Kto powinien wygrać w przeciąganiu liny?


46

Uwielbiam grać w przeciąganie liny z moim psem. Wynika to częściowo z tego, że wcale nie wykazywał zainteresowania zabawkami, a zmuszenie go do zwrócenia uwagi na linę holowniczą było długim i często niemiłym procesem. Na szczęście teraz jest zawsze podekscytowany szybką grą ze mną.

Nie wiem, kto powinien wygrać tę grę. Z jednej strony przeczytałem (na przykład tutaj ), że zawsze powinieneś pozwolić psu wygrać , ponieważ zaspokaja on ich naturalny popęd zdobyczy i zachęca go do zwrócenia się do właściciela po pomoc w łagodzeniu agresji lub niepokoju.

Z drugiej strony liczne źródła (na przykład The Dog Whisperer) mówią, że nigdy nie należy pozwalać psu wygrywać , szczególnie jeśli pies jest rasą dominującą (bull terrier, ...), ponieważ musi on rozpoznać cię jako alfę itd.

Więc moje pytanie brzmi, co to jest? Przypuszczam, że zależy to od psa i jego temperamentu, dlaczego się bawimy itp., Ale interesują mnie wszelkie istotne informacje.

Nie żądam anegdotycznych odpowiedzi. Interesuje mnie jedynie naukowe uzasadnienie (lub jego brak) uzasadniające powyższe twierdzenia.


1
Całkiem interesujące pytanie. Po stronie „anegdotycznej odpowiedzi” unikałbym kończenia gry zawsze z tym samym zwycięzcą.
Skippy le Grand Gourou

7
Nie ma czegoś takiego jak dominująca rasa ... Nie pozwól nikomu powiedzieć, że istnieje. To pies, to nie ich rasa. Mam amerykański miks pit, który przewróciłby się na plecy przez 3,5 miesiąca bokserów.
Jeremy,

2
@Jeremy Chciałbym nawet pójść dalej i powiedzieć, że w ogóle nie ma „dominującego” psa. W zwykłym znaczeniu „samca alfa” (cokolwiek to znaczy). Ale niektóre psy mogą wykazywać „dominację” nad kontrolą zasobów: jedzenie, gry itp.
Cedric H.

masz szansę rozważyć zmianę zaakceptowanej odpowiedzi? Przyjęta odpowiedź udziela bardzo złych rad i może prowadzić do problemów z właścicielami psów
Nikt

@YvetteColomb: Gotowe. Zmieniłem się na jedyną odpowiedź tutaj, która zacytowała coś innego niż posty na blogu lub filmy z youtube.
Steve D

Odpowiedzi:


10

Tug as Play vs. Tug-Toy as Resource

O ile nie masz do czynienia z psem z problemami związanymi z ochroną zasobów lub hamowaniem gryzienia, zdrowa gra między psami jest wzajemna. Podczas gry z ludźmi gra również powinna być wzajemna, ale człowiek powinien zachować kontrolę nad momentem rozpoczęcia i zakończenia gry.

ASPCA ma dość dokładny przegląd holownika , ale musisz przeczytać trochę między wierszami, aby zobaczyć podwójne cele warunkowania operatora i zarządzania zasobami w pracy. Zgodnie z tym artykułem, nawet gdy pies „wygrywa” holownik podczas zabawy, człowiek wyraźnie kontroluje zasoby:

Kiedy będziesz gotowy, aby zakończyć grę, wykonaj te same kroki, których użyłeś, aby zmusić psa do uwolnienia zabawki. Kiedy to zrobi, poproś ją, aby usiadła i zaoferowała jej smakołyk. Podczas jedzenia uczty odłóż zabawkę z holownikiem. Nie dawaj swojemu psu bezpłatnego dostępu do holownika. Może się nią cieszyć tylko wtedy, gdy gracie razem.

To dobra ogólna rada, ale nie ma uniwersalnego zastosowania. Ciągle gram z holownikami z własnymi psami i pozwalam im „wygrywać” i zatrzymywać zabawkę, gdy tylko mam dość gry. Moje psy nie są strażnikami zasobów i szybko tracą zainteresowanie zabawką z holownikiem, gdy nikt o nią nie walczy, więc zabawki są ignorowane do następnego razu - lub dopóki ktoś nie potknie się o nie i nie zdecyduje się ich odłożyć.

Psy są w wielu kształtach i rozmiarach, a każdy ma własną osobowość i zestaw popędów. Dlatego twój przebieg będzie się różnić.


22

Ta odpowiedź jest nieprawidłowa.

Jeśli masz problem z dominacją z psem (co WIELU ludzi), pozwolenie mu na zwycięstwo zaostrzy agresję ze strony twojego psa.

Gra polega na uwolnieniu energii i agresji, więc nie zgadzam się, że musisz pozwolić psu wygrać w każdych okolicznościach. Osobiście nie pozwalam mojemu psu wygrywać podczas przeciągania liny, a ona nie jest wcale mniej zainteresowana grą z tego powodu.

