Jak podać kotowi pigułkę?


40

Problem mechacenia się kota jest dobrze zrozumiany , ale uważam, że jego rozwiązanie jest wymijające. Rozumiem, że w zasadzie powinienem być w stanie otworzyć pysk kota, wrzucić pigułkę (lub użyć palca, aby wepchnąć ją do tylnej części gardła), trzymać usta zamknięte i masować gardło, aż zobaczę przełykanie. Mój weterynarz może to zrobić, ale jak dotąd nie mogę. Kotowi i tak udało się wypluć go, albo podczas mechacenia się, albo po tym, jak schował go w kąciku ust, dopóki go nie puściłem.

Próbowałem tłoków pigułek , w których wkładasz pigułkę do plastikowego urządzenia podobnego do tłoka, a następnie wpychasz ją, ale zwykle nie działają dobrze z bardzo małymi pigułkami (jak metimazol) lub kapsułkami.

tłok pigułki

Bez rekrutowania innej osoby do trzymania kota (abym mógł łatwo używać obu rąk) lub wyciągania taśmy izolacyjnej, jak mogę skutecznie dać kotowi pigułkę? Nie zawsze medycznie zaleca się kruszenie pigułki (lub otwieranie kapsułki) do puszki z jedzeniem.

Odpowiedzi:


26

Aktualizacja: Poniższa odpowiedź Zaralyndy zawiera bardzo ważną radę, o której nie wiedziałem, pisząc tę ​​odpowiedź. Podsumowując, musisz zmusić swojego kota do picia wody po jego wydymaniu, lub może on / ona cierpieć na uszkodzenie przełyku. Uważam, że najlepiej jest poczekać, aż kot będzie spragniony lub głodny, zanim zacznie go dawać.

Po około miesiącu codziennego podawania mojemu kotowi kilku tabletek udało mi się w końcu stwierdzić, że proces ten nie jest taki trudny. Wymagana jest tylko jedna osoba (z dwoma ramionami).

 1. Po pierwsze, mocno złap kota za skórę szyi lewą ręką (dubluj to howto, jeśli jesteś leworęczny), gdzie jest niewrażliwy (wiesz, tak jak matka kota łapie je szczękami, aby je poruszyć), podczas gdy on wciąż na ziemi. Nie chcesz, aby był zbyt niewygodny, więc jeśli czujesz, że twoja ręka nie jest we właściwym miejscu, poruszaj nią, aż znajdziesz właściwe miejsce.
  Edycja: bądź ostrożny z tą techniką . Możesz preferować alternatywne sposoby obchodzenia się z kotem (takie jak technika ręcznikowa, obchodzenie się z kotem pod pachą lub pomoc drugiej osoby), zwłaszcza jeśli jest stary, gruby lub staje się agresywny. Jednak wydaje mi się, że w większości przypadków ta technika jest najbardziej odpowiednia do mechacenia niechętnego kota.
  Edycja2:Próbowałem kilkakrotnie poradzić sobie z kotem, nie wypuszczając go, ale wyniki były zawsze okropne i przez większość czasu i tak go psułem. Wydaje mi się, że znacznie wygodniej jest, gdy kot zostaje zmiażdżony przez 15 sekund (a właściwie mniej niż 5 sekund, gdy jesteś do tego przyzwyczajony i wszystko idzie dobrze) niż delikatne torturowanie przez 5 minut lub dłużej.

 2. Następnie unieś szyję, tak aby znalazł się na tylnych łapach.

 3. Weź tabletkę między kciuk a palec wskazujący prawej ręki.

 4. Użyj środkowego palca (lub innych, jeśli uważasz, że jest to łatwiejsze), aby otworzyć szczęki i utrzymać kufel do góry. (Teraz, gdy nasz kot jest przyzwyczajony do tej procedury, uważam, że otwieranie szczęki jest najtrudniejszą częścią całego zabiegu, ponieważ nie chce otworzyć ust z własnej woli - szczególnie po pierwszej pigułce…)

  Użyj środkowego palca, aby otworzyć szczęki.

 5. Po otwarciu szczęki i podniesieniu kufy uwolnij pigułkę, celując w przełyk. Być może będziesz musiał poczekać, aż kot spłaszczy mu język.

  Zwolnij pigułkę i trzymaj kufel do góry.

