Jakie są najłatwiejsze wskazówki dla początkujących w fotografii?


118

Z czasem odkryłem, że istnieje kilka naprawdę prostych rzeczy, które każdy może zrobić, aby robić lepsze zdjęcia.

Jakie są twoje ulubione?

 • Poznaj podstawy przysłony, czasu otwarcia migawki i ISO.

 • Zabierz swój aparat wszędzie, również wtedy, gdy nie zamierzasz go używać.

 • Rób dużo zdjęć. Jeśli znajdziesz coś, co możesz postrzegać jako interesujący obiekt lub zdjęcie, zrób wiele zdjęć pod różnym kątem, wysokością, kadrowaniem, odległością roboczą, przysłoną, ogniskową itp.

 • Przeglądając własne zdjęcia, zastanów się, co lubisz, a czego nie. Co można zrobić, aby to poprawić (nie tylko w trakcie przetwarzania, ale kiedy go wziąłeś, a nawet rzeczy takie, jak gdyby tego drzewa nie było, chmury były lepsze, pewien wyraz twarzy itp.).

 • Spójrz także na zdjęcia i fotografie, które lubisz, i spróbuj zrozumieć, dlaczego lubisz tę pracę i jak to zrobić.

 • Prześlij swoje dobre na forach krytyków i stronach internetowych.

 • Krytykuj zdjęcia innych osób, pomoże Ci zobaczyć i robić lepsze zdjęcia.

 • Weź udział w wyzwaniach fotograficznych. Gdy spędzisz tydzień na zadręczaniu się dobrą koncepcją tematu, możesz spojrzeć na to, co zrobili inni ludzie. Bóle własnego procesu twórczego w połączeniu ze świetnymi pomysłami zrealizowanymi przez innych dadzą Ci nowy wgląd.

 • Zapomnij o sprzęcie.

 • Na jeden dzień ogranicz się do jednej ogniskowej.

 • Ogranicz się do pewnej liczby zdjęć (gdy zaczniesz rozwijać oko fotograficzne po robieniu i oglądaniu wielu zdjęć), nauczy Cię to, aby zachować ostrożność i rozwagę w tworzeniu zdjęcia.

 • Baw się dobrze.

 • „sprawdź swoje krawędzie” - pomyśl o wszystkim, co znajduje się w ramce i upewnij się, że tam chcesz. („sprawdź swoje krawędzie”, co oznacza rozglądanie się po krawędziach ramy - często rzeczy, które leżą na krawędzi ramy, są dobrymi kandydatami do przybliżenia (czubki głów, powiedzmy, czasami stóp) lub wykluczenia (przedmioty losowe , przejście, które nie musi tam być itp.)).


12
Powinna być wiki społeczności
txwikinger

5
To retoryczne pytanie użyte wyłącznie do rozpoczęcia dyskusji, ale nie jest to forum dyskusyjne, a listy dyskusyjne nie są tak naprawdę tym, czego chcemy .

11
To dobre pytanie (pod warunkiem, że jest to wiki społeczności) i już dostarczyło wiele doskonałych odpowiedzi, więc zdecydowanie nie powinno się go zamykać.
gabr

3
@Roger Pate - drugi link zawiera kluczowe pytanie: „czy przeciętny użytkownik może się czegoś nauczyć z tego pytania?” i na to pytanie odpowiedź jest zdecydowanie Tak.
Hamish Downer

1
Nie obchodzi mnie, czy to nie jest forum dyskusyjne. To jak dotąd najlepszy post, jaki tu widziałem.
John Dibling,

Odpowiedzi:


73

Zmień swoją perspektywę

Dla początkujących bardziej chodzi o technikę niż sprzęt. Spróbuj zrobić zdjęcie z niestandardowego kąta. Innymi słowy, nie stój tam i nie rób zdjęcia z poziomu oczu. I tak jest punkt widzenia każdego. To nie jest takie interesujące. Kucnij, stań na czymś, przechyl aparat. Wszystko, co pozwala zrobić zdjęcie z innej perspektywy niż ludzie na co dzień.


2
Bardzo fajnie - muszę to robić znacznie częściej!
Jarrod Dixon

1
+1 Jest to zdecydowanie najlepsza wskazówka dla początkujących, ponieważ można ją zastosować natychmiast. Nie ma potrzeby kupowania ani studiowania na ten temat, jest to również bardzo proste. :)
Nathan Campos

62

Jeśli coś warto sfotografować, warto sfotografować dwa razy . (przynajmniej)

Dla każdego zrobionego zdjęcia spójrz na niego później i zrób wyraźnie inne zdjęcie - niezależnie od tego, czy jest to inny kąt, inne kadrowanie, inne ustawienie ostrości, po prostu celowo wypróbuj coś innego. Powtarzaj tyle razy, ile chcesz.

