Jak zmusić moją siostrę do używania poprawnej pisowni podczas pisania na komputerze?


9

Jestem pewien, że stąpam tutaj po skorupkach jaj, ponieważ jest to kwestia opinii, ale proszę czytaj dalej.

Absolutnie nie lubię, gdy ludzie celowo używają niepoprawnej pisowni w 90% swoich słów. Moja młodsza siostra, która jest teraz nastolatką, została wciągnięta w ten dziwny świat „pisowni tekstu” / „krótkiej pisowni” lub cokolwiek to jest.

To tylko jedno z jej pisemnych zdań:

Zgadzam się z szerokim dis .. coz evn I hv xperienced !! z pewnością zmienisz cd

Prawdopodobnie jest to dopuszczalne, gdy piszesz na telefonie, gdy jest to niewygodne lub piszesz, aby zapisać słowa (SMS-y), ale robi to prawie wszędzie i chciałbym, aby wróciła do używania swojego zwykłego języka .

Kiedy rozmawiałem z nią na ten temat, myśli, że pisanie w ten sposób jest „fajne”, a że google + / facebook nie jest egzaminem, więc nie musi trzymać się formy pisania. Nie chciałem się o to kłócić, bo gdybym to zrobił, tylko pogorszyłoby to sytuację i prawdopodobnie unikałaby tego, kiedy jestem w pobliżu. Prawdopodobnie.

Myślę, że ten sposób mówienia może poważnie zaszkodzić twoim prawdziwym umiejętnościom językowym (angielski nie jest naszym pierwszym językiem, ale dosłownie używamy go wszędzie). Mam przyjaciół, którzy mówili dalej: „to tylko posłaniec!”. do: „O rany, właśnie wysłałem maila do potencjalnego pracodawcy z moim językiem czatu” (nawet tego nie wymyślę)

Zamiast po prostu mówić jej, co ma robić, chciałbym, żeby zrozumiała, dlaczego powinna unikać takiego pisania. Jak sprawić, by przestała pisać w ten sposób?

ps: Próbowałem spojrzeć w górę, ale wydaje się, że nikt nie ma zdania na ten temat ... może traktuję to zbyt poważnie ?!


6
Miałem podobne doświadczenia z matką, która uważała, że ​​interpunkcja jest całkowicie opcjonalna w nieformalnych mediach. Jestem programistą; potrzebowała strony internetowej. Powiedziałem jej, że zbuduję jej stronę internetową (za darmo) tylko wtedy, gdy zacznie poprawnie używać interpunkcji na Facebooku (którego często używa do promowania swojej firmy). Odkąd ułożyłem moje warunki, zaczęła poprawnie używać interpunkcji i wkrótce otrzyma darmową stronę internetową.
David Murdoch,

Każdy kompetentny nauczyciel umieści duże „F” na każdej pracy domowej przekazanej za pomocą bełkotu na czacie. Nie traktujesz tego zbyt poważnie.
PoloHoleSet

@AndrewMattson: Niekoniecznie miałem serię projektów grupowych na uniwersytecie, gdzie jeden z moich kolegów z grupy miał swoją sekcję komentarzy do kodu (stopniowane i wymagane pole w tym kursie) w „bełkocie czatu”. Nadal mamy ocenę A, co najmniej jednego zadania. (Inne zadania miały inne problemy, odzwierciedlające się w niższej klasie, ale nigdy nie zadokowaliśmy punktów za nasze komentarze). Jako major CS powiedziałbym, że „bełkot czatu” jest prawidłowym językiem, o ile INTENDENT odbiorca może zrozumieć, co się mówi.
sharur

