O co ten kot z ulicy próbuje mnie zapytać


53

W okolicy jest kot, który nie ma właściciela i podejrzewam, że nigdy go nie miał, ponieważ jest bardzo ostrożna i nie podchodzi zbyt blisko.

Czasami zostawiałam jej jedzenie, ostatnio przez około tydzień nieustannie się kręci. Moje pierwsze przypuszczenie było takie, że jest głodna, ale nie je i nie pije, a nawet jeśli tak, to nie powstrzymuje jej przed miauczeniem. Nawet czeka, aż wyjdę z domu i idzie za mną miaucząc. Nie zrozum mnie źle, to mi nie przeszkadza, po prostu czuję, że ona czegoś chce i nie mogę jej zrozumieć.

O co ona mnie prosi?


11
To zdecydowanie brzmi, jakby kot był prawdopodobnie zbłąkany (wcześniej mieszkał z ludźmi), a nie zdziczały (nigdy nie miał właściciela). Naprawdę zdziczałe koty rzadko miauczą lub dobrowolnie podchodzą do ludzi (z wyjątkiem być może w poszukiwaniu jedzenia, jeśli są przyzwyczajeni do karmienia przez ludzi). Zobacz np. Tę stronę, aby dowiedzieć się, jak odróżnić różnicę.
Ilmari Karonen,

27
Jesteś na granicy posiadania kota. Ona pyta cię, czy tego właśnie chcesz po tym, jak już zrozumiałeś, że jesteś wybredny.
Mazura

14
@Mazura OP jest zdecydowanie zagrożony zostaniem „personelem”.
Mick

9
Istnieje oczywiście możliwość, że kotka jest w ciąży i szuka bezpiecznego miejsca na swoje kocięta.
Mick

6
Prosi, aby zabrano ją do weterynarzy i spreparowano, aby nie mogła zostać zaimpregnowana i wychowywać dzikie kocięta / koty. ;-) Żartując na bok, jeśli jesteś przekonany, że ona nie jest właścicielem, może to być mądra rzecz do rozważenia. Niektóre organizacje charytatywne pokryją rachunek weterynarza (a niektórzy weterynarze zapewnią tę usługę za darmo), aby zapewnić, że zdziczałe koty nie będą się dalej rozmnażać i nie spowodują większego problemu. Przepraszam, jeśli ta odpowiedź obraża, ale zapewniam cię, że nie była do tego przeznaczona. W niektórych krajach zdziczałe koty mogą stanowić poważny problem zdrowia i bezpieczeństwa publicznego.
Kitebuggy,

Odpowiedzi:


68

Jeśli nie jest zadowolona z jedzenia / picia, może być tak, że w rzeczywistości nie szuka niczego więcej niż uwagi. Dorosłe koty nie miauczą się nawzajem (w świecie kotów służy tylko do komunikacji między matkami i kociętami), więc zdecydowanie stara się coś powiedzieć . Co do tego , cóż, trudniej jest być pewnym (niestety nie ma jeszcze kota-tłumacza), ponieważ szorstkie słownictwo miau zwykle rozwija się między kotem a jego niewolniczym człowiekiem.

Ogólnie rzecz biorąc, z wysokości i czasu trwania miauczenia można uzyskać ogólny pomysł:

 • Jeden lub dwa krótkie miauczenie = standardowe miau „powitanie”, odpowiednik kota „Cześć”

 • Wiele miauczeń , szczególnie jeśli towarzyszy im pionowy ogon = podekscytowane powitanie. np. „Świetnie cię widzieć!” często pojawia się podtekst „Czy masz jakieś przydatne jedzenie?” Albo „Daj mi trochę zamieszania”.

 • Mid-pitch meow = Uprzejma prośba o czymś, „Chciałbym jeść.” Lub „Pobaw się ze mną” lub „zamieszanie mnie!”

 • Dłuższe, bardziej wyciągnięte mrrroooow = Popyt na coś, często eskalacja „ grzecznościowej prośby ”, np. „Otwórz drzwi. TERAZ. ”Lub„ Nakarm mnie mizerny Człowieku! ”

 • MRRRooooowww niskiej częstotliwości = Skarga na popełniony błąd. np. „ Wciąż mnie nie wystawiasz!” lub „Kuweta jest pełna kupy i muszę iść” lub „Ignorujesz mnie i to sprawia, że ​​się denerwuję!” itp.

