Jaki poziom wyjściowego wskaźnika laserowego jest bezpieczny dla kota?


20

Mam kilka wskaźników laserowych: czerwony i zielony. Zielony wskaźnik laserowy jest znacznie silniejszy niż czerwony, jest to typ, w którym możesz wydawać się wiązką, jeśli jest wystarczająco ciemno (to 5 mW).

Jaki poziom mocy lasera można bezpiecznie wykorzystać do zabawy z kotem?


Ludzkie oczy (nie wiem o kotach) są bardziej wrażliwe na zielone światło niż czerwone, więc zielony laser wydaje się jaśniejszy niż czerwony o tej samej mocy.
Wstrzymano do odwołania.

Odpowiedzi:


25

Ten artykuł z Princeton University zajmuje się użyciem wskaźnika laserowego i działaniem człowieka, i wspomina, że ​​użycie wskaźników laserowych, które są wyższe niż 5 mW są niebezpieczne i nie należy ich używać, więc wydaje się, że zielony może być bezpieczny, chociaż zalecają im niższa moc wyjściowa, tym lepiej, ponieważ będą bezpieczniejsze.

Podobnie jak w przypadku każdego lasera, unikaj kierowania go w oczy kota lub na powierzchnie odbijające, które mogą odbijać laser w ich oczach i mogą powodować problemy, tak samo jak u ludzi.

Co więcej, poza samym wyjściem, kolejną obawą jest to, że ponieważ koty nie mogą „zabić” lasera, nie są w stanie zejść z „haju” polowania i mogą przekierować tę energię w negatywny sposób (nadmierne uwodzenie, agresja itp.), dlatego sugeruje się, aby pod koniec sesji gry wskaźnikiem laserowym dać kotowi coś do „zabicia”, na przykład wypchaną zabawkę lub coś podobnego.


Należy pamiętać, że w niektórych miejscach (na przykład w Nowym Jorku) próbują zakazać sprzedaży takich wskaźników laserowych, właśnie z powodów wymienionych w ostatnim akapicie.
Steve D,

1
To chyba zależy od kota. Ci, których znam, nie są już bardziej zdenerwowani, ścigając wskaźnik laserowy, że ścigają robaka - i w rzeczywistości sami wyznaczą sobie limit czasu, gdy zostaną zlikwidowani, a następnie wskażą, czy / kiedy chcą wznowić grę. Niektóre „autorytety”, które naprawdę powinny wiedzieć lepiej, mają zły nawyk rzutowania dziwactw jednego kota na wielu, a jeszcze gorszy nawyk rzutowania własnych uczuć na koty ... a nieprzypisane „oni” nie są do końca wiarygodnym źródłem; to brzmi jak PETA lub nowojorska ASPCA, które niestety czasami są tak samo złe.
keshlam

8

Tak nisko, jak to tylko możliwe. Problemem nie jest tak bardzo wyjście, jak utrzymywanie wiązki lasera z dala od oczu kota i minimalizowanie uszkodzeń w przypadku przypadkowego świecenia lasera w oczy kota.

Ten sam powód, dla którego nielegalne jest świecenie lasera w przelatującym samolocie, ma możliwość oślepienia pilota.


... Co?! Realistycznie, jakie są szanse, że tak się stanie?
Maria Ines Parnisari

Czy znasz koty? Jeśli to możliwe, tak się stanie.
Dennis Graves

7

Użyj czerwonego. Wszystkie lasery mogą być niebezpieczne, jeśli trafią w oko kota lub człowieka, ale czerwone lasery są zwykle znacznie słabsze i nadal bardzo widoczne dla kotów. Jestem trochę rozdarty na ten temat, ponieważ wiele razy korzystałem z czerwonych laserów jako zabawki dla kotów, ale tak naprawdę nie jest to zabawka dla kota i warto pamiętać, że ich oczy są znacznie bardziej wrażliwe niż nasze. Jeśli używasz lasera, po prostu zachowaj ostrożność.


