Jak nauczyć moje dziecko nie dotykać mojego komputera?


21

Mam 10-miesięcznego chłopca, który naprawdę chce grać na moim komputerze. Nie jest tak, jakby był nieco ciekawy - tak jak w przypadku gniazdek elektrycznych, szklanych przedmiotów i innych przedmiotów, które zasługują na większą ostrożność: kiedy widzi notebooka, jest podekscytowany i zrobi wszystko, aby go dosięgnąć, dopóki nie włożę go do nieosiągalne miejsce, w którym nie można z niego korzystać. Pracuję w domu, więc niestety czasami muszę pracować z okiem na niego, a drugi na komputerze.

Do tej pory uczę go, że nie może dotknąć komputera, odchodząc od niego i mówiąc „nie” autorytatywnym tonem. Trzymam go z dala od komputera w ten sposób, ale on się nie poddaje i nie daje żadnego sygnału, który zatrzyma się, aby spróbować zdobyć maszynę. Może nie jest to najlepszy scenariusz, ale naprawdę muszę pracować i nie mogę po prostu spędzać czasu na trzymaniu go z dala od komputera.

Jak więc trzymać dziecko z dala od czegoś, czego tak bardzo chce?


12
Jeśli nie możesz trzymać Mahometa z dala od góry, musisz trzymać górę z dala od Mahometa.
Dave Clarke

4
Może sam laptop z zabawkami rozwiązałby problem?
MichaelHouse

5
Bez obrazy Bajt56 - ale to największy żart. Wciąż muszę zobaczyć dziecko, które „bawi się” zabawkami i ignoruje „prawdziwe” rzeczy. Jeśli tylko ktoś stworzy zabawkowego laptopa, który wygląda jak prawdziwy. Nie jestem pewien, ile telefonów z zabawkami i laptopów muszę znaleźć, aby znaleźć 3-latkę, zignoruj ​​to.
YetAnotherUser

1
Najważniejsze jest to, że nie możesz powstrzymać go przed próbowaniem. Możesz albo fizycznie trzymać go z dala od tego, albo zmusić go, by chciał czegoś więcej.
Mr.Mindor

2
Oczywiście tak: bit.ly/XVKAJ5 (tak naprawdę to nie działało zbyt długo)
David Murdoch

Odpowiedzi:


19

Chociaż zgadzam się z odpowiedzią Torbena, sedno tego pytania dotyczy sytuacji innych niż praca czy opieka nad dziećmi.

Czasami rodzic może chcieć sprawdzić pocztę e-mail, zrobić zakupy lub wziąć udział w cudownym internetowym pytaniu dla rodziców i odpowiedzieć na nie. Problem dziecka chcącego bawić się technologią nie ogranicza się tylko do komputerów / laptopów / tabletów. Smartfon może z łatwością należeć do tej samej kategorii, szczególnie jeśli, podobnie jak ja, używasz go, aby pokazać swojemu dziecku zabawne i / lub edukacyjne filmy wideo lub odtwarzać muzykę. Staje się o wiele mniej wyraźnym problemem, gdy sprowadza się do „jak mogę odebrać połączenie telefoniczne, gdy moje dziecko nie chce bawić się telefonem?”.

Chociaż nadal prawdą jest, że dziecko potrzebuje więcej uwagi niż możesz poświęcić takim zadaniom, w tym rozmowom telefonicznym, wciąż istnieją sytuacje, w których bardzo ważne może być używanie tych rzeczy przed dzieckiem. Na przykład, kiedy moja żona i ja jesteśmy z moim synem w salonie, jedno z nas może surfować po Internecie lub pracować, podczas gdy drugie zapewnia rozrywkę naszemu synowi, i wolimy mieć nas wszystkich razem niż rodzinę jeden z nas musi wyjść z pokoju.

Jak więc sobie z tym poradzić bez problemu?