 • Wysokie, naprawdę głośne RRRROWW! = Gniew lub ból. np. „Właśnie nadepnąłeś na mój ogon, ty głupku!”

 • Hiss = Agresja np. „Odejdź!” Albo „Nie zadzieraj ze mną, bo całkowicie wyłupię ci twarz!” Syczenie jest stosowane od kota do kota, podobnie jak warczy, a także u ludzi.

 • BRRRUPP! = "Przepraszam, nadchodzę!"

 • PRRRIP! = Ogólny szczęśliwy hałas

 • Śpiew / Chittering = Łagodna frustracja, np. „Nie mogę do niej dotrzeć (ofiara / zabawka)”

 • Wiele „Yowl!” Brzmi = „Jestem w upale”

 • Low-pitched growl = "To jedzenie / zabawka / koc / cokolwiek jest MOJE, nie zbliżaj się!"

Z tego, jak to opisujesz, myślę, że jest to prawdopodobnie prośba o zamieszanie lub uwagę, a jak wspomina @Mick w swoim komentarzu, prawdopodobnie powinieneś rozważyć uważnie, zanim przejdziesz dalej, ponieważ kot może chcieć się z tobą związać, a jeśli nie, przygotowani na odwzajemnienie się, zachęcanie jej może być niewskazane.

Wokalizacje różnią się w zależności od kota, niektórzy nawet w ogóle „nie rozmawiają”. Niuanse „mowy” poszczególnych kotów są czymś, do czego właściciel przyzwyczaja się z czasem. To powiedziawszy, że wiele kotów zasadniczo się pokrywa, a lista tutaj ma stanowić przybliżony punkt wyjścia dla ludzi takich jak OP, którzy nie mają historii z kotem, którego próbują zrozumieć, nie zawsze będzie tak, ale to lepsze niż nic.


31
Wygląda na to, że jesteś na najlepszej drodze do „tłumacza kota”! Czy masz na to jakieś źródła? Chciałbym przeczytać więcej na ten temat.
Henders

Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
Nikt

5
Jako prośbę o przeniesienie teraz dodaj kilka cytatów. Wydaje się, że opiera się to wyłącznie na niepotwierdzonych dowodach. (@ Soundfx4 Prawdopodobnie nie zostanie usunięty później, chyba że wątek znowu wymknie się spod kontroli;))
jpmc26

1
@ jpmc26 Dodałem odniesienie, aby wesprzeć kota miauczącego jedynie informacjom o ludziach. Sekcje „vocab” pochodzą głównie z przewodnika, który czytałem kilka lat temu, ale nie mogę znaleźć ich na nowo oraz własnych doświadczeń z różnymi kotami.
motosubatsu,

Koty definitywnie miauczą do siebie, gdy są w dystansie: youtu.be/K2MYNnlZ9Gg?t=1m (mój kot zrobił to całkiem sporo, za każdym razem, gdy inny kot przyjedzie na jej terytorium)
André Paramés

28

Istota pytania polega na tym, jak wywnioskować, o co prosi kot.

Generalnie udostępniam się kotowi. Potwierdź miauczenie, nawiąż kontakt wzrokowy, stań przed nimi i poczekaj, aż kot wyjaśni, czego chce.

To wydaje się ogólnie działać. Z doświadczenia wynika, że ​​koty rozumieją Twoją cichą uwagę jako nie wiedzącą, co robić . Zazwyczaj otrzymuję informację, czego chcą, jeśli nie otrzymam ode mnie odpowiedzi.

Jeśli kot chce uczuć, podejdzie do ciebie po to.

Jeśli chcą jedzenia, mogą zacząć wchodzić w interakcje z twoimi rękami (według nich, skąd pochodzi jedzenie).

Jeśli kot nie reaguje, delikatnie podejdź do niego. Chodzi o to, że jeśli chce, abyś za nim podążał (np. Mój kot zabiera mnie na kanapę, jeśli chce spać na moich kolanach), kot zacznie cię prowadzić , gdy tylko do niego podejdziesz.

