Czy naprawdę muszę obudzić noworodka, aby go nakarmić?


39

Mamy dwutygodniowe dziecko. Dobrze się odżywia w ciągu dnia, je co najmniej 8 razy dziennie i karmi piersią. Jego przyrost masy ciała był do tej pory „normalny” i odzyskał pierwotną wagę urodzeniową o 10 dni. Dostajemy sprzeczne porady dotyczące radzenia sobie z karmieniem w nocy. Słyszeliśmy:

  • karm go co 2-3 godziny, tak jak w ciągu dnia
  • można pozostawić go na 4-5 godzin w nocy, o ile nie obudzi się i nie „poprosi” o jedzenie
  • pozwól mu spać tak długo, jak chce, i nakarm go, gdy wstanie

Czy są na to jakieś badania lub ostateczne odpowiedzi? Jak powinniśmy obsługiwać kanały nocne? Sen jest oczywiście dobry dla żony i dla mnie, ale ile jedzenia potrzebujemy?


Btw, gratulacje z okazji nowego przyjazdu!
Martha

Właśnie dodajemy nasze anegdotyczne doświadczenie. Nasz noworodek ma 5 tygodni i je co kilka godzin wieczorem, a następnie śpi czasem 7 godzin w nocy. (Jego rodzice są z tego bardzo zadowoleni! :)) Przybiera na wadze i dobrze się rozwija, więc profesjonaliści mówią, że pozwala mu spać tyle, ile chce.
bjarkef

Odpowiedzi:


32

Tak długo, jak ma wystarczającą ilość w każdym 24-godzinnym cyklu i pozostaje na kursie na swojej wadze, a jeśli może spać 4-5 godzin między karmieniami, to idź z tym i nie budź go.

Obudziłbym go tylko wtedy, gdyby był powód do niepokoju.


3
To samo powiedzieli nam zarówno szpital, jak i położna: cała podaż i popyt. Jeśli twoje dziecko nie rośnie wystarczająco szybko, nie musisz „wymuszać karmienia”.
Konerak,

19
+1. Babbie są jak smoki. Nie F z nimi, gdy śpią. Nigdy nie budź śpiącego dziecka.
dFlat

1
Jestem bardzo zaniepokojony, że ta odpowiedź jest najważniejsza: oto dlaczego.
Peuczynski,

1
1. Nie wiesz, co jest „wystarczające w każdym 24-godzinnym cyklu” 2. W pierwszych dniach nie możesz tak naprawdę używać tabeli wagowej 3. Nie ma w tym nic złego, ale możesz zapobiec niektórym złym rzeczom, które mogą się zdarzyć . Właśnie dzisiaj moje serce prawie się zatrzymało, ponieważ moja córka (10 dni) trwała 4-5 godzin między dniami karmienia, ale tym razem ledwo ją obudziliśmy (była jak galaretka, ledwo otwierała oczy i napinała mięśnie przez kilka minut). Wygląda na to, że jej nawyk jedzenia nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięty, mimo że dużo je.
Peuczynski,

10

Większość literatury na temat snu niemowląt dotyczy przede wszystkim nawyków na jawie, a nie nawyków żywieniowych. Nie zdziwiłbym się więc, gdyby te zalecenia (o których słyszałem wcześniej) nie mają dużego poparcia w rygorystycznych recenzowanych badaniach naukowych. Nie oznacza to, że zalecenie nie jest przydatne, po prostu oznacza, że ​​przebieg może się różnić.

Moja mama jest konsultantką laktacyjną, a sposób, w jaki nas upewnia, że ​​nasze dzieci dostają wystarczającą ilość pożywienia, to liczba mokrych i zabrudzonych pieluszek w ciągu 24 godzin (nie pamiętam teraz dokładnych liczb). Tak czy inaczej, to po prostu pokazuje, że pomimo tego, ile badań można lub nie może być na ten temat, nadal nie ma ogólnego porozumienia w tej dziedzinie.

