę zdjęć, uzyskasz wszystkie warunki oświetleniowe i nauczysz się z nich.


14

Zgadzam się z większością odpowiedzi tutaj. Jednocześnie twoje pytanie jest odmianą bardzo popularnego „Jak mogę sprawić, by ten obraz wyskoczył”. Zwykle oznacza to „zwiększ kontrast”. Oto szybka próba wyjaśnienia, co to znaczy.

Zdjęcie po ciężkiej obróbce

Szorstka lista zmian, większość z nich zakłada, że ​​używasz narzędzia takiego jak Lightroom:

 1. Zwiększona ekspozycja i kontrast.
 2. Zwiększona żywotność.
 3. Nieznacznie wyregulowany balans bieli (nieco chłodniejszy).
 4. Dodano stopniowy filtr nieba (dodając jasności, nasycenia i cofając podświetlenia).
 5. Dodano winietę, aby odzyskać więcej szczegółów nieba.
 6. Dodano korektę pędzla z nieco większą przejrzystością w górach (aby usunąć część tej mgiełki).

38
wygląda dziwnie.
Michael Nielsen

1
Przydałoby się trochę szczegółów. Korekty zostały celowo przesunięte nieco ponad górną granicę, aby nadać sens.
Henrik

15
Widziałem rzeczywiste niebo w wielu odcieniach i to nie jest jeden z nich.
mattdm

4
Muszę przyznać, że blues jest zbyt mocny i nienaturalny.
John Cavan

10
Choć wygląda to dziwnie, z pewnością bardziej „wyskakuje”. Pomyślałem, że to miłe demo pokazujące, co można zrobić.
Tony

6

Większość nowych fotografów jest na tej samej łodzi. Zdobądź dobry aparat i spodziewaj się, że wykona on prawdziwą pracę fotograficzną. Jak kupowanie gitary Jimmi Hendrix i zastanawianie się, dlaczego wciąż nie mogę grać. Wszyscy byliśmy tam jednocześnie.

Językiem fotografii jest głównie kompozycja. Dobrze zaplanowana ramka przenosi fabułę na scenę. Przestudiuj to i internalizuj, aby Twoje kompozycje były drugą naturą, a następnie skontaktuj się z ekspertami w dziedzinie obrazowania i stań na ich barkach, aby nauczyć się przetwarzania końcowego.

Ostatecznie twoje zdjęcia będą w stanie oddać wielkość lub cokolwiek, co artysta chciałby powiedzieć o scenie, którą wybrałeś do sfotografowania.

To powiedziawszy, że sceny, które uchwyciłeś, są jednymi z najtrudniejszych do przedstawienia. Zamiatanie scen, w których oko widzi jedno, a drugie widzi aparat, należy traktować zupełnie inaczej. HDR pomoże, przetworzone w Photoshop CC lub Twoje ulubione oprogramowanie HDR może przybliżyć Cię do tego fajnego czynnika.


6
Ta odpowiedź nie zawiera żadnych sugestii możliwych do wykonania. „Zaplanuj ramę” to świetna ogólna rada, ale jak sugerowałbyś, żeby przerobił scenę, aby spełniała jego potrzeby? Jakie kroki należy podjąć, aby „studiować i internalizować” kompozycję? Ogólne frazesy brzmią ciepło i niewyraźnie, ale ta odpowiedź jest bardziej puszysta niż mięso ...
Adam Davis

1
Biorąc pod uwagę, że nie wiem, co jest poza jego ramą, udzielenie tego rodzaju porad byłoby niemożliwe. Zasady kadrowania i kompozycji są odpowiednią odpowiedzią, ponieważ znając je i rozumiejąc, fotograf może przedstawić czytelnikom jasną historię. To jest klucz do doskonałej fotografii. Wizja i środki jej przekazania widzowi.
R Hall

W jaki sposób pomoże HDR? HDR to technika zmniejszania kontrastu scen nadmiernie kontrastowych, dzięki czemu można je przedstawić na jednym zdjęciu, zachowującym zarówno szczegóły świateł, jak i cieni. Fotografowany obiekt nie ma wysokiego kontrastu i bardzo łatwo mieści się w zakresie dynamicznym, który można zarejestrować przy pojedynczej ekspozycji. W jaki sposób zmniejszenie kontrastu nadal zapewnia lepszy obraz?
David Richerby,

HDR może pomóc w przypadkach, gdy potrzebujesz więcej bitów na piksel, aby uzyskać kontrast i kształt w odcieniach. Na niektórych zdjęciach, w których odległość między aparatem a tłem jest duża, HDR może przywrócić lub nawet poprawić ten kontrast. Sceny mieszczące się w zakresie dynamicznym kamery są rzadkie w normalnym świetle zewnętrznym. Kompresja tonów zwykle występuje podczas przetwarzania obrazu z danych czujnika. Zatem przybliżenie wyników, a nawet wykrycie poza ludzkim wzrokiem, jest cenne zarówno dla nagrywania sceny, jak i tworzenia efektów artystycznych. Przykłady tego w pracach krajobrazowych można zobaczyć tutaj: flickr.com/photos/jpn/7565698730
R Hall

6

Jedna z odpowiedzi wspomniała, że ​​pochmurne tło przyciemnia zdjęcia.

