Prawie 2 i nie rozumie mowy


14

Dużo widzę na tej stronie iw Internecie o małych dzieciach, które spóźniają się na rozmowę. Ogólny konsensus wydaje się być tak długi, jak długo mogą zrozumieć, kiedy z nimi rozmawiasz, więc nie martw się, będą rozmawiać, gdy będą gotowi.

Moje dziecko nie rozumie nic, co mu powiesz. Ma 22 miesiące i wydaje się, że nawet nie rozumie, kiedy nazywasz swoje imię. Wydaje się, że nie ma on również problemów ze słuchem (czasami odwraca się do mnie, gdy szepczę do niego z drugiej strony pokoju, ale po prostu reaguje na dźwięk i nie rozumie, co mówię). Wydaje się, że ma swój „własny” język i zawsze mówi / bełkocze, ale nie mówi żadnych słów. To, że nic nie rozumie, co mówimy, jest bardzo niepokojące.

Wygląda na to, że ma bardzo dobrą komunikację wizualną, wie, że kiedy zakładam buty, czas wyjść i zaczyna próbować otworzyć drzwi frontowe. Kiedy zabieram go do swojego pokoju, wie, że czas na łóżko (bo nie lubi iść do łóżka i zaczyna rzucać się, zanim nawet dojdę do jego drzwi.) Wskazuje na rzeczy, które chce i jeśli sięgniesz do twoich ramion do niego (nawet z drugiej strony pokoju) przyjdzie do ciebie. Czasami, jeśli robi coś fizycznego (np. Przewraca się, podnosi nos, układa klocki razem), jeśli reagujesz śmiechem / ekscytacją, robi to raz po raz, aby cię zabawiać.

Tak więc połączenie bardzo dobrej komunikacji niewerbalnej z całkowitym brakiem komunikacji werbalnej doprowadziło mnie do zamieszania. Czy to coś oznacza?

// EDYCJA: notatka od oryginalnego autora z 8 czerwca

Zabrałem mojego syna do dr. dziś powiedziała, że ​​zdecydowanie powinien być w stanie zrozumieć proste polecenia, takie jak „Daj mi” lub „Chodź tutaj”, a ponieważ nie rozumie żadnego polecenia werbalnego, jest to powód do niepokoju.

Podała mi numer do wczesnej interwencji, abym mógł go poddać ocenie i przejść do sedna wszelkich podstawowych problemów


8
Myślę, że dzięki temu natychmiast odwiedziłbym pediatrę. Kiedy mówisz, że nie rozumie, czy możesz podać przykład czegoś, co ty. NIE LEKARZ: Podejrzewałbym jakąś problem ze słuchem, nawet jeśli odbiera hałas, ale może to być coś w spektrum autystycznym.
deworde

1
Zgadzam się z sugestią wizyty u lekarza w celu zbadania słuchu. Jeśli masz poważny ubytek słuchu, nadal będziesz w stanie usłyszeć niektóre dźwięki lub na przykład usłyszeć, że dzwonisz bez wystarczającej ilości słów, aby zrozumieć słowa.
Zapytaj Bjørna Hansena

5
Zabrałem dziś mojego syna do Dr. i powiedziała, że ​​zdecydowanie powinien być w stanie zrozumieć proste polecenia, takie jak „Daj mi” lub „Chodź tutaj”, a ponieważ nie rozumie żadnego polecenia werbalnego, jest to powód do niepokoju. Podała mi numer do wczesnej interwencji, abym mógł go poddać ocenie i przejść do sedna wszelkich podstawowych problemów.
Christina,

5
@Padma - radzę udać się do pediatry, ponieważ istnieje wiele możliwych przyczyn. Musisz spojrzeć na swoje dziecko, a nie śledzić, co zadziałało dla kogoś innego!
Rory Alsop

3
Zaktualizowałem oryginalne pytanie aktualizacją statusu autora. Skonsultowała się z lekarzem. Sugeruję, abyś zrobił to samo, porady medyczne z Internetu rzadko są dobre.
Dariusz

Odpowiedzi:


5

Wierzę, że w tym wieku dzieci powinny rozumieć proste polecenia. Byłbym zaniepokojony i poruszyłbym to z pediatrą. Jeśli jesteś w USA, program wczesnej interwencji w twoim stanie powinien być w stanie dokonać oceny i poinformować cię, czy potrzebuje pomocy.


