Mój kot wymaga dużo uwagi


29

Kilka tygodni temu adoptowałem 7-letnią kotkę za pośrednictwem organizacji w sklepie zoologicznym. Miała miot kociąt, kiedy znaleźli ją, która została adoptowana, i wylądowała w sklepie zoologicznym, aby uzyskać więcej ekspozycji. Była tam w klatce przez kilka miesięcy, a potem ją adoptowałem.

Nie ukrywała się ani nie jadła, o której wspominali, że może się zdarzyć, jadła mokre i suche jedzenie, pił wodę i używała pudełka przez całą pierwszą noc. Na początku wahała się ze mną, a może do pewnego stopnia nadal.

Ale minęły już 3 tygodnie i od tego czasu przez pewien czas zaczęła spać w łóżku, raz usiadła mi na brzuchu, by długo pieścić i regularnie grać.

Ale energia do zabawy stała się czymś więcej niż ja mogę kontrolować. Gramy może nawet godzinę, a mam wrażenie, że przestaję, zanim będzie chciała. Starałem się upewnić, że ma regularny harmonogram karmienia i za każdym razem gram kilka razy dziennie o różnych długościach.
Ale jeśli spróbuję odejść i zrobić coś, wydaje się, że się denerwuje lub stawia. Nie chce być głaskana w tamtych czasach i płacze z drugiego pokoju, by zwrócić moją uwagę. Nie zauważa ani nie niszczy, ale wstaje i zrzuca karty ze stołu lub idzie tam, gdzie uważa, że ​​jej nie chcę.

Wydaje się jej również myśleć, że potrzebuję tylko drzemek, które ona robi. Uwielbiam tę małą dziewczynkę, ale czuję się wyczerpana i jakbym poświęciła jej cały swój czas i myśli, kiedy nie jestem w pracy. Zawodzenie ustaje po kilku chwilach, ale jest to tak drażniący hałas, zwłaszcza gdy jest w porządku, a według niektórych ekspertów mam ją zignorować.

Osiągnęliśmy pewne postępy, ale ten zaczepek w zależności ode mnie i budzenie mnie lub denerwowanie, kiedy nie jestem lub jestem zbyt zmęczony, sprawia, że ​​mam ochotę oddać ją, aby mógł ją przyjąć ktoś inny w lepszej formie Ale przysięgam, że nie chcę tego robić.

Zastanawiam się, czy ktoś miał podobne problemy lub może zachęcić. Dziękujemy za przeczytanie tego do końca.


7
Próbowałeś zabawek mechanicznych / elektrycznych, aby utrzymać ją w ruchu? Jak automatyczny wskaźnik laserowy, gonić zabawki, gąsienice itp.
Stig Tore

3
Tak. W rzeczywistości lubi wskaźnik laserowy, aby rozpocząć sesję gry na kilka chwil, a potem wydaje się, że musi przełączyć się na jakąś zabawkę strunową, aby ścigać i chwytać. Zabawka elektryczna była dla niej zbyt szalona, ​​otrzymując zaledwie kilka ciosów pierwszego wieczora. Jest szansa, że ​​po prostu ma mnóstwo nagromadzonej energii od czasu w klatce, ale to więcej, niż mogę regularnie dawać, chociaż przyznaję, że mogłem ustanowić ten standard na początku. Dziękuję za odpowiedź. Doceniam to.
Karl

2
ma tor piłkarski, ale ktoś wspomniał o topie otwartym, który może jej się podobać. Spróbuję tego, ponieważ jest to dość łatwe do zdobycia.
Karl

6
Dla mnie to brzmi jak dość standardowe zachowanie kota.
Bradley Uffner,

7
Brzmi dla mnie jak normalny kot.
Steve

Odpowiedzi:


36

Twój kot przeżywał emocjonalną przejażdżkę kolejką górską w sklepie zoologicznym i być może jeszcze wcześniej. Poznała wiele osób i miała niewielką stabilność w życiu, więc musisz dać jej czas, aby to zostawić za sobą.