Zasadniczo kluczem jest eksperymentowanie i sprawdzenie, w jaki sposób różne pomysły wpływają na wykonane zdjęcie.


5
Z drugiej strony dobrze jest móc spojrzeć na dwa (lub więcej) zdjęć i wybrać to, które chcesz pokazać innym. Nie ma nic gorszego niż oglądanie ponad 100 zdjęć z wakacji.
che

1
Och, zdecydowanie! To, że wypełniłeś kartę pamięci, nie oznacza, że ​​musisz użyć ich wszystkich! Uzyskaj dobre oprogramowanie do zarządzania zdjęciami (Lightroom / itp.) I wybierz tylko ulubione do eksportowania do galerii / pokazu slajdów / cokolwiek innego.
Peter Boughton,

10
Świetną wskazówką, jaką kiedyś usłyszałem, było zrobienie 24 zdjęć (jednej rolki filmu 35 mm) z jednego przedmiotu w ramach nauki. Każde ujęcie powinno być wyraźnie inne, a na koniec powinieneś być w stanie wybrać 2-3, które naprawdę oddają twoje pomysły na dany temat.
dreszcze42

44

Bądź aktywny, rób więcej zdjęć.

Po ich przejrzeniu przejrzyj je i zastanów się, co lubisz / nie lubisz w nich.

Również dać sobie projekt pracować. To niekoniecznie musi być coś dużego, ale posiadanie celu pomoże zmotywować cię do ciągłego doskonalenia się.36

Reguła trzecich - http://en.wikipedia.org/wiki/Rule_of_thirds .

Skomponuj swoje zdjęcia, aby główny temat znajdował się w jednym z punktów przecięcia. Nie wycentruj poddanych (dopóki nie dowiesz się, kiedy złamać regułę).


7
Bardzo prawdziwa wiedza o tym, kiedy ją przerwać. Ważne jest, aby naprawdę bardzo uważać tercje za wskazówkę, a nie z reguły. Widzę, że tylu ludzi wpada w pułapkę strzelania tylko w ten sposób i ograniczania swojej kreatywności. Istnieje wiele fantastycznych powodów, aby zignorować tę „zasadę”, a poznanie tych wyjątków to część zabawy. :)
Rog,

32

Twoje pierwsze 10 000 zdjęć jest najgorsze. - Henri Cartier-Bresson


16
To (prawdopodobnie) powiedziano o filmie. Dzięki aparatowi cyfrowemu, a zwłaszcza aparatowi, który może wykonać tak wiele klatek na sekundę, to prawdopodobnie przekłada się bardziej na „Twoje pierwsze 100 000 zdjęć jest najgorsze”. W ciągu czterech lat nakręciłem 40 000, więc wyobrażam sobie, że jestem na 40% na etapie przeciętności.
Jared Updike,

3
Przypomina mi się zasada 10 000 godzin ... Zobacz en.wikipedia.org/wiki/Outliers_(book)
lindes

25

Zrelaksować się!

I nie czytaj za dużo w Internecie. Przeczytasz milion powodów, dla których twój sprzęt jest nieodpowiedni, oraz w jaki sposób, aby wykonać X, musisz kupić Y, na które Cię nie stać, oraz w jaki sposób kamera, którą masz, ma drobne straszne wady A, B i C.

Wszystkie kamery mają wady. Możesz robić świetne zdjęcia za pomocą posiadanego aparatu, bez względu na to, co to jest.


18
Nie daj się też zwieść „więcej megapikseli = lepiej”.
Scott Lawrence

Tak. Wyższe megapiksele są konieczne tylko wtedy, gdy planujesz wydrukować raczej duże zdjęcia o rozmiarach billboardowych. Do podstawowego przeglądania na ekranie komputera i udostępniania w sieciach społecznościowych (lub nawet drukowania obrazu w formacie A4) wystarczy maz 5MP
Rish

24

ŚWIATŁO - dowiedz się, jak wpływa to na wykonane zdjęcia. Bez względu na aparat i dźwignię umiejętności światło jest najważniejszym czynnikiem.

