Jak przekonać 4-letnie dziecko, że zawodowi rowerzyści nie śmiecą się podczas wyścigu?


83

Wczoraj oglądaliśmy w telewizji trasę rowerową, a mój 4,5-letni syn zobaczył, że po napojach lub czekoladkach ci rowerzyści rzucali puste butelki / opakowania na pobocze.

Wiem absolutnie, że nie jest to śmiecenie i jest to profesjonalne wydarzenie, w którym już poczyniono przygotowania, aby zebrać wszystkie pozostawione śmieci i że rowerzyści nie mogą się zatrzymać lub zwolnić, aby właściwie je pozbyć.

Jak przekonać o tym mojego syna? Mówi, że mogą trzymać je w kieszeniach na plecach tam, gdzie je zabrali. Nie chcę mu mówić, że jest to w porządku (ponieważ jest dzieckiem i spróbuje powielić zachowanie, gdy jeździ na rowerze - w tym momencie nie wie o profesjonalnie zorganizowanym wyścigu).

Odpowiedzi:


172

Więc ... ścigałem się na motocyklach i z mojego doświadczenia wynika, że ​​prawdopodobnie zaśmiecają. O ile organizator wyścigu może spróbować wyczyścić po wyścigu, pokonany dystans i ilość odpadów generowanych podczas wyścigu oznacza, że ​​śmieci są rozrzucane na setki kilometrów, a sprzątanie nie będzie w 100% skuteczne. Ci zawodnicy prawdopodobnie ćwiczą też usypianie śmieci.

Moim zaleceniem, co powiedzieć twojemu synowi, byłoby wyjaśnienie, że to, co robią, jest złe. To nie powinno się zdarzyć - niezależnie od uzasadnionych niuansów, które możemy wymyślić.

Jak bym to sformułował, to ty, jego ojciec, pragniesz, aby był lepszy pod każdym względem niż ci zawodnicy. Chcesz, aby był szybszy, silniejszy i mądrzejszy, ale chcesz też, aby był milszy, bardziej troskliwy i odpowiedzialny niż to, co pokazano na ekranie. Oznacza to, że jeździ, trenuje i uczy się ciężko, ale także sam jeździ i nie pozostawia śmieci na drodze.


EDYTOWAĆ

Dzięki @doppelgreener za wgląd, który poszerzył moją własną perspektywę.

Zdaję sobie sprawę, że mogę podejrzewać moją sugestię, że pragniesz u swojego syna określonych cech, mówiąc:

Chcesz, żeby był szybszy, silniejszy i mądrzejszy ...

Nie chodzi o to, żeby powiedzieć, że chcesz takich rzeczy, ale o uznanie, że na ekranie telewizora są profesjonalne cechy rowerzystów, które 4-letni chłopiec uważa za godne podziwu i naśladuje. Moją myślą jest nie zachęcanie do negatywnego spojrzenia na te pozytywne cechy, ale zachęcanie do pełniejszego obrazu pożądanego charakteru, niekoniecznie pokazanego na ekranie. Zupełnie jak aktor.

Zostawiam oryginalne sformułowanie dla kontekstu i ciągłości odpowiedzi.


EDYCJA 2

Nie twierdziłem, że światowej klasy sportowcy prawdopodobnie zaśmiecają. Prawnie zakwestionowany przez @BSO Rider. Nie ma publicznie dostępnych badań naukowych, ale moje twierdzenie ma precedens. Zapoznaj się z następującymi informacjami:

To prawda, że ​​nie jeździłem zawodowo, ale jeśli nie przestrzega się zasad ochrony środowiska przez grupę weekendowych wojowników, w których stawką jest piwo i piątka, możesz się założyć, że nie przestrzegają go zawodowcy, których życie zależy na wyniki.