Nie zgadzam się, myślę, że chmury mogą dodać wiele charakteru nieinteresującemu aspektowi obrazu. W tym przypadku chmury tak naprawdę nie „pękają”. Trochę przetwarzania przy użyciu surowego procesora może pomóc wydobyć coś z tych chmur. W szczególności wyglądają, jakby mogły być dość nastrojowe i ciemne, i wydaje się, że to uczucie zostało utracone przez kamery JPG.

Nie mogę powiedzieć wiele o twoich ciasno przyciętych zdjęciach statku, ale pierwsze zdjęcie cierpi z powodu zbyt dużej ilości nieba i niewystarczającej ilości pierwszego planu. To jest problem ze składem. Nie wiem, co było na pierwszym planie, ale jeśli kadrujesz obraz tak, aby górna część żurawia była tylko nieśmiała od górnej krawędzi obrazu, byłoby o 50% mniej nieba (co nie jest bardzo interesującym aspektem zdjęcia, aby uzasadnić posiadanie 2/3 przestrzeni, nawet przy nastrojowych chmurach).

Pamiętaj, że mogłeś zobaczyć całą scenę, łącznie z pierwszym planem, i to jest potencjalny aspekt obrazu, który sprawił, że cała scena zapierała dech w piersiach, ale obraz nie aż tak bardzo. Aby przekazać coś o obrazie, ważne jest, aby uwzględnić wszystkie aspekty sceny w kadrze, które sprawiły, że widok był tym, czym był.

Oczywiście przyjmuję pewne założenia dotyczące charakteru tej sceny.


3
Nie wyglądają dla mnie jak ciemne chmury - w rzeczywistości podejrzewam, że były cienkie i dość jaskrawo białe, zanim automatyczna ekspozycja aparatu zredukowała je do matowej szarości. Ale zgadzam się, że jedną rzeczą, której te zdjęcia na pewno potrzebują, jest delikatna troskliwa opieka i korekta ekspozycji / nasycenia w konwerterze RAW.
Ilmari Karonen

4

Korzystanie z lustrzanki cyfrowej nie jest magicznym kluczem do tworzenia pięknych zdjęć. Możesz używać najlepszego aparatu na świecie, ale jeśli nie myślisz o kompozycji i świetle, to dostaniesz (bardzo wysoka jakość), ale niezbyt ciekawe zdjęcia.

Jeśli zastanawiasz się trochę nad tym, co kadrujesz, możesz robić świetne zdjęcia aparatem w telefonie komórkowym. Point to świetna fotografia, którą fotograf kształtuje bardziej niż aparat.

Tak naprawdę nie jestem ekspertem, ale wziąłem krótki kurs fotografii i był bardzo pouczający. To naprawdę zrobiło ogromną różnicę w moich ujęciach. Poleciłbym coś takiego, ale najważniejsze rzeczy, które wyjąłem z zajęć to:

 1. Kompozycja - instynkt większości ludzi polega na umieszczeniu przedmiotu na środku kadru (pomyśl o szkolnych portretach itp.). Jeśli jednak spróbujesz wyobrazić sobie siatkę na obrazie podzieloną na jedną trzecią (a nawet dziesiątą część) i umieścisz obiekt poza środkiem, w jednej trzeciej części bocznej lub w rogu (pod warunkiem, że twoje tło jest ciekawe), nagle twoje zdjęcia zaczynają się zaczynać wyglądać trochę bardziej interesująco. Jeśli robisz zdjęcie krajobrazowe, spróbuj podzielić je na trzy części - twoje pierwsze zdjęcie to około 2/3 nieba i 1/3 statku - niebo samo w sobie nie jest szczególnie interesujące, ale jeśli trochę przesunąłeś ramkę , może zacząć ożywać.

 2. Cienie . Szare płaskie chmury same się nudzą. Z drugiej strony kilka chmur na niebie, gdy wschodzi słońce, może stworzyć bardzo interesujące światło i cień. Krótko mówiąc, nie będziesz mieć ciekawego ujęcia z pięknego krajobrazu przy każdej pogodzie i o każdej porze dnia. Jeśli chcesz naprawdę uderzających ujęć, być może będziesz musiał zacząć wstawać wcześniej (lub zostawać później, ale ja, jestem bardziej poranną osobą)!

 3. Głębia ostrości jest ważna (może nie tak ważna w przypadku tak dużego krajobrazu, ale nadal). Dowiedz się trochę o ekspozycji i możliwościach zmiany przysłony w aparacie. Gdy już się nauczysz (lub eksperymentujesz), wyłącz aparat automatycznie i ustaw zmienną wartość przysłony i zacznij mówić aparatowi, co chcesz wziąć, zamiast mówić.

