Kiedy powinieneś zacząć rozmawiać z dziećmi o seksie?


37

W ostatnim odcinku Super Nanny (program dla rodziców w Wielkiej Brytanii i USA) zauważyłem, że Jo Frost otwarcie rozmawia z rodzicami i starszym rodzeństwem rodziny o seksie przed 6-7-letnim dzieckiem.

Moi rodzice nigdy nie mówili mi o seksie, więc pomysł mówienia o seksie przed dzieckiem zawsze wydawał mi się tematem tabu. Mam 15-letniego chłopca i tak naprawdę nie zaczęliśmy z nim rozmawiać o seksie aż do gimnazjum, kiedy miał około 12 lat, ponieważ był to odpowiedni moment na podstawie tego, o czym zaczął rozmawiać w szkole ze swoim przyjaciele. Ale musimy przejść przez to wszystko jeszcze 4 dzieci i jestem pewien, że wszystkie będą gotowe rozmawiać o różnych rzeczach w różnych momentach.

Biorąc pod uwagę, że różne dzieci intelektualnie i społecznie dojrzewają w różnym tempie i są narażone na różne rzeczy w zależności od kultury, w której są otoczone, jakie są oznaki, że Twoje dziecko jest gotowe na rozmowę o seksie. O czym należy pamiętać, aby rozmowa z dzieckiem była wygodna i dwukierunkowa?

Uwaga: wolałbym, żeby to nie przerodziło się w debatę abstynencji kontra bezpieczny seks, więc powstrzymaj się od swoich opinii na te tematy i po prostu odpowiedz na podstawowe pytania związane z gotowością i podejściem.

Odpowiedzi:


53

Dostosuj wiek dyskusji. Zwiększaj szczegółowość wraz z wiekiem. NIGDY NIE Kłamać Po prostu pomiń szczegóły.

Moje dzieci urodziły się w odstępie około 3 lat. Pozostało wystarczająco dużo czasu, aby każde z poprzednich dzieci mogło zadać pytania typowe dla ich grupy wiekowej. Zawsze najlepiej jest odpowiedzieć na ich pytanie na tym samym poziomie.

Prawie 3-latek pyta: „jak dziecko wychodzi z brzucha?” prawdopodobnie nie gwarantuje szczegółowych informacji na temat pracy i bólu związanego z męką. Raczej „lekarz pomaga wydostać dziecko” wystarcza typowemu 3-latkowi.

Moja 6-letnia córka była na tyle chętna, by zapytać, jak dziecko się tam dostało. Odpowiedziała na to podstawowa dyskusja na temat mechaniki seksu, a następnie „musisz być taki wysoki i żonaty”. Jednak zawsze fascynowała się biologią i chce (i prawdopodobnie zostanie) weterynarzem. Tak więc już sama badała różne rzeczy, takie jak etapy rozwoju dziecka, wiedziała, że ​​„matki mają jaja”, i zapytała „ile masz jaj”? (Konsultowaliśmy się z Google - około 3 milionów jaj, ale tylko około 300 stało się aktywnych.) Odpowiedzieliśmy na jej pytania, gdy się pojawiły. Rozumiała te rzeczy, ale nie tak, jak cały proces został zainicjowany.

W wieku 10–11 lat dziecko powinno być w pełni świadome procesu dojrzewania, ponieważ „zaczynają się dziać dziwne rzeczy w ciele”. Muszą wiedzieć, że to normalne i dlaczego tak się dzieje.

Ważne jest także stosowanie prawidłowych nazw i terminologii. Być może będziesz musiał sprawdzić nazwy rzeczy (zakładam, że nie jesteś lekarzem) i / lub poszukać schematów, aby je przejrzeć, jeśli uznasz to za stosowne. W końcu zdjęcie jest warte 1000 słów.

