Dziecko zawsze się przewraca i śpi na brzuchu, czy to niebezpieczne?


22

Nasze 3-miesięczne dziecko bardzo chętnie przewraca się na brzuch. Przez większość czasu automatycznie przewraca się w ciągu kilku minut po tym, jak położyliśmy go na plecach, w tym podczas snu. Czy to niebezpieczne? Szczególnie martwimy się tym

  • jego nos może być zablokowany, gdy jest skierowany w dół
  • mówi się, że ryzyko SIDS wzrasta, gdy dziecko śpi na brzuchu

Jeśli jest to niebezpieczne, w jaki sposób możemy temu zapobiec, szczególnie w czasie snu lub w innych okresach, kiedy nie możemy go stale obserwować?


15
Do czasu, kiedy mogą się przewrócić, SIDS nie jest już uważane za wysokie ryzyko.
Rory Alsop

Odpowiedzi:


20

Według USA. Broszura Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej na temat pozycjonowania snu u niemowląt:

Badania pokazują, że we wczesnym okresie niemowlęcym dziecko, które jest ustawione w pozycji do spania, przewraca się na brzuch. 20 Jednak gdy niemowlęta są bardziej zaawansowane rozwojowo, często przewracają się na własną rękę. W tej sytuacji, gdy niemowlęta przewracają się same, nie ma dowodów na to, że należy je przestawić.

Amerykańska Akademia pediatrów męska Task Force na SIDS opublikowane następujące w pediatrii w roku 2011 (kopalni nacisk):

Rodzice i opiekunowie często martwią się odpowiednią strategią dla niemowląt, które nauczyły się przewracać, co zwykle występuje w wieku 4–6 miesięcy. Gdy niemowlęta dojrzeją, bardziej prawdopodobne jest, że będą się toczyć. W 1 badaniu stwierdzono, że 6% i 12% dzieci w wieku 16–23 tygodni, ułożonych odpowiednio na plecach lub bokach, znalazło się na brzuchu; wśród niemowląt w wieku 24 tygodni lub starszych 14% osób umieszczonych na plecach i 18% osób na bokach znalazło się w pozycji na brzuchu. 112 Przesunięcie śpiącego niemowlęcia do pozycji na wznak może powodować zakłócenia i zniechęcać do korzystania z pozycja leżąca na wznak. Chociaż brakuje danych umożliwiających sformułowanie szczegółowych zaleceń dotyczących tego, kiedy niemowlęta mogą spać w pozycji leżącej na brzuchu, AAP zaleca, aby niemowlęta te leżały na wznak do 1. roku życia.a od skłonności do leżenia niemowlę może następnie pozostawać w pozycji snu, którą przyjmuje. Nie ma jednak żadnych informacji dotyczących niemowlęcia, które może przewrócić się z leżącego na wznak, ALE NIE z leżącego na wznak. W takim przypadku należy skonsultować się z pediatrą.

Tak więc, biorąc pod uwagę te źródła ekspertów, należy zawsze kłaść dziecko na plecach do snu. Gdy dziecko będzie mogło się poruszać, pozwól mu spać w dowolnej pozycji, jaką przyjmie. Po prostu trzymaj materac łóżkowy twardo, dopasowany prześcieradło i trzymaj przedmioty inne niż dziecko z dala od łóżeczka.


14

To nie jest tak niebezpieczne, jak myślisz. Upewnij się, że Twoje dziecko śpi na stosunkowo twardej powierzchni, bez sprężystych zderzaków po bokach, a dziecko będzie dobrze. Ale mimo to, kiedy uśpisz dziecko, zacznij od pleców .

Tak, SIDS jest prawdziwym niebezpieczeństwem i rzeczywiście istnieją badania, które pokazują, że ryzyko wzrasta, gdy dziecko śpi na brzuchu. Ale to nie jest tak, jakby postawić go przed jadącym pociągiem!

Nie możesz racjonalnie powstrzymać dziecka, gdy śpi, ani stale budzić go, aby zmienił pozycję.

Pomoże ci lepiej spać w nocy, biorąc pod uwagę tę logikę: jeśli dziecko może przewrócić się na brzuch, wyraźnie zyskuje siłę i mobilność, co często „mówi się”, że zmniejsza ryzyko SIDS.