5

To, że słyszy pewne rzeczy, nie oznacza, że ​​słyszy wszystkie częstotliwości potrzebne do zrozumienia mowy - lub do wyraźnej mowy.

Czas na ocenę rozwoju, w tym test słuchu i ocenę wczesnej interwencji w terapii mowy i ewentualnie innych terapii.

Jeśli jego słuch jest normalny, mógł mieć inny problem z przetwarzaniem języka. Tak czy inaczej, terapia mowy powinna pomóc.


4

Jak powiedzieli komentarze, nie bój się pytać o to swojego pediatry, ponieważ cię to martwi.

To powiedziawszy, czy możesz podać więcej przykładów, dlaczego uważasz, że twój syn nie rozumie komunikacji werbalnej? To, czy odpowiesz tutaj, czy nie, zależy od ciebie, ale jest bardzo prawdopodobne, że twój pediatra zapyta o to samo, więc upewnij się, że masz przygotowane przykłady.

To powiedziawszy, z informacji, które nam przekazałeś, zgadzam się z deworde, że najprawdopodobniej jest to problem ze słuchem. Osoba z poważnym upośledzeniem słuchu może usłyszeć pewne rzeczy, ale nie na tyle, by zrozumieć to, co mówisz (mój ojczym ma około 20% zdolności słyszenia i słyszy wystarczająco dużo, aby wiedzieć, że coś mówisz, nawet jeśli może nie słyszę, co mówisz). W takich przypadkach często chodzi o wysokość dźwięku, a nie głośność.


Inne przykłady, cóż, pytam go o wiele rzeczy, wzywam jego imię i proszę, by tu przyszedł, proszę o wskazanie zielonego bloku, mówię mu, żeby przestał coś robić, itd. Albo mnie całkowicie ignoruje, albo bełkocze coś do mnie z powrotem, ale nie wskazuje w żaden sposób, że rozumie, co mówię. Mówię mu, że czas na łóżko, ale nie zdaje sobie sprawy, że czas postawić, dopóki nie zacznę odprowadzać go do jego pokoju. Mówię mu, że mamy zamiar zjeść lub że jedzenie jest gotowe, ale wydaje się, że nie rozumie, dopóki nie pokażę mu jedzenia.
Christina

4

Jest to anegdota, ale: Jeden z moich kuzynów miał podobny problem, gdy był dzieckiem. Spóźniał się na rozumienie mowy, a jego mowa była całkowicie niezrozumiała dla jego rodziców i innych dorosłych. Jego starsza siostra i brat rzeczywiście dla niego tłumaczyli.

Okazało się, że miał problem ze słuchem. Jak najlepiej rozumiem, miał formę zaburzenia przetwarzania słuchowego, które przypomina dysleksję słuchu. W jego przypadku problem został rozwiązany przez połączenie operacji i terapii. Późny start w komunikacji nie spowodował żadnych długoterminowych problemów.

Wspominam o tym ostatnim, ponieważ zgodnie z tym artykułem z Zdrowia Dziecka APD jest trudna do zdiagnozowania u niemowląt i może nie być diagnozowana, dopóki dziecko nie skończy 7 lub 8 lat. Myślę, że mój kuzyn miał 5 lat, zanim dokładnie ustalili, o co chodzi.

Jeśli martwisz się, że on jeszcze nie zaczął mówić, nie sądzę, aby to samo było powodem do niepokoju. Według ekspertów od mowy, z którymi albo czytałem, albo z którymi rozmawiałem, dwuletni chłopiec, który nie mówi, nie jest niczym niezwykłym. Ale jeśli martwisz się czymś takim, jak ADP, nie ma nic złego w tym, aby porozmawiać o tym z jego pediatrą podczas jego 24-miesięcznej wizyty. Mogę zachować notatki, a nawet nakręcić film, który pokazuje twoje szczególne obawy.