Robię na przykład krajobrazy, wstaję wcześnie rano, gdy słońce jest bardzo nisko, i gwarantuję, że zdjęcia będą wyglądać znacznie lepiej niż gdybyś je robił w środku dnia.

Światło przed zachodem słońca zapewni zdjęciom ciepłe uczucie - miłe dla portretów.

Zasadniczo fotografowanie, gdy słońce jest nisko - daje znacznie lepszy wygląd 3D.

Eksperymentuj, na przykład na słońcu, jeśli jakiś obiekt jest zbyt ciemny, użyj jakiegoś odbłyśnika lub wypełnij flesz.


23

Err po stronie mniejszego powiększania - nie mogę policzyć, ile razy sortuję album i żałuję, że nie mam trochę więcej zdjęć otaczających ten temat. Zawsze możesz później kadrować, a rzadko zdarza się, że każdy piksel będzie potrzebny na końcowym zdjęciu.

Nigdy nie bój się zwiększyć czułości ISO, zamiast tracić chwilę na niepożądane rozmycie.

Rób coś ze swoimi zdjęciami - nie zostawiaj ich na dysku twardym, ponieważ nie możesz znaleźć czasu na wykonanie wszystkich potrzebnych operacji, a przynajmniej wybierz garść, aby pokazać ludziom, którzy chcieliby je zobaczyć!


1
Jeśli chodzi o powiększanie, to robię zdjęcie kadrowania, które uważam za słuszne, a następnie cofam się o krok i robię kolejne.
Gordon Wrigley,

1
Jeszcze lepiej: rusz się. Zbyt wiele razy zdałem sobie sprawę, że powiększam, kiedy łatwiej byłoby zmienić pozycję.
Richard,

21

Przełącz jedno automatyczne ustawienie w aparacie na ręczne na miesiąc (lub tydzień lub dowolny wybrany interwał).

Ułatwia to ustalenie, w jaki sposób to ustawienie wpływa na zdjęcia.


1
Myślę, że jest to znacznie lepsza sugestia niż fotografowanie w trybie ręcznym przez miesiąc. W ten sposób poradziłem sobie z aparatem.
DrDanielSwan

Większość kamer, które może mieć początkujący, nie ma większości ręcznych elementów sterujących.
burza śnieżna

1
@ snostorm Może to być prawda, jeśli zaczynają się od starego p & s, ale nie inaczej. Jedyną cechą, która wydaje się być modna w dzisiejszych aparatach P&S, są optyczne wizjery. Canon Powershot S90, który kupiłem kilka miesięcy temu, pozwala mi kontrolować prawie tak samo ręcznie, jak mój stary Nikon D70s.
Scott Lawrence

20

Najważniejszym narzędziem do poprawy kompozycji obrazu są twoje nogi!

Nogi usuwają przeszkody ze zdjęcia. Dodają zainteresowanie na pierwszym planie. Zapewnią kadrowanie, aby skupić uwagę widzów na głównym obiekcie.

Nie bój się zbliżyć do obiektu. Nie bój się przyjmować bardzo niskiego lub wysokiego punktu widzenia.

Niewielka zmiana perspektywy może spowodować lub zniszczyć obraz.


16

Oto kilka rzeczy, których nauczyłem się przez cały rok fotografowania:

 • Rób zdjęcia, zawsze, ciągle, z tego samego, z różnych rzeczy
 • Oświetlenie jest najlepszym przyjacielem fotografa ... użyj go, poznaj jego nastroje
 • Kompozycja jest kluczem, komponuj w umyśle i oku, zanim skomponujesz w soczewce
  • Użyj wspólnych wskazówek, takich jak:
   • Reguła Trzecie
   • Golden Ratio
 • Nie spiesz się i poczekaj chwilę
 • Zawsze strzelaj w RAW !!! :RE
 • Bądź swoim własnym krytykiem i poddaj swoją pracę krytycznej ocenie innych
  • Przyjaciele i rodzina zawsze pokochają twoją pracę i dlatego rzadko są krytykami
 • Znajdź sposób, aby rzucić sobie wyzwanie i wyznaczyć cel, który Twoim zdaniem jest wyższy niż Twoje obecne umiejętności
 • Nie pozwól, aby techniczne zrozumienie migawki, przysłony i wrażliwości przeszkadzało sztuce i instynktowi (cały czas popełniam ten błąd).

