Jak sprawić, by mój sześciomiesięczny lepiej spał w nocy?


30

Więc nasz 6-miesięczny chłopiec nadal nie śpi przez noc. Wciąż budzi się przynajmniej raz i chce jeść.

Robi 3 drzemki w ciągu dnia, od 30 minut do 1,5 (czasem 2) godzin.

Zwykle kładziemy go na noc co najmniej 2 godziny po jego ostatniej drzemce, ale nie byliśmy w stanie zmusić go do 2 drzemek dziennie, ponieważ wiecznie robi się zepsuty. W zależności od długości i czasu drzemek jego pora snu wynosi od 10 do północy.

Zaczęliśmy karmić go niewielką ilością (2 łyżki stołowe) płatków ryżowych po jego porannej i wieczornej drzemce w nadziei, że będzie miał pełniejszy żołądek przez całą noc, ale wciąż budzi się głodny po spaniu od 3 do 6 godzin . Potrafię poradzić sobie z 6 godzinami, ponieważ to oznacza, że ​​dostaję 6 godzin prawie nieprzerwanego snu, ale zwykle jest to raczej 3-4.

Jakieś sugestie?


1
Jeśli obudzi się w nocy, pozwól mu spać mniej / wcale nie w ciągu dnia. Wyślij go wcześniej do łóżka. Dzieci powinny spać przez około 5 godzin, jeść i spać przez kolejne 5 godzin. Spanie w ten sposób, podczas gdy bardzo ciężko, nie jest nienaturalne.
Barfieldmv

1
Gdybym mógł oddać komentarz, oddałbym ten komentarz. Podczas gdy dzieci mogą spać tak dużo w ciągu dnia, że ​​przeszkadza to w spaniu w nocy, posiadanie 6-miesięcznego braku drzemki doprowadziłoby do rażąco zmęczonego dziecka, które ma jeszcze większe trudności ze snem w nocy.
justkt

Odpowiedzi:


29

Ustal rutynę

Tak, jest to ulubieniec Supernanny, ale odkryliśmy, że konsekwentna rutyna (nawet wydrukowana i przyklejona do ściany w żywych kolorach) pomaga dzieciom zrozumieć cykl obudzenia się, zabawy, jedzenia, zabawy przed snem.

Największym wyzwaniem dla wprowadzenia rutyny jest to, że dzieci szykują się przeciwko niej. Wymaga to dużo cierpliwości i zrozumienia - nie chcą przez cały czas mówić, co robić i będą próbować wszelkiego rodzaju wygłupów, aby obejść rutynę, ale trzymaj się tego sztywno, a to przyniesie dywidendy.

Niektóre ważne składniki rutyny:

 • Przed snem ; o tej samej porze każdego dnia, od 19:00 do 20:00.
 • Kąpiel ; około pół godziny przed snem i jest łazienka, umyj się, umyj zęby, włóż piżamę.
 • Opowieści na dobranoc lub śpiewaj , czytaj / śpiewaj w sypialni (najlepiej w łóżku), aby uspokoić dzieci i pozwolić im ogrzać się do łóżka przed zgaszeniem światła.
 • Lights-Out . Jeśli twoje dziecko potrzebuje światła w tle, upewnij się, że jest ono bardzo, bardzo niskie, ponieważ zakłócisz jego sen, jeśli będzie zbyt jasny.
 • Obudź się o tej samej porze każdego dnia, nie wcześniej. Postaraj się powstrzymać przed pójściem do nich, aż nadejdzie czas, aby się obudzić. Tak, mogą dużo płakać, ale kiedy pojawisz się o tej samej porze każdego dnia, w końcu zrozumieją.
 • Dostać trochę świeżego powietrza - tlen pomoże w cyklu snu. W miarę możliwości wyjdź na zewnątrz.
 • Ćwiczenia ; dla sześciomiesięcznego może to być czołganie się po salonie lub odbijanie się od elastycznego bramkarza na drzwiach.
 • Odżywianie ; zdrowe jedzenie dostarczane o tej samej porze każdego dnia. Pozbądź się małych przekąsek i napojów słodzonych - owoce i woda są idealne do kontrolowania poziomu energii i nawodnienia.
 • Poziom hałasu . Nie można zatrzymać wszelkiego rodzaju hałasu - są hałaśliwi sąsiedzi, nieoczekiwane połączenia telefoniczne, ktoś pali tosty i wyłącza wykrywacz dymu itp., Ale rozsądnie jest poprosić rodzinę / znajomych, aby nie hałasowali, gdy mijając śpiące dziecko. Planowanie zajęć innych / starszych dzieci, aby zostawić dziecko w spokoju, ma kluczowe znaczenie - nie można pozwolić im grać na bębnach w tym samym pokoju i oczekiwać, że dziecko będzie spać.