Ten absurdalny tekstowy śmieci to faza niemal pozytywnie. Jestem pewien, że to nie jedyna odmiana popkultury, którą zaabsorbowała w swoim świecie. W końcu się zestarzeje i będzie mogła iść dalej, ale uświadomienie sobie, że emituje szaleństwo, może potrwać. Jak ci klauni, którzy chodzą dookoła, mówiąc przede wszystkim hashtagiem. Skończy się i sprawi, że będziesz się kulić, gdy to się dzieje, ale w końcu wszyscy porzucają stereotypy, gdy zdają sobie sprawę, jak bardzo nie chcą już tego wszystkiego trzymać.
Kai Qing

Odpowiedzi:


11

Zacznę od stwierdzenia, że ​​jest czas i miejsce na skróty tekstowe, takie jak te, które opisałeś. Gdzie dokładnie czas i miejsce na te skróty są przedmiotem dyskusji.

Moim zdaniem, odpowiednim miejscem i miejscem jest czat w czasie rzeczywistym, gdzie poświęcenie czasu na zapewnienie właściwej pisowni, interpunkcji i gramatyki (SPaG) może zakłócać „przebieg” konwersacji podczas korzystania z ograniczające urządzenie wejściowe (takie jak klawiatura telefonu komórkowego lub wirtualna klawiatura dostępna za pomocą myszy lub innego kontrolera ruchu), lub gdy istnieje ograniczenie liczby znaków, które można wprowadzić (np. Twitter.com lub system komentarzy tutaj ).

Spotkałem jednak wielu ludzi, którzy uważają, że używanie takich skrótów na dowolnym „nieformalnym” medium nie jest niczym złym.

Osobiście nie znoszę takich rzeczy na forach, e-mailach, a nawet w mediach społecznościowych. Myślę, że jest leniwy i lekceważący twoją publiczność, chyba że dobrze ją znasz i wiesz, że nie będą mieli nic przeciwko. Ale to tylko ja; wiele innych ludzi jest na to bardziej tolerancyjnych i wydaje mi się, że proporcja, która nie przeszkadza takiemu stylowi, rośnie z każdym dniem.

Teraz, aby przejść do pytania: co możesz z tym zrobić? Niestety, jako rodzeństwo, prawdopodobnie niewiele możesz zrobić.

Jak wspomniała Valkyrie , korekta jest przyjacielem twojej siostry. Możesz jej przypomnieć, aby dwukrotnie lub trzykrotnie sprawdził każde zadanie domowe, wznowił pracę lub inny formalny dokument, o którym wiesz, że może nad nim pracować.

Ostatecznie główna odpowiedzialność za twoją siostrę, która umie odpowiednio pisać, spoczywa na jej nauczycielach i na niej samej. Jeśli odrabia zadania domowe, mam nadzieję, że albo nie używa takich skrótów, albo nauczyciele ją oceniają. Jeśli tak nie jest, możesz zapytać rodziców, czy zastanowiliby się nad wniesieniem tego do Stowarzyszenia Nauczycieli Rodziców lub innego ważnego forum, ponieważ nauczyciele absolutnie powinni egzekwować odpowiedni angielski przy wykonywaniu zadań.

Jedyną inną rzeczą, którą myślę, że jest to dla ciebie opcja, jest ignorowanie wszystkiego, co pisze za pomocą skrótów. Obejmuje to z pewnością wiadomości e-mail, SMS-y i inne komunikaty skierowane do Ciebie. Po prostu wyjaśnij jej, że trudno ci czytać ten styl pisania, i poproś o to z grzeczności, że chcesz, aby używała normalnego angielskiego we wszystkim, co jest skierowane do ciebie, więc nie musisz się zastanawiać, co ona ma na myśli.

Następnie, jeśli wyśle ​​ci wiadomość „jeśli uc ne $ in d car plz brng it 2 me”, możesz to zignorować, a ona nie dostanie tego, czego chce.