60
„Chcesz, żeby był szybszy, silniejszy i mądrzejszy” - OP nie twierdzi, że tego chcą, i nie sugeruję sugerowania tych oczekiwań w odpowiedzi. Dziecko nadal ma się dobrze, nawet jeśli nie jest szybsze, silniejsze i mądrzejsze niż światowej klasy sportowiec; to tylko dziecko, które jeździ na rowerze i nie potrzebuje od nich tych oczekiwań.
doppelgreener

Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
anongoodnurse

15
Pamiętaj, że jeśli nie zgadzasz się z tą odpowiedzią, możesz napisać własną odpowiedź, która wyraża twoje opinie. Dzięki.
anongoodnurse

3
Skąd wiedziałeś, że rodzic jest ojcem?
Ryan White,

47

Ważne jest tutaj nie „zaśmiecanie” jako takie, ale to, że ludzie są odpowiedzialni.

Zakładam, że chcesz, aby twój syn był ogólnie osobą odpowiedzialną, więc skupiłbym się na tym, a jeśli nie jest on zbyt swobodny w tym, co oznacza „odpowiedzialny”, a mimo to możesz swobodnie zastąpić słowo „dobry lub zły” odpowiednio.

TL; DR - Pracuj z synem, aby zobaczyć, jak trudno jest włożyć pustą butelkę z powrotem do kieszeni w porównaniu z wyjęciem. Wyjaśnij mu, że z tego powodu bardzo spowolniłoby to zawodników, więc zamiast tego organizują przed wyścigiem kogoś, kto przyjdzie za nimi i zbierze wszystko ponownie, stąd śmieci wciąż trafiają do kosza.

Chcemy to przekazać twojemu synowi w taki sposób, aby zrozumiał, jak wyrzucanie śmieci na ziemię (śmiecenie w jego oczach) może być wykonane w sposób odpowiedzialny i aby to zrobić, zalecam wyjaśnienie tego jako odpowiedzi na jego pytanie; podzielony na dwie części:

 • Dlaczego nie zajmują się swoimi śmieciami, przechowując je w kieszeniach?
 • Dlaczego wyrzucanie śmieci jest dla nich w porządku?

Oto jak do tego podejdę:

Tak, masz rację, rowerzyści rzucają butelkami i czekoladowymi opakowaniami na ziemię, ale dzieje się tak, ponieważ wkładanie go z powrotem do kieszeni, gdy jest puste, jest o wiele trudniejsze niż wyjmowanie. Spróbujmy i przekonaj się, jakie to trudne!

Możesz poprosić go, aby spróbował tego z dżinsami (lub dowolnymi spodniami, które mają ciasne kieszenie) i własną butelką wody:


 • Włóż mu wodę do kieszeni i poproś, żeby ją wyjął i wypił drinka, powinien sobie z tym poradzić.
 • Następnie włóż wodę z powrotem do kieszeni i poproś go, aby zrobił to ponownie, ale tym razem musi ponownie włożyć wodę do kieszeni, prawdopodobnie będzie miał problem z tym, jeśli kieszenie będą ciasne.
 • Jeśli nadal uważa to za łatwe lub naprawdę chcesz doprowadzić punkt do domu, odłóż wodę z powrotem i poproś go, aby spróbował jedną ręką; przy ciasnych kieszeniach 4-latek powinien uznać to za prawie niemożliwe!
 • Na koniec powiedz mu, że chcesz, aby zrobił to na rowerze podczas jazdy ulicą! Nie zmuszaj go do tego, oczywiście, ale mam nadzieję, że sam sprawi, że będzie to trudne, biorąc pod uwagę, jak trudne jest już jazda na rowerze!

Teraz, gdy oboje zgodziliście się, że naprawdę trudno jest schować te przedmioty z powrotem do kieszeni, możesz spojrzeć na to, co robią i dlaczego jest w porządku:

Ponieważ kolarze tak mocno skupiają się na wygraniu wyścigu, że nie mogą się zatrzymać i włożyć butelek z powrotem do kieszeni, muszą zrobić coś, co pozwoli im pozbyć się butelek, ale pozwolą im jeździć naprawdę szybko.