Sprowadzenie na nich całego tematu naraz nie jest dobrym pomysłem. Rozpoczęcie dyskusji, która natychmiast zagłębia się w temat, sprawi, że poczują się niezręcznie i / lub zawstydzeni. Ważne jest otwarte rozmawianie o faktach, bez zawstydzania; ponieważ pokazuje im, że seks nie jest złą rzeczą i jest naturalną częścią życia. Będą czuć się znacznie bardziej komfortowo, zadając własne pytania. Ważne jest także ustalanie oczekiwań dotyczących seksu. Poinformuj ich o swojej opinii na temat odpowiedniego czasu na aktywność seksualną (brak seksu przed ślubem itp.). Należy również przedyskutować swoje opinie na temat kontroli urodzeń.

Jeśli uważasz, że potrzebujesz porozmawiać z dzieckiem, możesz spróbować delikatnie poprowadzić prywatną rozmowę na ten temat. Jeśli nie chcą o tym rozmawiać, nie forsuj problemu. Staraj się jednak powrócić do tematu tego wieczoru lub następnego dnia. Ważne jest, aby w końcu porozmawiać. Zadaj też swoją część pytań.

Z wiedzą wiąże się odpowiedzialność. Nie pozwól im stać się nieodpowiedzialnymi przez ignorancję.

Wykonasz świetną robotę!


12
+1 „Nie pozwól, aby stali się nieodpowiedzialni przez ignorancję”.
Amy Patterson,

8
-1 Dla „lekarza w szpitalu pomaga wydostać dziecko” - jeden z moich przyjaciół powiedział to swojemu synowi, a kiedy poszła na poród nigdzie w pobliżu szpitala, oprócz porodu musiała poradzić sobie z 4-letnim dzieckiem, które było panikuje, ponieważ myślał, że jego mama wybuchnie lub umrze w inny sposób z powodu braku lekarza. Czy tak trudno jest być szczerym i powiedzieć, że matki mają dodatkowe otwarcie w swoich szeregach prywatnych, gdzie mogą wychodzić dzieci? Po prostu bądź szczery.
HedgeMage

4
@HedgeMage: co powiesz na „zazwyczaj mama idzie do szpitala, a lekarz lub pielęgniarka pomaga wydostać dziecko. W niektórych miejscach lekarz lub pielęgniarka przychodzi do twojego domu, aw innych pomagają mu przyjaciele i krewni”
JBRWilkinson

7
Uważam, że uogólnianie rzeczy pomaga w ich zrozumieniu. Dzieci zwykle nie rozróżniają lekarza od pielęgniarki. Opcje lokalizacji mogą je również mylić. Nie komplikuj. „Lekarz pomaga” prawdopodobnie wystarczy. Nie musisz martwić się o to, kiedy i kiedy dziecko przyjedzie, ponieważ faktycznie zaczną się martwić o to, co się stanie, gdy nie będziesz w zamierzonym miejscu. Uogólnienie nie jest nieuczciwe, jest jedynie środkiem pomagającym zrozumieć rzeczy na ich poziomie. Porozmawiaj z nimi tak, jak rozmawiają z przyjaciółmi, aby pomóc ocenić rzeczy.
Mike Christian

3
To wszystko świetna rada. Chciałbym tylko dodać, wyjaśnić im, że ZAWSZE jesteś gotów odpowiedzieć na każde pytanie, jakie mogą mieć na ten temat, bez względu na to, jak dziwne, krępujące lub głupie może się to wydawać, w tym jeśli usłyszą coś od znajomych i chcą wiedzieć jeśli to naprawdę prawda. Daleko bym raczej odpowiedzieć na kilka kłopotliwych pytań niż moje dzieci mają wierzyć nie można zajść w ciążę po raz pierwszy masz płeć, itd
Vicky

16

Gdy tylko zaczną zadawać pytania lub okazywać ciekawość.

Młodsze dzieci nie rozumieją psychologicznych aspektów seksu, więc słowa mogą być inne, gdy rozmawiasz o seksie z sześciolatkiem i nastolatkiem. Ale wyjaśnienie ehm ... podstawowej mechaniki seksu lub ciąży 101 jest całkowicie w porządku, gdy tylko dziecko zadaje pytania.


