Co karmić kocięta, które mają zaledwie kilka tygodni? (Ich matka zmarła)


37

Przed naszym domem są 2 kocięta, mające zaledwie kilka tygodni (może miesiąc), ale ich mama zmarła w wypadku. Teraz nie ma nikogo, kto mógłby się nimi zająć. Zdecydowaliśmy się wkroczyć i zająć się nimi, ale nie wiem, co je karmić, ponieważ są bardzo młode i mogą nie mieć zębów do żucia krokietów.

Kolejne pytanie, czy powinienem im wziąć kąpiel, są bardzo brudne, ponieważ były na zewnątrz w ziemi. Dzięki!


11
Kocięta w tym wieku często mogą być „adoptowane” przez inne koty. Zabierz je do weterynarza i sprawdź, czy mogą pomóc. Najlepszym rezultatem dla tych kociąt jest wychowanie ich przez przybraną kotkę-matkę.
Jack Aidley

3
Gdyby tylko istniał jakiś zawód, który wiedział o zwierzętach i o tym, jak się nimi opiekować. To by się przydało, nie sądzisz? :-) Najprawdopodobniej weterynarz byłby pod takim wrażeniem twojej dobrej woli, że padliby na siebie, by dać ci radę.

1
i prawdopodobnie pobity przez kocięta
can-ned_food

1
@paxdiablo - czy naprawdę uważasz, że Twój sarkazm wobec OP jest uzasadniony? Twoja sugestia to czysty nonsens w przeważającej większości świata, gdzie uzyskanie podstawowej opieki medycznej dla ludzi nie jest opcją, nie mówiąc już o schroniskach dla zwierząt i weterynarzach, którzy akceptują losowe zwierzęta. Jestem w kraju Europy Wschodniej, ze standardem znacznie wyższym niż Pakistan, gdzie OP, a weterynarze tutaj nadal są w zasadzie tylko ludźmi, którzy płacą za leczenie bydła.
Davor

@Davour, wolę myśleć o tym raczej jako o humorze niż o sarkazmie, ponieważ takie było zamierzenie (patrz buźka).

Odpowiedzi:


37

W tym młodym wieku kocięta nadal wymagają mleka, prawdopodobnie możesz dostać mleko z kociąt w sklepie weterynarza, w sklepie zoologicznym wysokiej jakości z kompetentnym personelem lub zrobić własne (tylko jeśli nie jest dostępne gdzie indziej, ponieważ bardzo trudno jest dostać prawidłowe odżywianie, ale powinno być bezpieczne przez kilka dni, aż znajdziesz dostępne w handlu). Będą musiały być karmione butelką lub rurką odpowiedniej wielkości.

Jeśli masz weterynarza, skontaktuj się z nim tak szybko, jak to możliwe, ponieważ będą oni mogli udzielić porady i pomóc w zaopatrzeniu, którego będziesz potrzebować.

Z pierwszego artykułu, do którego link znajduje się poniżej:

Awaryjny zamiennik mleka dla kociąt

3 uncje mleka skondensowanego

3 uncje wody

4 uncje jogurtu zwykłego (nie niskotłuszczowego)

3 duże lub 4 małe żółtka - bez białych

Bardzo ważne jest dokładne starzenie kociąt, ponieważ mogą one jeszcze nie być w stanie prawidłowo oddać moczu lub wypróżnić, co jest w stanie zrobić po około 3 tygodniach. Jeśli mają mniej niż trzy tygodnie, możesz wziąć bawełnianą kulkę lub kawałek bardzo miękkiej szmatki zwilżonej ciepłą wodą i delikatnie przetrzeć okolice odbytu i narządów płciowych; w ciągu jednej do dwóch minut kotka odda mocz i / lub wypróżni się.

Mycie: Większość prań należy wykonywać za pomocą wilgotnej szmatki, aby nauczyć je pielęgnacji, ale jeśli są bardzo brudne, można użyć ciepłej wody pod kranem, aby usunąć brud. Uważaj, aby nie dostać wody do nosa, ust i uszu. Jeśli te obszary wymagają czyszczenia, użyj suchego lub wilgotnego wacika lub wacika lub czystej szmatki. Ważne jest, aby nie pozostawiać ich zbyt długo mokrych, ponieważ jest to pewny sposób na zbyt zimne.

Linki, które pomogą Ci:


13

W zeszłym roku pomogłem wychować małe kocięta (moja żona znalazła je porzucone w wieku 3-4 dni). Daliśmy im zamiennik mleka dla kociąt od weterynarza. Ponieważ zamiennik mleka nie był bardzo wysokiej jakości, próbowałem dawać im mięso w bardzo młodym wieku (nie pamiętam dokładnie, jak młode, ale i tak były zbyt młode, aby żuć, prawdopodobnie w wieku około 3 tygodni).

Konkretnie, zacząłem je od bardzo małych kawałków surowego kurczaka, wsysały kawałek mięsa do ust i ssały - myślę, że chcieli go wsysać, ale dostałyby się do maleńkich zębów. Po kilku dniach nauczyli się, jak prawidłowo je jeść i dość szybko stracili zainteresowanie wymianą mleka, w tym momencie zacząłem też karmić kocięta mokrym pokarmem, aby zapewnić im potrzebne składniki odżywcze. Przybierały na wadze znacznie szybciej po jedzeniu. Ogólnie rzecz biorąc, „odstawiono je” od mleka w znacznie młodszym wieku niż kocięta z matką, ale nadal kwitły i są teraz bardzo dużymi i zdrowymi kotami.