Jeśli stworzysz jakieś wzniesienia, na których kot cię zobaczy, najprawdopodobniej zacznie się uspokajać i bardziej zrelaksować. Koty ogólnie lubią mieć miejsca, w których mogą zobaczyć, co się dzieje i gdzie czują się bezpiecznie.

Musisz stworzyć pewne ustalone procedury, w których najpierw angażujesz kota, a potem go karmisz. Jedzenie sprawi, że będzie zmęczona i zrelaksowana; naśladuje to sposób, w jaki koty najpierw polują, jedzą zdobycz, a następnie śpią.

Kot potrzebuje, abyś tam był i musi czuć, że może ci zaufać. Jak długo może to potrwać od twojego kota i ciebie (miałem koty, które potrzebowały dwóch miesięcy, aby w pełni osiedlić się w nowym domu).

Zabawa to dobry sposób na rozładowanie stresu przez kota, a ona uspokoi się. Daj jej tyle czasu, ile potrzebuje.


6
Dziękuję za odpowiedź i doświadczenie. Zapominam, że w tym momencie frustracji jest jeszcze wcześnie, ale jeszcze w naszej wspólnej przestrzeni, i została znaleziona na ulicy ze ściółką, a następnie kilkakrotnie przenoszona do domu zastępczego, gdzie opiekowała się także większą liczbą kociąt. Według przedstawiciela agencji wydawało się, że miała swój udział w innych kotach, ale tolerowała otwartą przestrzeń i inne podczas czyszczenia klatki. Zabrałem ją do weterynarza w drodze do domu pierwszego dnia, aby uratować kolejną wyprawę. Dam jej i mi więcej czasu. Naprawdę wspaniale jest odpowiedzieć tak późno i wysłuchać moich obaw.
Karl

31

Masz szczęśliwego kota

Podsumowując obecny stan rzeczy, zaklasyfikowałbym zachowanie twojego kota jako szczęśliwe, ale przesadzające z zachowaniem zależnym / uprawnionym.

Po pierwsze, wykonałeś dobrą robotę, to zdecydowanie szczęśliwy kot. Nie powinieneś zmieniać dobrych rzeczy, które dla niej robisz, ponieważ wyraźnie lubi ciebie i twoje interakcje z nią.

Ale będziesz musiał tu ustawić pewne granice. I te granice można egzekwować , co wymaga, abyś był silny i nie składał kota / jaskini bez względu na to, jak bardzo się domaga.

Zajmę się osobnymi złymi zachowaniami.

Miauczenie dla uwagi

Jedynym rozwiązaniem jest zignorowanie kota. Nie odpowiadaj, nie głaskaj jej. Udawaj, że nie jesteś w stanie usłyszeć miauczenia.
Jeśli nie masz pewności, czy miauczenie naprawdę wymaga uwagi, możesz po raz pierwszy sprawdzić kota. Ponownie nie angażuj się inaczej niż w milczenie, a jeśli nic nie wymaga twojej uwagi, odejdź i zignoruj ​​kolejne miauczenie.

Oznacza to, że początkowo będziesz musiał znosić miauczenie sesji, nie będąc w stanie ich zatrzymać. Ale w końcu kot zrozumie, że nie zamierzasz zmienić zdania, ponieważ prosi cię o to (miaucząc), a zatem jej miauczenie to zmarnowany wysiłek , który doprowadzi ją do niepotrzebnego zawracania sobie głowy miauczeniem.

Może to zająć dużo czasu, w zależności od tego, jak uparty jest twój kot.

Nie karaj kota za miauczenie . Chociaż ogólnie opowiadam się za drobnymi karami za niewłaściwe zachowanie (np. Zganianie ich, rozpylanie wody w ich kierunku, ...), zdecydowanie sugeruję, abyś tego nie robił, prosząc o uwagę. Jeśli to zrobisz, ryzykujesz, że nauczysz kota, aby nie przychodził do ciebie z problemami , co może być szkodliwe w przypadkach, gdy potrzebujesz kota, aby do ciebie przyjechał (choroba, niebezpieczeństwo ...)