Jeśli nie otrzymałeś konkretnych ostrzeżeń, zaleciłbym skorzystanie z wszelkich możliwości snu w nocy, jakie zapewnia twoje dziecko! Oczywiście nadal musisz zwracać uwagę na masę ciała, inny wzrost fizyczny itp. Ale moje doświadczenia z moimi dziećmi, moimi siostrzenicami i moimi siostrzeńcami są takie, że większość niemowląt jest całkiem dobra w „proszeniu” o jedzenie, kiedy tego potrzebuje. Musisz interweniować tylko wtedy, gdy Twoje dziecko ma problem z rozpoznaniem sygnałów, jakie wytwarza jego ciało, gdy jest głodne.


10

Pozwól mu spać.

Mój syn urodził się trochę drobiazgowo, z niskim poziomem cukru we krwi i małym problemem z utrzymaniem temperatury ciała (w pierwszych dniach). Powiedziano nam, że musimy się budzić i karmić go co trzy godziny, głównie z powodu problemu z poziomem cukru we krwi. Ale po dwóch tygodniach powiedziano nam, że nie jest to już konieczne i że możemy teraz czekać 4-5 godzin między karmieniami w nocy. Jeśli twoje dziecko ma normalną wagę i nie ma problemów zdrowotnych, zgaduję, że pozwolenie mu spać tak długo, jak mu się podoba, jest naprawdę w porządku.


8

To, czy powinieneś obudzić śpiącego noworodka do karmienia, zależy od wieku, wagi i ogólnego stanu zdrowia dziecka.

Większość noworodków traci wagę w ciągu pierwszych kilku dni po urodzeniu. Dopóki noworodek nie odzyska utraconej wagi - zwykle w ciągu jednego do dwóch tygodni po urodzeniu - ważne jest, aby często go karmić. Może to oznaczać od czasu do czasu budzenie dziecka na karmienie, zwłaszcza jeśli śpi on przez ponad cztery godziny. Gdy jednak noworodek ustali schemat przyrostu masy ciała i osiągnie kamień milowy masy urodzeniowej, zazwyczaj można poczekać na karmienie, aż się obudzi.

Większość noworodków potrzebuje od 8 do 12 karmień dziennie - około jednego karmienia co dwie do trzech godzin. Chociaż budzenie śpiącego dziecka może wydawać się złym pomysłem, częste wczesne karmienie jest ważne z kilku powodów:

Płacz jest późnym znakiem głodu. Im szybciej zaczniesz każde karmienie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz musiał uspokoić szalone dziecko. Poszukaj wczesnych oznak głodu, takich jak poruszenie, niepokój, ruchy ssące i ruchy warg. Częste karmienia wspierają wczesne karmienie piersią. Jeśli karmisz piersią, częste karmienie pomoże ci ustalić zapasy mleka. Pamiętaj, że wcześniaki często mają specjalne potrzeby żywieniowe. Jeśli Twoje dziecko urodziło się przedwcześnie lub martwisz się wzorami żywieniowymi lub przyrostem masy ciała, skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania szczegółowych zaleceń.


4

Nasze dziecko było pełne, ale mniejsze niż zwykle (5 funtów 6 uncji, 4 funty 11 przy wypisie). Pediatra poradził nam, abyśmy ją karmili co 2 godziny, co w zasadzie robiliśmy nawet przez całą noc. (Karmię piersią, więc ta częstotliwość naprawdę również zwiększyła moją podaż.) Chociaż większość razy prosiła o karmienie, były chwile, kiedy musiałam ją obudzić, żeby karmiła bez popytu, aby dotrzymać tego harmonogramu. Innymi słowy, chociaż zdecydowanie musiała jeść, NIE zawsze obudziła się, żeby mi powiedzieć. Około 1 miesiąca zyskała 3 funty. i mniej więcej w tym czasie zaczęła też nocować dłużej bez jedzenia. Zauważyłem, że to trochę zbiegło się z tym, jak często chciała jeść w ciągu dnia (od co 1-1,5 godziny do co 2 godziny). Po dziesięciu tygodniach je co około 2 godziny w ciągu dnia, ale w nocy może chodzić o pięć do sześciu godzin (nigdy nie pozwalam jej odejść dłużej niż sześć). Z tego, co przeczytałem i powiedzieli mi lekarze i konsultanci laktacji, lepiej nie pozwolić dziecku chodzić w nocy na długie okresy (6-8 godzin) bez karmienia we wczesnych tygodniach, a to jest ważne, w zależności od wagi i stanu twojego niemowlęcia. Zrozumiałem, że te dwa ostatnie czynniki są prawdopodobnie bardziej wpływowe przy podejmowaniu decyzji o karmieniu niż jakakolwiek reguła kciuka.


