Czy powinienem pozwolić mojej 5-latce oglądać wiadomości?


11

Mój 5-latek jest bardzo dojrzały jak na swój wiek. Ma niesamowite słownictwo i dużą uwagę. Jest bardzo zainteresowany oglądaniem wieczornych wiadomości, ale często wiadomości są pełne historii o morderstwie i tragedii. W razie potrzeby nie mamy problemu z rozmową z nim na te tematy, ale obawiam się, że pozwolę mu za bardzo się ujawniać. Jaki jest dobry sposób na poradzenie sobie z tą sytuacją?


Czy rozważałeś CZYTANIE wiadomości razem? Wybierz gazetę krajową, która jest znana z dość obiektywnych relacji, np. Christian Science Monitor (ale odpowiedni dla każdego kraju, w którym się znajdujesz), aby uniknąć skupienia się na lokalnych morderstwach i tym podobnych.
zrównoważona mama,

Jeśli jesteś w USA, kocham „demokrację teraz”. Mają też podcast. Nie sądzę, żeby ktokolwiek powinien oglądać wieczorne wiadomości, w dzisiejszych czasach to wszystko propaganda i bardzo mało rzeczywistych informacji.
Christine Gordon,

Odpowiedzi:


11

Zgadzam się, że chcesz uważać na ilość tragedii, na jaką narażasz 5-latka, szczególnie biorąc pod uwagę, że ilość tragedii w programach telewizyjnych znacznie przewyższa ich częstotliwość występowania w rzeczywistości. Nie chcesz, aby twoje dziecko myślało, że co godzinę w jego okolicy zdarzają się morderstwa, gwałty i inne okropności, ani nie chcesz, aby obawiał się własnego bezpieczeństwa w swoim otoczeniu.

Zakładam, że twój pięciolatek jest zainteresowany oglądaniem wieczornych wiadomości, ponieważ widzi, że to robisz, i zakładam się, że jeśli zmienisz swoje zainteresowanie, jego zainteresowania pójdą w jego ślady. Może następnym razem, gdy pojawią się wiadomości, możesz wstać z kanapy i powiedzieć coś w stylu: „Myślę, że wolałbym wyjść na zewnątrz i kopnąć piłkę nożną” lub cokolwiek innego, a on prawdopodobnie wstanie i pójdzie za tobą na zewnątrz.

Jeśli tak nie jest, a twoje dziecko naprawdę pociąga programy informacyjne, proponuję wybrać i wybrać, które programy telewizyjne ogląda. Chociaż PBS News Hour z pewnością obejmuje światowe tragedie, w tym wojny, nie koncentrują się na sprawach lokalnych ani na rodzaju „jeśli wykrwawia się” prowadzi historie, które są wspólne w lokalnych programach informacyjnych i, w pewnym stopniu, w krajowych nocach wiadomości.


2
+1 za zasugerowanie przykładu, a konkretnie wykorzystania pozostałego światła dziennego podczas wspólnej gry. Dorośli mogą oglądać wiadomości, gdy dzieci śpią.
Torben Gundtofte-Bruun

1
Dobra odpowiedź. W rzeczywistości nie oglądamy wielu wiadomości w telewizji, zwłaszcza lokalnych wiadomości wieczornych, które, jak się zgadzam, są nieproporcjonalnie wypełnione morderstwami, kradzieżami i włamaniami. Większość moich wiadomości czytam online. Od czasu do czasu go włączamy, a on jest do niego przyklejony. Następnie prosi około 1-2 razy w tygodniu o obejrzenie go bez pytania.
Javid Jamae,

Może po prostu lubi czuć się dorosły, a on uznał, że to aktywność dla dorosłych? Ciekawy!
Christine Gordon,

„ilość tragedii w programach telewizyjnych znacznie przewyższa ich częstotliwość występowania w rzeczywistości”. Nie jest to możliwe, dopóki nie wymyślą tragedii.
stommestack 15.07.17

12

W Wielkiej Brytanii istnieje program na BBC o nazwie Newsround , który działa od dziesięcioleci, a wiadomości są specjalnie skierowane i zredagowane dla dzieci.