1
Przykro mi słyszeć twoje frustracje. Postępowaliśmy zgodnie z tą rutyną i oba nasze dzieci spały przez całą noc od wieku 6 miesięcy. Więc działało to dla nas dobrze.
JBRWilkinson

1
@Andra, jestem ciekawa - co takiego jest w rutynie, która może doprowadzić rodziców do szaleństwa? Uważam, że rutyna pomaga - bez względu na to, czy masz dzieci! ;-)
Ashe

1
@Andra Jeśli to działa w 60% ... To wciąż wydaje się solidną radą dla większości? To nie wydaje się pytanie z jednoznaczną uniwersalną odpowiedzią. Możesz być sfrustrowany (ponieważ możesz być na końcu spektrum, w którym to w ogóle nie działa), ale głosowanie negatywne wydaje się całkowicie nieuzasadnione, a nawet sugerowałbym destruktywność dla społeczności.
talon8

1
@talon - Wygląda na zirytowanego, że ktoś nie daje mu magicznej różdżki w celu rozwiązania problemów, ale sugeruje, że faktycznie musi coś z tym zrobić (w tym przypadku ustalić rutynę). Porada JBRwilkinson zadziałała dla nas i wierzę, że przy odrobinie wysiłku zadziałałoby o wiele więcej niż 60%
Pan L

2
Dobra ogólna rada, ale wiele jej nie dotyczy szczególnie dzieci w wieku 6 miesięcy. Muszę się jednak nie zgodzić co do „spokojnego czasu”. Ustanowienie zasady „nie wydawaj dźwięku, inaczej obudzisz dziecko” może po prostu doprowadzić dziecko, które jest tak przyzwyczajone do spania w ciszy, że budzą je przypadkowe dźwięki (samospełniająca się przepowiednia). Niektóre dzieci naprawdę potrzebują spokojniejszego środowiska do spania, ale niektóre są po prostu szkolone w ten sposób.

23

Możesz spróbować „wypłakać”.

Po około dziewięciu miesiącach stwierdziliśmy, że nadszedł czas, aby dziecko nauczyło się spać przez całą noc. Zamiast więc natychmiast wpaść, by pocieszyć dziecko, poczekamy 5 minut po tym, jak nasze dziecko zacznie płakać, a potem wejdź i pociesz dziecko, i pozwól dziecku wiedzieć, że mama i tata tam są, a potem wyjdź. Następnym razem, gdy to nastąpi, poczekaj 10 minut, potem 15 minut, a następnie 20 minut i regularnie zwiększaj czas, jaki upływa między wizytami komfortowymi.

Trudno jest usłyszeć płacz dziecka, a ten pierwszy cykl „wykrzycz to” może być nie do zniesienia. Ale bardzo ważne jest również, aby dziecko (i rodzice ...) dowiedziało się, że może spokojnie zasnąć!

Zrobiliśmy to dla naszego dziecka około dziewięciu miesięcy iw ciągu dwóch dni przeszedł od przebudzenia 3-4 razy w nocy do samodzielnego snu przez całą noc (głównie).

To była duża różnica!


8
Takie podejście często sprawdza się w moim doświadczeniu. „Cry it out” jest niestety często rozumiane jako „pozwól dziecku płakać przez sześć godzin bez przerwy”, a to zdecydowanie traumatyczne. Stopniowo to zupełnie inna historia.
Torben Gundtofte-Bruun

Nasz pediatra to zalecił, ale moja żona nie jest jeszcze wielką fanką. Po semestrze myślę, że spróbujemy, ale ponieważ jestem lżejszym snem niż ona, a kiedy zaczyna się robić wybredny, słyszę go pierwszy.
alesplin,

1
To podejście (które okazało się również bardzo skuteczne) jest również powszechnie znane jako „kontrolowany płacz”.
Jon Hadley

