Moje dziecko było świadkiem, jak starsze dzieci uczą malucha przeklinania. Jak radzić sobie z niegrzecznym językiem na spotkaniach towarzyskich?


68

Zabrałem 9-letniego syna na małe spotkanie towarzyskie z dziećmi z różnych zajęć sportowych. Niektóre rodziny biorące udział w tym spotkaniu pochodzą z bardzo „szorstkiego” tła.

Jeden z chłopców w wieku mojego syna uczył swojego młodszego brata (około 3 lat) wypowiadania naprawdę niegrzecznych słów, takich jak obelgi i przekleństwa. Chłopcy śmiali się i zachęcali go. Podszedłem do malucha i próbowałem mu powiedzieć, że może nauczyć się lepszych słów, ale on po prostu odpowiedział z F ... off.

Rodzice dzieci wydają się nie przejmować tą sytuacją, ale nie sądzę, żeby to był dobry przykład dla mojego syna.

Jak mam sobie radzić z takimi niegrzecznymi przeklinającymi chłopcami? Czy odpowiedź jest po prostu odejść?

Nie chcę pokazywać mojemu synowi, że sposobem na radzenie sobie z niegrzecznymi ludźmi jest po prostu ich ignorowanie i odejście, ale nauczenie się sposobu, aby dać mu lepsze myślenie.


22
Cześć! Może zbliżanie się do malucha powinno być ostatnią opcją. Najpierw rodzice, potem starsze dzieci. Nie można oczekiwać, że maluch zrozumie powagę słów, które wypowiedział, i prawdopodobnie nie zainicjował go (tj. „Hej, starszy bracie, naucz mnie przeklinać!”).
iulia

78
Więc zbliżyłeś się do dziecka, którego nie znałeś, i próbowałeś dyktować, jakich słów powinien używać w oparciu o twoją osobistą moralność? Wygląda na to, że jego odpowiedź była dla mnie trafiona.

4
poza moim doświadczeniem z dzieciństwa: w wieku dziewięciu lat i zakładając kulturę północnoamerykańską, twój syn prawdopodobnie już zna niektóre przekleństwa i podobnie nauczył się niestosowności mówienia ich wokół swoich rodziców. Zarówno ja, jak i moje młodsze rodzeństwo nauczyliśmy się posługiwać takim językiem w wieku od sześciu do siedmiu lat, chociaż nie przystosowaliśmy się do używania ich w pobliżu rodziców, dopóki nie skończyliśmy 16–17 lat - i w odpowiedzi na ich częste używanie tego języka. Aby lepiej odpowiedzieć na twoje pytanie, prawdopodobnie najlepiej jest otworzyć drzwi do pytań dotyczących filozofii i historii języka, takich jak oferta innych użytkowników.
PowerLuser,

14
„Nie chcę pokazywać mojemu synowi, że sposobem na radzenie sobie z niegrzecznymi ludźmi jest po prostu ich ignorowanie i odejście”, wtedy będzie miał ciężkie życie.
user32494

8
To, co powiedziałeś maluchowi, nie ma sensu. Jakie są lepsze słowa? Skąd miał wiedzieć ten maluch? Skąd wiesz?

Odpowiedzi:


92

Wszystko, co możesz zrobić, to nauczyć swoje dziecko.

Nigdy nie jest za wcześnie, aby dowiedzieć się, że nie wszyscy wierzą w to samo, a nawet zgadzają się na dobre zachowanie. Twój syn nauczył się już tych słów w szkole, więc nie przejmuj się tym zbytnio.

Zacznę od

„Cieszę się, że nie przyłączyłeś się do nauczania tego malucha tych paskudnych słów, które wcale nie były śmieszne”

Szczerze mówiąc, nie ma znaczenia, czy był na tym etapie, czy nie, pochwała jest zawsze dobra


17
Sugerowałbym, że jeśli ma jakąkolwiek ciekawość, naucz go wszystkiego, co chce wiedzieć o „złych słowach” i dokładnie, dlaczego każda z nich jest obraźliwa dla tej czy innej osoby. Pozwól mu korzystać z NIEKTÓRYCH w domu, jeśli chce, ale naucz go o konsekwencjach używania takich słów w miejscach publicznych. Podobnie jak w przypadku większości rzeczy z dziećmi, jeśli usuniesz tajemnicę i sprawisz, że stanie się ona przyziemna, stracą zainteresowanie i / lub nauczą się z niej korzystać. Mój brat zrobił to ze swoimi dziećmi, usłyszelibyśmy, jak przeklinamy i przepraszają, i mówią nam, że „Ok” zrozumieli, ale ja jeszcze nie słyszałem, jak sami przeklinają (są teraz po trzydziestce)
Bill K

54

Aby cię uprzedzić, niektóre z nich będą moimi własnymi poglądami, które wydają się różnić od twoich.