A przede wszystkim nie martw się - wygląda na to, że masz w pobliżu wspaniałe krajobrazy. Wytrwaj, naucz się trochę, a znalazłeś świetne hobby.


4

Myślę, że musisz zdecydować, czy robisz szerokie zdjęcie krajobrazowe, które ma szczegółową infrastrukturę transportową, czy robisz zdjęcie kontenerowca i dźwigu z górami jako tłem. Możesz zrobić oba, ale nie skutecznie na tym samym zdjęciu .

Jeśli to pierwsze, sugerowałbym szerszy pogląd, który popycha scenę industrialną w kąt; to szczegół, więc nie wycentruj go. Obowiązują tutaj ogólne porady dotyczące fotografii krajobrazowej: poczekaj na dobre światło (zwykle rano lub wieczorem) i, jeśli to możliwe, na odpowiednią pogodę, gdy powietrze jest czyste. Możesz wypróbować filtr polaryzacyjny, chociaż może to mieć dziwny nierównomierny efekt, jeśli pole widzenia jest zbyt szerokie. Wystaw się na niebo i góry, a jak sugerują inni, możesz wybrać lekki efekt HDR, aby uzyskać więcej szczegółów (ale łatwo to przesadzić).

Jeśli zamiast tego chcesz, aby działalność wysyłkowa była historią fotografii, słynny cytat z jabłek Roberta Capy : „Jeśli twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, nie jesteś wystarczająco blisko”. Nawet w twoim przykładzie, w którym powiększyłeś obraz dalej, perspektywa sugeruje, że jesteś daleko, patrząc nieco w dół na scenę. Aby było ciekawiej, podejdź jak najbliżej. Spraw, aby wysoki dźwig i statek poczuli sięjakby góruje nad tobą. Wybierz interesujące wzory dźwigarów i belek i ułóż je w swojej kompozycji. Jeśli na scenie są ludzie, może to zarówno pokazać skalę, jak i dodać poczucie aktywności. A jeśli potrafisz umieścić góry w tle, to dodaje kolejny wymiar - kontrasty są zawsze interesujące. (A HDR może być przydatnym narzędziem do prawidłowego naświetlenia tła i pierwszego planu).

I powiedział, że nie można zrobić zarówno na raz, ale można połączyć elementy - może można zrobić linie ustawy Derrick jako ramka na jednym ze szczytów, na przykład - ale nawet wtedy, pomaga zdecydować, co chcesz być w centrum uwagi.


O kierunku światła, ilekroć masz w nim wybór, niech światło pochodzi z lewej strony.
Esa Paulasto

@Esa Jakie jest tego uzasadnienie?
mattdm

Zadajmy to pytanie ...
Esa Paulasto


3

Oświetlenie jest kluczowe. Jak już wspomniano, zrobiłeś swoje zdjęcie ze słońcem mniej więcej bezpośrednio za sobą, a jedną rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę podczas fotografowania, jest to, że przyciemnia kolory! Zdjęcia krajobrazowe są bardzo zależne od dobrego oświetlenia: bez niego kolory będą nudne, a zdjęcie będzie miało „płaski” wygląd, jak wspomniałeś, z powodu braku cieni, gdy słońce jest za tobą. Spróbuj iść tam o innej porze dnia. Późne popołudnie i wczesny poranek są zwykle uważane za dobry czas na robienie zdjęć przyrody.


A kiedy możesz to wybrać, spraw, aby światło pochodziło z lewej strony.
Esa Paulasto

2

Zdjęcie powinno być historią, a nawet krajobrazem lub krajobrazem miasta. Jak wielka fikcja, wywodzi się z jej prawdziwego zainteresowania i władzy, mówiąc trochę, ale wiele sugerując. W końcu jest interesujący tylko dlatego, że działa jako wyzwalacz lub wyzwalacz czegoś subtelnego, niepokojącego, pięknego, przerażającego, pogodnego, otrzeźwiającego, oświecającego itp. W obrębie samego widza obrazu. To sprawia, że ​​zdjęcie jest interesujące. Poszukaj narracji w wizjerze, a otrzymasz wspaniałe zdjęcie.


Zgadzam się, ale ... czy masz jakieś konkretne porady na temat przejścia od tych zdjęć do ideału narracji? Jak można się tego nauczyć, jeśli nie przychodzi to naturalnie nawet po wielu zdjęciach?
mattdm

Um, OK, ale jakiego F-stop używam do tego?
Olin Lathrop

2

Zacznę od przyznania, że ​​nie jestem artystą ani fotografem. Jednak:

Sztuka polega głównie na patrzeniu. W końcu możesz sprzeciwić się, większość ludzi widzi.

Ale jest inaczej robić widzenie samemu i rozumieć widzenie tak dobrze, że wiesz, jak poprowadzić oko innego obserwatora przez obraz, jak rozkoszować się jego wzrokiem lub go zaskoczyć.