Działa to skutecznie dla wszystkich trzech moich dzieci. Przebicie się przez garb jest naprawdę trudne, ale lepsze dla wszystkich już po kilku dniach.
schellack,

7
To podejście nazywa się metodą Ferbera. „Cry it out” to nazwa zwykle stosowana przez przeciwników tej metody (zwłaszcza Dr. Searsa). Jest to dobra metoda, która jest często demonizowana przez ludzi, którzy byli przekonani, że jakakolwiek ilość płaczu w jakiś sposób trwale urazi dziecko. Jedną ważną rzecz do zapamiętania ... jeśli spróbujesz tej metody, kiedy wchodzisz, aby pocieszyć dziecko, nie podnoś go. Pociesz je, pozostawiając dziecko w łóżeczku.

9

Ogranicz do dwóch drzemek dziennie i idź przed snem. Pora snu o 10 i północ NIE jest dobra dla dziecka w tym wieku; lub ktokolwiek w tej sprawie. Walczysz z naturalnym cyklem okołodobowym. Przesuń porę snu do 8 i postępuj zgodnie ze zdefiniowaną strukturą przed snem.

Ponadto nie są głodni w tym wieku; to po prostu stało się nawykiem.


Zgadzam się z tym, że zdrzemnąłem się i przespałem do łóżka - godzina 22 to po prostu za późno na „specjalne okazje” w tym wieku. Ale czy masz jakieś informacje na poparcie stwierdzenia „nie są głodni w tym wieku”?
Saiboogu

2
@Saiboogu Dziecko w wieku 6 miesięcy może wytrzymać długie okresy (7+ godzin) bez jedzenia z pozycji metabolicznej. Dzieje się tak w rzeczywistości w wieku około 4 miesięcy i zwykle następuje, gdy dziecko osiągnie znak 11 funtów.
Aaron McIver

Jego pediatra faktycznie to zasugerował, a także przeniesienie go do swojego pokoju, abyśmy go nie słyszeli, dopóki nie będzie dobry i wściekły. Po semestrze myślę, że spróbujemy.
alesplin

„Dobry i szalony” brzmi ostro. Ale to jest ważne; nie idziemy do niego przy pierwszym dźwięku, ale ostrzega nas, aby się przygotować.
Torben Gundtofte-Bruun

6

Jedną z rzeczy, która bardzo nam pomogła w przypadku naszego pierwszego dziecka, jest traktowanie nocy tak, jak w nocy. Na początku, kiedy musiała się obudzić, żeby zjeść, zapalaliśmy światła, a czasem nawet z nią rozmawialiśmy. Wkrótce jednak doszliśmy do wniosku, że jeśli kiedykolwiek nauczy się spać przez noc, musimy traktować noc inaczej niż za dnia. Przestaliśmy zapalać światło, kiedy potrzebowała nocnych posiłków i byliśmy bardzo cicho. Teraz wydaje się to oczywiste, ale wtedy ratował życie.

Również konsekwentna rutyna uczyniła cuda dla naszego pierwszego dziecka.


To świetna wskazówka. Jak radziłeś sobie z różnicami w czasie wschodu / zachodu słońca w ciągu roku?
JBRWilkinson

2
@JBRWilkinson Wypróbuj rolety zaciemniające / zasłony z podszewką.
Jon Hadley

@JBR: również zaakceptuj różnice sezonowe. Mamy dobre żaluzje, ale nadal możesz stwierdzić, czy na zewnątrz jest trochę światła. I tak jest pora snu; rutyna przebija światło dzienne.
Torben Gundtofte-Bruun

4

Oto, co opowiada mój szef (z dwójką dzieci w wieku> 3 lat, które śpią przez całą noc); Spróbuję z moim dzieckiem i zobaczę, co się stanie.

Po pierwsze, rozróżnij dzień i noc. Telewizja, muzyka, światła są włączone w ciągu dnia. To czas podniecenia i aktywności. W nocy przyciemnij światła, nie włączaj muzyki ani telewizora i nie odtwarzaj. Nauczą się, że noc jest na sen.