Przeklinanie samo w sobie nie stanowi problemu

Czy jeśli stoję w pustym pokoju i krzyczę sprośności, a nikt nie słyszy, czy to ma znaczenie? Nie.

Przestępstwo jest w umyśle słuchacza

Jeśli powiem słowo w twoim języku, którego nie rozumiem, nie będzie obraźliwe, dopóki go nie usłyszysz i nie zinterpretujesz. Przestępstwo to wybór dokonany przez słuchacza, który ma być obrażony.

Zatem obraźliwy język jest całkowicie zależny od kontekstu

Lekcja nauczenia dziecka o przeklinaniu polega na tym, że jest to część mówienia z korzyścią dla tych, którzy słuchają. Nie przeklinamy więc małych dzieci, ponieważ nie zrozumieją, że są to słowa, które powodują obrazę. Nie przeklinamy nauczycieli ani rodziców, chyba że chcemy ich urazić i rozgniewać.

Nie przeklinanie jest rozsądnym wyborem, jeśli nie wiesz, czy ludzie będą obrażeni, czy nie

Możesz wyjaśnić, że nie akceptujesz obraźliwego języka i że zakładasz, że próbują sprawić, że będziesz smutny lub zły, jeśli przeklinają w Twojej obecności. Co więcej, możesz zauważyć, że jeśli nie wiesz, że wszyscy w pokoju są w porządku z przeklinaniem, lepiej nie przeklinać, ponieważ możesz kogoś zdenerwować, kiedy nie chciałeś.

Możesz nawet zasugerować, że najprostszą rzeczą jest nigdy nie przeklinać, wtedy nie musisz się o to martwić.

Słowo składa się z dźwięków

Mam prawdziwy problem z uczeniem dzieci, że przeklinanie jest naprawdę złe. Przeklinanie jest tylko zbiorem dźwięków połączonych ze sobą i same w sobie są bez znaczenia, a nie jakimś magicznym wyrażeniem. Co więcej, nie uczy dzieci, że centralnym punktem używania języka jest kontekst słuchacza - że każdy język, ton, w którym się wypowiada itp., Może wywoływać radość lub cierpieć u innych i że trzeba pomyśl o wpływie tego, co mówisz.

Szczerze mówiąc, przeklinanie jest najłatwiejszym sposobem na poznanie tej zasady, więc wykorzystałbym ją jako okazję do nauczenia ich pojęcia, a nie reguły, z której będą szczęśliwi, że mogą zerwać ze swoimi przyjaciółmi, ponieważ jest to zabronione.

Lub, wiesz, naucz ich nadmiernie uproszczonego spojrzenia na świat i poczekaj, aż ugryzie cię, gdy będą nastolatkami.

Co robić w tej sytuacji społecznej?

Jeśli jesteś w sytuacji, w której czujesz, że twoje dziecko jest pod wpływem złego zachowania, usuń je z sytuacji. Jednak argumentowałbym (biorąc pod uwagę powyższe), że przeklinanie samo w sobie nie jest szczególnie dużym problemem, szczególnie dla 9-latka, który i tak prawdopodobnie zna wszystkie przekleństwa.

„Szorstkie” dzieci nie stanowią problemu, dlatego unikaj odsunięcia syna od ludzi tylko ze względu na ich klasę społeczną. Problem polega na tym, że odrzuciłeś ich zachowanie. Jednak w ich kontekście może być nieszkodliwy (na podstawie powyższej dyskusji na temat kontekstu). Właśnie dlatego opisałem swoje poglądy na przeklinanie, aby, mam nadzieję, zrozumieć, że możesz wyjaśnić, dlaczego nie używamy tych słów w domu później. Nie musisz bać się, że syn usłyszy te słowa, a nawet dla malucha. Nikt nie ucierpi słysząc przekleństwa. Kluczem jest, aby twój syn nauczył się kontekstu, a nie aby był chroniony przed jakąś okropną wypowiedzią.


Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
Joe

17
Polecam znaleźć źródła bardzo mocnych wypowiedzi, które wypowiedziałeś w tym poście; choć istnieje pewna podstawa do tego, co mówisz, ignorujesz niektóre bardzo ważne szczegóły (takie jak kontekst kulturowy, choć machasz do niego, całkowicie ignorujesz to w dwóch ostatnich akapitach).
Joe

5
„Jeśli stoję w pustym pokoju i krzyczę przekleństwa, a nikt nie słyszy, czy to ma znaczenie?” -> Tak , twój umysł albo rozładowuje nagromadzony stres, albo stajesz się jeszcze bardziej zły na sytuację.
CPHPython

@CPHPython Sytuacja byłaby w 100% taka sama, gdyby krzyczał normalne słowa .... to krzyczenie. Przeklinanie nie ma z tym nic wspólnego. (i
gniewanie się na

„Jeśli jedna ręka używa
wulgarnego

14

Moja najstarsza siostra była nauczycielką w szkole podstawowej dla bardzo upośledzonych dzieci w bardzo trudnym terenie. Widziała to jako część swojej pracy, aby uczyć je, aby były mniej surowe.

Tak często te dzieci przeklinały jak rybki. Gdyby powiedziała „nie mówimy tak”, powiedzieliby: „Ale mój tata zawsze tak nazywa mamę”. Nauczyła się więc mówić: „To nie jest miłe. Nie mówimy TUTAJ”. Dzieci nie mają problemu z zaakceptowaniem faktu, że istnieją miejsca, w których zachowuje się inaczej.

* Nigdy nie spotkałem gospodyni rybnej. To powszechna metafora Wielkiej Brytanii.


Co to do cholery jest rybaczka? Może marynarz?
Ben Collins,

7
@BenCollins w środowisku naturalnym, o fishwife jest kobietą sprzedaży ryb na rynku, często przyciągając jej klientów nie przez świeże ryby ona wyświetla ale głównie przez zadziwiającą słownictwo pochodzące z jej ust.
CPHPython

12

Tak. Odpowiedź brzmi: odejść. Nie miałeś prawa narzucać swojej moralności innemu dziecku. Jeśli ich słowa cię uraziły, możesz się usunąć. Możesz porozmawiać ze swoim własnym synem, jaki wpływ wywarły na ciebie te słowa i jak chcesz, aby zachowywał się z szacunkiem, gdy był publicznie. Możesz porozmawiać z organizatorami wydarzenia i przekonać się, czy są oni gotowi ustalić politykę dotyczącą określonych rodzajów języka.


16
Cześć, witam na stronie. Twoja odpowiedź jest rozsądna, ale odrobinę ją wyciszę; brzmi to bardzo agresywnie, w szczególności ostatnie zdanie, i nieodpowiednio dla odpowiedzi tutaj (pamiętaj, aby zawsze być miłym i zawsze). Dzięki!
Joe

Pamiętaj: jeśli masz lepszą odpowiedź, opublikuj ją, aby nie zgubiła się w morzu komentarzy.
anongoodnurse

Pamiętaj, że będziesz pingowany przy każdym komentarzu pod odpowiedzią; niekoniecznie jest skierowane specjalnie do ciebie.
anongoodnurse

-1, OP nie pyta o narzucenie swojej moralności innym dzieciom, ale o to, jak osiągnąć cele wychowawcze własnym dzieckiem. „Usunięcie siebie” jest trudne i może masowo odpalić, jeśli dziecko zdecyduje się zostać.
AnoE

9

W wieku 9 lat (zakładając, że nie ma niepełnosprawności rozwojowej) doskonale rozumie pojęcie słów „przekleństwa”, a także ideę, że nie wszyscy ludzie uwierzą w to samo lub dokonają takich samych wyborów, jakich możesz zachęcić syna.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zidentyfikować, jest to, dlaczego uważasz, że niestosowne jest dla twojego syna używanie wulgarnego, wulgarnego lub wulgarnego języka? Dzięki temu dowiesz się, jak podejść do dalszej rozmowy z synem.