To, co robią, polega na tym, że wszyscy zawodnicy zgadzają się, aby zespół ludzi podążył za nimi, tuż za nimi, a ich zadaniem jest zebranie wszystkich upuszczonych butelek i papierów. W ten sposób, mimo że rowerzyści wiedzą, że rzucenie go na ziemię nie jest odpowiedzialne, mają ludzi, których nie widzimy w telewizji, którzy kręcą się potem i zbierają wszystkie upuszczone rzeczy.

Jeśli któregoś dnia zakończysz duży, ważny wyścig, możesz skończyć z jedną z tych osób, które również Ci pomogą. Do tego czasu będziesz jednak musiał przechowywać swoje śmieci, abyś sam mógł się ich pozbyć odpowiedzialnie, nawet jeśli oznacza to trzymanie się ich podczas wyścigu.

Może się okazać, że następnym razem, gdy będzie na rowerze, przekonuje jednego ze swoich przyjaciół, aby był tą osobą, i zachęcam do tego, jest to część nauki poprzez zabawę i rozumienia tego, czego się nauczył .

Jeśli to zobaczysz, po prostu upewnij się, że wie, że te śmieci muszą zostać zebrane, aby musiał wybrać osobę, o której wie, że jest odpowiedzialna i na pewno ją odbierze. Jeśli świadomie wybierze kogoś, kto najprawdopodobniej go porzuci, będzie tak samo zły, jak on sam go opuści!


Przyjąłbym to podejście, ponieważ łączy w sobie wiele dobrze ugruntowanych metod nauczania i uczenia się:

Mamy pozytywne wzmocnienie - wychwalając i uznając fakt, że on wie, że zaśmiecanie jest złe i że udało mu się poprawnie zidentyfikować ludzi, którzy to robią (biorąc pod uwagę jego zrozumienie w tym czasie).

Uczymy się poprzez zabawę - odwracając wyzwanie polegające na włożeniu butelek z powrotem do kieszeni, co pomaga zachować zaangażowanie i zrozumieć, co mu wyjaśnisz.

I mamy, że rodzic i dziecko wspólnie dzielą się hobby - ok, robiliście to już po prostu oglądając razem kolarstwo, ale możemy skoczyć na drugą stronę (miejmy nadzieję, nie wysysając z tego radości, czyniąc to edukacyjnym!), Aby naucz się czegoś, czym oboje jesteś pasjonatem, co pomaga wzmocnić „lekcję” i naprawdę sprawia, że ​​się trzyma.


5
@Wildcard, planuję udoskonalać rzeczy, gdy będę miał trochę więcej czasu, ale chciałbym usłyszeć, co szczególnie ci się nie podoba, myślę, że mój 4-latek dostałby to, co jest. Jeśli masz czas, daj mi znać, a wezmę to pod uwagę.
RyanfaeScotland

3
„Odpowiadanie za śmiecie jest w porządku, jeśli trudno jest odpowiedzialnie pozbywać się śmieci” nie brzmi jak dobry komunikat.
Roman Odaisky,

5
@RomanOdaisky Zgoda. Dobrze, że nie taka jest moja odpowiedź. A może uważasz, że tak, a jeśli tak, to co daje ci takie wrażenie?
RyanfaeScotland

5
W pierwszym cytacie powiedziałeś w zasadzie „robią to, ponieważ jest to trudne” i naturalne jest, że dziecko przyjmuje to wyjaśnienie jako uzasadnioną wymówkę, szczególnie jeśli robisz wszystko, co w twojej mocy, aby przeprowadzić demonstrację. (
Mówiąc

4
@RomanOdaisky tak, a następnie w drugiej części mówię „jest w porządku, ponieważ mają system, który zapewnia, że ​​zostanie wyczyszczony”. Myślę, że jest całkiem jasne, że odpowiedź dzieli ją na 2 części, dlaczego i uzasadnienie. Jeśli tylko spojrzysz na część dlaczego, to oczywiście skończysz z czymś wypaczonym!
RyanfaeScotland

38

Nie widzę żadnego powodu, dla którego należy zaakceptować takie zachowanie, nawet jeśli jest to dozwolone przez władze. Jeśli twoje dziecko jest zainteresowane upewnieniem się, że śmieci trafią do odpowiedniego miejsca lub w ogóle nie zostaną wygenerowane, powinieneś to zachęcać.

