Czy powinienem przestać uczyć malucha drugiego języka, jeśli jego kontakt z nim będzie ograniczony?


14

Starałem się rozmawiać z moim synem wyłącznie po angielsku, gdy miał mniej niż 6 miesięcy. Postanowiliśmy jednak nie przeprowadzać się do kraju anglojęzycznego, więc znalazłem się praktycznie sam.

Od tego czasu minęły dwa lata (ma teraz 2 lata 7 lat) i doskonale rozumie (mój) angielski (zna kolory po angielsku, samochody, w obu językach można policzyć do dziesięciu ...), chociaż odpowiada po słowacku. Potrafi także tłumaczyć to, co mówię ludziom, którzy nie rozumieją angielskiego. Po dwóch latach muszę przyznać, że wciąż daleko mi do ojczystego języka i poważnie zastanawiam się, czy przestaję z nim rozmawiać po angielsku, więc nie uczę go mojego zepsutego angielskiego.

Czytałem odpowiedzi na pytania takie jak: Czy byłoby źle rozmawiać tylko z dzieckiem w języku, w którym nie jesteś całkowicie biegły? i odniesienia do badań, ale nie ma odpowiedzi na to, co się stanie, jeśli przestanę uczyć drugiego języka lub ewentualnie w jakim wieku jest to pożądane.

  • Czy zdobyte przez nas korzyści (funkcje poznawcze lub rozwinięte funkcje wykonawcze) utrzymają się?
  • Czy zniknęłyby, gdybym przestał mówić po angielsku?
  • Czy jeśli będę nadal mówić po angielsku (oprócz tego, że nauczę go łamanego angielskiego), będą to mieć jakieś negatywne skutki dla mojego syna?

5
Jeśli twoje pismo jest jakąkolwiek wskazówką, nie powiedziałbym, że używasz „łamanego angielskiego”. Twoje pisanie jest tak dobre jak, jeśli nie lepsze, niż wielu rodzimych użytkowników języka!

@Beofett, dzięki, ale dużo piszę. E-maile, fora ... Mam czas do namysłu. Usłyszysz, jak moje warunkowe mogą się nie powieść, nie wspominając o niewłaściwym użyciu poprawnego czasu w wielu sytuacjach :(
Matej Kovac

1
Z tego, co zbieram, uczysz go angielskiego w tak młodym wieku, że prawdopodobnie nie przyniesie wielu korzyści w porównaniu do robienia tego w wieku 3, 5, a może nawet 7 lat. Jednak nikt nie twierdzi, że ma on również określone wady, a ponieważ już zacząłeś, powinieneś kontynuować. Jednak dzieci zapomną tego, czego ich uczysz w młodym wieku, więc jeśli przestaniesz mówić do niego po angielsku, prawdopodobnie zapomni ten język. Podstawowe umiejętności w nauce języków mogą bardzo dobrze się utrzymywać.
Lennart Regebro,

Odpowiedzi:


13

Każdy kontakt z innym językiem jest świetny dla dzieci. Na mojej przykładowej przestrzeni dwojga dzieci moja córka (obecnie dziesięcioletnia) została wychowana w dwóch językach i ma przed sobą lata w obu językach (w szkole), mimo że ma ograniczony kontakt z drugim językiem. Mój syn (3.5) przede wszystkim mówi i myśli w swoim drugim języku, ale bardzo szybko potrafi przejść na angielski. On także słyszy tylko od nas drugi język.

Będzie Ci łatwiej, ponieważ masz dostęp do angielskich DVD (mamy ograniczony dostęp do dubbingowanych filmów dla dzieci w naszym innym języku).