Nie jest niemożliwe, że po prostu chcą uwagi. Mój kot ma zwyczaj miauczenia, kiedy jest obok mnie i gram w grę; ale przestaje, kiedy na niego spojrzę (i może nawet odmówi pieszczot). Czasami chce się na niego spojrzeć.

Możliwe też, że kot po prostu cię wita. Ponieważ nie mieszkasz razem, możliwe jest, że wie o utrzymywaniu przyjaźni z tobą, nawet jeśli obecnie niczego nie potrzebuje.
Jest to podobne do tego, dlaczego niektóre koty mają tendencję do pozostawania blisko ciebie, nawet jeśli nie wchodzą w interakcje z tobą. Nasze koty zawsze śpią blisko mnie, a jeśli przeprowadzę się do innego pokoju, oni też to robią (zachowują dystans, ponieważ chcą spać).

Wreszcie, jeśli kot był wcześniej oswojony, możliwe, że poprosił o pozostanie z tobą. Nasz najmłodszy był kot uliczny, który był sposób zbyt młode (4 miesiące), aby być na własną rękę (i z doświadczenia, nigdy nie dostał wystarczająco dużo czasu ze swoją mamą na początku).
Podszedł do mojej dziewczyny i miauknął jej na ulicy. Choć ma miękkie serce, podniosła go i poszła z nim do domu (bez żadnego wysiłku). Był niesamowicie przyjazny i pozwolił nam sobie z nim poradzić w dowolny sposób. Oczywiste jest, że był kiedyś zwierzakiem (wiedząc o kuwecie itp.), Więc przypuszczamy, że był szczególnie miły, aby móc z nami zostać.


Ogólnie rzecz biorąc, jeśli kot czegoś od ciebie chce, to od kota zależy wyjaśnienie, czego chce. Wyjaśnij, że słuchasz jego prośby i pozwól mu dowiedzieć się, jak przekazać to, co już wie, że chce.

Jeśli masz wrażenie, że wiadomość się nie wyświetla, spróbuj zrobić różne rzeczy i sprawdź, czy kot cię nie angażuje.

 • Jeśli uważasz, że chce być zwierzakiem, wyciągnij rękę i przekonaj się, czy chętnie patrzą na twoją rękę.
 • Jeśli uważasz, że ma to związek z jedzeniem, przynieś trochę jedzenia.
 • Jeśli uważasz, że to było zwykłe „cześć”, skieruj uwagę na coś innego, odwróć się i sprawdź, czy dostaniesz kolejnego miauczenia.
 • ...

Ani my, ani ty nie wiesz, czego chce kot. Wszystko, co możesz zrobić, to wejść w interakcję z nim i sprawić, by ujawnił ci swoje zamiary.


„Uznanie miauczenia, nawiązanie kontaktu wzrokowego ...” czy kontakt wzrokowy nie przenosi agresji między nieznanymi osobnikami u kotów, jak ma to miejsce u wielu innych gatunków?
drmuelr

@drmuelr: Jeśli kot miauczy, potrzebuje uwagi. Byłoby naprawdę mylące, gdyby kot prosił o uwagę, a potem denerwował się, że na niego patrzysz (oczywiście nie patrz w oczy jak szaleniec :)). Zastanów się także, w jaki sposób koty komunikują się między sobą. Nie mogą używać słów, a miauczenie ma ograniczone znaczenie. Wiele z tego, co robią, obraca się wokół kontaktu wzrokowego, obserwacji drugiej strony i zakładania, czego chce druga strona (chyba że jest to oczywiście rażąco oczywiste). Obserwując ich, sugerujesz im, że wciąż próbujesz dowiedzieć się, czego chcą.
Flater

6

Zdziczałe koty z reguły nie miauczą. Troszczyłem się o niektóre zdziczałe osobniki, które ostatecznie miażdżyły mnie po latach konsekwentnego żywienia (mam zarządzaną kolonię pod redakcji TNR).