Myślę, że masz rację. Powinni po prostu wrzucić śmieci do kieszeni, prawda? Może dostaną karę na koniec wyścigu.

Nie sądzę, żeby istniał jakiś powód, aby próbować wyjaśniać, dlaczego czasem zaśmiecanie jest w porządku, kiedy moim zdaniem tak nie jest. Chociaż czasem najłatwiej jest odrzucić punkt widzenia dziecka, ponieważ jest młody, czasem mają najbardziej wnikliwe komentarze. Można się z nimi zgodzić, nawet w obliczu społeczeństwa, które zawsze robiło coś innego.


5
Problem w tym, że wtedy zacznie myśleć o nich jako o złych ludziach, którzy wyrzucają śmieci i zawsze będzie im to kojarzył. Chcę, żeby zachował swoje maniery, jednocześnie starając się, aby nie myślał, że ci faceci są tak źli, jak zwykli ludzie się zaśmiecają.
Hanky ​​Panky,

24
Sugerujesz, że nie są?
Ian MacDonald,

8
Wszystko, co sugeruję, to że mają odpowiednie przygotowania do sprzątania i ktoś szybko to odbierze. Jestem otwarty na uważanie go za zaśmiecanie i odpowiednio go uczyć, ale wierzyłem, że tak nie jest.
Hanky ​​Panky,

32
@HankyPanky - Przygotuj się również, aby wyjaśnić, że nawet jeśli mamy sprzątaczki uliczne, które są płacone za sprzątanie po ludziach, którzy śmiecą w normalnych okolicznościach, to nie to samo!
RyanfaeScotland

3
@IanMacDonald Szczególnie podoba mi się to w tobie, dzięki tacie, ojciec potwierdza również rozumowanie dziecka pytaniem potwierdzającym i przykładem konsekwencji. Dodałbym nawet ostatnie pytanie, aby dziecko krytycznie pomyślało o tym temacie: „wszyscy je obserwują, więc dlaczego pozwalają im się śmiecić?”.
CPHPython

26

Sytuacja butelek i opakowań na żywność jest raczej inna.

Szczerze mówiąc, jeśli chodzi o opakowania do żywności, twój syn ma całkowitą rację: po prostu śmiecą. Opakowania na żywność są małe i ważą prawie nic. Nie ma żadnego powodu, by nie mogli po prostu wrzucić zużytych opakowań do kieszeni. Oczywiście, ze 150 rowerzystami próbującymi pozbyć się wielu owijarek, zdarzają się wypadki, ale nie ma powodu, aby po prostu wyrzucać je na ziemię. Niektóre rasy, takie jak Vuelta a Espana, mają specjalnie „strefy śmieci”, w których jeźdźcy mogą wyrzucać zgromadzone śmieci na ziemię, a ludzie zamiatają je; oczywiście niektóre z nich gubią się, szczególnie w wietrzne dni.

W przypadku butelek sprawy są nieco bardziej skomplikowane. Są stosunkowo duże, a zawodnik będzie ich potrzebował każdego dnia więcej, niż może jeździć na rowerze. Często wyrzucają starą butelkę, gdy dostają nową, a osoba, która podała im nową butelkę, może uporządkować odrzucone. W wielu przypadkach jeźdźcy będą wyrzucać puste butelki w miejscach, gdzie są tłumy, a widzowie zbierają je jako pamiątki. Jedna z wiodących marek butelek ( Elite Corsa) ulega biodegradacji, więc teoretycznie wszelkie wyrzucone butelki po prostu gniją; w rzeczywistości założę się, że zajmuje to wiele lat, ponieważ muszą być wystarczająco mocne, aby nie ulegać biodegradacji podczas ich używania! Dodatkową komplikacją jest to, że wyrzucane butelki należy wyrzucić z dala od drogi, aby nie trafiły pod koła innych rowerzystów; które muszą uniemożliwić ich późniejsze odzyskanie.