2

Mój syn ma 25 miesięcy i mówi tylko kilka słów, ale wydaje się, że nie rozumie wielu rzeczy, ale jest bardzo aktywny i zainteresowany wszystkim. Właśnie kazałem mu oceniać na wczesnych interwencjach, że w przyszłym miesiącu rozpocznie terapię mowy i interwencję społeczną i powinien pomóc ogromnie. Poleciłbym wykonanie oceny. Czuję się już lepiej, robiąc to ... powodzenia


2

Twoje dziecko może mieć apraksję mowy. Jest to stan, w którym nie koryguje się samoczynnie, w którym sygnały mowy z mózgu zostają zaburzone. Rozpoczęcie terapii logopedycznej może być właściwym wyborem dla Ciebie i Twojego dziecka, ale zanim cokolwiek zrobisz, porozmawiaj ze swoim pediatrą lub lepiej, poproś dziecko o ocenę przez logopedy. Pediatra wiele razy każe ci czekać, ale czekanie może nie być najlepszą rzeczą. Pediatra nie jest logopedą, więc idź do eksperta (logopedy) i poproś dziecko o ocenę. Powodzenia!


Powiedziałbym w tym, że apraksja zakłóca ekspresyjny język, ale niekoniecznie zakłóca rozumienie. Dość często osoby z apraksją mają poziom zrozumienia znacznie przekraczający ich zdolności ekspresyjne. Zwracam na to uwagę, ponieważ PO stwierdził, że poziom zrozumienia jest niski.
demongolem

@demongolem Zgadzam się. Zrozumienie niekoniecznie jest objawem apraksji. Dziecko powinno zostać ocenione przez profesjonalistę. Im szybciej tym lepiej. Nigdy nie jest za wcześnie.
Camille Sévigny

1

Rozmowa z pediatrą jest zawsze dobrym pomysłem na takie problemy. To powiedziawszy, czy jesteś pewien, że twój maluch cię nie rozumie? Mamy 21-miesięcznego chłopca i twój opis ogólnie pasuje do jego zachowania. Czasami jednak zdaje się jasno rozumieć, co mówimy. Ale jest wybiórczy pod względem tego, czego słucha i co wydaje się ignorować. Na przykład 1/2 godziny przed snem byliśmy w pokoju zabaw i powiedziałem mu „chodźmy spać”, a on bardzo wyraźnie powiedział „nie!” (co jest jego sposobem na powiedzenie „nie”). Ale powiedziałem mu wiele innych rzeczy, w których nie wydawał się w żaden znaczący sposób zareagować.

FWIW, nasz (21 miesięcy) syn wie, jak powiedzieć cztery słowa: „nie”, „tak”, „buty” i „piłka” (ale ma swój własny sposób wyrażania każdego z nich).


1

Nie mówienie po 22 miesiącach jest spóźnione, ale nie wyjątkowo rzadkie. Powinieneś porozmawiać z lekarzem rodzinnym o swoich obawach i rozważyć przeprowadzenie oceny przez patologa mowy. Patologowie mowy mogą oceniać umiejętności językowe dziecka i doradzać w zakresie technik, które można wykorzystać, aby zachęcić do rozwoju mowy.


0

Porozmawiaj ze swoim lekarzem i uzyskaj diagnozę. Jeśli może być prosty, krótki i łatwy do naprawienia. Moja córka spędziła dziewięć miesięcy na logopedii w przedszkolu i tyle.

W przypadku, gdy Twoje dziecko ma trudności w nauce, które wymagają terapii mowy lub języka, lokalny okręg szkolny musi zapewnić go w wieku od 3 do 18 lub 21 lat bez żadnych kosztów poza podatkami, które już płacisz na utrzymanie swoich szkół. Prawo federalne wymaga, aby usługi były świadczone od urodzenia do 3. roku życia, ale w zależności od agencji może to być różne. Znajdź przyjaznego nauczyciela edukacji specjalnej w swojej okolicy i zapytaj nieformalnie, jak działa system.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.