Typowa rutyna dla dziecka po przebudzeniu wydaje się „budzić się, bawić się, karmić, spać”. Trzeba to trochę wywrócić: „obudź się, nakarm, baw się, śpij”. Problem polega na tym, że dzieci przyzwyczajają się do karmienia, zmęczenia i zasypiania w twoich ramionach. Następnie wkładasz je do łóżeczka na wpół śpiącego - nie przyzwyczajają się do samodzielnego zasypiania; tzn. nigdy nie uczą się spać.

Zamiast tego, najpierw je karmisz, a następnie baw się nimi (zasadniczo utrzymując je), aż będą zmęczone, a kiedy będą się wydawać, że naprawdę chcą się oderwać (ale nie mogą, bo tam się z nimi bawisz) , uśpisz ich (przebudź), powiedz „Dobranoc!” i pozwól im zasnąć.

Inna rzecz, którą zasugerował, działa dla niego; powiedz, że twoje dziecko karmi o 23:00, śpi, budzi się o 2 w nocy. Robisz powyższą małą rutynę o 2 nad ranem. Pewnej nocy udaje mu się zasnąć do 3 nad ranem, zanim się obudzi. Ty nigdy nie karmić je o 2 nad ranem ponownie - bo już pokazano mogą zarządzać „til 3. Jeśli budzą w 2 następny dzień, aby poczekać aż 3 (bo na pewno można zrobić - oni po prostu płacze, bo don nie chcę!). Może tydzień później przypadkowo śpią do 4 rano - powtórz. Wkrótce będą spać przez całą noc.

HTH!


2

Powiedziałbym, że w wieku 6 miesięcy nadal będziesz obserwować huśtawki w ich naturalnych cyklach ciała w tym wieku. Jednak za kilka miesięcy powinna to być inna historia. Bardzo trudno jest stwierdzić, kiedy są głodni, a kiedy to tylko nawyk nocnego karmienia, a po 6 miesiącach przechodzisz przez to typowe trudne miejsce. (Prawdopodobnie jest to w książce „Oczekiwanie” - te etapy są dość trafne, chociaż czas jest różny)

W rzeczywistości zwykle widzieliśmy, że dzieci są niestabilne po 6 miesiącach, a następnie stabilne po roku w szeregu zachowań od snu do zabawy po relacje. Wydaje się, że znajdują wygodne miejsce, a potem wyruszają i szukają innego.

FWIW, w starszym wieku, konsekwentne rytuały na dobranoc działały dla nas bardzo dobrze - od wieczornego posiłku / filmu, kąpieli, książek po łóżko. Dzieci również dobrze przystosowały się w zeszłym roku do wyjątkowych przypadków, gdy spóźniają się spać.


2

Książka „12 godzin snu przed 12 tygodniami” działała absolutnie fantastycznie z naszą córką. Dokładnie w 12 tygodniu zaczęła spać 12 godzin prosto każdej nocy, a 2,5 roku później nic się nie zmieniło.

Jedyne razy, kiedy nie spała w nocy, były chore i kilka razy podczas ząbkowania.

Za dwa tygodnie będziemy mieć drugie dziecko i na pewno będziemy stosować tę samą strategię.

To powiedziawszy: Poleciliśmy go kilku naszym przyjaciołom i wszyscy się nie udali . Głównym powodem jest to, że wymaga niesamowitej konsekwencji w tygodniach 6-12 i może być bardzo trudne dla rodziców. Żadne z nich nie miało siły woli, aby dalej z tym postępować.

Kluczowym aspektem książki jest doprowadzenie dziecka do ustalonego harmonogramu karmienia. Nie wiem, dlaczego to takie ważne (autor nigdy nie podaje „dlaczego”, tylko „co”), ale tak naprawdę jest. Około 6 tygodnia zaczniesz zwalniać, zwiększając czas między karmieniami, aż dojdziesz do czterech karmień dziennie, w odstępie czterech godzin. Pod koniec karmiliśmy córkę o 8 rano, 12 po południu, 16 po południu i 8 po południu. To tutaj rozpadli się wszyscy nasi przyjaciele. Kiedy twoje dziecko krzyczy, aby jeść, a Ty nie możesz pozwolić im na kolejne 10 minut, jest to NIESAMOWICIE trudne. Ale zaufaj mi, wszystko będzie dobrze, dziecko będzie w porządku, a końcowy wynik 12 godzin snu jest bezcenny .