Tak więc, jeśli chodzi o rodzicielstwo, proponuję zgodzić się z twoim synem na temat opakowań do żywności, ponieważ ma rację. Porozmawiaj z nim na temat butelek: są plusy i minusy oraz czynniki łagodzące, a sytuacja jest skomplikowana, ponieważ jeźdźcy muszą pić więcej, niż mogą nosić, aby uniknąć odwodnienia.

Jeśli martwisz się, że kopiuje zawodowców i śmieje się podczas jazdy na własnym rowerze, zgaduję, że nic mu nie będzie. Już czuje, że zaśmiecanie opakowaniami żywności jest niewłaściwe, i prawdopodobnie poczuje, że jego butelka jest własnością, której nie chce stracić - zwłaszcza jeśli dostanie ją od jednego z bohaterów podczas wyścigu!


Jak zawsze twoja odpowiedź jest naprawdę miła.
Hanky ​​Panky,

1
Bardzo miło z twojej strony. :-) Właściwie myślałem, że to całkowicie zbombardowane, ponieważ nikt nie głosował na to. Ale potem zdałem sobie sprawę, że to napisałem i nie kliknąłem przycisku postu!
David Richerby,

Zgadzam się z większością tego, szczególnie wskazując dziecku strefy zaśmiecania i zbierając butelki przez widzów. Jestem przyzwyczajony do tego z jazdy na nartach, gdzie zbyt dużo śmieci znajduje się tylko wiosną po stopieniu śniegu i wtedy jest brzydko. Można zostać zdyskwalifikowanym za śmiecenie z ras północnych, takich jak Birkenbeinerrennet. Ale istnieją mocne powody, by nie trzymać ich w kieszeni. Żele energii wypływają z tuby i sprawiają, że te kieszenie są naprawdę obrzydliwe. A dla wielu sportów na świeżym powietrzu poza kolarstwem, tak naprawdę nie ma żadnych kieszeni.
Vladimir F

@VladimirF Nie marnuj tyle żelu! :-) Uważam, że dobrą techniką jest zwijanie owijki od dołu, co wyciska żel. Jeżdżąc rekreacyjnie, nigdy nie miałem problemu z włożeniem zużytych opakowań żelowych z powrotem do kieszeni. Koszulka też będzie prana pod koniec dnia.
David Richerby,

17

Babcia tutaj! Pamiętaj, aby zawsze dopasować wiek odpowiedzi:

 • Po pierwsze, bądź pod takim wrażeniem, że zwerbalizował złe zachowanie
 • Następnie zwróć uwagę na różnice, o które on prosi - nie trzeba się nudzić nad wyjaśnianiem (zawodowi zawodnicy, zawodowi organizatorzy, płatny wyścig, wolontariusze pomagają w czyszczeniu)
 • Wykorzystaj swoje własne doświadczenie: „Mama / Tata przebiegł półmaraton, a ludzie rozdawali wodę w filiżankach, które biegacze rzucali na ziemię, ale ochotnicy wszystko wyczyścili”.
 • Kiedy wydaje się usatysfakcjonowany, przypomnij mu, że kiedy ty i on jedziecie, biegacie lub piesze wędrówki, nie ma ochotników, którzy podążają za odbiorem, a on nie otrzymuje zapłaty za grę! Nadal jego zadaniem jest nie śmiecić.

Brzmi jak świetne dziecko! Powodzenia!


14

Nie śmieje się z tego samego powodu, dla którego robisz pranie syna.

Zespół rowerzysty to coś więcej niż tylko rowerzysta. Rolą rowerzysty jest pedałowanie jak szalony, zadaniem trenera jest trenowanie. Organizatorzy wydarzenia, policja, wolontariusze i personel sprzątający również mają swoje role.