Pamiętam, jak mój ojciec (major sztuki) opowiadał mi o zajęciach plastycznych, na które uczęszczał, gdzie pewnego dnia nagle zrozumiał, co profesor sztuki chciał przekazać. Ten profesor próbował nauczyć ich o podziale przestrzeni obrazu. Pojęcie wizualne „kliknęło” i odtąd radził sobie dobrze w tej klasie, gdzie niektórzy inni uczniowie nigdy nie mieli. Nauczył się mówić wizualnym językiem, który do tej pory był dla niego niewidoczny.

Większość takich koncepcji wizualnych jest taka.

To jedna rzecz do zobaczenia w codziennym sensie. Wiesz, kiedy twoje oczy przedstawiają piękną scenę. Kolejne jest spojrzenie na scenę i zdiagnozowanie jej w komponenty wizualne, które współpracują i wzmacniają piękno sceny.

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​nowe koncepcje wizualne są jakby „popowe” i nagle stają się widoczne tam, gdzie wcześniej były niewidoczne.

Chodzi o to, że im więcej widzisz, tym bardziej możesz rozpoznać, kiedy obraz w ramce jest ułożony w sposób, który zachwyci oko.

Kompozycja jest przykładem koncepcji wizualnej. Jeśli spojrzysz na obrazy Rafaela, zobaczysz, że lubi on poprowadzić twoje oczy, aby cyklicznie je przeglądać. Jego obrazy przedstawiające Maryję z Jezusem i Janem Chrzcicielem jako małe dzieci mają bardzo wybitne kompozycje i są świetnym przykładem tej koncepcji. Kompozycja jest również używana w fotografii, ponieważ jest częścią języka wizualnego, który może rezonować z ludźmi, nawet jeśli nie potrafią wyjaśnić, dlaczego.

Rytm to nie tylko koncepcja muzyczna, istnieje wizualne pojęcie rytmu, które odgrywa ważną rolę w wielu świetnych obrazach. Jest to również część języka wizualnego, którego używa oko, i którego można użyć do poruszenia obserwatora. Jednak większość obserwatorów, choć zachwycona rezultatem, może nie być w stanie powiedzieć, dlaczego wynik ten uderzył ich poza stwierdzeniem, że był ładny, lub im się podobało lub zapierał dech w piersiach, być może wskazując kilka kwestii tutaj lub tam które bardzo im się podobały.

Chodzi więc o naukę widzenia. O ile to możliwe, możesz znacznie poprawić swoje zdjęcia z czasem. Lub jakiekolwiek artystyczne medium, które wybierzesz.

Nie oferuję tego jako kogoś, kto twierdzi, że dużo wie. Czuję się bardziej komfortowo z ołówkiem niż z aparatem i nie jestem artystą. Ale potrafię rozpoznać, kiedy nauczyłem się koncepcji wizualnej i od tego momentu widzę, że jest ona przydatna w pracach wielu innych osób bardziej zdolnych niż ja. A kiedy go zobaczę, mogę zacząć próbować włączyć to do moich własnych obrazów. Ale dopóki tego nie zrobię, jest to niemożliwe.


Uwaga: Kompozycja dotyczy projektu obrazu na dużą skalę, czy to poprzez linie, ciemności i światła, kolory, kontrastujące tekstury, cokolwiek ... A jego znaczenie może się różnić. Kompozycja Raphaela skupia się na wiodących oczach wokół obrazu. Gdzie, jako kompozycja japońskich druków, niektórzy włączeni impresjoniści są prawie bardziej jak rytm na wielką skalę, tj. Sposób na rozbicie przestrzeni obrazu, która rezonuje z samym sobą.
John Robertson

1
Wiele drażliwych rzeczy, ale jakie konkretnie rzeczy OP miał zrobić inaczej na przykładowych zdjęciach? Pyta, jak robić lepsze zdjęcia, a twoja odpowiedź brzmi „lepiej robić zdjęcia”, nie mówiąc mu, jak lepiej robić zdjęcia.
Olin Lathrop

Cóż, nic, co powiedziałem, nie miało być drażliwe. Gdyby autor zapytał o pisanie kompozycji muzycznych, a ja zasugerowałem, aby zaczął uczyć się o progresjach akordowych i słuchał ich w muzyce, którą lubi, szczególnie obserwując wspólny tonik, subdominant, dominujący postęp, łatwiej byłoby mu napisać jego własna muzyka.
John Robertson,

Przyznaję jednak, że nie pomogłem mu z jego obecnymi zdjęciami. Ale moja odpowiedź ma przedstawiać podejście „ryba na dzień” w porównaniu do uczenia się na ryby. Jeśli nauczy się widzieć elementy wizualne, które służą do budowania świetnego wizerunku, przekona się, że jego zadanie nie wymaga już interwencji strony trzeciej. Zobaczy to sam w kadrze swojego aparatu. Aha, i bardzo interesująca odpowiedź na pytanie Olin Lathrop na mojej płycie rezonansowej. Ładnie przemyślane.
John Robertson,