2

Czy zacząłeś już odstawiać od piersi? Mój syn nagle zaczął spać, gdy dostał wystarczającą ilość kalorii. Z całego serca zgadzam się również z rutyną i wczesnym snem (~ 19:00).

Trzymaj się - robi się lepiej.


2

Próbowaliśmy różnych metod dla każdej z naszych trzech i oczywiście żadne dziecko nie jest takie samo.

Kontrolowany płacz

Dla naszych najstarszych uciekaliśmy się do kontrolowanego płaczu, pozostawiając jedną minutę, potem dwie, maksymalnie do pięciu, za każdym razem uspokajając, przy założeniu, że sam nauczy się iść spać. Zajęło to około trzech dni i działało, teraz śpi dobrze. Właściwie teraz tego żałuję i prawdopodobnie przyjąłbym inne podejście.

Szczęście losowania

Nasz 3-latek jest bardzo zrównoważony i właśnie zaczął zarządzać nim po około 9 miesiącach. Nie wymaga interwencji. Jeśli Twoje dziecko budzi się głodne, może to być tylko faza, którą musisz odczekać.

Shush Pat

Zrobiliśmy to dla naszych najmłodszych. Zaczęliśmy czekać, aż będzie w stanie stałym o 6 miesiącach, a potem w nocy potrząsnęłam ją z powrotem do snu, nie podnosząc jej. Shush pat to delikatne klepnięcie na dole i powolny, regularny dźwięk shush. Myślę, że to działa najlepiej, jeśli mężczyzna to robi, ponieważ nie ma powiązania z mlekiem. Muszę też upewnić się, że łóżko nie jest wilgotne od ślinienia. Dla niektórych dzieci działa to jak urok.

Istnieje wiele metod, które działają i każdy ma swoje ulubione. Również każde dziecko ma swój temperament i tylko Ty znasz swoje dziecko.

Powodzenia, nie trwa wiecznie i pamiętaj, że wkrótce się skończy.


2

Moja córka skończyła 5 miesięcy i nie spała, więc postanowiłem pozwolić jej wypłakać się tej nocy! Tak, krzyczała przez godzinę, a druga noc była gorsza, ale trzecia noc trwała 20 minut i do czwartej nocy spała. Powodem, dla którego wiedziałem, że nie była głodna w nocy, a raczej był to nawyk, było to, że rano grała w łóżeczku przez pół godziny bez łez! Pomyślałem, że gdyby była tak głodna, też płakałaby rano! Czy to naprawdę głód, że twoje dziecko się budzi lub przyzwyczaja ?! Jeśli jesteś wystarczająco silny, aby pozwolić dziecku wypłakać, spróbuję tego! Ale upewnij się, że twój partner jest gotowy na to!


0

Obawiam się, że niewiele możesz zrobić. Nasze bliźniaczki w wieku dwóch lat zaczęły spać dopiero 2 miesiące temu. Próbowaliśmy różnych dobrych, zamierzonych rad, żadne nie działało. W końcu moja żona i ja po prostu przestawiliśmy się spać w pokoju gościnnym, abyśmy oboje mogli dobrze spać co dwa dni.


0

Istnieje OGROMNA zmienność, kiedy dzieci będą spały przez całą noc, szczególnie jeśli nie Ferberize lub nie wykonasz żadnego wariantu „wypłacz”. Niektóre dzieci śpią same przez 6 miesięcy (a nawet 4 miesiące), a inne nie osiągają wieku do 2 lat (jak wspomniano w innym plakacie).

Próbowaliśmy prawie wszystkiego, z wyjątkiem tego, że nasze dziecko wypłakało się, a w wieku prawie 1 roku budzi się kilka razy każdej nocy. Na ogół są to drobne pobudki (a moja żona, która z nim śpi, zwykle może szybko uspokoić go z powrotem do snu), ale zdarzają się.

Zaczęliśmy spóźniać się na rutynę przed snem i monitorowanie jego drzemek w ciągu dnia i tak dalej. Myślę, że to nas spieprzyło i na pewno będziemy mądrzejsi z tego powodu dla naszego następnego dziecka.