Przerywanie snu

Musisz zignorować kota. Jeśli jej zachowanie jest zbyt nachalne, abyś mógł je zignorować, a ona cię fizycznie budzi, musisz „być zrzędliwy” (pamiętaj o cytatach, działa), ilekroć twój sen jest zakłócony.

Można tego dokonać (delikatnie, ale asertywnie) spychając je z łóżka, rzucając coś (miękkiego!) W pobliżu, rozpylając wodę, wzywając ich imię lub potencjalnie uspokajając je, pozwalając im się przytulić. Zależy to od tego, co jesteś w stanie znieść i na co kot reaguje.

W naszym przypadku wypowiadam ich imię szczególnym tonem głosu i wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że to znaczy, że źle się zachowali i mają tendencję do korygowania własnego zachowania. Aby to udowodnić, relacjonowałem przeszłe wydarzenia mojej przyjaciółce, zacytowałem siebie, podając imię kota z irytacją, i (w momencie opowiadania historii) kot natychmiast przerwał to, co wtedy robił; on jasno rozumieć mój ton głosu poprawnie, mimo że nie została właściwie niewłaściwie w czasie. Kiedy wymawiam jego imię szczęśliwszym tonem głosu, tak naprawdę nie przerywa tego, co robi.


Więcej energii do gry niż jesteś w stanie znieść

Jest to również coś, czego nie powinieneś karać, ponieważ jest to albo naturalne zachowanie kota, albo coś, czego ją nauczyłeś. W obu przypadkach to nie jej wina.

Krótka odpowiedź tutaj jest taka, że ​​nie musisz się z nią bawić, jeśli nie chcesz grać. Tango wymaga dwojga, a jeśli jedna ze stron nie chce grać, to druga strona nie może ich zmusić. Działa to w obu kierunkach.

Co możesz zrobić, to zapewnić alternatywy dla gry. Ponieważ nasze koty uwielbiają laser i nigdy nie przestaną się bawić, dopóki nie zostaną fizycznie wyczerpane, kupiliśmy im automatyczną zabawkę laserową .
Zabawka nie jest tak dobra jak my (ponieważ jest to względnie przewidywalny krąg), ale wystarcza na dodatkowe zabawy . Nadal musimy (i chcemy) się z nimi bawić, ale jeśli mamy dość zabawy, a oni nie, automatyczna zabawka może nabrać luzu.

To, co powinieneś zapewnić, zależy od tego, co lubi twój kot. Na przykład jeden z naszych kotów absolutnie uwielbia krawaty do włosów. Jeśli rzucisz raz krawat do włosów, on rzuci się na niego, przesuwając go i ponownie na niego rzucając. Cykl powtarza się, dopóki nie jest zmęczony grą lub traci krawat do włosów.

Oczywiście posiadanie drugiego kota jest jedną z lepszych opcji tutaj, ale oczywiście niekoniecznie dla Ciebie wykonalne. Jeśli twój kot jest jedynym zwierzakiem w domu, musisz zwrócić większą uwagę na to, aby się nie nudzić, gdy nie będziesz dostępny.


Idąc tam, gdzie nie wolno jej iść

Należy na to konsekwentnie reagować, niezależnie od tego, czy to dlatego, że odmawiasz gry z nią, czy nie.

W naszym przypadku koty nie mogą się dotykać. Ławka kuchenna i stoliki telewizyjne to dwa duże przedmioty.

W przypadku ławki kuchennej zawsze reagujemy, upuszczając wszystko, co robimy, kilkakrotnie wypowiadając imię kota (zwiększając objętość) i usuwając je fizycznie z blatu. Nie podnosimy ich, ale raczej „wymiatamy”, popychając je na boki, aby sami zeskoczyli.
Wciąż wstają od czasu do czasu, ale mają tendencję do odejścia, gdy zostaną złapani.