1

Reguła Trzecie. Pierwszą rzeczą, którą zauważyłem, było wyśrodkowanie wszystkich zdjęć. Zrobiłbym trochę czytania o Golden Ratio . To w zasadzie wyjaśnia, dlaczego rzeczy w naturze są uważane za piękne. Zastanawiałeś się również nad fotografią HDR. Zasadniczo wykonujesz 3 zdjęcia przy różnych ustawieniach ekspozycji (powinieneś być w stanie ustawić aparat tak, aby robił to automatycznie). Upewnij się, że do zdjęć używasz formatu RAW. Następnie łączysz zdjęcia w programie takim jak Photomatix , Oloneo lub Photoshop (jeśli możesz sobie pozwolić na Photoshop). Z oprogramowaniem HDR możesz robić różne fajne rzeczy. Link do hdrsoft poda kilka przykładów.

Poza tym powiedziałbym, że po prostu baw się i rób dużo zdjęć z różnymi ustawieniami i kompozycjami, dopóki nie znajdziesz tego, co lubisz. Kiedy zaczynałem fotografować nieruchomości, robiłem setki zdjęć (głównie ze strachu, że nie dostanę 1 dobrego zdjęcia z parkingu). Teraz zwykle mogę uzyskać wszystko, czego potrzebuję, z pokoju na 10 zdjęć lub mniej .


Zobacz ten post na temat złotej racji żywnościowej i zasady trzeciej . Krótko mówiąc, żadne z nich nie jest naprawdę magiczne, a dowody na to, że matematyka jest związana z postrzeganiem piękna. Zgadzam się jednak, że może pomóc skupienie się na starannym składaniu.
mattdm

1

Opinia amatora tutaj. Myślę, że trzeba przekazać epickość za pomocą tych obrazów, a eposowość osiąga się dzięki stosunkowi zbliżonemu do 2,35: 1. Porównaj dobre, złe i brzydkie kontra telewizyjny sitcom z lat 80-tych - film Sergio Leone ma proporcje 2,35: 1 (panoramiczny, naśladujący widok naszych oczu), a sitcomy telewizyjne były prawie kwadratowe. Te szczególne obrazy krzyczą o panoramiczną kompozycję. Góra i dół tych obiektów w środku nie powinny sięgać do górnej i dolnej krawędzi obrazu. Na górze i na dole powinno być 15-20% miejsca ....


1

Najpierw zauważ, o ile lepsze jest zbliżenie niż odległe ujęcie. Masz temat - strukturę i aktywność na statku - żywe kolory tworzą ostrość, a mgliste szare tło (dyfuzja atmosferyczna) zanika. Wyeliminowałeś wiele obcych i niezbyt interesujących szczegółów. Jednak zarówno w górnej części konstrukcji jest wyrównany do linii grzbietu, co jest mylące i pod tym względem środkowy strzał jest lepszy. Ma wyraźną strukturę zanurzoną w tle i dobrze dokumentuje, nawet jeśli nie jest ekscytujący.

Po drugie, pokazujesz wiele pionów i poziomów, które mają tendencję do tworzenia kompozycji statycznej, a nie dynamicznej. Te góry mogą być piękne, ale grzbiet jest płaski i bla, a makrela nie ma dominującego elementu przyciągającego wzrok. Czułeś dramatyzm, ale nie miałeś punktu widzenia, który dałby ci przekątne i organiczne kształty, które by to wyraziły. Płaskie oświetlenie eliminuje cienie i gradacje tonów, które mogą nadać twojej scenie wymiar i jakość dotykową.

Po trzecie, umieszczanie obiektów w martwym punkcie w wizjerze powoduje oczekiwanie formalnej symetrii, którą trzeba konsekwentnie wykonywać, aby uzyskać efektowny obraz. Dla poczucia dramatyzmu zazwyczaj preferujesz zrównoważoną asymetrię. Niekoniecznie chodzi o złotą sekcję lub zasadę trzeciej, ale poczucie ograniczonego ruchu, którego musisz doświadczyć bezpośrednio, a tutaj narzędziem do przycinania jest twój przyjaciel. Twoje zdjęcia powyżej zawierają dziesiątki małych odcinków znaczków pocztowych, które są o wiele bardziej bezpośrednie i interesujące niż cała kula wosku, i znalezienie ich jest pożytecznym ćwiczeniem.

