Mój dwuletni ma seplenienie. Czy powinienem teraz spróbować ją poprawić?


9

Mój 22-miesięczny mówi seplenienie. To prawda, że ​​mówi tylko około 100-150 słów i potrafi tworzyć krótkie zdania. Jednak nie jest w stanie uformować wszystkich dźwięków, które potrafią dorośli. Jednak wszystkie jej „s” są wymawiane jak „the”.

Czy powinienem się martwić i czy powinienem zacząć ją poprawiać?


1
Co mówi twój pediatra? Niektóre dźwięki są trudniejsze do wymówienia niż inne, a dzieciom zabiera trochę czasu, aby nawiązać współpracę. Mój 28-miesięczny nadal mówi „tr” jako „fw” (z zabawnym skutkiem).
Valkyrie,

Moja córka powiedziała „pozostawiona” jako „samotna” (i podobna), dopóki nie skończyła nieco ponad trzech lat, nasz pediatra nie rozważał możliwości wystąpienia problemów z mową, dopóki dziecko nie ukończy co najmniej pięciu lat, i powiedział, że jest to prawie każdy rodzic pyta maluch.
Tim Post

2
„Ps-kettie” na obiad? Takie nieporozumienia były powszechne, gdy moje dzieci też były małymi dziećmi. Jeśli naprawdę chcesz się uspokoić, lokalny okręg szkolny (USA) powinien zapewniać specjalne usługi edukacyjne od urodzenia, więc powinieneś mieć możliwość, by logopeda ocenił ją bez żadnych kosztów, ale prawdopodobnie powiedz, że Twoje dziecko jest w 100% odpowiednie do wieku.
Marc

Odpowiedzi:


9

Większość problemów związanych z mową nie jest prawdziwym zmartwieniem, dopóki dziecko nie ukończy 5 lub 6 lat. Jeśli dzieci nadal zaczynają seplenienie, kiedy rozpoczynają naukę w szkole podstawowej, zazwyczaj kieruje się je do specjalisty od mowy, aby pracował nad tymi dźwiękami.

O ile seplenienie u malucha nie stanowi problemu, dzieci uczą się języka naśladując to, co słyszą. Nigdy nie jest za wcześnie, aby mówić jasno i celowo do swojego dziecka.

Zawsze powtarzam źle wypowiedziane słowo moim dzieciom z prawidłową wymową. Jest to stosowane również u starszych dzieci w terapii mowy. Pomaga dziecku usłyszeć różnicę między tym, co powiedział, a tym, co powiedziałeś.

Ważne jest, aby robić to swobodnie - należy zrozumieć, że dziecko uczy się i być może jeszcze nie jest w stanie wydawać dźwięków. Świetnym pomysłem jest również, aby dziecko obserwowało twoje usta, aby zobaczyć, jak usta kształtują się i poruszają, gdy wymawiasz słowa i dźwięki.

Może to pomóc Twojemu dziecku poprawić się, ale może to być spowodowane niedojrzałością formowania mięśni i po prostu zajmie trochę czasu.


9

Jako patolog matki i języka mowy rozumiem obawy związane z mową i rozwojem języka.

Niektóre ogólne informacje, które należy wiedzieć, to, że każdy dźwięk naszego języka ma inny zakres wiekowy, w którym dziecko powinno prawidłowo wytwarzać dźwięk.

W wieku 8 lat Twoje dziecko powinno być w stanie produkować wszystkie dźwięki języka angielskiego, chyba że uczy się drugiego języka. Błędy produkcyjne twojego dziecka są uważane za nieuporządkowane, gdy nadal błędnie interpretują dźwięki przekraczające wiek, w którym większość jego rówieśników prawidłowo używa fonemu.

Ponieważ twoje dziecko ma zaledwie 2 lata, przyjmuję pozycję i czekam, ponieważ wiek rozwoju produkcji fonemów wynosi od 3 do 8 lat.

Kiedy bawisz się ze swoim dzieckiem, możesz żartobliwie powiedzieć kilka słów podobnych do ich bieżących błędów i żartobliwie powiedzieć „och, powiedziałem, że po staremu muszę powiedzieć, że po nowemu”, a potem samodzielnie poprawić. Unikałbym takich pojęć, jak dobry i zły, aby uniknąć negatywnego skojarzenia z ich przemową.

Powodzenia!


7

Większość nieporozumień nie jest czymś, co można poprawić, mówiąc dziecku, że źle to mówi.

Jedno z moich dzieci uporczywie używało ndźwięku, do którego lnależy (np. Jedząc nuncha), i ciągle pytałem mojego lekarza, który powtarzał, że njest jednym z ostatnich dźwięków, które powinny się dobrze przyjrzeć.

Nie przestawałam przeciwstawić się temu, że jeśli moje dziecko mówi „wunch”, podobnie jak inni koledzy z wieku, uspokoiłbym się, ale to była zupełnie inna sprawa. Miałem dość lracji, a potem, w jakimkolwiek późnym wieku mają się dobrze, problem zniknął.

Lispy są bardzo powszechne u małych dzieci - dlatego używają ich ludzie naśladujący gadanie dzieci, wraz z „I wuv woo mamo” i tym podobne. Rozluźnij się, zrozum ją, spraw, by uwierzyła, że ​​może przekazać ci swoje myśli i nie martw się, że trzeba ją poprawić, dopóki nie osiągniesz wieku, w którym powinna być poprawna.
Do tego czasu prawie na pewno będzie, a jeśli nie, będzie wystarczająco duża, by zrozumieć wszystko, co musisz jej wyjaśnić w ramach jej poprawiania.