Chociaż może być trochę zbyt skoncentrowany na ludzkich zainteresowaniach i milutkich zwierzętach, stara się również oferować uproszczoną wersję wiadomości.

Byłby to świetny wstęp - nie tylko temat, ale fraza i słowa użyte do opisu problemów.


Zgadzam się. Newsround jest tego doskonałym przykładem. Zwykle mają dwie najlepsze lub najważniejsze historie z wiadomości, a następnie coś o pandach lub niedźwiedziach z nietypowymi kapeluszami. Zespół redakcyjny jest bardzo wysoko oceniany w BBC i jest uważany za dość wysoką pozycję wewnętrzną. (Np. Kotwice niezauważalnie przeszły między Newsround a najważniejszymi serwisami informacyjnymi późnym wieczorem). Ostatnio zrobili też specjalne filmy dokumentalne dotyczące rasizmu w sporcie, przestępczości z użyciem noża, dorastania w służbie publicznej, dzieci w strefach wojennych itp. Jest to bardzo dobrze zrobione (docelowy wiek to 6-12 lat). Czy możesz to otrzymać?
Dan Sheppard

3

Interesujące pytanie.

Kiedy dorastałem (jestem wyżu demograficznego), wciąż pamiętam Dana Rathera, który opowiadał o wojnie w Wietnamie, podczas gdy ja i moja rodzina oglądaliśmy to przy stole. Strzelał z broni, a ja przywiązałem się do telewizora. Było to w czasie, gdy były tylko 3 stacje sieciowe, bez telewizji kablowej, bez gier wideo, telefonów komórkowych, Internetu itp. To był dość wyraźny zasięg na ten czas. Nadal pamiętam, jak to na mnie wpłynęło.

Chodzi mi o to, że nie widzieliśmy wielu rzeczy, które dzieci widzą dzisiaj. Według moich szacunków na świecie jest o wiele więcej tragedii, ponieważ jest o wiele więcej „zasięgu”, czyli nieskończenie więcej mediów i kanałów, dla których można je dostarczyć

Tak, złożę obietnicę . Z tego powodu Twoje dziecko jest znacznie bardziej wyrafinowane niż ja, a nawet ty w jego wieku filtrowałeś wszystkie nadchodzące informacje. Oglądanie wiadomości pod nadzorem rodziców lub dorosłych może tylko poprawić jego dojrzałość i zrozumieć świat, który my żyć w.

Powodzenia.


Mimo to upewnij się, że jego umiejętności filtrowania są odpowiednio zorganizowane.
przypuszczenie

3

Mówiąc nieco ogólnie, myślę, że tak naprawdę zależy to od tego, co jest omawiane w twojej okolicy i od tego, jak chętna jest dana osoba do poruszenia omawianych tematów. Twoje podejście wydaje mi się dobre. Jedyne, co mogę dodać, to regularna dyskusja na te tematy, nawet jeśli nie wydaje się to konieczne ... tylko po to, aby dowiedzieć się, co on przetwarza.

Znam dzieci, które choć inteligentne, nie będą wiele rozmawiać o ostatnich wydarzeniach bez monitu. Przekonałem się, że inicjowanie dyskusji może przekierować „tajemnicę” - z braku lepszego słowa .


1

Nasza odpowiedź to: PVR. Nagrywaj wiadomości, oglądaj je, kiedy dzieci idą spać.


1
Mogłoby to również przydać się do przeglądania wiadomości pod kątem treści przed umożliwieniem ich obejrzenia przez dzieci. Byłoby to więcej pracy, ale mogłoby pomóc rodzicom w przygotowaniu się na potencjalne pytania lub dyskusje.
somehume
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.