Stycznie spokrewnieni znaleźliśmy również bardzo wychudzonego młodego kotka w tym samym czasie (prawdopodobnie w wieku 4-6 tygodni), który początkowo karmiłem również kawałkami surowego kurczaka. Wydaje się to szczególnie kuszące.

Jeśli / kiedy będą wystarczająco duże, aby żuć, możesz spróbować podać im surowe szyje lub skrzydełka kurczaka (w kawałkach zbyt dużych, aby połknąć je w całości), nawet małe kocięta są wyjątkowo skuteczne w żucie mięsa z kości i pomoże im ząbkować i szczękę rozwój. Wydają też urocze warczenie podczas żucia.

Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że pierwsze miesiące życia kociąt są niezwykle kształtujące, jeśli chodzi o to, w jaki sposób dorastają, wierząc, że jest to pokarm. Podczas gdy koty mogą być wybredne, młody kotek będzie próbował jeść prawie wszystko i będzie pamiętał, co zjadł jako kotek. Ponieważ nie zamierzałem trzymać żadnego z tych kociąt, karmiłem je szeroką gamą pokarmów: surowe mięso, surowe kości, mokre pokarmy i karmę, więc jako dorośli zjadaliby wszystko, co ich wieczny właściciel uznał za odpowiednie, aby je nakarmić.

To uwarunkowanie ułatwia również podawanie kotom lekarstw lub specjalnych diet medycznych, konkretnym przykładem jest to, że te kocięta były bardzo trudne do opanowania przez weterynarza (podniesienie ręki przez ludzi uczyniło ich uprzejmymi) i nie mógł im dać wyciskanie w jamie ustnej leku doustnego z powodu wszystkich wijących się i wijących. Poprosiłem o pigułki i po prostu włożyłem pigułkę do serca kurczaka, które kotek przełknąłby w całości, nieświadomy tego, że jest karmiony lekami. Mamy innego kota, który najwyraźniej tylko jadł krokodyl jako kotek, a ona jest koszmarem dawania tabletek, ponieważ nigdy nie opanowała sztuki łapania całych kawałków mięsa i jest podejrzana o rzeczy, które pachną zabawnie. To twoja szansa na uwarunkowanie kociąt, aby były łatwe do karmienia i leczenia kotów.


3
Ogólnie rzecz biorąc, dobra odpowiedź, ale unikałbym dawania kotom (lub psom) kości od kurczaków, które łamią się na ostre kawałki, które mogą powodować krwawienie wewnętrzne podczas przemieszczania się przez układ trawienny.
Stig Tore

1
@StigTore Nigdy nie spotkałem kota (wpuszczonego razem z kotkiem), który faktycznie żuł kości, po prostu żują mięso i być może chrząstkę. Przełykają szyje kurczaka, całe lub gryząc kręgi, ale nie powinny tam być żadne drzazgi. Wydaje się, że rozsądnym środkiem ostrożności nie jest łamanie kości. Słyszałem, że kości powinny zawsze być surowe, ponieważ gotowane kości są najwyraźniej bardziej podatne na tworzenie ostrych drzazg, chociaż komercyjne kości kurczaków są absurdalnie miękkie, moi rodzice dawali naszym psom gotowane kości z kurczaka, ale nie z dzikiej kaczki, różnica w twardości jest bardzo pozorny.
Blake Walsh

3
@StigTore Splintering to problem dotyczący tylko gotowanych kości kurczaka, a nie surowych kości kurczaka. Pamiętaj, że nie zalecałbym karmienia kotów surowym kurczakiem ze względu na ryzyko zatrucia pokarmowego.
Jack Aidley

2

Nie podawaj im stałego jedzenia, dopóki nie osiągną wieku 4 tygodni. Oczy i uszy otwierają się po 5 do 10 dniach. Niezależnie od wieku prawdopodobnie potrzebują karmienia co 3 godziny. Jeśli możesz dostać mokre karmy dla kociąt, które mogą być łatwiejsze lub zwilżyć krokiet odrobiną wody.


0

KMR na początek, z butelki, łatwo kupić, google, aż osiągną zawartość ciał stałych, a następnie zwilżyć suchą karmę, położyć na palcu i spróbować nakłonić je do zjedzenia, włożyć trochę do buzi, to samo z mokrym jedzeniem dla kociąt palec, gdy tylko się do niego zabiorą, i zdejmą palec, a następnie nakłonią ich do jedzenia z talerza, a następnie miska będzie prosta. Zadzwoń do miejscowego ratownika, oni cię wyszkolą. Kochają ludzi chętnych do wkroczenia i wykonania pracy.


0

Uratowałem kota o imieniu Mia i znaleźliśmy ją z małą grubą dziurą w szyi, umyliśmy ją mydłem do mycia naczyń i znaleźliśmy preparat dla kociąt od weterynarza. Po powrocie z weterynarza wyzdrowiała i ma teraz 2 lata. Zacznij więc od karmienia butelką, następnie mokrej karmy (kotka) do suchej karmy (kotka), a następnie stopniowo przechodź na suchą karmę dla dorosłych. Kocięta można również myć w mydle do naczyń lub dowolnym mydle przeznaczonym na ratunek.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.