Czy używanie języka migowego naprawdę przyspiesza zdolność dziecka do mówienia?


16

Często słyszałem, że używanie języka migowego jest naprawdę dobre w uczeniu dziecka mówienia. Czy to naprawdę prawda, czy jest to miejska legenda?

Powiązane: Czy małe dzieci mogą nauczyć się języka migowego?


2
Czy masz na myśli, że pomaga im to mówić wcześniej niż oni, czy też pomaga im komunikować się wcześniej, używając języka migowego niż mówienia? Nie ma wątpliwości, że dzieci mogą komunikować się wcześniej własnymi rękami niż słowami.
David LeBauer

6
Nie mogę powiedzieć, czy przyspiesza, ale ma inną zaletę: kiedy dzieci opanowują prosty język migowy, mogą wyrazić siebie, zanim jeszcze nauczą się mówić, zmniejszając w ten sposób frustrację dziecka (i rodziców). Chociaż mój syn nie może powiedzieć tego , czego chce, z pewnością może mi powiedzieć , używając znaków.
Torben Gundtofte-Bruun

@tortengb To świetny punkt!
Daniel Standage

Odpowiedzi:


19

Nie było badań, które wiem o połączeniu wczesnej nauki języka migowego z mówieniem wcześniej lub lepiej w ogóle. Jednak , nauka języka migowego może stanowić ogromną różnicę w diagnozowaniu zaburzeń mowy wystarczająco wcześnie leczyć agresywnie i skutecznie.

W wieku 3 lat mój syn nie mógł nawet powiedzieć „mama” lub „tata”. Po sprawdzeniu słuchu, napięcia mięśni w jamie ustnej itp. I nie znalezieniu problemów, przyjmuje się, że dziecko ma problemy ze zrozumieniem języka. Jednak podpisywałem się wokół mojego syna, po prostu z przyzwyczajenia, przez całe życie, a on miał bogate słownictwo szyldowe, którego używał w sposób odpowiedni dla wieku. Tak, zarysuj zrozumienie lub inne problemy poznawcze.

Ponieważ podpisywanie dało nam niewerbalny sposób na jego zrozumienie, byliśmy w stanie ustalić, że twój syn cierpi na apraksję mowy w dzieciństwie (CAS), zaburzenie planowania ruchów ustnych. Zasadniczo ma on trudności z zestawieniem skomplikowanych sekwencji ruchów ust koniecznych do wytworzenia mowy, nawet jeśli sam potrafi wykonać wszystkie te ruchy.

Nie znamy żadnych innych dzieci CAS, które zostały prawidłowo zdiagnozowane przed 6 rokiem życia, a większość wiemy, że nie zostały prawidłowo zdiagnozowane przed ukończeniem 8 lub 9 lat. Dzieci te nadal mają trudności z wydaniem zrozumiałej mowy w wieku 10+. Mój ośmioletni syn mówi wyraźnie, czyta na poziomie szkoły podstawowej i uwielbia Tolkiena, Marka Twaina i Juliusza Verne'a.

Cieszę się nieskończenie, że podpisuję się w domu - to wszystko dla nas zrobiło różnicę.


2
Zwróć uwagę, że kiedy mówisz „... uczymy się ASL ...”, byłoby bardziej zachęcająco powiedzieć „język migowy” ;-) Jestem z Australii i podpisujemy tutaj Auslan, ale twój punkt jest ważny niezależnie od tego kraju lub języka migowego.
Ashe

1
Jeśli chodzi o badania dotyczące podpisywania dzieci, jest to miłe streszczenie: babysigningmummy.com/how-can-it-help/science-and-research .
Kevin Lloyd

Kilka badań tutaj: ncbi.nlm.nih.gov/…
Kevin Lloyd

@KevinLloyd: Ten zmodyfikowany link daje 4 wyniki: ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Acredolo%20Goodwyn
Torben Gundtofte-Bruun

+1 Tak podpisywanie może być bardzo przydatne dla osób, które zmagają się z mową i mają zaburzenia rozwojowe. I nie jest to coś, co możesz powiedzieć po urodzeniu, to coś, na co musisz poczekać i zobaczyć. Dlaczego więc nie uczyć znaków?
demongolem

10

Prawdopodobnie różni się to między dziećmi, ale opowiem wam o naszym doświadczeniu:

Przed naszym pierwszym dzieckiem uważaliśmy, że rodzice, którzy uczyli swoje dzieci „języka migowego”, są dziwni. Nie planowaliśmy uczyć naszych dzieci, jak się podpisywać. Kiedy nasze pierwsze dziecko miało rok, zabieraliśmy ją do biblioteki, a ona zabierała książki z planszami - te, które złapała, sprawdzaliśmy i przynosiliśmy do domu. Jedną z książek, które przywieźliśmy do domu, była książka dla niemowląt wykonujących znaki. Nawet jej jej nie nauczyliśmy, sama spojrzała na książkę, ale ku naszemu zaskoczeniu zaczęła robić znaki dla niektórych pozycji w książce!