Przykłady powodów, dla których mogą obejmować:

  • Taki język jest często postrzegany jako obraźliwy w „uprzejmym” społeczeństwie i chcesz, aby twój syn nie stał się pariasem w twoim lub jego kręgach społecznych, w których rodzice mogą sprzeciwić się temu, by używał tego języka wokół własnych dzieci.
    • Wiele osób ma religijne zastrzeżenia do używania takiego języka. Być może nie chcesz, aby przysięgał, ponieważ wierzysz, że będzie to postrzegane jako obraźliwe dla bóstwa?
    • Jest to warte długiej dyskusji samo w sobie, ale niektórzy ludzie uważają, że nauka kontrolowania własnego temperamentu, w tym trzymanie języka, jest ważna dla osobistego zdrowia emocjonalnego i psychicznego. Dlatego możesz się martwić, że twój syn rozwija nawyki, które spowodują późniejsze zmagania z poważniejszymi problemami dotyczącymi jego postępowania.

Bez względu na powód, możesz odciągnąć syna na bok i jeśli, jak sugerował WendyG, postanowił nie brać udziału, z pewnością powinieneś pochwalić jego pozytywne zachowanie. W tym wieku wraz z moją córką zapytałbym ją, czy rozumie, że użyte słowa są obraźliwe i czy są odpowiednimi słowami do użycia. Zapytałbym ją, dlaczego / dlaczego nie zobaczyć, jaki jest jej poziom zrozumienia. Gdybym zobaczył, że nie rozumie, dlaczego słowa te były obraźliwe, ani dlaczego były dla niej niewłaściwe, mógłbym następnie wyjaśnić wszelkie punkty, w których nie była jasna. W końcu zapytam ją, czy ma jakieś pytania dotyczące któregoś ze słów, które usłyszała. Ogólnie uważałem, że gdyby mogła zadać to pytanie, zasługiwała na uczciwą i otwartą (choć odpowiednią do wieku) odpowiedź.

W odniesieniu do odpowiedzi Phila H. Mieliśmy nieco inną sytuację, ale rodzeństwo mojej żony dokonało wyborów życiowych sprzecznych z moralnością, którą próbowaliśmy zaszczepić naszej córce. W rezultacie, kiedy była znacznie młodsza, często musieliśmy zadawać pytania dotyczące ich życiowych wyborów, które obserwowała i pytała „dlaczego ciocia robi x?”. Były to dla nas możliwości porozmawiania z naszą córką o tym, jak nie wszyscy uczą się tych samych standardów lub decydują się na ich przestrzeganie, ponieważ mogą nie wierzyć tak samo jak my. Zawsze podkreślaliśmy, że moralność, której nauczaliśmy, była dla niej, a NIE dla niej, aby dotyczyła innych, którzy mogą nie wierzyć lub żyć tak jak my, i dlatego powinna uważać, aby nie oceniać innych, ponieważ wybierają inaczej niż my.


2
Być może chciałbym wskazać, że chociaż rozumiem twoje podejście do „naszej moralności” i „ich moralności”, łatwo jest zasadniczo sklasyfikować ludzi we własnym umyśle, a tym samym sklasyfikować ich dla swoich dzieci. Jest to część tego, co jest wątpliwe w scenariuszu opisanym przez Q - potrzeba odciągnięcia dzieci od „szorstkich” dzieci, a okropne zachowanie mówi głównie o warstwach społecznych, a nie o prawdziwej lekcji behawioralnej.
Phil H

4
@PhilH, Nie jestem pewien, czy to takie jednoznaczne. Część mojego rodzeństwa przeklina i codziennie stosuje obraźliwe warunki. Inni nie tak bardzo. Ale jesteśmy w tych samych warstwach społecznych. Myślę, że jest to również bardzo problem „empatii” (uświadomienia sobie, że twoje przekleństwa mogą / obrażają), co niektórzy mają, inni mniej ...
PatrickT

@PatrickT Ale twoje rodzeństwo może przyjaźnić się z ludźmi z innych warstw społecznych, co z kolei wpłynęło na ich poglądy na przeklinanie i ich gotowość do korzystania z nich. (Uwaga: warstwa jest liczbą pojedynczą). Niekoniecznie jest to kwestia empatii, ale wiary - co ludzie wierzą w przeklinanie. W niektórych miejscach nie jest to uważane za obraźliwe, jest uważane za kolejny środek wyrazu, a sugerowanie, że przeklinanie jest obraźliwe, byłoby uważane za śmieszne.
Pharap

6

Rodzice dzieci wydają się nie przejmować tą sytuacją, ale nie sądzę, żeby to był dobry przykład dla mojego syna.