1
Jest to zbieżne z radą, której nam udzielono, oraz z naszym doświadczeniem z naszymi dwiema bardzo małymi córkami. (Oba są nadal znacznie poniżej piątego percentyla piętnaście i dwadzieścia lat później. Najstarszy może upuścić pięć funtów, których nie ma, jeśli zachoruje.)
Marc

2

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​dzieci zwykle budzą się same, gdy stają się głodne. W większości przypadków dziecko wie najlepiej, kiedy potrzebuje jedzenia. Obaj moi synowie spali do 4-6 godzin na noc, a ich waga była zgodna z normalnymi statystykami wzrostu, które były idealne dla ich długości.

Więc jeśli nie ma oznak, że twoje dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości jedzenia podczas 24-godzinnego cyklu (w oparciu o „wypełnienia diper” i przyrost masy ciała), możesz pozwolić mu spać.


2

Moja żona i ja mamy 4-miesięczną córkę. Kiedy nasza córka miała około miesiąca, zaczęła spać coraz dłużej w nocy. Zapytaliśmy naszego pediatrę, czy można pozwolić jej odejść dłużej, a on zasugerował, że nie pozwalamy jej iść dłużej niż 8 godzin bez jedzenia. Jego wyjaśnienie miało coś wspólnego z faktem, że jej wątroba była wciąż słabo rozwinięta, a zatem nie mogła znieść poziomu głodu związanego z niejedzeniem przez więcej niż osiem godzin. To miało dla mnie sens i ufałem jego osądowi (to znaczy, nazywamy to śniadanie z jakiegoś powodu, prawda?), Więc obudzilibyśmy ją, gdyby zbliżała się do ósmej godziny snu. To zdarzyło się tylko kilka razy, jednak w końcu przyzwyczaiła się do harmonogramu i obudziła się sama.

Wspólnie z żoną przeczytaliśmy kilka książek o „dobrych nawykach snu”, w których cytowane są badania, w których wykazano, że głód dziecka i senność dziecka nie są ze sobą powiązane. Innymi słowy, głodne dziecko nadal będzie wykazywać takie same wzorce snu / czuwania jak dziecko nasycone. Innymi słowy, głodne śpiące dziecko NIE obudzi się z powodu swojego głodu. W razie potrzeby mogę zacytować autora / książkę, z której otrzymałem te informacje, a także badania cytowane w tej książce.


Wygląda na to, że ten lekarz martwi się, że może rozwinąć się żółtaczka (gdy ciało ma zbyt dużo bilirubiny, której nie może się pozbyć). W przypadku dzieci z żółtaczką najprostszym / pierwszym rozwiązaniem jest zwiększenie karmienia (więc kupują więcej, bilirubina opuszcza ciało kupą). Bardzo łatwo jest sprawdzić poziom żółci dziecka, aby sprawdzić, czy jest to problem lub czy wymaga leczenia.
auujay

2

W rzeczywistości może nie trzeba wstawać, aby nakarmić. Niemowlęta będą czasami mogły karmić nawet podczas snu. Zdecydowanie poprosiłbym twojego lekarza na 1-miesięczną kontrolę (upewnij się, że wzrost jest na dobrej drodze). Mieliśmy problemy i kazano nam pić tyle, ile chciała, a następnie pozwolić jej spać tak długo, jak chciała, chyba że zbliża się to do 5 godzin. Mając zaledwie dwa tygodnie, jest to bardzo ważny czas w rozwoju, a uzyskanie odpowiednich składników odżywczych i częstotliwości nie jest niczym do zniesienia, ponieważ jesteś zmęczony (wiem, że to trudne!).