To powiedziawszy, wyszkoliłem niektóre bardzo nieśmiałe psy i dla nich korzystne jest zwycięstwo w przeciąganiu liny, ponieważ zwiększa to ich pewność siebie.

Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy, jedna odpowiedź nie jest odpowiednia dla wszystkich psów.

Edytować:

Niech wygrywają:

Nie pozwól im wygrać:

Zależy (jest ich wiele, większość z nich zostawiłem):

Nie twierdzę, że wszystkie te źródła są w jakikolwiek sposób wiarygodne, ale daje wyobrażenie, że problem nie jest „rozwiązany”.


Całkowicie się z tym zgadzam. Szkoda, że ​​przyjęta odpowiedź jest tak pozytywnie oceniona i zaakceptowana
Nikt

19

Jeśli chcesz, aby przeciąganie liny zaspokoiło naturalny popęd twojego psa, ważne jest, aby Twój pies zawsze wygrywał. Kwestia wygranej, aby pokazać swojemu psu, że jesteś alfą, nie zapewni Twojemu psu korzyści, jaką powinien czerpać z przeciągania liny. Jak powiedziałeś,

[...] i zachęca ich do zwrócenia się do właściciela o pomoc w łagodzeniu agresji lub lęku.

W jaki sposób przeciąganie liny pomoże im spojrzeć na ciebie z ulgą, jeśli zawsze wygrasz?

Nie chodzi o to, że chcesz, żeby twój pies chciał cię zjeść (oczywiście). CHCESZ, aby twój pies kojarzył przebywanie w pobliżu z najwyższym poziomem satysfakcji. Jak myślisz, jak satysfakcjonujące jest dla twojego psa odwrócenie się na plecy i pokazanie, kto jest szefem? Co więcej, jak sądzisz, jak satysfakcjonujące są te małe smakołyki po tym, jak podarowałeś swojemu psu milion z nich? Najwyraźniej potrzebujemy sposobów, aby podnieść stawkę z naszymi psami, aby interakcja z nami sprawiała, że ​​poczuli się, jakby mieli najlepszy dzień w życiu… znowu… i znowu. A jednym z najlepszych sposobów jest granie w przeciąganie liny. ( źródło ).

Istnieją inne sposoby pokazania psu, że to ty masz kontrolę, ale jeśli chcesz zagrać w przeciąganie liny, Twój pies powinien zawsze wygrać.

Przeciąganie liny ma dać Twojemu psu ujście dla jego naturalnej agresji, aby nie skończył z nim na listonoszu lub na przechodzących dzieciach itp. Twój pies nie będzie w stanie pozwolić na całą swoją agresję jeśli jesteś tym, który zawsze wygrywa.

Artykuł LEE CHARLES KELLY na temat mitów o prowadzeniu wojny z psem mówi również, że na podstawie jego doświadczeń z różnymi psami Twój pies powinien zawsze wygrywać i określa podstawowe zasady, których należy przestrzegać.

Dlatego podczas gry w przeciąganie liny z psem Twój pies powinien ZAWSZE WYGRYWAĆ . Jeśli czujesz, że nie możesz powstrzymać swojego psa, lepiej nie grać z nim w przeciąganie liny.


to bardzo słaba rada. Uczy psa dominującego nad właścicielem
Nikt

6

Tug of war to gra, której wolę unikać z psami, ponieważ jest to bitwa woli, z wyraźnym zwycięzcą.

W przypadku psa dominującego nigdy nie pozwól mu wygrać. Dla niektórych psów chwytanie za smycze i ubrania i nie zwracanie ich właścicielowi jest problemem behawioralnym, który często wynika z tego, że pies stara się przejąć dominację nad właścicielem. Problem polega na tym, że niektóre psy są po prostu zbyt silne, aby bić się z tym.

O wiele lepiej jest grać w gry, takie jak pobieranie. Właściciel decyduje się na rezygnację z piłki lub kija. Jeśli gra się tylko z jednym psem, jeśli pies nie zwróci piłki, gra się kończy, więc jest to samoograniczające wyzwanie.

Z psami uległymi nie byłoby problemu, aby pozwolić im wygrać podczas przeciągania liny. Jednak uległe psy są mniej skłonne do zabawy, mimo to z wigorem.

Istnieje również problem uszkodzenia zębów psów. W zależności od wielkości psa, wieku i zdrowia zębów, w połączeniu z energiczną grą w przeciąganie liny, pies może stracić lub uszkodzić zęby.

Przepraszam, że zabrzmi jak imprezowy kupiec, poleciłbym inne gry z tego powodu, o który prosiłeś (dotyczy to dominacji) i innych, o których wspomniałem.


4
Idee wyrażone w tej odpowiedzi są starą teorią dominacji i nie są już wspierane przez behawioryzm zwierząt.
Beth Whitezel
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.