Chrys - Próbowałem pokazać jej, jak formować usta i jak układać zęby, aby dźwięk „s” brzmiał. To zabawne, że wciąż wsuwa język między zęby i wydaje „th” dźwięk.
milesmeow

6

Podczas wychowywania naszego dziecka przewijak był dobrym miejscem do ćwiczenia naśladowania dźwięku. Wydam dźwięk, a ona spróbuje naśladować. Zaczęliśmy od dźwięków samogłoskowych, a następnie pracowaliśmy nad dźwiękami spółgłosek. Za każdym razem, gdy wymyślała, jak ułożyć usta, zęby i język, aby dźwięk był prawidłowy, odpowiadałem podekscytowaniem i śmiechem. Uwielbiała to i była zadowolona z każdego sukcesu. Każdy poprawnie wykonany dźwięk był nagradzany szczęściem, a niepoprawne lub nieprawidłowo utworzone dźwięki po prostu spotkały się z odrobiną więcej praktyki i ćwiczyliśmy, dopóki go nie rozgryzła. Powoli pracowałem z nią nad dźwiękami, które były trudniejsze, i przesadzałem, gdy obserwowała, aby dać jej znać przybliżone położenie zębów i języka dla każdego dźwięku.

Nieprawidłowe nawyki mowy, kiedy już się ich nauczy, są trudniejsze do przełamania niż na początku. Im dłużej dziecko wymawia słowa, tym trudniej będzie zmienić ten nawyk. Pamięć mięśniowa z czasem się wzmacnia, co utrudnia osobie z problemem niewłaściwej wypowiedzi zmianę nawyku wymowy.

Niektóre języki nie używają pewnych dźwięków, a zanim osiągnie się dorosłość, nauka innego języka, który używa nowego dźwięku, często wymusza błędne wymawianie podstawienia, ponieważ usta osoby nie są przyzwyczajone do wydawania dźwięku wymaganego w tym nowym języku. Na przykład ludzie, którzy mówią po japońsku jako pierwszym językiem, jeśli uczą się angielskiego jako osoba dorosła, będą mieli dziesięciolecia nie wymawiania litery L, więc dla nich wymawianie litery L jest bardzo nieznanym terytorium, a wielu nie jest w stanie wyszkolić ich język i usta, aby wydać dźwięk, więc zamiast tego użyj dźwięku zastępczego.

Najprostszym sposobem na naprawienie seplenienia jest to, aby nigdy nie pozwolić, aby zaczął się jako dźwięk zastępczy! Praca z niemowlęciem w celu naśladowania dźwięków i nagradzanie z radosną aprobatą, gdy prawidłowo naśladują twoje dźwięki, to doskonały sposób na rozwinięcie umiejętności wymawiania od samego początku. Zacznij od dźwięków samogłoskowych, a następnie, gdy poprawią je poprawnie i rozśmieszą i chichoczą, przebijaj się przez spółgłoski, zawsze czyniąc z nich zabawną grę, tylko kilka dźwięków na raz, dopóki nie rozwiną płynności z nimi wszystkimi. Następnie pokaż im litery alfabetu lub zdjęcia zwierząt lub przedmiotów, których nazwy używają tych dźwięków. To da im odpowiednie elementy do tworzenia słów, a także wizualne skojarzenie, aby je zapamiętali. Ale żeby pozwolić, aby seplenienie na początku pozostało nieskorygowane, nie zwracać uwagi i udzielać zaangażowanych wskazówek poprzez wychowanie i praktykę rodzicielską na samym początku wysiłków dziecka na rzecz komunikowania się za pomocą mowy, cóż, wyrządzacie mu krzywdę. Ignorowanie nieprawidłowo wydanego dźwięku jest milczącą akceptacją, że jest OK, a dziecko będzie kontynuowało, dopóki trudniej będzie go poprawić. Podobnie jak w przypadku wielu rzeczy w życiu, im dłużej odkłada się zły nawyk, tym trudniej jest zmienić, poprawić.

Wszystko to zakłada, że ​​nie ma żadnych nieprawidłowości fizycznych, które należy rozwiązać medycznie. Seplenienie jest prawie zawsze tylko niewłaściwym nawykiem mowy, którego nauczyłem się wcześnie i pozostawiono bez odpowiedzi na później.

Obowiązkiem rodzica jest dostarczenie dzieciom narzędzi, których będą potrzebować, aby odnieść sukces, aby się rozwijać, a obowiązkiem rodzica jest nauczenie ich, jak najlepiej korzystać z tych narzędzi. Pomyśl o dziecku, który bierze niewłaściwy koniec śrubokręt, widelec lub łyżkę, ale od samego początku nie uczy się, jak go właściwie trzymać. Mowa, choć bardziej złożona niż widelec lub łyżka śrubokrętowa, to tylko jedno narzędzie, które musimy nauczyć, jak dobrze używać, aby dotrzeć tam, gdzie chcemy iść w życiu.


1
To dobra rada, ale moje dziecko już przeszło ten etap, więc głosowałem za odrzuceniem tej odpowiedzi.
milesmeow

1
Ponieważ jest to dobra rada i nie został odrzucony z ważnego powodu, głosowałem.
Sylas Seabrook,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.