Przygotuj swoje dzieci, aby uczyły się od ciebie, a nie od innych ludzi. Wyjaśnij swojemu dziecku (dzieciom), jakie jest dobre zachowanie (prawdopodobnie już to robisz), ale także naucz je o niegrzecznych rzeczach.

To nie znaczy, że muszą nauczyć się od ciebie wszystkich przekleństw, ale przygotuj je, że takie zachowanie i te słowa istnieją, i powiedz im, co o tym myślisz. Na przykład powiedz im, że nie chcesz, aby twoje dzieci działały w ten sposób lub używały tych słów.

Nie chcę pokazywać mojemu synowi, że sposobem na radzenie sobie z niegrzecznymi ludźmi jest po prostu ich ignorowanie i odejście, ale nauczenie się sposobu, aby dać mu lepsze myślenie.

Dlatego rozmawiasz ze swoim dzieckiem (dziećmi). Po tym, jak wzięli udział w wydarzeniu z niegrzecznym zachowaniem lub przekleństwem, możesz zapytać ich, jak się z tym czują i zapytać, co myślą o tym zachowaniu.

Nawiasem mówiąc, te gadżety bardzo pomagają dorosłym. Po spotkaniach zwykle odbywa się runda opinii. W wojsku nazywają to odprawą , z Wikipedii :

Innym celem przesłuchania wojskowego jest ocena osoby i przywrócenie jej do regularnych obowiązków tak szybko, jak to możliwe.

Regularne mówienie o tych meta-podobnych rzeczach buduje zaufanie. To dobrze na dłuższą metę, ponieważ prawdopodobnie przyjdą do ciebie, gdy poczują, że mają inny własny problem.


2

Uwaga jest odpowiednikiem Kryptonite dla dzieci!

Każde dziecko jest inne, ale nauczyłem się od dziecka szczególnie bliskiego przyjaciela, że ​​dzieci robią te rzeczy, aby zwrócić na siebie uwagę. Nie ma znaczenia, czy uwaga jest pozytywna (np. Przekleństwa rozśmieszają inne dzieci, co jest satysfakcjonujące psychicznie), czy negatywna (denerwuje dorosłego, co może być satysfakcjonujące mentalnie).

Zignoruj ​​to! I jeśli to możliwe, usuń swoje dziecko z takiej obecności. Bo jeśli dane dziecko cussing jako przynęta uwaga, oni będą go używać.

Nie oznacza to, że całkowicie unikamy tych dzieci. Po prostu przygotuj się na pokazanie swojej najlepszej pokerowej twarzy, gdy coś takiego się wydarzy.


2

Twoim pierwszym błędem było nauczenie dziecka innej osoby swojej perspektywy, kiedy nie było to twoje miejsce. Jestem przybranym rodzicem i ostatecznie muszę to robić przez cały czas (uczyć czyjeś dziecko moich wartości) i mogę ci powiedzieć z doświadczenia, że ​​to nigdy nie idzie gładko. Muszę to zrobić, ponieważ przez pewien czas jestem odpowiedzialna za to dziecko, ale nie byłeś w żaden sposób odpowiedzialny za to dziecko. Jesteś jednak odpowiedzialny za swoje dziecko. Więc jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko lekcji, jak na przykład przeklinanie 3-latka jest złym pomysłem, to idź. Sugerowałbym, aby odciągnąć dziecko na bok i wyjaśnić swoje poglądy. Dlaczego uważasz, że to zły pomysł. Odpowiedz na ich pytania. Staraj się zachować perspektywę 9 lat. A potem na koniec podaj kilka innych działań, które Twoim zdaniem byłyby lepsze, zamiast uczyć malucha przeklinania.