W przypadku stołów telewizyjnych obowiązuje zasada, że ​​nie mogą dotykać stołów. Koniec dyskusji.
Mogą siedzieć obok mnie i patrzeć na jedzenie, mogą się pochylić (ale nie nad stołem), żeby pociągnąć nosem, ale w momencie, gdy jakakolwiek część z nich dotknie stołu, nie są już dozwolone kanapa albo, a moje szanse na to, że posmakują, spadną do zera.

Stwarza to interesującą strategię karania: jeśli przestrzegają zasady „nie dotykania”, mogą przynajmniej obserwować i wąchać na odległość. Jeśli są szczególnie dobrzy (nie potrzebują mnie, bym ich powstrzymał), często dostają trochę jedzenia jako nagrodę za przestrzeganie zasad.
Jeśli nie przestrzegają reguły, tracą dostęp do wszystkiego, w tym do obserwowania, wąchania i potencjalnie zdobywania jedzenia.

To zadziałało, koty mają teraz tendencję do patrzenia tylko (i po cichu na mnie, prosząc) o jedzenie, ale nie dotykają stołu ani nie brzydą się jedzeniem, chyba że im je zaoferuję.


3
Dobra odpowiedź Moje osobiste podejście do budzących mnie kotów to łagodne objęcie ich ramionami, wciągnięcie ich i powrót do snu. Często zobaczysz to samo zachowanie wśród kotów. Skończy się to tym, że kot poczuje się niekomfortowo i odejdzie, albo przytula się z tobą do drzemki.
Stig Tore

1
@StigTore: Robię to samo, z wyjątkiem przypadków, gdy budzą mnie na jedzenie. Mają tendencję do delikatnego stukania mnie (lub mojej twarzy), więc przyciągnięcie ich nie przynosi sensu. Ignoruję je, a kiedy używają paznokci, przerzucam na nich koc. Potrzebuję tylko krótkiego okresu konsekwentnych odpowiedzi, aby przestali robić rzeczy, o których wiedzą, że będą ci przeszkadzać.
Flater

@StigTore, właśnie to robię. Działa bardzo dobrze z moimi kotami.
mhwombat

5

udzielone odpowiedzi są już na miejscu, ale zacząłem myśleć ...

Twój kot wydaje się być kotem na dworze, a teraz jest głównie w domu? Może to spowodować, że koty wpadną w „szaleństwo”, kiedy mogą być zbyt wymagające i działać trochę. Bodziec na zewnątrz jest bardzo trudny do nadrobienia w domu.

Proste zabawki mogą być dobrym pomysłem. Piłki i małe pluszowe myszy z piórami - rzeczy, które może rzucać i gonić za własnym życiem.

Upewnij się, że takie rzeczy jak mięta i kocimiętka są trzymane z dala od twojego kota. (zapachy płynów do płukania ust / pasty do zębów powodują, że mój kot wpada w kłopoty)

Kolejna myśl, którą miałem: czy została „porwana”? Koty mogą wchodzić w sezon tak krótko, jak co trzy tygodnie. W przypadku kobiet może to sprawić, że staną się BARDZO wymagającymi, czułymi, agresywnymi, mogą również wydać ten okropny lament, który opisałeś.

Wreszcie koty nie mają pretensji. Jeśli chcesz zrobić coś innego, delikatnie podnosząc ją i kładąc na podłodze obok małego zwierzaka przy głowie, wystarczy razy powiedzieć jej, że nie chcesz teraz grać. Może się załamać, ale da sobie radę :)


Kiedy mój zaczął dosłownie wspinać się po ścianach, nadszedł czas, aby być kotem na zewnątrz. Tylko jeśli twój nie został jednak zdominowany ...
Mazura

Zapach oliwek może wywoływać podobne reakcje jak mięta i kocimiętka. Tak było w przypadku dwóch moich kotów (spośród siedmiu).
Flater

4

Ok, jak sobie z tym poradzić, będzie się różnić w zależności od kota. Niektóre z nich mogą działać, inne mogą nie.