Po czwarte, początkujący, który upraszcza sprawę, nie jest głupi. Jeśli obiekt znajduje się na pierwszym planie, potrzebujesz różnych urządzeń do podporządkowania tła - punktu widzenia, który eliminuje mylące szczegóły, szerokiej przysłony, która powoduje, że nie jest on ostry i tak dalej. Jeśli jest to samo tło, jak w krajobrazie, warto nałożyć na niego elementy pierwszoplanowe, aby uzyskać wrażenie głębi; ale te pierwszoplanowe elementy również muszą być podporządkowane, zwykle poprzez umieszczenie ich na krawędziach obrazu lub trzymanie ich w cieniu, tworząc to, co francuscy malarze krajobrazu nazywają oculus.

Po piąte, bądź egomaniakiem. W końcu chodzi o to, czego chcesz - gdyby tak nie było, nie byłoby sensu go realizować. Cokolwiek zobaczysz w wizjerze, odpowiedz na to: „Ta część mnie ekscytuje, ta część nie”. Niezależnie od reakcji, działaj na niej: powiększ lub pomniejsz, zmień punkt widzenia, poczekaj na zmianę sceny lub światła, poddaj się z niesmakiem i poszukaj czegoś innego do zrobienia. Oglądanie wspaniałych zdjęć i zastanawianie się, jak to zrobili, jest ekscytujące; ale jeśli chodzi o palec na zwolnieniu migawki, ostatecznie wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, to nerw.


1

Dawno nie robiłem żadnych zdjęć. Ale istnieje prosta zasada, która sprawi, że wszystkie twoje zdjęcia będą przynajmniej w porządku. Nazywa się to zasadą jednej trzeciej: Zasadniczo podziel ramkę na 9 równych pudełek. I upewnij się, że najciekawsza część obrazu wyląduje na jednej z „linii”. A może jeszcze lepiej, jeden z „krzyży”.

Wszystkie twoje zdjęcia „nie” tego testu. W pierwszym żuraw jest za daleko na środku, a statek jest za nisko. W drugim przypadku kabina jest zbyt wyśrodkowana, a właściwie nie jest wyśrodkowana. Tak samo jest z trzecim. (To powiedziawszy, dwie ostatnie idą w kierunku właściwej ścieżki)

To powiedziawszy, reguła nie jest magią. Ale to działa, głównie z powodu tego, jak działają nasze oczy. Rzucamy okiem na środek obrazu, a następnie zaczynamy rzucać się do „narożników” tego środkowego kwadratu. Jeśli znajdziemy coś interesującego do obejrzenia, wciąż na to patrzymy. Ale ważne jest to, że nie możemy stwierdzić, czy coś jest interesujące, dopóki nie spojrzymy na inne rzeczy . Tak więc szybkie spojrzenie na środek obrazu nigdy nie da nam czegoś interesującego do obejrzenia, chyba że jest coś mniej interesującego do spojrzenia, co umieszcza go w „kontekście”. Jeśli chcesz hasła, pierwsze spojrzenie jest zawsze marnowane. Chcesz się upewnić, że drugie spojrzenie przyciąga uwagę, umieszczając rzeczy tam, gdzie przyciągają uwagę.


1

Jedną z technik, których używam do moich zdjęć, są:

 1. Otwórz obraz RAW w Photoshopie jako inteligentny obiekt.
 2. Zduplikuj obraz jako inteligentny obiekt RAW.
 3. Otwórz ustawienia RAW dla duplikatu obrazu i ustaw skalę szarości.
 4. Zmień tryb mieszania na jeden z poniższych: Pomnóż, Nakładka lub Miękkie światło. Pobaw się procentami wypełnienia / krycia.

Ostatnią rzeczą jest to, że zwykle ustawiam kontrast początkowego obrazu RAW na około -50, a cienie na +20 przed wykonaniem powyższych kroków.

Wynik końcowy: Ta technika jest używana do tworzenia interesującego wizualnie kontrastu, który, jak sądzę, nie uzyskasz po prostu za pomocą suwaka kontrastu.


Inną rzeczą, którą robię od czasu do czasu, jest dodanie filtru poziomów, a na dole okna właściwości znajdują się pola „Poziomy wyjściowe”. Pole po lewej stronie z wartością zerową kontroluje ilość czerni na obrazie, więc eksperymentuję ze zmianą między 5-20, aby usunąć trochę czerni.

To po prostu coś, co podjąłem na lekcjach sztuki / malarstwa. Zawsze mówiono mi, aby nigdy nie używać czarnej farby i mieszać własną czerń, ponieważ czerń ogólnie jest dość surowa. Używam tej techniki tylko wtedy, gdy wybieram artystyczne podejście do moich zdjęć.

To dobry przykład efektu, jaki daje usunięcie części czerni: http://500px.com/photo/48018852


@mattdm Zaktualizowałem swój post.
VenomRush,

1

Dodam odpowiedź na dobrze odpowiedziane pytanie, nie dlatego, że inne są w błędzie, ale dlatego, że chcę podkreślić jedną część. Wypróbuj ten eksperyment.

 • Zdobądź kartonową tubkę ze zużytej rolki papieru toaletowego.
 • Znajdź zapierający dech w piersiach widok ze szczytu góry lub czegoś takiego !!
 • Przyłóż rurkę do jednego oka i zamknij drugie.