Jednym z możliwych rozwiązań jest przekazanie dziecku własnej wersji przedmiotu do zabawy.

Nie sugeruję, abyś kupił dziecku laptopa lub kupił własnego iPada. Istnieje jednak wiele zabawkowych laptopów i telefonów komórkowych odpowiednich do wieku. Dzieci uwielbiają naśladować swoich rodziców i prawdopodobnie dlatego twój syn tak bardzo chce bawić się laptopem. Oddanie mu własnego laptopa nie tylko przekieruje tę energię w coś, czego nie może uszkodzić (dobra, 10-miesięczny chłopiec prawdopodobnie może zniszczyć wszystko, włącznie z diamentem, ale przynajmniej mówimy o plastikowej zabawce, która jest łatwa do zastąpienia!), pozwala mu również poczuć się, jakby „był taki jak mama / tata”.

Można to rozszerzyć na wiele innych przedmiotów. Zabawkowe kosiarki, piekarniki i zestawy kuchenne, zabawki samochodowe z kierownicą itp.

Jeśli nie chcesz / nie możesz zainwestować w dziecięce wersje każdego przedmiotu, z którym nie chcesz, żeby się nim bawił, jedyne inne opcje, o których mogę myśleć w tym wieku, to mieć coś innego, co dziecko zobaczy jako „lepszy” (co może być trudne, biorąc pod uwagę, jak szybko „ulubione” zmieniają się w tym wieku, w połączeniu z faktem, że dany przedmiot jest zabroniony, może tylko uczynić go jeszcze bardziej atrakcyjnym) lub, jak sugeruje Torben, zachowaj wszystko nie chcę, żeby grał całkowicie poza zasięgiem wzroku.


7
Czy to „danie im zabawkowego laptopa / smartfona / widżetu” kiedykolwiek faktycznie działało dla każdego? Ponieważ to nigdy nie działało dla mnie. Nawet w dziecięcym etapie „Właśnie zaczynam wymyślać, jak manipulować rzeczami”, nigdy nie były w stanie przyciągnąć uwagi moich dzieci jak własnego widżetu. Niezależnie od tego, czy jest to zabawka dla dzieci odpowiednia dla wieku, czy nawet mój poprzedni smartfon (który nadal działał i robił smartfony), wolą ten, którego używam.
afrazier

2
@afrazier Mogę szczerze powiedzieć, że to zadziałało dla mnie. W czasach, gdy mój syn chciał bawić się laptopem, a zamiast tego daliśmy mu swojego laptopa ze skoku żaby, był zadowolony z korzystania z zabawki. Smartfon jest teraz nieco mniej udany, gdy jest starszy, głównie dlatego, że chce oglądać filmy przedstawiające zwierzęta i dinozaury za każdym razem, gdy je zobaczy. Gdybym jednak wykopał stary, wyrzucony iPhone i podłączył go do Wi-Fi, mogę zagwarantować, że byłby z tego zadowolony, zamiast z telefonu, którego chcę używać.

3
@afrazier to nie tylko twoje. Ten plan będzie działał z wieloma dziećmi, ale moje dziecko przejrzało całą „zabawkę” i szybko zaczęło mówić „ale chcę też mamusi”. Jednak nadal warto spróbować. Zawsze mówiłem tylko: „Mamusia potrzebuje teraz mamusi”. i wprowadził w życie pomysł, że czasami nie tylko oznacza nie. W tym czasie miała około dwóch i pół roku.
zrównoważona mama

2
@afrazier Potwierdzam, że mój chłopiec nie jest zainteresowany surogatami, nawet pracującymi. Myślę, że interesuje go, co nas interesuje. On nie chce klawiatury, myszy, telefonu, chce MOJEJ klawiatury, myszy, telefonu.
Francesco

1
Zaznacz mi zaznaczenie w kolumnie „nigdy nie pracował”. Moi obecni goście pozwalają swojemu dziecku chodzić ze swoimi smartfonami dla bzdur i jako technofil, doprowadza mnie to do szaleństwa. „upuści go na podłogę i odejdzie, a jedno z MOICH dzieciaków nadepnie na to”.
monsto

22

Opieka nad dzieckiem to praca na pełen etat. Robisz to i pracujesz w tym samym czasie? To trudne.