Jak wspomniano w moim komentarzu, eksperymentowałem z automatycznymi zabawkami, a konkretnie zabawkami przeznaczonymi dla ras wysokoenergetycznych, takich jak bengalskie i sawanny. Może to wymagać wielu eksperymentów. Może zajrzyj do mebli dla kotów, które pozwolą jej zasadniczo przemierzać całe pomieszczenie na wysokim poziomie (od podłogi do drzewa kota i po pokoju od półki do półki).

Poza tym wydaje się, że przeważnie radzisz sobie z tym tak, jak powinno być. Kilka wskazówek może polegać na odłożeniu zaplanowanych godzin zabawy i zignorowaniu gry w innym czasie. I jak wspomniałeś: zignoruj ​​jej miauczenie, aby uzyskać więcej zabawy, gdy skończy się czas gry. Powinno to sprawić, że miauczenie stanie się mniej dotkliwe z czasem i powinno być jeszcze bardziej pomocne, gdy wymyślisz jakieś zabawki, które ci pomogą.

Ta część jest bardzo zależna od jej nastroju i skłonności: być może zechcesz przekonać ją, że może się z nią bawić. Ale na pewno chcesz spróbować przed zakupem tego, ponieważ koty (lub inne gatunki) będą musiały się dogadać bardzo dobrze, aby tego rodzaju gra o wysokiej energii była akceptowalna.

Ale, jak wspomniano, w zasadzie chodzi o uzyskanie akceptowalnej konfiguracji zabawek oraz ustalenie i przestrzeganie zasad i harmonogramów. Staraj się też nie martwić, że nie będzie chciała przytulania po zakończeniu sesji gry, jest to całkowicie normalne. Zazwyczaj zmiana kotów zajmuje trochę czasu.


1
Dziękuję bardzo za odpowiedzi. i o tak późnej porze. Masz mnie bardziej swobodnie, a nawet mruczę trochę podczas pisania. Myślałem, że to nie stanie się później. Ale poważnie, jest to doceniane. Ona jest dobrym kotem. W tej chwili czułem się trochę zmęczony.
Karl

3

Spróbuj zwiększyć energię, którą zużywa podczas gry.

Powiedziałeś, że podoba jej się wskaźnik laserowy. Jeśli możesz wyczyścić miejsce w korytarzu lub stworzyć naprawdę długi obszar do biegania, byłoby dobrze.

Powiedziałeś, że lubi też zabawki na sznurki, również dobre, ale jeśli ona lubi je chwytać, a potem siadać i „wysadzać”, nie zużywa dużo energii. Zamiast tego spróbuj przede wszystkim sprawić, by naprawdę złapała zabawkę. Więcej biegania to dobry początek, ale także wspinaczka i czołganie się w ciasnych przestrzeniach (pomyśl wspinanie się po drzewie kota, skakanie i przechodzenie przez niedrogi tunel kota). Wspinaczka zużyje mnóstwo energii.

Łamigłówki. Jeśli umieścisz jej jedzenie w „łamigłówce dla kota”. Oto ogromna lista naprawdę prostych przykładów: łamigłówki dla kotów Z tekturowej tuby (papierowej tuby papierowej) z zablokowanymi końcami i wyciętymi w niej kilkoma otworami, tak aby kot przewrócił ją i jedzenie wypadło, do wkładania jedzenia w ograniczonej przestrzeni (tacka na kostki lodu), aby kot musiał wyciągnąć każdy kawałek jedzenia osobno. Czasami nawet gdy kot jest zmęczony fizycznie, są znudzeni psychicznie, więc to zapewnia mu rozrywkę.

Zapomniałem dodać, to też minie . Czy jesteś pewien wieku 8 lat? Niektóre z tego rodzaju dźwięków przypominają raczej młodego dorosłego kota (1-2 lata i tak, z łatwością mogą mieć kocięta w wieku 1 roku), ale zwykle uspokajają się o około 3. Nawet jeśli masz wyjątkowego kota, który jest nadal bardzo aktywna w wieku 8 lat, podejrzewam, że zacznie zwalniać z wiekiem za rok lub dwa. Ale czas spędzony na związaniu się z nią jest twój na zawsze.