Możesz uzyskać naprawdę fajny widok, ale są szanse, że nie jest to ułamek tak dramatyczny i zapierający dech w piersiach, jak rozległa panorama, którą zobaczyłbyś bez niego.

Kamera jest w zasadzie urządzeniem widzącym na końcu tuby . Niektóre lampy (soczewki) są dłuższe i węższe, a niektóre są szersze. Jeśli naprawdę chcesz szeroką panoramę, możesz spróbować:

 • bardzo szerokokątny obiektyw
 • zszywanie pojedynczych zdjęć za pomocą oprogramowania, aby uzyskać szerszą panoramę
  • iPhone ma tę funkcję wbudowaną
  • sprzęt pomocniczy, taki jak statyw lub zmotoryzowany sprzęt, może pomóc uchronić zdjęcia przed przesuwaniem się
 • powiększanie zrobionego zdjęcia, aby było duże i możliwe, aby dostać się w twarz.

Alternatywnie możesz spróbować zlokalizować niewielką część zdjęcia, która sama zapiera dech w piersiach. Możesz nawet użyć tekturowej tuby; może pomóc Ci znaleźć konkretną rzecz, którą chcesz sfotografować, nie rozpraszając Cię mechaniką rzeczywistej fotografii, więc nie tylko wskazujesz, strzelasz i masz nadzieję. (Jeśli rura jest za długa, wytnij ją.)


1

Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest duża odległość od obiektu i użycie zoomu. Zapewnia to kompresję wizualną, w której wszystkie elementy są spakowane razem w kadrze z niewielką perspektywą ich rozdzielenia. To może być trochę przytłaczające wizualnie. W niektórych przypadkach może to być pożądany efekt.


1

Sceneria wygląda na zapierającą dech w piersiach, patrząc na nią z autostrady, ale zupełnie nie przekazuję tego na moich zdjęciach.

Problem polega na tym, że podczas robienia tych zdjęć IMO tak naprawdę nie zastanawiałeś się, co dokładnie chcesz wprowadzić na scenę.

IMO musisz dać widzowi obiekt, na którym może się skupić i spokojnie go zbadać (po zbadaniu całej sceny).

Na pierwszym zdjęciu:

 • Widzę dużą łódkę, ale nie widzę wyraźnie żadnych jej szczegółów, więc patrzę dalej na zdjęciu, aby znaleźć coś, co przyciągnie mój wzrok.
 • Widzę niebo (górna część 3/4 sceny). Niebo nie zawiera żadnego interesującego kształtu chmur, nie ma tęczy, ani nie ma ciemnoniebieskiego koloru. itp. Chodzi mi o to, że niebo na twoim zdjęciu wygląda tak, jakby wyglądało z mojego domu.
 • Potem patrzę na góry i stwierdzam, że mają nad nimi ciekawe pionowe linie (prawdopodobnie śnieg), ale góra jest częściowo ukryta przez łódkę, więc patrzę na łódź ponownie i teraz zauważam, że odciąłeś dno część łodzi, a przyczyny nie są dla mnie oczywiste!

Chodzi o to, że na pierwszym zdjęciu nie pokazałeś czegoś, na co moje oczy mogłyby się skupić i zbadać to dalej. Moje oczy wciąż wędrowały po scenie, aby znaleźć coś, na czym można polegać, ale zawiodły.

Drugie zdjęcie:

Wreszcie cieszę się, że przede mną jest jakiś duży obiekt do eksploracji, a kiedy na niego patrzę, moje oczy odwracają uwagę od gór z pionowymi liniami za nim! Zwracam uwagę na dużą część łodzi, ale pionowe linie góry wciąż mnie sprowadzają! Moje oczy wciąż kołyszą się między górą a łodzią, co mnie męczy!

Chodzi o to, że na twoim drugim zdjęciu znajduje się przede mną ładny duży obiekt do zbadania, ale jednocześnie jest inny obiekt, który odwraca moją uwagę i tym samym nie pozwala moim oczom się uspokoić.

Trzecie zdjęcie:

Widzę niebieskie paski łodzi. Okej, nie jestem w stanie zdobyć tego, co uczyniło cię interesującym (bez obrazy). Nie widzę powtarzających się kół, trójkątów, prostokątów itp. Wszystko, co widzę, to niebieskie paski bez konkretnych wzorów.

W przypadku trzeciego zdjęcia chciałbym zasugerować, abyś szukał odpowiednich kształtów geometrycznych, gdy nie ma oczywistego piękna.

http://digital-photography-school.com/advanced-composition-using-georgraphy


1

To pytanie, dlaczego uważasz, że temat jest ekscytujący, i co, według ciebie, zostało utracone podczas konwersji widoku z gałki ocznej na zdjęcie.