Dzieci naśladują wszystko, co widzą. Chcą robić wszystko, co robisz, zwłaszcza jeśli wygląda na to, że ci się to podoba. Jeśli widzą, że często dotykasz urządzenia (smartfona, laptopa, wiertarki - dowolnego gadżetu lub maszyny), chcą zrobić to samo. Nie są jeszcze na tyle duże, aby zrozumieć, co znaczy „tata musi pracować”, a nawet czym jest „praca” i dlaczego nie mogą jednocześnie dotknąć urządzenia.

Albo gram z synem, albo z elektroniką. Nie oba jednocześnie. Ponieważ widziałem zrujnowane smartfony innych rodziców, ponieważ ich małe dzieci używały ich jako samochodów na podłodze z płytek, zawsze mieliśmy całkowitą solidną domową zasadę, że „elektronika to nie zabawki dla dzieci”, więc wraz z moim pierwszym synem szybko nauczyłem się schować mój smartfon, kiedy był blisko.

Pracując w domu i opiekując się dzieckiem, zdaję sobie sprawę, że nie możesz przestrzegać tej zasady. Ale będziesz musiał rozdzielić zabawę i zabawę, ponieważ szczerze mówiąc, jeśli powinieneś pracować dla swojego pracodawcy i dbasz o dziecko w tym samym czasie, to pracodawca nie otrzymuje od ciebie pieniędzy. Właśnie tam najpierw szukałem rozwiązań - pracujesz czy opiekujesz się dziećmi?

Uwaga: Zdaję sobie sprawę, że możesz być freelancerem, ale wierzę, że moje ostatnie pytanie pozostaje aktualne. Może być konieczne ustawienie biura domowego w oddzielnym pokoju, do którego twój syn nie ma wstępu (ani nie może!).


2
Czy możesz zatrudnić „pomocnika” w niepełnym wymiarze godzin, aby „bawić się przez kilka godzin rano? Potem masz kilka godzin na skupienie się. Wyłącz, zapłać pomoc i masz trochę czasu na zabawę, nakarm i odłóż dziecko na popołudniową drzemkę, a potem masz więcej nieprzerwanego „czasu pracy”
zrównoważona mama

Zgadzam się z tym. Chcę, aby moje dziecko bawiło się zabawkami o otwartych końcach, odpowiednimi pod względem rozwoju, takimi jak klocki, pierścienie do układania w stosy, kubki do układania w stosy itp. I pracowałem nad osiągnięciem kamieni milowych. Nie chcę jej zahipnotyzować elektroniką. Ale nie nazwałbym rodzica działającym jako opiekunka dzieckiem opiekunką. To tylko rodzicielstwo.
justkt

@Torben Zgadzam się. Jestem jednak w dość niecodziennej sytuacji: straciłem pracę i teraz trochę trudno jest znaleźć nową (głównie dlatego, że wybieram wiarę, przyznaję). Oszczędzam, aby utrzymać moją rodzinę przez długi czas, ale chciałbym uzupełnić ich pracą freelancera. Moja żona również pracuje w domu i lubię ją wolać przez większość czasu. Przed zwolnieniem myśleliśmy o przeprowadzce do większego mieszkania, w którym dziecko mogłoby mieć swoje miejsce, ale teraz nie jest to zbyt mądre :)
brandizzi 29.01.2013

1
Zastanawiam się nad tym, aby przestać pracować i po prostu zająć się moim synem - w rzeczywistości wolałbym to zrobić - aby móc odpowiedzieć na twoje pytanie jako „Jestem opiekunką do dziecka”. Niemniej jednak pytanie może być pomocne dla osób, które nie mają tej samej elastyczności, co ja, i byłoby miło móc pracować z dzieckiem również ...
brandizzi