Jeszcze jedno: czasem można nauczyć kota pobierania (a także innych sztuczek, takich jak „siedzieć”, „piątka” itp.). Trening tricków to świetny sposób na zużycie energii mentalnej, a trening aktywności o wysokiej energii, takiej jak fetch, to podwójna wygrana. Jeśli już miała na świecie miot kociąt, pobieranie jest naturalnym zachowaniem, ponieważ mama przyniesie kociętom pożywienie, gdy będą one na tyle duże, aby zacząć w ciałach stałych.


1
Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli, jestem bardzo wdzięczny za przeczytanie mojego długiego, oszalałego eseju i poświęcenie czasu na dostarczenie wglądu i zachęty. Wcześniej nie rozważałem możliwości stworzenia kota na zewnątrz. Oczywiście znalazła się u kociąt, ale być może wcześniej miała możliwość przebywania na zewnątrz. W Naperville prawo dotyczące smyczy dla kotów zmusiło nas do trzymania naszych dwóch kotów w domu przez ostatni rok ich życia i doprowadziło ich to do szaleństwa, a ich zdrowie gwałtownie się pogorszyło. Zajęli się tylko kilkoma sprawami, problemami żołądkowymi, chęcią polowania i nadmiarem energii na zewnątrz.
Karl

1
Wydaje mi się, że to ja zacząłem wydłużać czas zabawy, ponieważ mała galówka, którą spotkałam w sklepie zoologicznym, nie miała energii i po prostu usiadła na drzewie kota, żeby zostawić go samego. Cieszyłem się, że gra, a nawet galopuje i coraz bardziej się w to angażuje. Nie sądziłem, że przekroczy moje codzienne wysiłki, by ją uspokoić. Od tego czasu ostatni dzień lub 2 wycofałem się i upewniłem się, że będę karmić po, zamiast przed grą. Wciąż nie jest o tym zauroczona, ale dziś rano po raz pierwszy spała na swoim ulubionym łóżku, a po zabawie podeszła do kota i wyjrzała przez okno.
Karl

1
Ta uwaga kota była również nowa. I tak naprawdę nie zaszkodziło to naszemu połączeniu, nieco cofając grę. Dzisiaj nie było zbyt wiele lamentu, a kiedy wracała dziś wieczorem do domu, mruczyła, ocierając się o torbę w kuchni i szafkę. to, jak wszyscy powiedzieliście, zajmie trochę czasu, ale czuję się dzięki wam cały mój stres / zmartwienie gorączka częściowo się załamała. Dziękuję wszystkim za poświęcony czas, refleksję i wiedzę.
Karl

user3067860, chciałem dodać, że istnieje spór o jej wiek. Wiek był przypuszczany przez weterynarza, który początkowo sprawdził ją przez nagromadzenie płytki nazębnej i usunięcie zębów, jak sądzę wcześniej, ale osoba w agencji adopcyjnej uznała, że ​​7 lat jest już starych z miotem, więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tak więc może być bliżej wieku do wzorców zachowań, które według ciebie pasują lub gdzieś pomiędzy. Tak czy inaczej, dziękuję za mądrość i doświadczenie. Uspokoił mnie i pomoże jej.
Karl

0

Oprócz tego, co powiedzieli inni, polecę Da Bird , najlepszą pojedynczą zabawkę dla kota, jaką kiedykolwiek stosowałem.

To naprawdę wygląda jak prawdziwy ptak, jeśli machasz nim do przodu i do tyłu ze średnią prędkością, aby pióra wirowały. Moje koty szaleją za tym i nie kochają innych zabawek tak bardzo. Będą robić wielkie skoki i skoki, biec jak najmocniej jak potrafią itp. Całkiem dobrze je męczy.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.