Pozwólcie mi wyjaśnić tutaj. Gdyby ktoś, gdyby moje dzieci powiedziały ci, żebyś „odpoczął”, znalazłbyś mnie bardzo blisko w ciągu kilku sekund, prawie na pewno powtarzając sentyment, być może nawet słowa, a może nawet nagradzając dziecko za przeciwstawianie się tobie. Nawet gdybym myślał, że dziecko nie zgadza się z ich językiem, byłoby to dla mnie mniej istotne, niż inna osoba dorosła, która była w stanie powiedzieć dziecku, aby zostawić je w spokoju. Nie miałeś pozycji władzy (nie był nauczycielem ani trenerem). Jesteś nieznajomym Twój rodzic nie jest nawet przyjacielem. Twoja przypadkowa osoba próbująca narzucić swoje poglądy na świat (z perspektywy małego dziecka). Prawidłowa odpowiedź dla nieznajomego, który mówi ci, abyś coś zrobił, to 100% „F-off” (choć chciałbym widzieć lepszy język). Reakcja malucha jest poprawna i odpowiednia.

Ale wróć do swojego dziecka, to jest twój telefon. Jeśli czujesz, że źle się zachowywał, ucząc malucha przeklinania, lub jeśli po prostu nie chcesz, aby był narażony na takie zachowanie, to jest twoje wezwanie. Najlepszym krokiem, jaki możesz zrobić, aby nauczyć swoje dziecko, że to, co robi, jest złe, to wyjaśnić mu powód tego słowami zrozumiałymi dla 9-latka. Prawdopodobnie nie przeszkodziłbym sobie, ale zamiast tego odbyłem rozmowę na temat jazdy samochodem do domu. Wyjaśniłbym, że przeklinanie jest czymś, co czasami może wpędzić cię w kłopoty, i podaje przykłady, kiedy może wpędzić cię w kłopoty, jak przeklinanie nauczycieli. Następnie wyjaśnił, w jaki sposób małe dzieci nie wiedzą, jak powiedzieć i jak lepiej ich nie uczyć, ponieważ nie potrafią powiedzieć. Następnie mógłbym podać inny przykład, gdybym nadal miał ich uwagę, jak to w porządku, żeby pomógł w przygotowaniu własnych przekąsek w kuchence mikrofalowej, ponieważ jest wystarczająco dorosły, by wiedzieć, jak to zrobić, ale jak to nie było w porządku, gdy miał trzy lata, ponieważ nie wiedział, jak to zrobić (możesz wymyślić lepszy przykład z jego własnego pula doświadczeń). To prawdopodobnie byłby koniec incydentu. Gdyby moje dziecko nie biegało i nie chciało uczyć małych dzieci bomby F, nie uważałbym tego za tak duży problem.


Gdybym był OP, przeczytałbym tę odpowiedź uważnie. Ta sytuacja mi się przydarzyła i bez względu na to, czy masz rację, czy źle, nikt nie lubi, gdy obcy rządzą swoimi dziećmi, a właściwie to nie ich sprawa.
Rui F Ribeiro

Chociaż odpowiedź na mój gust jest nieco zgodna z faktami, wydaje mi się bardzo agresywna. Zaczyna się od „Twojego pierwszego błędu ...”, a następnie misternie mówi OP, że kotek byłby mu prosto w twarz (nawet gorzej niż ignorancja rodziców podczas tego wydarzenia). Z powodu, który jest wyraźnie tylko sidenotą rzeczywistego pytania (które wyraźnie dotyczy interakcji z dzieckiem PO). Odpowiedź byłaby znacznie lepsza, gdyby pozbyli się subtelnych i nie tak subtelnych ad-hominemów przeciwko OP, z pewnością nie są one konieczne.
AnoE

Pytanie zostało zredagowane. Tak było, kiedy czytałem, kiedy zamieściłem odpowiedź: „Co mam zrobić z małym dzieckiem?” pochylił się nad tym i chciałem sprawić, żeby rolą przypadkowego nieznajomego nie było nauczanie innego dziecka, a nie własnego, czegokolwiek. To powiedziawszy, rozumiem twój punkt widzenia, gdy pytanie jest teraz postawione, ale zamierzam zostawić swoją odpowiedź. Myślę, że bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że nie jest w porządku po prostu podejść do jakiegoś dziwnego dziecka i zacząć przekazywać swoje światopoglądy.
coteyr
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.