 6. Wreszcie, zajęło mi to trochę czasu (i wiele innych plujących tabletek), aby to rozgryźć, kluczem jest utrzymanie pyska kota, dopóki nie przełyka . To drastycznie zmniejsza plucie (jak sądzę, dzięki grawitacji). Na marginesie, właściwie udało mi się wczoraj dać mojemu kotowi pigułkę, gdy leżał wygodnie, bez kroków 1 i 2, po prostu upewniając się, że jego kufa pozostaje uniesiona.

 7. Pieść jego klatkę piersiową i puść go. Upewnij się, że pije coś, co pomaga pigułce dostać się do żołądka (patrz odpowiedź Zaralyndy poniżej). Jeśli nie, użyj strzykawki, aby go zmusić.

Oczywiście kot może czasami pluć, ale po prostu weź tabletkę z powrotem i spróbuj ponownie.

Wskazówka: jeśli masz kilka tabletek, przygotuj je i nie wypuszczaj kota, dopóki nie skończysz.

PS: Nic nie wymyśliłem, tak nauczył mnie mój weterynarz.


1
@MonicaCellio: Dodałem dwa obrazy (zrzuty ekranu z filmu), daj mi znać, czy jest w porządku (w razie potrzeby mogę dodać inne kroki).
Skippy le Grand Gourou

Zdjęcia bardzo pomagają, dzięki! Więc jeśli trzymasz kota za kark w taki sposób, to wystarczy, aby powstrzymać go przed skręcaniem się za pomocą łap w celu uzyskania efektu dźwigni? Nie zdawałem sobie z tego sprawy. (Eksperymenty do naśladowania.)
Monica Cellio

2
@MonicaCellio: w rzeczywistości koty zasadniczo nie poruszają się, gdy są trzymane za kark, ponieważ w ten sposób ich matka przenosiła je, gdy były kociętami (poszukaj hasła „kocia karkówka”, aby uzyskać dokładniejsze informacje na ten temat ;)).
Skippy le Grand Gourou

3
Żadne koty nie ucierpiały podczas tworzenia tej odpowiedzi.
Tim Lehner,

@ TimLehner: cholera, chciałem zrobić to zrzeczenie się odpowiedzialności i zapomniałem o tym!
Skippy le Grand Gourou

23

Ważna uwaga na temat mechacenia suchych kotów

Naprawdę nie mam nic do dodania do faktycznego mechacenia się kota, ale bardzo ważne jest, aby po podaniu kotowi jego pigułek, albo wstrzyknąć kotowi 4-5 cm3 wody / soku z tuńczyka, albo karmić kot mokrej karmy .

Jeśli kot ma suchą skórkę, pigułka usiądzie w przełyku i spowoduje podrażnienie. Ludzie poczują pigułkę w przełyku i piją wodę, aby mieć pewność, że dostanie się ona do żołądka, ale kot nie rozumie, co czuje i jak ją poprawić. Po prostu czują podrażnienie i pieczenie, gdy pigułka rozpuszcza się w przełyku.

W badaniu „Ocena przejścia tabletek i kapsułek przez przełyk kota”, zaprezentowanym na Forum American College of Veterinary Internal Medicine w 2001 r., Kiedy koty są na sucho:

Po 5 minutach 84% kapsułek i 64% tabletek nadal siedzi w przełyku. Podobne wyniki zostały opublikowane w innym badaniu JP Graham (American Journal of Veterinary Research 2000).

jednak

W przypadku mokrych jaskółek: (tj. Po pigułce dodano 6 cm3 wody). Po 30 sekundach 90% tabletek znajdowało się w żołądku. Wszystkie tabletki były w żołądku o 120 sekund.

Może to spowodować poważne szkody:

Głównym problemem związanym z tą informacją jest to, że jeśli tabletki i kapsułki pozostają w przełyku przez dłuższy czas, może to spowodować uszkodzenie tkanek w tym obszarze. Uszkodzenie to może prowadzić do zapalenia przełyku, co może prowadzić do nudności, wymiotów i przełyku. Czasami przełyk może również zareagować, rozwijając wrzód lub zwężenie. To ostatnie jest bardzo poważnym powikłaniem wymagającym agresywnej terapii, najlepiej z rozszerzeniem balonowym.

Aby uzyskać więcej informacji o tym badaniu i innych, Lisa A. Pierson ma bardzo obszerną stronę poświęconą mechaceniu się kotów.

Miałem kota z poważnym uszkodzeniem przełyku (zmarł z tego powodu i powikłań). Proszę nie suszyć pigułek swoim kotom!


