Jak wytłumaczyć dziecku, dlaczego nie ma w pobliżu dziadka


22

Moi rodzice rozwiedli się, kiedy miałem 10 lat i to był ostatni raz, kiedy miałem związek z ojcem.

Mój ojciec nadal mieszka blisko mnie lokalnie, ale nie kontaktuje się ze mną, a jeśli widzę go publicznie, nie zwracam się do niego z powodów osobistych. Teraz jestem żonaty i mam dziecko, a on widział mnie z moim dzieckiem.

Moje dziecko ma prawie pięć lat i zaczęło pytać, gdzie jest mój tata. Jest to trudny temat do dyskusji i nie sądzę, aby moje dziecko zrozumiałoby, gdybym tylko powiedział „mój ojciec był martwym tatą”. Wiem też, że nie chcę okłamywać mojego dziecka i twierdzić, że mój ojciec nie żyje, na wypadek, gdyby pewnego dnia dorósł. Moje dziecko pytało już kilka razy i uniknąłem / zmieniłem temat.

Jak wytłumaczysz dziecku, że jednego z twoich rodziców nie ma w pobliżu?

Odpowiedzi:


19

Współczuję tobie, przez długi czas miałem złe relacje z ojcem. Na szczęście udało nam się to załatać, ale nie zawsze tak jest w kartach.

Nie posypałbym za dużo cukru ani nie okłamałem twojego dziecka. Zadaje uczciwe pytanie, które zasługuje na odpowiedź. Życie nie zawsze kończy się tak, jak tego chcemy i kiedyś będzie musiał się tego nauczyć. To nie znaczy, że musisz też powiedzieć prawdę nieosiągalną, możesz chcieć zdjąć naprawdę twarde krawędzie w niektórych miejscach. Opowiedz o swoich odczuciach.

Moim zdaniem najważniejsze jest to, co powiesz po tym, jak powiesz mu o swoim ojcu. Masz zamiar powiedzieć mu, że nie każdy miał ojca, który troszczy się o niego, a on może martwić się o niego i ciebie. Upewnij się, że wie, że ci na nim zależy, i że to samo nie stanie się z wami dwojgiem. Może zrób z nim coś fajnego, żeby to wzmocnić.


+1 za wskazanie, że najważniejsze jest to, co później powiesz. Nie musi być niepewny, myśląc, że wszystkie relacje ojciec / syn muszą mieć kłopoty
woliveirajr

+1 za „Życie nie zawsze układa się tak, jak chcemy” i robimy, co możemy, dzięki temu, co mamy. Powiedz też swojemu synowi, jak ważna jest dla ciebie odpowiedzialność i rzetelność, a kiedy dorośnie, porozmawiaj z nim o dobrych i złych cechach twojego ojca. Jeśli twój ojciec kiedykolwiek się z nim kontaktuje, nie chcesz, żeby twój syn wrócił do ciebie i powiedział: „Nigdy mi tego nie powiedziałeś ...”
Mama Ossuma,

I bądź przygotowany, jeśli w przyszłości zada więcej pytań na temat „swojego” dziadka - tak właśnie będzie myśleć o tym człowieku, zwłaszcza po tym, jak inne dzieci rozmawiają o zabawach z dziadkiem i twoim synem pominięty.
Ossum's Mom

5

Zwykle zaleca się udzielenie uczciwej odpowiedzi, ale należy tylko odpowiedzieć na konkretne pytanie i nie podawać dodatkowych informacji. Dostosuj również swoją odpowiedź do dojrzałości dziecka.

Jest to całkowicie abstrakcyjne i nie zawsze pomocne, ale możesz pomyśleć o sposobach i sytuacjach, w których twoje dziecko może zapytać o dziadka. Ćwiczenie odpowiedzi pomaga nie wpaść w panikę, kiedy ktoś o to poprosi.


1

Ostatnie badania sugerują, że wiedza o historii rodziny - zarówno dobrych, jak i złych - zwiększa odporność dziecka i zdolność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Być może dlatego, że daje im pewien kontekst dla wydarzeń z ich własnego życia. Biorąc to pod uwagę, powiedziałbym Twojemu dziecku jakąś odpowiednią dla wieku wersję prawdy.

Od czasu przeczytania tego studium starałem się co wieczór opowiadać moim dzieciom historię osobistą lub rodzinną. Często prowadzi to do trudnych lub niewygodnych pytań, ale ostatecznie uważam, że było to pozytywne - i jest to coś, co naprawdę lubią i na co dobrze reagują.


0

Wiem, że to bardzo stare pytanie, ale chciałbym zagłębić się w moją perspektywę.

Myślę, że to zależy od tego, co masz na myśli mówiąc, że „mój ojciec był martwym tatą”?

Jeśli był dosłownie niebezpieczny i / lub obelżywy, masz obowiązek trzymać siebie i swoją rodzinę z dala od niego.

Jeśli tak jest, możesz po prostu powiedzieć mu prawdę ... Że twój tata jest złym człowiekiem, więc musisz trzymać się od niego z daleka.

Nie wierzę w drugą szansę dla agresywnych / agresywnych dorosłych. Rehabilitacja to mit. Ludzie się nie zmieniają. Po prostu stają się lepsi w udawaniu.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.