5

Kolor nie ma nic wspólnego z intensywnością. Żaden kolor nie jest z natury „bezpieczniejszy”. Jednak kolor zielony jest bardziej widoczny dla ludzkiego oka - więc czerwony laser o mocy 150 mw stanie się ciemniejszy niż zielony laser o mocy 150 m. Nie oznacza to, że jest on słabszy lub bezpieczniejszy, ma dokładnie taki sam potencjał spalania.

Uważaj także, większość laserów unoszących się wokół jest nieco pozbawiona kontroli jakości i często DUŻO silniejsza niż reklamowana. Chociaż prawdą jest, że laser o mocy 5 mw normalnie byłby dość bezpieczny wokół zwierzęcia, zmierzyłem lasery oznaczone jako <5 mw powyżej 20 mw. Nie jest to wcale najmniej bezpieczne.

Moim zaleceniem, jeśli chcesz używać lasera ze swoim zwierzęciem, byłoby poszukiwanie czerwonego <1mw (klasa II) czerwonego (650nm). Będzie wystarczająco mocny do użytku w pomieszczeniach, będzie widmem, które zwierzęta mogą łatwo zobaczyć, a nawet biorąc pod uwagę słabą produkcję, powinien mieć wystarczająco niską moc, abyś nie musiał się martwić.


3

Większość wskaźników laserowych to lasery klasy II lub IIIa w USA. W wielu innych częściach świata domowe wskaźniki laserowe są ograniczone do laserów klasy II, które są bezpieczniejsze.

Zgodnie z artykułem Wikipedii na temat bezpieczeństwa lasera ,

Klasa II: Odruch mrugnięcia oka ludzkiego (reakcja awersyjna) zapobiegnie uszkodzeniu oka, chyba że osoba celowo wpatrzy się w wiązkę przez dłuższy czas. Moc wyjściowa może wynosić do 1 mW.

Klasa IIIa: Lasery tej klasy są w większości niebezpieczne w połączeniu z instrumentami optycznymi, które zmieniają średnicę wiązki lub gęstość mocy, choć nawet bez ulepszenia instrumentu optycznego bezpośredni kontakt z okiem przez ponad dwie minuty może spowodować poważne uszkodzenie siatkówki. Moc wyjściowa nie przekracza 5 mW. Gęstość mocy wiązki nie może przekraczać 2,5 mW / cm2, jeśli urządzenie nie jest oznaczone etykietą ostrzegawczą „ostrożnie”, w przeciwnym razie wymagana jest etykieta ostrzegawcza „niebezpieczeństwo”.

Z tych definicji wynika, że ​​zabawki laserowe mogą być szkodliwe, jeśli kot patrzy w wiązkę przez długi okres czasu. Zabawa z użyciem lasera zazwyczaj wymaga dużo ruchu, więc prawdopodobieństwo, że Twój kot wpatrzy się w belkę przez ponad dwie minuty, jest niskie (można zauważyć i przesunąć wiązkę). Kiedy jednak bawiłem się zabawkami laserowymi z moimi kotami, jeden kot był wystarczająco inteligentny, aby przestać gonić kropkę i po prostu gapić się na moją rękę. Nie wiem, jak by zareagował, gdyby wiązka była skierowana bezpośrednio na niego (jeśli być może nie zwracałem uwagi lub obserwowałem innego kota).

W Internecie dostępne są instrukcje przekształcania przedmiotów, takich jak odtwarzacze CD, w silniejsze wskaźniki laserowe, niż można kupić. Ponieważ te lasery mają nieznaną moc, nie polecam ich używania do zabawy. Używaj dostępnych w handlu wskaźników laserowych, aby mieć pewność, że nie są one zbyt niebezpieczne.

Osobiście nie używam zabawek laserowych, ponieważ uważam, że uporządkowany czas zabawy to więź między mną a moimi kotami. Uważam również, że zabawę należy zaplanować wokół godzin posiłków, aby wymusić cykl polowania, jedzenia, oczyszczenia i snu, w który naturalnie wpadają koty. Chociaż okazjonalne polowania mogą zakończyć się niepowodzeniem, uważam, że kot nie powinien być ciągle sfrustrowany sesjami polowań, które nigdy nie dają mu satysfakcji z „zabicia”.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.