1
Prawda, prawda. Jeśli pytają, są gotowi wiedzieć. Jeśli unikniesz odpowiedzi, będą oni szukać odpowiedzi od kogoś innego. Ta inna osoba może wprowadzić w błąd Twoje dziecko. Są szanse, że pytają, ponieważ już coś słyszeli i chcą wyjaśnienia lub więcej informacji.
Mike Christian

IMO jest ważne, aby odpowiedzieć tylko na pytanie, które zadaje dziecko. To znaczy, gdy 2yo pyta, skąd pochodzą dzieci, właściwą odpowiedzią byłoby, że rosną one w brzuchu mamy. Zauważ, że typowe 2yo nie pyta, jak dzieci się tam dostają! Odpowiedz na to pytanie tylko wtedy, gdy się pojawi. I znowu na tym etapie często wystarczy proste „Zakochana kobieta i zakochany mężczyzna”. Opisz mechanikę, gdy dziecko o nią poprosi.
sbi

To bardzo dobra ogólna zasada, BTW: Zawsze odpowiadaj dokładnie na pytanie zadane przez twoje dziecko. Nie unikajcie, nie rozwijajcie się. Dzieci IME dokładnie zadają pytania, na które potrafią przyswoić. Nie bój się pomijać szczegółów. Jeśli odpowiesz za dużo, dziecko nie może tego uniknąć, ale jeśli twoja odpowiedź nie zaspokoi jego ciekawości, dziecko może (i będzie) zawsze odpowiadać na kolejne pytanie. ( „A jak dostałem się do brzucha?” )
sbi

1

Uważam, że wspaniałe odniesienie do tego pytania napisała dr Laura Berman, która jest stałym elementem stacji radiowej Oprah w Sirius / XM i Oprah Winfrey Network w telewizji. Omawia każdy aspekt tego pytania, w tym rzeczy, na które należy uważać, konkretne rozmowy i frazowania, których należy użyć, oraz kiedy zacząć wprowadzać informacje o seksualności, aby wychowywać zdrowych, dobrze przystosowanych chłopców i dziewcząt. Stwierdza to znacznie elokwentniej, niż mogłem się spodziewać, dlatego dołączyłem linki do poniższych materiałów.

Amazon - Rozmawiaj z dziećmi o seksie - dr Laura Berman:
http://www.amazon.com/Talking-Your-Kids-About-Sex/dp/0756657385

Podręcznik online (bezpłatny) o rozmowach z dziećmi na temat seksu
http://www.oprah.com/relationships/Download-Dr-Laura-Bermans-Talking-to-Kids-About-Sex-Handbook


1

Różni się w zależności od kraju i kultury. To, co jest dobre w krajach zachodnich, może być niewłaściwe we wschodnim świecie. Jako lekarz sugerowałbym, aby dzieci nie były informowane o seksie bezpośrednio. Należy je rozumieć w celu zrozumienia interakcji seksualnych między roślinami i innymi zwierzętami oraz ich organów rozrodczych. Kiedy koncepcja jest jasna, edukacja seksualna ludzi nie będzie tematem tabu ani problemem. Możemy przynajmniej mówić o elementach, które przyciągają do siebie mężczyzn i kobiety oraz narządach, które są celem przyciągania i tak dalej. Następnie ochrona kobiety przed potężnym mężczyzną oraz zbrodnia i kara związana z łamaniem norm i zasad społecznych.


2
Witamy w Parenting.SE. Napisałeś dobrą odpowiedź, ale byłbym ostrożny w stosunku do ostatniego zdania. W końcu przestępstwa związane z seksem mogą przytrafić się mężczyznom. Twoja odpowiedź sprawia, że ​​mężczyźni są jedynymi sprawcami tych naruszeń. Tylko myśl.
SomeShinyMonica,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.