Czy wolno mruga u kotów, aby powiedzieć im, że je kochasz?


42

Kiedy rozmawiałem ze swoją żoną zeszłej nocy, okazało się, że mruganie powoli u kota ma być sposobem na powiedzenie im, że je kochasz. Powiedziała, że ​​kiedy spróbowała z kotami rodzica, jeden kot powoli zamrugał, a drugi kot zaczął mruczeć.

Spróbowałem tego z naszymi dwoma kotami i oboje mnie zignorowali, chociaż uratowałem małego, kiedy miała zaledwie kilka tygodni, więc prawdopodobnie nie ma takich samych zachowań / doświadczeń jak normalny kot.

Czy to prawda, że ​​mruganie powoli u kotów to sposób na przekazanie wiadomości, że je kochasz? Moje myśli są takie, że to może być sygnał zaufania, ale nie wiem na pewno.

Odpowiedzi:


48

w Podręcznik klinicznej medycyny behawioralnej dla psów i kotów , Karen Ogólnie opisuje powolne migotanie oczu kotów jako znak w pełni zrelaksowanego kota. Jeśli człowiek naśladuje to działanie, wiadomość, którą potencjalnie wysyła do kota, jest taka, że ​​oni sami są zrelaksowani i tak ufni w obecności kota. Konsekwencją tego może być z kolei rozluźnienie kota, który następnie wywołuje podobną odpowiedź, a także, być może, delikatne mruczenie. Zasadniczo całe mnóstwo zadowolenia.

Jeśli nic innego, zdolność każdego zwierzęcia do pełnego rozluźnienia i komfortu w obecności człowieka jest oznaką zaufania i pewności siebie, a to jest tak samo oznaką miłości, jak wszystko, co możemy wybrać. Myślę, że oboje macie rację. :RE


Czy działa tak samo dla psów? W ten weekend miałem zabawne mruganie.
Machado

@Machado - Nie mogę powiedzieć, że szczególnie zauważyłem to u psów. Psy wydają się być bardziej jawne w swoich uczuciach, więc chociaż nie lekceważyłbym tego, mam tendencję do myślenia, że ​​to coś bardziej kociego.
John Cavan

28

Roger Tabor opisał kilka zachowań, które uważa się za wskazujące na przyjazne lub neutralne intencje:

  1. Pielęgnacja

  2. Odwracam wzrok

  3. Ziewanie

  4. Powolne miganie

W swojej pierwszej książce o zachowaniach kotów Dzika przyroda kota domowego Tabor zawiera anegdoty robiące prace terenowe obserwujące wędrujące koty domowe na ulicy, gdzie naśladuje to zachowanie, aby uspokoić koty. (W niektórych przypadkach miało to odwrotny wpływ na ludzi w okolicy, którzy sądzili, że może być po swoich samochodach).

Wyjaśniłoby to również paradoks kotów przyciąganych do ludzi, którzy boją się kotów i unikają ich wzroku. ;-)


4
+1 za interesujący punkt dotyczący przyciągania kotów do ludzi, którzy nie są nimi zainteresowani.
Carey Gregory

9

Chociaż często nie robię tego z kotami, używam tej techniki, aby uspokoić przestraszone szczeniaki, kiedy przygotowuję je po raz pierwszy. Mruganie nie tylko powoli komunikuje rozluźnienie, ale cały Twój własny wyraz twarzy pokazuje, że jesteś zrelaksowany. To z kolei powoduje, że szczeniak lub kot odpoczywają bardziej. Przygotowuję koty, ale zazwyczaj nie patrzę im w oczy, gdy pracuję, ponieważ i tak są zazwyczaj zestresowani poza mruganiem-pomocą. Koty i psy są bardzo podatne na drobne zmiany w mimice i postawy ciała. Nie koniecznie powiedziałbym, że mruganie do twojego kota mówi im, że je kochasz, ale da to poczucie spokoju i szczęścia, które można postrzegać jako „miłość”.


6

Często robię powolne mruganie do moich „grrrli”, ale nie wydają się rejestrować tego gestu. Mrugają do mnie, ale zdają się czuć, że skoro nie jestem kotem, to nie znaczy, że coś pochodzi ode mnie.

Inne gesty kotów, które mogę na nich odbić lustrem i uzyskać odpowiedź, taką jak tryl lub klapę na swoją stronę z głupkowatym zabawnym spojrzeniem.

Widzę mrugnięcie jako „ufam ci / kocham cię” w zasadzie kot mówi „Odbieram teraz mój system celowania wizualnego, ponieważ ufam ci”


Dostaję lepsze wyniki, gdy trzymam oczy otwarte tylko w szczelinie. W przeciwnym razie patrzą na mnie, jakbym robił to źle.
Mazura
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.