1

Nie, nie powinieneś budzić dziecka, aby go nakarmić. Karmię też piersią mojego syna, a kiedy był w tym wieku, spał tylko kilka godzin, a potem zawsze jestem po jego stronie gotowy go nakarmić. Pierwsze dwa tygodnie i miesiące były bardzo męczące, ponieważ naprawdę musiałem kilka razy wstać, aby go nakarmić. Pamiętam, że nie miałem dość snu przez cały tydzień. To tylko proces, z czasem twój syn będzie spał całą noc, a potem możesz po prostu przygotować jego mleko, gdy się obudzi.

Każde dziecko jest inne, więc istnieją różne harmonogramy karmienia. To jest powód, dla którego istnieją różne techniki karmienia. Tak długo, jak wykres wzrostu twojego dziecka ma ustalony wzór wzrostu w czasie, oznacza to, że twoje dziecko ma się dobrze.


1

Nie będę czekać, aż niemowlęta płaczą, a potem go karmią, ponieważ płacz jest późnym znakiem głodu. Możesz zobaczyć wiele znaków, które określają, czy dziecko jest głodne, na przykład, że poruszają głową i ustami (chociaż ich oczy są blisko, możesz zauważyć, że czegoś szukają).

Stanie się tak prawdopodobnie, jeśli miną 3–4 godziny. Nie musisz go też budzić; nadal możesz się karmić, nie budząc go.


Cześć Nel, witaj w Parenting . To dobra odpowiedź, ale poprawiłaby się, gdybyś był nieco lepszy pod względem wielkich liter i interpunkcji. Zrobię to tutaj dla ciebie. Zachęcamy do dalszego ulepszania go jako wel.
Joe

1

Dlaczego chcesz obudzić swoje dziecko, aby je nakarmić? Czy dziecko śpi całą noc bez przebudzenia? Jeśli tak, upewnij się, że dobrze karmisz tuż przed pójściem spać. Nie ma potrzeby budzić się. Dziecko w nocy tylko na karmę. Niemowlęta same będą pytać o jedzenie, płacząc, czy są naprawdę głodne. I po prostu uważaj się za szczęściarza, że ​​masz dziecko, które się nie budzi. Do góry 10 razy w środku nocy. Policz swoje błogosławieństwo i śpij w. Pokoju :-)


1

O ile Twoje dziecko nie jest wyjątkowo małe lub ma specjalne schorzenie, nie ma potrzeby budzenia dziecka w nocy na karmienie. A jeśli twoje dziecko było jednym z tych rzadkich przypadków specjalnych, twój pediatra już by to powiedział.

Od dwójki matek:
Ciesz się możliwością spania i bycia szczęśliwym tak długo, jak to trwa. Możesz mieć szczęście, a twoje dziecko pozostanie w dobrej formie do snu lub możesz pomyśleć o tym za kilka tygodni i zastanawiać się, jak odzyskać te spokojne czasy ;-)


1

Nie. Nasz drugi i trzeci przemierzały noc od około sześciu tygodni.

Musisz je obudzić tylko wtedy, gdy są na etapie powrotu do masy urodzeniowej. Poza tym nie sądzę, że musisz. Niektóre podstawowe badania pokazują również, że jeśli dziecko przybiera na wadze prawidłowo i jest zdrowe, nie trzeba go budzić, aby je nakarmić.

Życzymy miłego snu!


0

Jestem 87-letnią prababcią. Urodziłem 5 dzieci od listopada 1951 r. Do września 1960 r. (Jeden ważył 6 funtów. 12 uncji.) Żaden z moich lekarzy nigdy nie udzielił mi tak absurdalnej porady na temat budzenia śpiącego dziecka co 3 godziny w nocy na karmienie. Ani moja córka, matka 4-letniego dziecka, ani moja synowa, również matka lub czwórka dzieci, również nie otrzymały tej rady. Myślę, że niektórzy lekarze tak bardzo angażują się w swoją specjalizację, że uważają, że muszą wymyślić nowe sposoby robienia rzeczy. Bóg wymyślił to od samego początku. Urodziły się miliony dzieci, które nie zostały przebudzone, aby je nakarmić, i dorastały dzięki karmieniom „na żądanie”! Pozwól swoim dzieciom spać. Matki też potrzebują snu!


OP poprosił o studia, a nie osobistą anegdotę.
Acire
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.