W tym momencie rzeczy, które mogę powiedzieć z pewną pewnością, poprawiły jego sen:

 1. Ograniczając nocne karmienie, przejdź z mleka na butelkę wody, jeśli karmi butelką i absolutnie potrzebuje butelki

 2. Ustal spójną rutynę na dobranoc, np. Kolację, kąpiel, bajkę na dobranoc, kołysanie w szybowcu, a następnie na łóżko.

 3. Konsekwentnie przestrzegaj drzemek w ciągu dnia i upewnij się, że drzemie, gdy tylko wykaże oznaki zmęczenia

 4. Zachęć go, aby położył się z powrotem do snu, tzn. Przez uciszenie go i uspokojenie, gdy jest jeszcze w łóżku, zamiast podnoszenia go

 5. Ciesz się kojącą muzyką kołysanki przy niskim poziomie głośności; włączaj to tylko wtedy, gdy nadszedł czas, aby go uśpić (drzemka lub przed snem)

 6. Przyciemnij pokój (zastosowaliśmy zasłony blokujące światło), wycisz resztę domu.

Wiem, że wielu rodziców opowiada się za tym, by się wypłakać i odniosło z tym duży sukces, i wydaje się, że nie będzie to miało długoterminowego negatywnego wpływu na ich dzieci. Jestem również rodzicem wystarczająco długo, aby nie oceniać rodzicielstwa innych ludzi. Jednak osobiście nie mogłem znieść tego, że moje dziecko wariuje tak płacząc, szczególnie w tak młodym wieku. Rozumiem, że kiedy się starzeją, uczą się rzucać napady złości, aby manipulować rodzicami, więc w tym momencie należy wziąć to pod uwagę. Ale zostawić dziecko w wieku 3-6 miesięcy, krzycząc / płacząc w ciemności, dopóki się nie zaknebluje, dusi, a czasem wymiotuje ... to nie jest coś, co mogę sobie zmusić.


3
-1 Twój opis „płacz to” (ponownie, to jest imię nadane mu głównie przez krytyków i nie jest to dokładny opis) jako „pozostawienie dziecka w wieku 3-6 miesięcy, krzyczącego / płaczącego same w ciemności, dopóki się nie zakneblują, dławią się, a czasem wymiotują „to jakaś straszna dezinformacja. Po pierwsze, metoda Ferbera nie jest przeznaczona dla dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy. Po drugie, nie tylko odchodzisz i pozostawiasz dziecko płaczące, aż „zaknebluje się, dusi lub wymiotuje”. To po prostu śmieszne.

3
Jeśli czytasz różne opisy Cry It Out w Internecie, znajdziesz ludzi opisujących zarówno nową metodę Ferbera (którą opisujesz), jak i „zostawiaj ich do rana, niezależnie od tego, co się stanie”. Tak, ludzie faktycznie robią to drugie i opowiadają się za tym podejściem do innych. Dla każdego, kto szuka czegoś takiego, jest jasne , że istnieje szereg opcji płaczu. Mój ostatni akapit, głównie w nawiasie po samej treści mojej odpowiedzi, był skierowany do tego jednego końca spektrum.
Peter Wang

1
Jeśli uważasz, że przesadzam, po prostu google dla „wypłakać wymiotować wymiotować”: google.com/…
Peter Wang

1
Oto opis rodziców próby ich Ferberize z Berkeley Parents Network ( parents.berkeley.edu/advice/sleep/cry.html ): „Płacz był okropny ... Mój mąż i ja siedzieliśmy na schodach z zegarem w ręku, gotowi odmierzać odstępy czasu przed wejściem, by ją ukoić ... W trzecie i czwarte noce nasze dziecko zwymiotowało. To było dla nas bardzo traumatyczne. Rozmawialiśmy z naszym pediatrą, który powiedział, że to się czasem zdarza, ale jeśli chcieliśmy znów spać, musieliśmy to zrobić ”. To część motywacji mojego komentarza.
Peter Wang

1
1. Możesz zastosować podejście „No True Scotsman” w stosunku do ludzi, którzy używają terminologii, z którą się nie zgadzasz, ale ogromna liczba osób używa terminu „krzyknij” i nie dyskredytując podtekstów. Nazywaj ich idiotami, nazywaj ich amatorami w rodzicielstwie, a nowicjuszy w Feberizing, rób to, co musisz zrobić, aby poczuć się ekspertem w tej dziedzinie, ale faktem jest, że nie każdy, kto używa terminu CIO, szkodzi.
Peter Wang
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.