6
+1 za ignorowanie wszystkiego, co pisze za pomocą skrótów. Zgadzam się, że używanie skrótów w ogólnej korespondencji jest niegrzeczne.
Torben Gundtofte-Bruun

1
Świetne wykorzystanie „naturalnych konsekwencji”.
zrównoważona mama

1
@ TorbenGundtofte-Bruun - Nie zgadzam się. Ignorowanie kogoś (zwłaszcza dziewczyny) nie jest dobrym sposobem na przesłanie wiadomości. Jest to najbardziej oczywisty sposób, w jaki mężczyźni wysyłają wiadomości - gdy coś nie działa, albo ignorują to, albo naprawiają. Jednak kobiety nie są mężczyznami. Ignorowanie kobiet wysyła wiadomość I don't care about you, a nie wiadomość I don't like the way you write. Jeśli chcesz wysłać wiadomość, bądź bezpośredni. Wyraźnie Ignorowanie osoby jest po prostu zbyt niejasne. Przeczytaj moją odpowiedź, aby uzyskać więcej informacji: parenting.stackexchange.com/a/7473/3917
Aadit M Shah

@AaditMShah masz świetny punkt, ale jeśli ignorowanie zostało poprzedzone rozmową stwierdzającą „nie rozumiem ich” lub „nie mam czasu na tłumaczenie”, to nie jest tak naprawdę czyste ignorowanie. programowanie gotowej odpowiedzi tekstowej typu „spróbuj ponownie po angielsku, proszę”. zrobiłby to samo, co sugeruje Beofett, bez tego całkowitego „ignorowania” tego.
zrównoważona mama

Myślę, że lepiej nie ignorować ich, a zamiast tego odpowiadać w stylu „przepraszam, co masz na myśli?” który możesz nawet stworzyć szablon (większość telefonów / smartfonów ma tę opcję).
SQB

6

Czy zastanawiałeś się, że jest to część jej świata, a fakt, że cię denerwuje, prawdopodobnie czyni ją jeszcze bardziej pociągającą.

Nie podoba mi się to, ale pasuje do tej grupy wiekowej.

Należy pamiętać, że język nieustannie się rozwija - i że ewolucja jest napędzana przez młodsze pokolenia. Chociaż może nam się to nie podobać, problem może być na naszym końcu. Być może poprawną odpowiedzią jest po prostu zaakceptowanie, że chce używać mówienia tekstowego.


Dziękuję Ci. To także dobra odpowiedź, chciałbym wybrać dwie odpowiedzi.
iamserious

6

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że bycie siostrą różni się od bycia rodzicem. Jeśli martwisz się tym, jak widzą ją inni, ważna jest szczera, spokojna rozmowa wyjaśniająca, jak inni ją widzą. Może WYBRAĆ, aby słuchać lub nie (rodzic kontra siostra). Ta krótka rozmowa informuje ją, że zależy Ci na niej, ale nadal szanujesz jej decyzje.

Musisz także ustalić granice sposobu, w jaki pozwolisz jej się leczyć. Jeśli nie podoba ci się tekst, nie odpowiadaj, dopóki nie potraktuje Cię z szacunkiem, na jaki zasługujesz, i tekstami, które lubisz jako osoba dorosła. To nie musi być konfrontacyjne, po prostu powiedz coś w stylu „Nie mogłem tego przeczytać, więc nie odpowiedziałem”. lub „Nie mam czasu na tłumaczenie każdego wysłanego tekstu”.

Praca rodziców polega na traktowaniu wszystkiego zbyt poważnie, rodzeństwo o takim samym nastawieniu RZADKO jest brane w tym samym kontekście.


Dziękuję Ci bardzo; jest to podobne do najwyższej odpowiedzi w tej chwili, ale mam pomysł!
iamserious

4

Traktujesz to zbyt poważnie. Pracuję w branży technologicznej i widzę nowych absolwentów, którzy używają l33tspeak osobiście, ale nie mają problemów z używaniem profesjonalnego języka w profesjonalnym otoczeniu. Z pewnością nie używa l33tspeak w pracy i gazetach szkolnych, prawda?