6

Nie pracowałem z domu, kiedy moja córka była dzieckiem, ale zabrałem ją ze sobą do pracy. Pracowałem w butiku dla małych dzieci i dużo pracy polegało na pracy przy komputerze. Ponieważ komputer znajdował się na kasie, był niedostępny dla dziecka; nawet jako małe dziecko nie mogła się tam wspiąć. Więc bawiła się zabawkami na podłodze, a ja stałem, wykonałem swoją pracę i pilnowałem jej.

Może więc w twojej sytuacji przydałby się stały status pracy. Odkryłem, że zawsze była mniej zainteresowana tym, co robię, gdy stoję, czy to przy komputerze, czy przy naczyniach. Stojąc ułatwia także zobaczenie, co planuje maluch podczas pracy.


4

Mogę się z tym odnosić. Nie ma mowy, bym mógł pracować na komputerze z moim dzieckiem w pobliżu. Chcą robić to, co robię. Dawanie zabawki też nie pomaga.

Dziecko chce robić to, co robisz, jeśli to tak wspaniałe, że mój rodzic cały czas się w to zastanawia, dlaczego miałbym odmawiać tego doświadczenia? wydaje się być logiką małego mózgu.

Rozwiązaniem, które mam na to, jeśli mogę to tak nazwać, jest praca wcześnie rano przed budzeniem się lub po tym, jak dziecko idzie spać. Dodatkowym korzystnym efektem ubocznym jest to, że kiedy przychodzi czas na zabawę, nie rozprasza mnie praca ani internetowe surfowanie.


Twoje rozwiązanie jest świetne, ale wykorzystuję już te wczesne godziny nauki ... Mimo to polecam to rozwiązanie.
brandizzi

4

Kiedy moja najstarsza córka była niemowlakiem, to znaczy, że nawet nie mogła się przewrócić ... hm, zapomniałem, jak to się zaczęło, ale wspomnienie jest takie, że leżała tam na plecach, na biurku komputerowym, między mną a klawiaturą , tylko słodki mały węzełek mięsa. Oglądałem zrzuty ekranu z gry. Gdy tam leżała, nałożyłem obraz, a ona byłaby prawie całkowicie zamknięta, wpatrując się, skanując, studiując obraz. Potem po około 15 sekundach zacznie kopać żabę, a ja mam na myśli ciężko. Zmieniłbym zdjęcie, a ona zamknęła się ponownie i zaczęła wszystko od nowa. Zrobiliśmy to przez 4-5 minut.

Jak więc trzymać go z daleka? Rozprosz tajemnicę. Widzi, jak tam siedzicie, jesteście oczarowani i cóż, on też chce się bawić.

IMO to idealna okazja na trochę czasu z tatą.

Możesz położyć syna na kolanach i wyświetlić ekran, który nie ma znaczenia, mspaint jest do tego świetny. Użyliśmy programu o nazwie BabyType, który zaciemniał ekran i wyrzucał kształty i dźwięki dla każdego naciśnięcia klawisza i tylko opuszczał z alt-f4. Szybkie wyszukiwanie pokazuje, że chcą teraz za to 29 USD. Przechodzić. To nie jest tego warte. Wersja, którą posiadam, była wcześniejszą wersją bezpłatną i nie działa (data 1999, rys.).

W każdym razie odpowiedzią jest usunięcie tajemnicy i pragnienia, pozwalając mu coś z tym zrobić, gdy on siedzi na twoich kolanach. Po kilku minutach coś innego przyciągnie jego uwagę. Może nawet wolałby wrócić do naprawy piły taśmowej lub przy użyciu zestawu do trawienia drewna.