Skoncentruj się na większych czynnikach ryzyka, takich jak opiekun będący pod wpływem, palący lub będący bardzo zmęczony.

Wyjmij też wszystkie śmieci z łóżka, czasami widzę dzieci śpiące z dziesięcioma wypchanymi zwierzętami i gigantyczną poduszką - przyklej się do twardego materaca i nic więcej. Używaj cieplejszych PJ i unikaj wszystkich oprócz najlżejszych, najmniejszych koców.


5
+1 Dziecko przewracające się na bok ma znaczną siłę szyi, aby odruchowo uniknąć uduszenia, gdy łóżko jest twarde i wolne od koców, zabawek lub poduszek.
MJ6,

5
Pamiętaj, że SIDS nie jest uduszeniem . Ale jeśli się toczą, ryzyko SIDS również dramatycznie spada.
deworde

1
@deworde twój link nie stwierdza, że ​​SIDS nie jest uduszeniem. To jest nieznane. Możemy więc powiedzieć „przyczyna nie jest zidentyfikowana jako uduszenie, ponieważ jest nieznana”, ale z twojego odniesienia nie możemy powiedzieć „przyczyną nie jest uduszenie”. Oczywiście nie mówię, że to uduszenie.
Henry

4
Według pediatry mojej córki, kiedy zaczęła spać nos w materacu: „Czy dotarła tam sama? Więc nic nie możesz zrobić, prawda?” Jeśli dziecko leży w pustym łóżeczku (z wyjątkiem lekkiego koca lub worka do spania) na twardym materacu, to zrobiłeś, co możesz. I - premia - dzieci zwykle lepiej śpią na brzuchach.
justkt

@deworde Właśnie dlatego porady SIDS zawsze mnie niepokoją. Jeśli przyczyna jest nieznana, nie można twierdzić, że jakikolwiek konkretny stan, który jest jedynie skorelowany z niższym wskaźnikiem SIDS w populacji, zmniejsza ryzyko śmierci konkretnego dziecka. Nie można też powiedzieć, że SIDS nie jest uduszeniem; mogą to być nietypowe przypadki wszystkich wariantów ASSB, o których wspominają w twoim linku, że proste nie są poprawnie zidentyfikowane. Po prostu nie znamy przyczyny; to nie znaczy, że to coś egzotycznego.
William Grobman

0

Wypróbowaliśmy również produkt o nazwie Safe T Sleep, który zasadniczo zapina dziecko na miejsce w łóżeczku. Użyliśmy go, ponieważ nasz 4-miesięczny syn zakręca się w łóżeczku (nie przewraca się), kopie boki łóżeczka i budzi się. Działa świetnie i myślę, że fakt, że nie pozwala mu się tak dużo poruszać, pomaga mu spać spokojnie.


Zauważ, że nie sądzę, aby jakakolwiek organizacja, taka jak CDC lub AAP, poleciłaby Safe T Sleep lub jakiekolwiek inne podobne produkty, ponieważ są one w zasadzie pozycjonerami do spania. Zauważ też, że znałem przynajmniej jedną mamę, która odkryła, że ​​jej syn zaczął lepiej spać bez Bezpiecznego snu, kiedy upuściła go, ponieważ tak ciężko walczył, aby się z niego wydostać (chociaż miał 14 miesięcy, kiedy w końcu upuściła to). To powiedziawszy - może działać.
justkt

1
Moi rodzice opowiadali mi historie o tym, jak co wieczór okrążałem łóżeczko. Niemowlęta poruszają się w nocy, w każdym wieku, dlatego nie mogę tolerować przypinania ich, gdy są wystarczająco dorosłe, aby walczyć z przewijakiem. Osiedlają się dopiero w wieku od 2 do 3 lat i do tego czasu uczą się spać w łóżku dużego dziecka (malucha). Normalne jest również, że dzieci budzą się w środku nocy, a poza pewnym momentem (około 5-6 miesiąca) dziecko po prostu musi nauczyć się, jak samodzielnie zasnąć.
KeithS
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.