W miarę postępów w nauce, a następnie w karierze, jest bardzo prawdopodobne, że będzie w stanie łatwo przełączać się między „zwykłym” językiem angielskim a l33tspeak. Jasne, czasami zdarzają się zepsucie, ale może się to zdarzyć w dowolnym momencie, w dowolnym języku, tylko przez sekundę nieuwagi.

Anegdata: Używam l33tspeak regularnie w mojej osobistej komunikacji, a nigdy w mojej pracy zawodowej (nawet w kodzie). Nigdy nie zepsuj się; korekta jest twoim przyjacielem.3
Nie; anecdata = niepotwierdzone dane :)
Valkyrie

4

Czy czat jest akceptowalny? Jasne, że może być. Czy mądrze jest używać? Prawie na pewno nie.

Oto dlaczego.

Język to nie tylko sposób, w jaki się komunikujemy, ale to, jak myślimy. Wyobraź sobie szefa kuchni, który może opisać jedzenie jako „obrzydliwe” lub „niesamowite”. Szef kuchni nie tylko będzie źle szanowany w komunikacji, będzie trzymany w tyle na poziomie przeciętności, ponieważ brakuje mu słownictwa, aby nawet pomyśleć o tym, co sprawia, że ​​danie jest pożądane.

Jeśli brakuje ci umiejętności precyzyjnej komunikacji, tracisz dostęp do wszystkich rodzajów myślenia, które tego wymagają.

Rozumiem przekonanie, że to tylko nieformalna komunikacja i nie jest to tak ważne, ale myślę, że ta kwestia jest nadal aktualna. Czy jesteś w stanie przedstawić przekonujący i przekonujący argument w formie pisemnej, czy też kończysz każde nieporozumienie o wel thatz jus my opinion? Czy Twoja znajomość języka jest wystarczająca, aby uzasadnić szacunek ludzi? Czy potrafisz powiedzieć, jakie słowa mają retoryczne skutki? Reklamodawcy polegają na pomyśle, że nie możesz.

Wreszcie, głównym uzasadnieniem jest to, że można łatwiej pisać, ale nie jest to uzasadniony powód. Pisanie na klawiaturze już tu jest i będzie od dłuższego czasu. Jest to umiejętność, którą każdy musi posiadać. Dzięki praktyce powinieneś być w stanie pisać tak szybko, jak tylko potrafisz.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​mam nadzieję, że z tego wyrośnie, ale im szybciej, tym lepiej.

Jeśli miałbym jakąkolwiek radę, co możesz z tym zrobić, po prostu pisz do niej częściej i pytaj ją o rzeczy, które wymagają głębszej refleksji. Poproś ją, aby komunikowała się z tobą na poziomie, który nie może być w pełni wyrażony bez precyzji. To bardzo niekonfrontacyjny sposób zachęcania do kontynuowania przemyślanego pisania.


3
Podoba mi się wywrotowe podejście (ostatni akapit) polegające na umieszczeniu jej w sytuacji, w której jej skróty nie działają :-)
Torben Gundtofte-Bruun

0

Myślę, że jedynym sposobem, by się to zmieniło, jest to, że wystarczająco dużo ludzi zacznie komentować, że ma dość tego. Uważam, że to tylko trend i niestety popularny, ponieważ doprowadza mnie również do szaleństwa. Czy ona też tak pracuje w szkole? Czy to tylko media społecznościowe? Jeśli to tylko media społecznościowe, nie byłbym zbytnio zaniepokojony, ale jeśli używa języka czatu w innych miejscach, jak powiedziałem, mam nadzieję, że przyniesie to wystarczającą uwagę, że wróci do pisania po angielsku. Myślę, że to minie. Kiedy pojawiają się moje wspomnienia z Facebooka, jestem zdumiony niektórymi idiotycznymi postami, które wyprodukowały moje palce. Pewnego dnia chciałbym, żeby moja córka wspominała niektóre z jej rozmów z przyjaciółmi, gwarantuję, że potrząsnie na nich głową.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.