1
BabySmash to darmowa alternatywa, którą bardzo polecam! Pełny ekran, kilka opcji do wyboru, bardzo dokładnie przetestowany pod kątem dzieci.
Torben Gundtofte-Bruun

Cory Doctorow sugeruje, aby małe okno VLC odtwarzało jego ulubione klipy wideo. (To wszystko jest warte przeczytania. Dostępne również w innych formatach, takich jak ebook i PDF.)
Torben Gundtofte-Bruun

3

Mogę odnieść się do twojego problemu, pracuję również w domu, a mój dwulatek też uwielbia grać z moim komputerem.

To, co zrobiłem, to to, że musiałem dostosować swój harmonogram, ponieważ nie mogę pracować, a dziecko siedzi w tym samym czasie. W wieku 10 miesięcy i więcej Twoje dziecko uwielbia dużo odkrywać, więc musisz naprawdę na niego uważać, ponieważ jest on bardzo podatny na wypadki.

Zwykle budzę się wcześnie rano do pracy, to najlepszy czas dla mnie, ponieważ moje dziecko śpi, więc naprawdę mogę skupić się na pracy. Kiedy się budzi, muszę się zatrzymać i zająć jego potrzebami. Kiedy śpi rano i po południu, to jest czas na pracę. Mogę pracować dłużej, jeśli ktoś się nim zajmuje.


2

Naprawdę podobała mi się ta faza, pracując z każdym z moich dzieci na kolanach, gdy były niemowlętami i małymi dziećmi.

Jasne, nie możesz być tak wydajny jak podczas pracy w biurze, ponieważ zwracasz również uwagę na dziecko, ale jest to znacznie lepsze niż trzymanie go gdzie indziej w pokoju (lub w domu, jeśli są mobilne ), ponieważ martwisz się o nich, gonisz ich, upewniając się, że nie mieli kłopotów itp.

Są naprawdę dobrą wymówką do robienia odpowiednich przerw. Jeśli jesteś podobny do mnie (i większości innych ludzi z branży IT), zazwyczaj pracujesz i nie zauważasz rzeczy takich jak przerwy na lunch itp., Mimo że wiesz, że krótka przerwa co godzinę jest dla ciebie znacznie lepsza. Z dzieckiem, robiąc sobie przerwę na zabawę i spędzanie czasu bez pracy, naprawdę pomaga naładować akumulatory.


to naprawdę zależy od dziecka, jeśli to możliwe. Z naszymi dziećmi (w fazie, kiedy absolutnie chcieli również dotknąć komputera), były one na stałe z rękami na klawiaturze lub myszy - w żaden sposób nie byłbym w stanie skoncentrować się na mojej pracy (lub nawet prywatnych rzeczach, takich jak czytanie / pisanie) e-mail) w ten sposób, nie denerwując się ani nie denerwując. Próbowałem więc oddzielić te rzeczy od siebie. Jednak słyszałem od innych rodziców, którzy napisali rozprawę z dzieckiem na kolanach. To nie byłoby dla nas możliwe.
BBM

1

Jako samotny ojciec, pracujący w domu, spędzam mnóstwo czasu pracując i jednocześnie „opiekując się dziećmi”. Początkowo miałem problem z tym, że mój mały potwór przeskakiwał po całym laptopie i krzyczał o swoją kolej do grania, co bardzo utrudniało mi koncentrację. Gdy zacząłem myśleć o rozwiązaniu, musiałem zrozumieć, jaki był kluczowy problem ... który był tak długo, jak długo nie mógł dosięgnąć mojego laptopa, mógł przez chwilę krzyczeć, ale potem poddał się i zwrócił się do czegoś innego. Jak więc trzymać go poza zasięgiem i nadal z niego korzystać? .... proste dwa słowa ... Laptop Desk. Od około 12 funtów w serwisie eBay te biurka mają 80 cm wysokości i idealnie nadają się do stosowania na sofach, takich jak stoły obiadowe używane przez osoby starsze.
To działało dla mnie, więc spróbuj.