Oprócz oczywistych i dobrze udokumentowanych korzyści dla rozwoju mózgu, drugim językiem (zwłaszcza angielskim) były inne zastosowania:

  • Angielski wydawał się najlepszym, wspólnym językiem podczas moich kilku wizyt w Europie (Hiszpania, Portugalia, Czechy, Węgry, Austria, Turcja).
  • Obecnie pracuję zdalnie z zespołem w Rosji, znowu wspólnym językiem jest angielski. Takie możliwości pracy wzrosną tylko w przyszłości.
  • W niektórych krajach dzieci uczą się angielskiego jako drugiego języka w szkole. Twoje dziecko miałoby świetny start, gdyby tak było w twoim przypadku.
  • Gdy Twoje dziecko przekroczy Twoją znajomość języka angielskiego, będziesz mógł samodzielnie uczyć się nowych rzeczy. Tak było w przypadku moich dzieci, które zmuszały mnie do uczenia się więcej.

Długie i krótkie, tak trzymaj.


Dzięki @dave. Prawdopodobnie potrzebowałem takiego wsparcia, jak również Torbena. Będę nadążał przez jakiś czas. Dziękuję również za wskazanie mi DVD - o czym już miałem na myśli, ale zapomniałem, żeby było prawdziwe ...
Matej Kovac

Zauważ, że podniesienie dwujęzyczności przez rodzimych użytkowników języka to coś zupełnie innego niż podniesienie dwujęzyczności w językach innych niż ojczysty.
Lennart Regebro

@ Lennart - Nie jestem native speakerem drugiego języka, tylko moja żona jest. W domu mówimy po 90% po angielsku, pozostałe 10% wystarczyło, aby nauczyć nasze dzieci drugiego języka.
dave

@dave: A Matej Kovac próbuje nauczyć swoje dziecko drugiego języka, którego nikt w rodzinie nie mówi. Po raz kolejny jest to zupełnie inna sytuacja.
Lennart Regebro

4

Nie przestawaj

Znajomość języka angielskiego nigdy nie jest złą rzeczą i pozostanie przydatna przez całe życie. I zgadzam się z Beofett, że sądząc po twoim piśmie, twój angielski jest bardzo dobry, więc nie martwiłbym się, że zostanie „zepsuty”.

Tak długo, jak możesz komunikować się w 100% w wybranym języku, powinieneś to robić. Nawet jeśli wybrałeś mniej znany język (duński, suahili, koreański), byłoby to korzystne dla dziecka (pod warunkiem, że opanujesz ten język), ponieważ znajomość> 1 języka odblokowuje zupełnie nowe rozumienie języków i sposobu ich działania. Ułatwia naukę kolejnych języków, a także otwiera oczy na fakt, że istnieje świat poza krajem zamieszkania.


3

Postaraj się, aby zapoznał się z językiem w innych ustawieniach, zwłaszcza jeśli możesz zapewnić mu możliwość rozmowy z anglojęzycznymi dziećmi. Spróbuj zakraść się do otaczającej Cię społeczności emigrantów (najlepiej działa, jeśli mieszkasz w mieście) i zorganizuj daty zabawy.


2

Zasadniczo wydaje się, że utrzymywanie kilku języków pomaga mózgowi w nauce języków w późniejszym życiu. A angielski zawsze będzie przydatny do zrozumienia, nawet jeśli nie będzie biegły, ponieważ jest to wspólny mianownik w większości krajów.


1

Jako młody człowiek (22 lata), który ma wiele zainteresowań i nauczył się angielskiego na studiach, mogę powiedzieć, że gdybym znał angielski w latach licealnych, wolałbym raczej rozwijać swoje zainteresowania niż grać w gry, ale nie wiedziałem Angielski, wszystko to powstrzymuje mnie od robienia czegokolwiek, co mnie interesowało, więc krótka historia, nauka angielskiego powinna być częścią podstawowych rzeczy, których uczysz swoje dziecko, ponieważ, jak wskazano w innych odpowiedziach, angielski jest najpopularniejszy język na świecie, więc nie znając angielskiego, po prostu utknąłeś w ograniczeniach swojego kraju w takim wieku.

Co więcej, muszę podkreślić, że podczas nauki angielskiego wcześniejsza znajomość języka (z powodu gier) bardzo mi pomogła podczas płynnego mówienia i czytania, więc myślę, że wcześniejsza znajomość drugiego języka bardzo mi pomaga podczas nauki tego języka.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.