2
Dzięki za to ważne ostrzeżenie. Dawno temu mój weterynarz nauczył mnie, aby zawsze podawać strzykawkę z wodą po podaniu pigułki, więc zapomniałem, że może to nie być dla wszystkich oczywiste.
Monica Cellio,

1
+1 za ostrzeżenie, nigdy nie myślałem, że to może być uczta. Z drugiej strony zmuszanie kota do picia wody ze strzykawki wygląda jak tortura w porównaniu z mechaceniem się, które zajmuje dosłownie kilka sekund, gdy tylko się do tego przyzwyczaisz. Dlatego uważam, że najlepszą radą (jak w pewnym momencie Lisa A.Pierson na swojej stronie internetowej sugerowała to w sposób dorozumiany), jest poczekać, aż kot będzie spragniony, zanim go zapakuje . Zmodyfikuję swoją odpowiedź, aby dodać tę informację.
Skippy le Grand Gourou

1
To powiedziawszy, komentarz Lisy A. Pierson o „Nie trzymaj głowy swojego zwierzaka do góry!” dla mnie wygląda to na nonsens. Wiem na pewno, że działa o wiele lepiej. Wiem też, że koty i ludzie mają inną anatomię - chociaż jest to powszechna umiejętność dla kota, wątpię, aby wielu ludzi było w stanie wycierać intymne części językiem. I niektóre zwierzęta (koty) może nie ma specjalnie trzymać głowę do góry, żeby połknąć.
Skippy le Grand Gourou

10

Nauczono mnie tego przez weterynarza, który również sprzedawał produkt, który by ci w tym pomógł, i pytałem, czy naprawdę jestem zainteresowany jego zakupem, a ona powiedziała, że ​​nie potrzebuję tego i to strata pieniędzy. , więc zaufałem jej i mogę potwierdzić, że jej instrukcje działają zaskakująco dobrze.

Odszukaj te pincety (szczypce do rzęs) i połóż tabletkę na jej końcu, abyś miał pewny uchwyt (ale wystarczająco delikatny, aby nie zgnieść pigułki). Większość tabletek miałaby środkową część z wygrawerowaną linią, która pomoże ci rozdzielić ją na pół, więc to powinno pomóc utrzymać ją stabilnie za pomocą pincety. Teraz znajdź swojego kota ... tutaj, kotku. :)

Kiedy masz zarówno kota w jednej ręce, jak i pęsety z pigułką w drugiej, postaraj się to zrobić tak szybko, jak to możliwe: trzymaj swojego kota za nadmiar skóry z tyłu jej szyi dość mocno iz determinacją i przesuń go więc jej głowa pochyla się trochę na bok. Zauważysz, że skóra, za którą się trzymasz, lekko popycha skórę kota obok krawędzi jej ust, jakby wyglądała, dlaczego do cholery ją molestujesz. Teraz idź z pigułką pincety najpierw nad krawędzią pyska i naciśnij trochę, aby kot otworzył usta. Włóż pigułkę i pociągnij głowę kota w górę, masując jej gardło kilkoma pociągnięciami w dół, może przez dwie do trzech sekund.

Wszystko gotowe. Nie mam żadnych zdjęć, ale mam nadzieję, że opisałem je wystarczająco dobrze, abyście mogli sobie wyobrazić, jak to się potoczy. Upewnij się, że jesteś wystarczająco wytrwały za pierwszym razem, aby odnieść sukces, w przeciwnym razie będziesz miał trudności ze znalezieniem kota, aby to zrobić za drugim razem. Powinno to zająć ci najwyżej 15 sekund, a kot nie będzie cię też zbytnio obrażał, gdy tylko zaczniesz to robić. Po 2 minutach rozmowy z moim weterynarzem wyjaśniła mi to wystarczająco dobrze, że za pierwszym razem zrobiłem to dobrze i szybko. I uratowała mi kilka dolców za jakiś dziwnie wyglądający plastikowy aparat, jakkolwiek by się nie nazywał.


10

Zastanawiałem się długo nad tym pytaniem. Nie odniosłem dużego sukcesu w uczeniu nikogo, jak samodzielnie to robić. Mogę, ale uczyłem się w szkole weterynaryjnej i miałem lata praktyki. Po prostu nie sądzę, że jest to coś, co mogę lub doradziłbym komuś, kto przyszedłby po pomoc online, aby zrobić to samodzielnie. Dwa są lepsze, chyba że wiesz już, jak to zrobić samodzielnie.

Kiedy uczyłem się, jak obchodzić się z kotami w hodowli zwierząt i przez dziesięciolecia posiadania i pomagania innym ludziom w ich domowych kotach, odkryłem, że kota można z powodzeniem dozować przez dwie osoby współpracujące w następujący, dobrze skoordynowany sposób.