Witamy w SE Parenting. Twoje pierwsze stwierdzenie w tej odpowiedzi jest nieco uwłaczające. Czy mogę zasugerować udzielenie własnych porad na temat tego, co się wam udało, i wskazanie konkretnych powodów, dla których nie zgadzacie się z innymi? Będzie to bardziej pomocne niż twierdzenia o „bezużytecznym” itp., Które nie podają żadnego uzasadnienia, aby być pomocnym.
Sylas Seabrook,

1

Kiedy moja córka czołgała się i uczyła, jak się podciągnąć, żeby zobaczyć, co jest na stoliku do kawy lub cokolwiek, co mogła odkryć, pracowałem nad nauczeniem znaczenia „Nie!” Wymaga powtórzeń i konsekwencji.

Jedną z ostatnich rzeczy, które pomogły zrozumieć znaczenie domu, był nasz system stereo. Podciągnęła się, by oprzeć o centrum rozrywki i bawić się przyciskami na odbiorniku / wzmacniaczu. Widziałem, jak podnosi duże pokrętło głośności w górę, a potem wyciągnęła palec, by nacisnąć włącznik / wyłącznik.

W tym momencie wydałem dość ostre „Nie!” Trochę zamarła i odwróciła głowę, żeby na mnie spojrzeć. Właściwie uśmiechnęła się, zapewne zadowolona z tego, że wywołała u mnie śmieszną reakcję. Jak powtórzyłem „Nie!” odwróciła się i wcisnęła / wyłączyła. Radioodtwarzacz natychmiast wypiął wszystko, co było w radiu, i przestraszył ją, by rzuciła się na nią z tyłu.

Podszedłem, żeby to odrzucić i „uratować” ją, wciąż mówiąc „nie”, ale bardziej konwersacyjnym tonem. Odłożyłem ją dalej i pozwoliłem, by muzyka grała z cichszą głośnością.

Poszukując okazji, by pozwolić dziecku doświadczyć konsekwencji, twoje „nie” zmienia się z pozbawionego znaczenia dźwięku w coś zrozumiałego, godnego zaufania ostrzeżenia. „Kiedy mama / tata mówią ten dźwięk, muszę go posłuchać”.

Niemowlęta nie rozumieją „mówienia”, dopóki nie powstanie szereg powiązań semantycznych. Jednym z twoich obowiązków jest pomoc w tworzeniu tych połączeń. „Nie” jest jednym z pierwszych potrzebnych i powinno stworzyć automatyczną odpowiedź. Budowanie zaufania do twoich słów powinno być głównym celem rodziców.

A to oznacza, że ​​nie możesz regularnie mówić „nie”, jeśli nie ma to dla dziecka znaczenia. (Możesz, ale nie wzmocni to zaufania do twoich słów.) Możesz stworzyć sytuacje, takie jak udostępnianie potraw o złym smaku. Nieszkodliwy, ale nieprzyjemny dla niemowlęcia. Problem polega na tym, że trudno jest powiedzieć, co dziecko lubi. Rzodkiewki puree mogą powodować nieszkodliwe oparzenia jamy ustnej, ale mogą być również bardzo lubiane. Jedzenie dla niemowląt może być dość nudne, a nowe smaki są często wybierane dla tych, którzy wiedzą, z jakich powodów.

Jeśli jest to coś odrzuconego przez niemowlę, może być przydatne. Trzymaj go pod ręką jako wybór. Połóż trochę na spodku obok puree bananów. Powiedz „dobrze”, gdy złapie się banana, a „nie” rzodkiewki. Nie trzeba długo czekać na zrozumienie znaczenia, jeśli wybory mają znaczenie dla niemowlęcia.

Kiedy znaczenie semantyczne jest zarówno zrozumiałe, jak i zaufane, o wiele łatwiej jest użyć „nie” w ogólny sposób, aby zniechęcić inne zachowania.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.