Zaczęliśmy zdawać sobie sprawę, że była w stanie komunikować się za pomocą znaków, co zmniejszyło poziom jej frustracji związanej z brakiem komunikacji z nami. Nauczyliśmy ją jeszcze kilku znaków dla niektórych typowych rzeczy / działań. Tak naprawdę nie śledziliśmy żadnych książek, pozwalaliśmy jej wymyślić własne znaki.

W wieku 2 lat podpisała wiele spraw i była w stanie całkiem dobrze się komunikować. Prawie nigdy nie próbowała rozmawiać za pomocą swoich słów. Znała kilka słów, a my nauczyliśmy ją słowa słownego wraz ze znakami, ale po prostu nie była zainteresowana rozmową.

Nagle, może około 25-26 miesięcy, zaczęła mówić pełnymi zdaniami. Prawie w ciągu 2 tygodni przeszła od podpisywania przez cały czas do mówienia pełnymi zdaniami i nie podpisywania.

Chyba chodzi o to, że dla każdego dziecka prawdopodobnie jest inaczej. Myślę, że znaki bardzo pomogły we wczesnej barierze komunikacyjnej z naszym dzieckiem. Zastanawiam się, czy rozmawiałaby wcześniej, gdyby się nie podpisała, ale zanim się odezwała, mówiła bardzo dobrze. Nasze drugie dziecko właśnie skończyło 1 rok i przedstawiamy jej kilka podstawowych znaków, ale nie będziemy na nią naciskać. Zobaczymy co się stanie!

Edytuj - informacje o książce

Ponieważ ktoś był zainteresowany, którą książkę otrzymaliśmy z biblioteki, pomyślałem, że opublikuję tę informację tutaj. Nie są to linki partnerskie, więc nie dostaję żadnych kredytów, ale na wypadek, gdybyś bał się klikać linki, dołączę numery ISBN, abyś mógł sam sprawdzić książki.

Wszystkie są napisane przez Lindę P. Acredolo. Ma również dobre książki dla dorosłych na temat języka dziecięcego i języka migowego dla swoich dzieci.

Moje pierwsze znaki dla niemowląt : ISBN-10: 006009074X

Znaki dla dzieci dla zwierząt : ISBN-10: 0060090758

Znaki dla niemowląt na czas posiłku : ISBN-10: 0060090731

Znaki dla dzieci na dobranoc : ISBN-10: 0060090766

Może być ich więcej, ale są to cztery, których użyliśmy dla wszystkich trzech naszych dzieci. Nie są to najbardziej błyskotliwe książki, ale jak już wspomniałem - nasze dzieci właśnie zauważyły ​​znaki z samodzielnego przeglądania książek - nie nauczyliśmy ich - więc naprawdę działają. Przepraszam, jeśli to brzmi jak reklama książek - nie jestem w żaden sposób powiązana / powiązana - po prostu działały dla nas naprawdę dobrze, a dzieci bardzo je lubiły. Sprawdź, czy Twoja lokalna biblioteka je nosi?


2
To było moje doświadczenie, mój syn dorastał w nauce chińskiego i angielskiego, ale nie rozmawiał później, podpisanie pomogło mu spełnić jego życzenia, kiedy nie będzie mówił. Uszczęśliwiał go, gdy był młodszy i nadal pamięta niektóre z nich.
MichaelF

@BrianH pamiętasz nazwę książki?
algiogia

@algiogia I do! Zredagowałem powyższą odpowiedź, aby uwzględnić nazwy książek. Powodzenia!
BrianH

6

Tak! Badania wskazują, że słyszące dzieci uczące się języka migowego mówią więcej niż rówieśnicy w tym samym wieku. Oto zasób do opracowania.

http://deafness.about.com/od/babysigning/f/signspeech.htm

W badaniu wzięło udział 103 11-miesięcznych dzieci słyszących. Dzieci zostały podzielone między grupę uczącą się języka migowego i grupę, która nie nauczyła się języka migowego. Zanim podpisujące dzieci miały dwa lata, zaczęły mówić więcej niż przeciętne dwa lata. W wieku trzech lat podpisujące dzieci rozmawiały więcej niż przeciętny trzyletni. W wieku ośmiu lat dzieci podpisujące uzyskały wyższe wyniki w testach IQ niż dzieci nie podpisujące.