 • Najlepiej przygotować wszystko przed podaniem pigułki, bez zwracania na to uwagi kota, aby zapobiec reakcji Pawłowian, na przykład na usunięcie niektórych przedmiotów z szafek.

Wymagany:

 • ręcznik
 • niewielka ilość mokrej karmy dla kotów
 • pigułka

 • Zawiń kota
  Zdobądź uśredniony ręcznik kąpielowy, jeśli możesz poradzić sobie z większym, który też jest w porządku, ale większe mogą stać się nieporęczne, gdy próbujesz zarządzać kotem i lekami. W domu o wiele łatwiej jest owinąć kota ręcznikiem. Ponieważ weterynarz robi to przez cały dzień, żyjący i właściciel zwierzęcia domowego muszą tylko okresowo dawkować swoje koty, w celu odrobaczenia lub sporadycznej choroby. Trzymaj tabletkę w zasięgu ręki.

 • Nie marudzić
  Najlepiej zrobić to tak szybko, jak to możliwe, ale bez nerwowego ścigania się, które staje się gmatwaniną i przedłuża proces i pobudzenie kota, zmniejszając szanse na udane dawkowanie.

 • Usiądź,
  uważam, że łatwiej jest to zrobić siedząc, pomaga skupić się na zadaniu. Delikatnie porozmawiaj ze swoim kotem uspokajającym tonem i owiń go ręcznikiem, przynieś ręcznik dookoła jej klatki piersiowej, aby owinął go (zwykle) dwa razy. Głowa powinna wyskakiwać z wierzchu owinięcia. Zapobiega to używaniu łap do sprzeciwu. Trzymaj kota mocno w swoich ramionach, w przytulnym (niezbyt mocnym) przytulaniu, obiema rękami wokół kota. Nie puszczaj, dopóki cały proces nie zostanie zakończony.

 • Podawanie leku
  Druga osoba delikatnie umieszcza kciuk i palce wskazujące po obu stronach szczęki kota. Delikatnie wywierany nacisk na staw szczęk zmusi usta do otwarcia. Utrzymuj nacisk i włóż tablet drugą ręką, wsuwając tabletkę do ust kota, w dół ust (nie chcesz wsuwać go do tchawicy kota). Spróbuj wepchnąć pigułkę jak najdalej w dół ust, tak wygodnie, jak to możliwe, aby znalazła się pod językiem lub przynajmniej obok języka. To język umożliwia kotowi wyplucie pigułki.

 • Trzymanie w dół
  Następnie delikatnie, ale mocno trzymaj koty szczęki zamknięte jedną lub obiema rękami i delikatnie odciągnij głowę kota do tyłu, tak aby podbródek kota był skierowany do góry, a szyja wyprostowana z przodu (nie popychaj głowy zbyt daleko w tył, ważne jest, aby nie rozszerzać ruchów zwierzęcia poza to, co naturalnie wydłużyłby z komfortem). Pomaga to zachęcić kota do przełknięcia.

 • Upewniając się, że kot przełyka ślinę
  , znalazłem dwie sztuczki, dmuchanie delikatnie w nos kota lub wycieranie śluzu mokrej karmy dla kota. Zwykle powoduje to, że kot oblizuje nos, a także wywołuje odruch połykania. Te same zasady, z wyłączeniem ręczników dla psów. Pysk i gardło kota wykonają widoczny ruch, gdy połyka lek. Po tym nie może tego wypluć.

Uwaga: Wskazane byłoby, aby właściciel poprosił weterynarza lub innego eksperta, aby przeprowadził ich przez ten proces, jeśli nigdy wcześniej tego nie robili.


Dzięki za szczegółowy opis! Wszelkie porady na temat modyfikowania tego dla jednej osoby?
Monica Cellio

Jest prawie taki sam, ale jedną ręką uszczypnij szczęki, a drugą wsuń pigułkę. Zwykle robiłem to w najmniejszej łazience, więc nie ma dokąd pójść, jeśli kot ucieknie.
Oldcat

9

Mieliśmy kota, który wymagał codziennych lekarstw, i trudno było mu dać tabletkę. Kot często wypluł pigułkę. W końcu odkryliśmy, że istnieje transdermalna wersja leku, którą codziennie aplikujemy do wnętrza ucha kota. Było to dla nas o wiele łatwiejsze. Możesz zapytać weterynarza, czy jest to dla ciebie opcja.