Krytyczna część przeglądu jest właściwie bardzo ważna dla uzyskania dobrego ... Nie jestem pewien, czy liczy się to jako wskazówka dla początkujących, czy nie, ale przypuszczam, że może również ... Jest to interesujące podejście tutaj: groupf56.com/ nwrg.htm - i z pewnością przepis na „nie rzucanie” może być z pewnością przydatny, aby początkujący wykroczył poza to.
Lindes

15

Najpierw zrób zdjęcie!

Następnie weź oddech, skomponuj zdjęcie poprawnie, sprawdź ustawienia aparatu i rozpocznij fotografowanie „na serio”.

Zbyt wiele razy zdjęcie nie jest wykonywane, ponieważ złoty moment jest tracony, gdy fotograf przygotowuje się do zrobienia zdjęcia.


+1 Najpierw skupiam się na ustawieniach :( Świetna wskazówka! Zmieniam kroki, jak teraz wspominasz.
Regmi

14

Dowiedz się, jak wykonać przetwarzanie końcowe zdjęć. Nie potrzebujesz Photoshopa ani niczego takiego drogiego; wielkie rzeczy zostały zrobione nawet w bezpłatnych narzędziach takich jak GIMP i Paint.net. Po prostu podstawowa edycja, taka jak kadrowanie, regulacja jasności \ kontrastu i regulacja kolorów, znacznie poprawi wiele zdjęć.


8
... a potem wróć i dowiedz się, jak uzyskasz ten sam efekt w aparacie! Niedawno odkryłem ręczną korekcję ekspozycji i znacznie zmniejszyłem niezbędną ilość przetwarzania końcowego.
David Schmitt

@davidSchmitt Dobrze powiedziane, +1!
Regmi

14

WYŁĄCZ SWÓJ BŁYSK. A następnie ustaw czułość ISO na najniższą możliwą wartość bez rozmycia zdjęcia (ale nie bój się użyć wysokiej czułości ISO - wolałbym raczej „głośne” ujęcie bez lampy błyskowej niż zdmuchnięte z lampą błyskową )

Nic nie psuje strzału bardziej niż źle użyty / umieszczony błysk (co stanowi 99% czasu)


1
:) Flash DSLR, uniwersalny znak kogoś, kto zapłacił tysiące dolarów za narzędzie, którego nie umie używać.
Gordon Wrigley,

2
Lub po prostu zdejmij lampę błyskową z aparatu. To błysk „osiowy” wygląda dla nas tak okropnie. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, aby nasze czoło było źródłem oświetlenia w scenie. :)
Lindes

12

Przeczytaj instrukcję


Podręcznik zwykle mówi, jak korzystać z różnych funkcji, ale nie wyjaśnia, dlaczego chcesz z nich korzystać. Jasne, to jest coś, co powinieneś zrobić, ale nie jestem pewien, jak bardzo by to pomogło komuś, kto nie zna podstaw.
Mark

2
Czasami zdarza się, że przeoczysz niektórych funkcjonalistów, które zapewnia twoja kamera. Lepiej wiedzieć z wyprzedzeniem, co robi przycisk, zanim
zorientujesz się,

12

Przeczytaj książkę Zrozumienie ekspozycji.

Zabierz swój aparat wszędzie, również wtedy, gdy nie zamierzasz go używać.

Rób dużo zdjęć. Jeśli znajdziesz coś, co możesz postrzegać jako interesujący obiekt lub zdjęcie, zrób wiele zdjęć pod różnym kątem, wysokością, kadrowaniem, odległością roboczą, przysłoną, ogniskową itp.

Przeglądając własne zdjęcia, zastanów się, co lubisz, a czego nie. Co można zrobić, aby to poprawić (nie tylko w trakcie przetwarzania, ale kiedy go wziąłeś, a nawet rzeczy takie, jak gdyby tego drzewa nie było, chmury były lepsze, pewien wyraz twarzy itp.).

Spójrz także na zdjęcia i fotografie, które lubisz, i spróbuj zrozumieć, dlaczego lubisz tę pracę i jak to zrobić.

Prześlij swoje dobre na forach krytyków i stronach internetowych.

Krytykuj zdjęcia innych osób, pomoże Ci zobaczyć i robić lepsze zdjęcia.

Weź udział w wyzwaniach fotograficznych. Gdy spędzisz tydzień na zadręczaniu się dobrą koncepcją tematu, możesz spojrzeć na to, co zrobili inni ludzie. Bóle własnego procesu twórczego w połączeniu ze świetnymi pomysłami zrealizowanymi przez innych dadzą Ci nowy wgląd.