Twój kot odwiedzający miał kiedyś kontakt z ludźmi. Jego nieśmiałość wskazuje, że niektóre z tych kontaktów były negatywne / obelżywe / przerażające, albo też kot pozostawał sam sobie tak długo, że jego „dzikie” instynkty powróciły, by pomóc mu przetrwać.

Fakt, że miauczy do ciebie, wskazuje, że ci ufa. Dawno temu wspomnienia z domu mogły się pojawić. Może być samotny. Przyjęcie go może być desperackie. Poza tym kot może mieć stan medyczny (ból, demencję, niedrożność dróg moczowych, obrażenia itp.), Który wymaga uwagi i prosi cię o pomoc.

Krótko mówiąc, kot związał się z tobą.


2

Ciężko tłumaczyć wokalizacje nieznanego kota. Z biegiem czasu mają tendencję do rozwijania „języka miau” ze swoimi ludzkimi towarzyszami, ale może to nieco różnić się między kotami. Moja żona miała kota, który wydał pewien dźwięk, mówiąc: „gdzie są wszyscy?” po przebudzeniu się z długiej drzemki, a nasz obecny kot wydaje ten sam dźwięk, mówiąc: „dość pieszczot, zaczynasz mnie teraz denerwować”. Pomijając oczywiste wokalizacje (warczenie itp.), Ciężko jest rozszyfrować wokalizacje kota, chyba że jesteś przez jakiś czas przy nich.

Zamiast próbować zrozumieć wokalizacje, uzyskałem znacznie lepsze wyniki w nauce mówienia ogonem . Język ogona wydaje się być o wiele bardziej jednolity u kotów. Kiedy spotykam nieznanego kota, zinterpretuję wszelkie wokalizacje jako próbę zwrócenia mojej uwagi, a następnie skupię się na mowie ciała do końca.


2

Gratulacje! Udało ci się nawiązać tutaj silną więź ... Koty na wolności zazwyczaj nie oglądają zbyt wiele - dzieje się tak głównie między matką a dziećmi - ale w przypadku kotów domowych zdarza się to również między kotami a właścicielami (lub niewolnikami, jak zapewne kot) myśli) ... Ufa ci i potrzebuje uwagi, być może tak łatwej jak jedzenie, a może po prostu chce ci powiedzieć, że jest w pobliżu - lub odczuwa inną uwagę. To, że dla ciebie to wygląda, jest dla mnie silnym wskaźnikiem, że jest używany do życia z ludźmi.

Bjarne O. Braastad z Norweskiego Uniwersytetu Rolniczego przeprowadził wiele badań dotyczących zachowania kotów, napisał bardzo dobrą książkę popularnonaukową, ale myślę, że jest ona dostępna tylko w języku norweskim. „Katten, adferd og velferd” - Bjarne O. Braastad, „Kot - zachowanie i dobrobyt” To świetna książka, szkoda (jeśli) nie została przetłumaczona


1

Jeśli cię miauczy, to musi być przyzwyczajona do ludzi, czyli nie do zdziczałych. Dorosłe koty nie miauczą się nawzajem, tylko ludziom po tym, jak dowiadują się, że dostaje odpowiedź. Niestety nie ma prostego sposobu, aby dokładnie określić, czego chce - może to być tylko zamieszanie i masaż, może ona chce domu.

Najlepiej jest dowiedzieć się, czy ma już właściciela i po prostu szuka jeszcze więcej przytulanek i terytorium do panowania, czy też jest w trudnej sytuacji.

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, może mieć mikroczip. Fundacje charytatywne i weterynarze Cat będą miały sprzęt do odczytania chipa i ustalenia, kto jest właścicielem.

Możesz także spróbować tymczasowego kołnierza, aby sprawdzić, czy ona naprawdę nie jest właścicielem. Niektóre organizacje charytatywne mogą je dostarczyć lub możesz je gdzieś kupić. Wykonane są z mocnego papieru. Pisz na nich swoje dane, prosząc właściciela o skontaktowanie się z tobą. Jeśli nic się nie wydarzy w ciągu kilku dni, możesz rozważyć adopcję lub poproszenie organizacji charytatywnej, aby się nią zaopiekowała.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.