Brzmi jak metimazol; byłam tam :-) Kiedy jest miejscowa lub płynna wersja leku, wybieram to, ale nie zawsze jest to możliwe. Kiedy musi to być pigułka, ale mogę ją zmiażdżyć i zakopać w jedzeniu, robię to. Ale czasami musisz po prostu włożyć całą pigułkę w kota.
Monica Cellio

@MonicaCellio W naszym przypadku kot odmówiłby jedzenia z pokruszoną pigułką. W końcu udało nam się wcisnąć kotowi pigułkę (a przynajmniej tak nam się wydawało), ale nadal znaleźliśmy pigułki, które zostały wyplute w domu. Trudno było ustalić, ile leku faktycznie otrzymał kot. Znalezienie aktualnej wersji było dla nas ogromną pomocą.
Ben Miller - Przywróć Monikę

Ben, sztuczka z jedzeniem też nie zawsze dla mnie działa; to zależy od leku. Prednizon najwyraźniej okropnie smakuje, ale moje koty uznały Metimazol za niewinny.
Monica Cellio

@MonicaCellio To było lata temu i nie pamiętam, z jakimi lekami mieliśmy do czynienia. Ale musiał okropnie smakować.
Ben Miller - Przywróć Monikę

Miałem kota, który miał reakcję skórną na transdermalną wersję leku. Swędząca wysypka i strupy. Złe wieści.
Oldcat

8

Podczas gdy nasz kot dzielnie zjada swoje tabletki obniżające ciśnienie krwi (najwyraźniej są smaczne), zdecydowanie unikała przyjmowania innych (myślę, że antybiotyki) z powodu okropnego smaku. Przez jakiś czas ukrywanie tabletek w smakołykach działało całkiem dobrze i miałem nadzieję, że Pavlov przyłączy się do przyjmowania pigułek z przyjmowaniem smakołyków, ale ostatecznie wymyśliła to i wypluła pigułkę.

Ostatecznie sztuczką było zmielenie tabletek i zmieszanie ich z jej ulubionym jedzeniem - rybą oczywiście ...


2
Z pytania: „Nie zawsze medycznie zaleca się kruszenie pigułki (lub otwieranie kapsułki) do puszki z jedzeniem”. Gdy jest to możliwe, robię to, ale to pytanie dotyczy problemu (w szczególności) przyjęcia całej pigułki dla kota. Dzięki.
Monica Cellio

1
To prawda, że ​​zależy to od pigułki. Niemniej jednak ukrywanie go w poczęstunku lub skłonienie zwierzaka do kojarzenia „Zjadłem może pigułki, teraz dostaję smakołyki” może działać. „Niestety” koty są pod tym względem dość bystre ...
Tobias Kienzler

Dobra uwaga na temat smakołyków. Dzięki. (Moje koty też są na to zbyt mądre. :-()
Monica Cellio

1
Właśnie dlatego psy dostają kieszenie na pigułki
JoshDM

1

Zawsze kładziemy go zmiażdżonego na odrobinie masła lub sardynek.


2
Witamy na stronie, zwykle wolimy dłuższe odpowiedzi, ale myślę, że to dobra sugestia, więc +1. Jest to technika, z której korzystałem w przeszłości. Zazwyczaj jednak lepiej jest podać więcej szczegółów :)
Nikt

Jeśli można zgnieść pigułkę (lub otworzyć kapsułkę), to działa dobrze; w tym momencie mogę po prostu zmieszać go z mokrym jedzeniem. Czasami jednak powoduje to obniżenie skuteczności leku; czasem trzeba wsadzić kotowi całą pigułkę i o to właśnie chodzi. Dzięki.
Monica Cellio,

0

Włóż pigułkę do smacznej uczty. Prosty.


Chciałbym, żeby moje koty nie były wystarczająco inteligentne, aby zjeść przekąskę i opuścić pigułkę. To niesamowite - zawsze wydają się wiedzieć!
Monica Cellio,

To jest bardzo niesamowite. Jakich smakołyków używasz?
Don Larynx

@MonicaCellio mogą poczuć smak i zapach w poczęstunku
Nikt

@ DonLarynx Próbowałem „kieszonek na pigułki” (sprzedawanych tylko w tym celu), sera (nie wiem, czy to zdrowe, ale pomyślałem, że zobaczę, czy to w ogóle zadziała), a dla mniejszych tabletek zakopuję w małej porcji Gotowany kurczak. (Również konserwy, ale nie spodziewałem się, że to zadziała.) Jakie smakołyki polecasz?
Monica Cellio,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.