Zapomnij o sprzęcie.

Na jeden dzień ogranicz się do jednej ogniskowej.

Ogranicz się do pewnej liczby zdjęć (gdy zaczniesz rozwijać oko fotograficzne po robieniu i oglądaniu wielu zdjęć), nauczy Cię to, aby zachować ostrożność i rozwagę w tworzeniu zdjęcia.

Baw się dobrze.


powinieneś prawdopodobnie podzielić to na kilka osobnych odpowiedzi
Gordon Wrigley,

10

Zwierzęta, ludzie i poruszające się rzeczy potrzebują przestrzeni przed nimi, aby się do nich spojrzeć.

Ktoś mi to powiedział po około roku fotografowania i był to dla mnie prawdziwy moment spotkania dłoni.

Jeśli fotografujesz zwierzę z boku, kuszące jest wypełnienie go ramką, ponieważ są one przedmiotem. Jednak zdjęcie będzie działać lepiej, jeśli zwierzę będzie poza środkiem, aby zostawić miejsce przed nim. Jeśli nie, wydaje się, że walczą o krawędź zdjęcia.

Dotyczy to również wszystkiego, co szuka lub porusza się. Bardziej subtelnym przykładem może być zaparkowany pojazd, ludzie postrzegają grille samochodowe jak twarze, dlatego potrzebują miejsca, by się im przyjrzeć.

Oto klasyczny przykład tego, czego nie należy robić prosto z mojego flickr.


Byłoby fajne zdjęcie, gdyby gad był w przeciwnej pozycji, tj. Patrzył w dół. Fajnie poza tym, czego nie robić: P
GoodSp33d

9

Zabierz swój aparat wszędzie. Zawsze powinieneś szukać czegoś do zrobienia. Im więcej spojrzysz, tym lepiej twoje oko dostrzeże godne rzeczy do zrobienia zdjęcia i tym lepsze będą twoje zdjęcia.


9

Podczas przesyłania zdjęć nie upubliczniaj ich wszystkich 400. Po prostu wybierz te, które się wyróżniają i upublicznij.

Nauczyłem się tego na własnej skórze.


+1 Mówię to samo wszystkim, z którymi udostępniam swoje zdjęcia w G +.
Regmi

6

Aby robić ciekawsze zdjęcia, skup się na odwiedzaniu ciekawszych miejsc, rób dużo zdjęć i iteruj je oraz ucz się na podstawie wspaniałych zdjęć, które Cię inspirują (galerie, Flickr itp.).


6

Myślę, że najważniejszą zasadą jest: „Narusz dowolną regułę, jeśli sytuacja fotograficzna lub zamierzony efekt wymaga naruszenia reguły”.

Naprawdę przydatnym ćwiczeniem jest zastosowanie reguły (lepiej: wytycznej) i poświęcenie sobie pół godziny na zrobienie 15 zdjęć, które ją naruszają. Tak więc, zgodnie z zasadą jednej trzeciej, możesz robić tylko zdjęcia ze środkiem zainteresowania w środku kadru lub na krawędzi kadru. Innym razem możesz spróbować wykonać portrety, które wszystkie są podświetlone i tak dalej.

W większości przypadków ćwiczenie pomoże ci zrozumieć, dlaczego wytyczne istnieją, o wiele mocniej niż gdybyś po prostu przeczytał i stosował się do nich. Czasami odkryjesz coś, co ci się podoba, co znalazłeś tylko dzięki umyślnemu lekceważeniu wytycznych. W takim przypadku kontynuacja ćwiczenia polega na spędzeniu czasu na badaniu tego, co podobało ci się w wynikach, poprzez dalsze naruszanie wytycznych. Zrozumiesz lepiej wytyczną i zrozumiesz, jak lepiej wykorzystać jej naruszenie.


4
Jest to bardzo rezonujące z trzema poziomami uczenia się: jako początkujący musisz przestrzegać zasad podanych w liście. Jako Pośredni musisz złamać wszystkie zasady, aby osiągnąć zrozumienie Mistrza.
David Schmitt

5

Wiedzieć, jak odczytać histogram. To może wydawać się nieco bardziej zaawansowaną poradą, ale tak naprawdę nie jest tak trudne i chciałbym się tego wcześniej nauczyć. Histogram pokazuje szybko, czy Twoje zdjęcie jest prawidłowo naświetlone.