Gdyby ręcznie narysować scenę na kawałku papieru, można by ją znacznie poprawić lub tylko coś odpowiedniego dla lodówki mamy. Jeśli jest to pierwszy, to masz naturalny (lub wyuczony) talent do rysowania. Jeśli jest to ten ostatni, albo musisz zadowolić się tym, co masz (nie bądź tak krytyczny wobec własnej pracy), albo nauczyć się robić lepiej.

To ważna uwaga, ponieważ JEŻELI każde z tych zdjęć miało dotyczyć „Ptaków w porcie”, podejrzewam, że wiele z tych komentarzy / odpowiedzi nie pomogło.

Co sprawiło, że poczułeś: „ Potrzebuję tego zdjęcia”. To właśnie chcesz uchwycić, nie ma sensu kierowanie kamery w przeciwnym kierunku.

Jedną z cech, które mogę zgadywać, która jest „nie tak” z tymi zdjęciami, jest to, że za każdym razem, gdy celujesz aparatem nieco za wysoko i przybliżasz nieco za dużo. ALE to tylko przypuszczenie, moje „Nie wiem, czego chcesz, dlaczego zrobiłeś to zdjęcie” kontra twoje „To świetny moment / temat, muszę go zachować”; a teraz nie jesteś zadowolony z tego, co zrobiłeś.

Nie jestem „niezadowolony” ani szczególnie „znudzony” twoimi zdjęciami, ale zrobiłbym to również inaczej (w tym samym obszarze) lub byłbym w innym miejscu.

Co chciałeś przekazać: wielkość statku w porównaniu do ciebie w porównaniu z nieistotnością każdego w porównaniu do góry. Drugie i trzecie zdjęcie były prośbą o wybranie stworzenia człowieka, a nie prostoty Natury - JEŻELI właśnie o to starałeś, to dostałem ...

Co sprawiło, że cała ta scena była świetna, a co nie było odpowiednio umieszczone w powstałym zdjęciu lub (gorzej) zostało częściowo przycięte.

Czasami możesz chcieć, aby Statek był w centrum uwagi, a Góry trochę w celu podkreślenia odległości, innym razem możesz chcieć obu w centrum uwagi.

Możesz chcieć ustawić Żurawia w szeregu, aby wyglądało na to, że ładuje Statek i Góry w oddali, Góry nie są częścią „podmiotu” Obrazu, ale mimo to są obecne - w takim przypadku potrzebujesz zrobić zdjęcie pod innym kątem (być może wtedy góry są poza ujęciem, a teraz pojawia się inna seria rozważań).

Prawdopodobnie skorzystałbyś na zrobieniu większej liczby zdjęć tej samej sceny pod różnymi kątami przy różnym powiększeniu. Dzięki temu możesz mieć pewność, że czegoś nie umknie, i zdecyduj później, które zdjęcia są dla Ciebie najbardziej interesujące.

To jak wyrzuty sumienia kupującego. Wykonałeś swoje strzały i nie możesz zwrócić wyniku.

Rób więcej zdjęć, później decyduj, co jest ekscytujące, wykorzystaj zdobytą wiedzę, aby samemu decydować, co je ekscytuje (i pracuj nad zrobieniem mniejszej liczby zdjęć).

To proces uczenia się.

Zgadzam się z wybranym tematem, moją jedyną sugestią (która nie jest tak ogólna jak powyższa rada i dotyczy tylko tych zdjęć) jest moje przypuszczenie: wskaż niżej i pomniejsz nieco.

Jeśli chodzi o „bardziej ekscytujące”, dla wszystkich. Spróbuj skateboardingu, motocrossu, „Topless Protest Day” - jeśli chcesz tylko 👍, potrzebujesz przedmiotu ekscytującego dla większej publiczności (być może jesteś częścią tej większej grupy i dlatego twoje własne zdjęcia są nudne).

Kontynuuj strzelanie, czasem umiejętność rozwija się wraz z praktyką, czasem się poddajesz (czy kiedykolwiek rysowałeś, czy nadal - czy to było / czy to jest dobre).

Sztuka jest częściowo dla Artysty, a częściowo dla tych, którzy chcą się nią dzielić. Nie musisz odwoływać się do wszystkich przez cały czas, nawet do siebie.

Mam nadzieję, że było to zarówno pomocne (odpowiedź na pytanie ORAZ nauczył łowić ryby), jak i inspirujące.


1

Twoje zdjęcie jest nudne, ponieważ cała sceneria i światło są nudne :) To jest fakt i nie możesz wiele z tym zrobić.

Możesz zrobić trzy rzeczy: 1. Poczekaj na lepsze światło, scenerię itp. 2. Spróbuj znaleźć lepszą ramkę, ale nawet świetna ramka przy słabym świetle nie zrobi wiele. 3. Niektóre postprodukcje - jest to konieczne, nawet w przypadku świetnych zdjęć. To właśnie zrobiłem za minutę z twoim zdjęciem. Dla mnie jest znacznie lepiej: D wprowadź opis zdjęcia tutaj

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.