Jako patolog języka mowy promuję również używanie języka migowego u dzieci z poważnymi deficytami komunikacyjnymi. Jest to również skuteczna strategia nauczania identyfikacji kolorów i słów dla dzieci, które początkowo zmagają się z tymi pojęciami.


Widziałem te same informacje ORAZ, że zazwyczaj mają one również większe słownictwo mówione aż do trzeciego roku życia. Hipoteza jest taka, że ​​centra językowe w mózgu są wcześniej zajęte, więc nawet język mówiony pojawia się wcześniej.
zrównoważona mama

5

Tak jak inni zauważyli, my również używaliśmy znaku, gdy nasze dzieci były małe, aby zmniejszyć frustrację. Teraz, gdy są starsi (7 i 9), używamy języka migowego, aby dawać im ciche wskazówki (pamiętaj, dziękuję!) Lub zadawać pytania na odległość bez zwracania uwagi (głodna? Łazienka? Gotowa do pracy? Chodź tutaj!).


2
To są świetne zastosowania - jak mówi się w hałaśliwym miejscu bez krzyku!
HedgeMage

4

Jak powiedział David, podpisywanie może, ale nie musi, poprawiać komunikację werbalną. A jeśli nie jesteś ostrożny, możesz napotkać problemy wspomniane przez efalcao.

Biorąc to pod uwagę, myślę, że nauczenie dziecka podpisu jest cudownym pomysłem. Zaczęliśmy z naszym pierwszym dzieckiem w wieku 6 miesięcy (i to nie tylko podpisywanie, rozmawialiśmy i śpiewaliśmy jej tak często, jak to możliwe). W tym wieku mają niewielką lub żadną zdolność do naśladowania cię, ale to nie znaczy, że się nie uczą. Myślę, że często nie doceniamy tego, czego nasze dzieci mogą się nauczyć z otoczenia.

Myślę, że jedną z najważniejszych zalet podpisywania jest to, że pomaga dzieciom nauczyć się, że są to „słowa” przywiązane do „rzeczy”. Początkowo mowa jest grą dla dzieci - dużo eksperymentują i wymyślają bełkot. Gdzieś po drodze dowiadują się, że dźwięki, które wydajesz, mają znaczenie. Dotyczy to również podpisywania, a moim skromnym zdaniem jest to, że przedstawienie języka migowego jako dodatku do mowy przyspieszy ten proces uczenia się.

Weź to za to, co jest warte - nie jest oparte na badaniach i mam tylko próbkę o wielkości 1! :)


Tak, dzieci mogą nauczyć się słów i znaków na długo, zanim sami je wyrażą. Podejmowanie wysiłku jest kontynuowanie podpisywania przez miesiące, ale nagle dziecko też zacznie podpisywać podpis, gdy umiejętności motoryczne będą na to gotowe, a to świetny moment!
Torben Gundtofte-Bruun

3

Nie jestem pewien, ale mogę podać jeden przykład, w którym podpisywanie nas zraniło: pierwsze dzieci i najczęściej używane znaki to „proszę” i „dziękuję”. Często mówiliśmy „czy możesz powiedzieć dziękuję?” i podpisaliby to, a my uśmiechnęlibyśmy się, triumfując rodzicielstwie.

.... No cóż, obecnie (w wieku około 2 lat) mogą powiedzieć wiele słów, ale nie jesteśmy w stanie zmusić ich do powiedzenia „dziękuję” słowami, gdy są proszeni o „powiedzieć dziękuję”.

Wydaje mi się, że wyciągniętą z tego lekcją jest to, że powinieneś zapytać swoje dzieci „czy możesz podpisać dziękuję”, aby później móc rozróżnić między słowem a znakiem


Dlaczego ma to znaczenie, czy mówią to ustnie, czy nie? Jeśli martwisz się wrażeniem, jakie odczuwają inni, po prostu wyjaśnij im, że znak oznacza dziękuję. Za każdym razem, gdy to robiłem, druga osoba była nawet bardziej podekscytowana niż zwykłym podziękowaniem (zwłaszcza, że ​​w ASL znak wygląda jak pocałunek).
bwarner
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.