Oto link do szybkiego wyjaśnienia: http://www.basic-digital-photography.com/how-to-use-the-camera-histogram.html

Czujnik jest urządzeniem liniowym i może przechwytywać tylko w określonym zakresie. Histogram informuje, że utraciłeś pewne informacje, których nie będziesz w stanie odzyskać. To wtedy niebieskie niebo na twoim zdjęciu wydaje się białe.

Teraz, gdy wiesz, jak wykryć nieprawidłowo naświetlone zdjęcie. Teraz możesz to poprawić, zmieniając kompensację ekspozycji. Zrób kolejny strzał i tada! Niebo jest niebieskie.


5
 1. Wyłącz lampę błyskową (chyba że jest naprawdę ciemno)
 2. Umieść obiekt jak najdalej od tła
 3. Wypełnij ramkę swoim obiektem

Ujęcie wujka Joe w talii stojącego przed ścianą z błyskiem wujka na wujku Joe i cieniem na ścianie będzie wyglądało okropnie. Strzał głową w ramiona dobrego ole Joe bez lampy błyskowej i nic za nim na 10 stóp nie będzie wyglądać znacznie lepiej.


5

Zdobądź cyfrową lustrzankę dla lepszej kontroli. Następnie wyjdź i użyj go!

Miałem niewyobrażalne przygnębiające wyniki przy użyciu zawsze obecnego mini cyfrowego aparatu fotograficznego (np. Powershot), który nie miał czasu otwarcia migawki, opcji obiektywu ani kontroli czułości, dopóki nie przeszedłem na cyfrową lustrzankę. Wykonywanie zdjęcia po naciśnięciu przycisku robienia zdjęć ma ogromne znaczenie podczas robienia zdjęć i rozwijania „oka”.


5

Poznaj ograniczenia swojej lampy błyskowej. Uświadom sobie, kiedy to pomaga, i zdaj sobie sprawę, kiedy to nie pomoże. Fotografowie uwielbiają nienawidzić przy użyciu lampy błyskowej, ale zdarzają się sytuacje, w których zdjęcie jest możliwe tylko przy użyciu lampy błyskowej: obiekty oświetlone od tyłu, ostre światło itp. Wiedza, kiedy użyć lampy błyskowej, poprawi jakość zdjęć w ciągu dnia i wieczorem.


4

Spójrz na zdjęcia.

Dobra, zrób więcej niż tylko spójrz. Użyj mózgu i oka fotografa. Sprawdź, które Ci się podobają, a których nie, i zadaj sobie pytanie, dlaczego. Spróbuj dowiedzieć się, jak zostało zrobione zdjęcie. Niski kąt, wysoki kąt, w ramce, z lampą błyskową itp. Czytając czasopisma, spójrz na fotografię reklamową. Co sprawia, że ​​chcesz spojrzeć na jedną reklamę w porównaniu do drugiej.


3

Zmuszaj się do strzelania ręcznego przez miesiąc i oczekuj, że wszystko będzie do kitu. Następnie zmuś się do strzelania na surowo.

Upewnij się, że rozumiesz trójnożny związek między ISO, czasem otwarcia migawki i przysłoną.


Pierwsze dwie wskazówki brzmią jak dość demoralizujący sposób na rozpoczęcie.
Scott Lawrence

@Scott: Masz rację, ale to działa. Osobiście wypróbowałem prawdziwą technikę, a następnie przeszedłem do znajomego lub trzech.
reuscam

3
+1 dla ISO, czasu otwarcia migawki, stosunku przysłony. Fotografowanie w formacie RAW jest również dobrym pomysłem, aby móc edytować później. Przetwarzanie końcowe to zdecydowanie coś, czego muszę się nauczyć.
Scott Lawrence

3

Utwórz kopię zapasową zdjęć cyfrowych w wielu lokalizacjach.

Nie zostawiaj ich tylko na dysku twardym. Katastrofa może uderzyć w dowolnym momencie.


3

Fotografowanie ludzi:

 1. Twarz NIE jest jedyną częścią ludzkiego ciała, która wyraża emocje.
 2. Zdjęcie NIE jest uważane za dobre tylko wtedy, gdy zawiera ludzką głowę.
 3. ludzie NIE muszą znajdować się na środku zdjęcia. pomyśl o dbałości o ludzi i ich otoczenie.
 4. NIE jest konieczne robienie zdjęć na poziomie oczu, równolegle do podłoża. żyjesz w świecie 3D, skorzystaj z sześciu stopni swobody.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.