Czy karton do żucia jest normalny dla kota?


12

Od dłuższego czasu nowym hobby mojego kota jest niszczenie kartonów. Czasami może spędzić nawet kilka godzin w pudełku, ciągle żując ściany i rozdzierając je na kawałki. Mój kot niszczył luźne prześcieradła, które leżał dookoła i róg kilku pudeł, ale teraz wydaje się to poważniejsze, ponieważ wszędzie są kawałki tektury (a nawet przeciągam niektóre do pracy, nie wiedząc). Wątpię, czy jedzenie takiej ilości tektury jest normalne.

Na początku myślałem, że to dlatego, że nie karmiłem go wystarczająco, ale fakt, że pluje kawałkami, sprawia, że ​​myślę inaczej. Czy to może być ból zęba, czy też karton do żucia jest „normalnym” kotem?

Oto jedno z pudełek, które zajęło mniej niż trzy tygodnie:

Zniszczenie pudełka


Odkąd zauważyłeś to zachowanie w zeszłym roku, byłeś u weterynarza, a jeśli tak, to czy powiedział coś o zachowaniu i / lub zdrowiu zębów i dziąseł u twoich kotów?
James Jenkins

1
@JamesJenkins Podczas ostatniego corocznego przeglądu (kilka miesięcy temu) jej zęby były w porządku, żadnych śladów uszkodzeń. To samo dotyczy gumy, nie były podrażnione ani spuchnięte. Zupełnie zapomniałem jednak zapytać go o pica :( Jednak ponieważ prawdopodobnie tak jest (mój kot też uwielbia jeść włosy / gumki, o których zapomniałem podnieść, co jest znakiem dla piki), usunąłem kartonowe pudełko z podłogi lub dostępne obszary. Prawdopodobnie wprowadzę je ponownie za kilka lat, aby sprawdzić, czy mój kot zapomni o tym zachowaniu. Wprowadziłem jeszcze więcej zabawek, aby zrekompensować tę stratę.
Pierre-Luc Pineault,

Ostatnie zdjęcie jest przezabawne. Wydaje mi się, że mój kot ma ząb, ona ma rok. Ile masz lat?
SimplGy,

Odpowiedzi:


8

Tektura do żucia między innymi może być oznaką pica u kotów. Zasadniczo jest to zaburzenie odżywiania, które może być konsekwencją niedoborów żywieniowych lub zaburzeń poznawczych (starość, starość) i niektórych innych. Nie jest to całkowicie normalne, choć nie takie rzadkie, więc dobrym pomysłem byłoby, aby sprawdził go weterynarz, aby upewnić się, że jest ogólnie zdrowy (choć na to wygląda).


1
Czy nadal jest uważany za pica, nawet jeśli produkt nie zostanie spożyty? W rzeczywistości nie je kawałków, tylko żuje i pluje.
Pierre-Luc Pineault,

Nie wiem, czy on je, czy nie, więc nie mogę do końca powiedzieć. Myślę, że pica obejmuje oba przypadki.
John Cavan,

Nawiasem mówiąc, przez to rozumiem, że wygląda na to, że nie je, ale może nie tak być.
John Cavan,

Pica wydaje się więc wiarygodna, na pewno się temu przyjrzę. Dzięki!
Pierre-Luc Pineault,

4

TL; DR

Nikt inny o tym nie wspominał, ale fragmentacja jest często cytowana jako część popędu drapieżników. Jest to najczęściej omawiane na psach, np. Zachowanie drapieżne u psów , ale może mieć znaczenie dla innych gatunków drapieżnych, takich jak koty.

Możliwe, że obserwowalne zachowanie twojego kota jest formą zabawy, która często zawiera elementy drapieżnej sekwencji. Może to być również nuda, rodzaj oznakowania, samowzmacniające się doświadczenie dotykowe, udaremniony instynkt żucia / rozbioru lub dowolna liczba innych rzeczy.

Prey Drive

Zachowanie może być związane z popędem ofiar. W szczególności może to być związane z etapem wycinania sekwencji. Kroki sekwencji drapieżnych różnią się w zależności od źródła, ale często są definiowane jako:

 1. Orient
 2. łodyga
 3. gonić
 4. gryźć
 5. ugryzienie
 6. analizować wnikliwie
 7. konsumować

Jedna strona internetowa odwołuje się do Dogs, New Understanding of Canine Origin, Behavior and Evolution autorstwa Raymonda i Lorny Coppinger, University of Chicago Press, 2001; strona 116 jako źródło jednej odmiany tej sekwencji.

Możliwe opcje

Jeśli takie zachowanie Ci przeszkadza, a gdy wykluczysz problemy medyczne, możesz wypróbować szereg rzeczy, aby sprawdzić, czy zmniejszają lub przekierowują zachowanie.

 1. Oferuj bardziej odpowiednie przedmioty o podobnym smaku lub dotyku, które mogą zadowolić ustny element zachowania.
 2. Przejdź na surową dietę, która obejmuje surowe kości mięsne, które mogą zaspokoić instynkt żucia lub rozbioru.
 3. Potraktuj obszar feromonem takim jak Feliway, aby sprawdzić, czy oznakowanie zapachu jest składnikiem zachowania.
 4. Karm swojego kota kulkami smakołyków (np. Kong Active Treat Ball dla kotów , karmienia puzzli lub innych obiektów walczących z nudą, aby sprawdzić, czy zaspokoi to zabawę twojego kota lub instynkt żerujący.
 5. Trzymaj pod ręką wiele zapasowych pudeł, ponieważ pudełka do żucia (o ile nie powodują problemów medycznych, takich jak niedrożność jelit), wydają się względnie nieszkodliwą rozrywką.

Nie możesz zapytać swojego kota, dlaczego żuje pudła. Dowody empiryczne i proces eliminacji są twoimi przyjaciółmi w takich przypadkach.


2

Może to być pica, a może być (jak zauważa Dennis Graves) właśnie ta rozrywka dla kotów. Wizyta weterynarza może wykluczyć pica. Podejrzewam, że twój kot robi to tylko dla własnej rozrywki. To nie jest „normalne” koty, ale też nie jest to niespotykane (niektóre koty bawią się, rozbijając na części. Jeden z moich kotów (Pounce de Leon) robił coś znacznie mniej ekstremalnego, zwykła niszczyć niektóre zabawki kota, które miała (gryząc ogony fałszywych myszy ...).


0

Czy on je, czy tylko niszczy? (Innymi słowy, może po prostu dobrze się bawi z kartonem, znudzony lub szuka uwagi) patrząc na zdjęcia - oczywiście, nie są one wysokiej rozdzielczości ani super skupione, ale wygląda całkiem zdrowo i ma jasne oczy (jego futro nie wygląda na zmatowione lub mętne oczy itp.)

jednak na wszelki wypadek skonsultuj się z weterynarzem o jego diecie, ale myślę, że TBH dobrze się bawi

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.