W twojej rodzinie Twoim zadaniem jest dbanie o syna, a jego zadaniem jest uczyć się w szkole.

Możesz to wykorzystać jako dobrą lekcję życia dla niego.


6
Witam i witam! Czy możesz rozwinąć pranie = * nie zaśmiecać * analogii? Nie do końca podążam.
anongoodnurse

Rowerzysta nie jest zespołem jednego. Wiele osób jest zaangażowanych i musi współpracować. Jeździ na rowerze, ponieważ jest w tym najlepszy. Ktoś inny czyści swoje butelki / opakowania, aby mógł wykonać swoją rolę. Gdyby to był tylko „jakiś facet” jadący drogą, to tak, to byłoby śmiecie.
Robert Paulsen,

To mi nie pomaga, ale dziękuję za odpowiedź.
anongoodnurse

1
@anongoodnurse Myślę, że łączność polega na tym, że rodzice pomagają swoim dzieciom, robiąc pranie, aby dzieci mogły iść do szkoły, bawić się itp. Załoga sprzątająca wydarzenie pomaga rowerzystom, sprzątając po nich, aby kolarze mogą wykonywać swoją pracę, która idzie tak szybko, jak to możliwe. To, że dziecko nie robi prania, nie oznacza, że ​​nie dba o czystość; podobnie to, że śmieci rowerzysty nie trafiają bezpośrednio do puszki, nie oznacza, że ​​się śmieje.
Cullub

8

Zgodnie z życzeniem, po prostu zamieszczam mój komentarz jako odpowiedź:

Nie widzę szkody w zgodzie z twoim synem!

Jeśli staje się profesjonalnego kolarza i jego wydajność jest utrudnione przez trzymając lub wracając odebrać śmieci, następnie można wziąć go na bok i wytłumaczyć mu, że w pewnych okolicznościach może to być usprawiedliwione;)

Nie trzeba jednak nadmiernie komplikować rzeczy, gdy ma jeszcze 4 lata. Prawdopodobnie ważniejsze jest, aby utrzymywał, że nie powinieneś śmiecić. Może nawet cieszyć się myślą, że jest bardziej przystosowany moralnie niż grupa dorosłych w telewizji!

czy nie ryzykuje to, że syn OP ma niesprawiedliwe przekonanie, że rowerzyści to ludzie, którzy śmiecą?

Nie martwiłbym się tym, prawdopodobnie nie jest tak zły, jak przekonanie, że zaśmiecanie jest w porządku. Ale jeśli zmusisz go do jazdy na rowerze, to powinno pomóc w zwalczaniu wszelkich uprzedzeń antycyklisty ...


6

Użyj tego jako pretekstu do rozwijania umiejętności rozwiązywania problemów. Rowerzyści potrzebują jedzenia / wody regularnie i muszą je pobierać z roweru jadącego z dużą prędkością. Nie jest prawdziwym problemem dla profesjonalistów i amatorów, który jest obecnie rozwiązany w ten sposób:

 • Podczas wyścigu rowerzyści otrzymują wodę butelkowaną i zapakowane jedzenie. Rowerzysta potrzebuje tylko wody i jedzenia, ale łączna ilość śmieci (butelek, plastiku) potrzebnych na cały wyścig staje się poważnym obciążeniem dla rowerzysty, więc musi go oddać / wyrzucić do kosza jak najszybciej jak to możliwe.

Czy można to rozwiązać w inny sposób?

Jak można je nawodnić i karmić bez obciążania ich możliwości rowerowych?


Znakomity. Podoba mi się ten pomysł.
Hanky ​​Panky,

Uwielbiam, że tak bezpośrednio odniosłeś się do pytania OP. Witamy na stronie!
anongoodnurse

6

Moje przemówienie należy oczywiście zmienić w zależności od konkretnych okoliczności:

„Joey, śmiecenie ma miejsce, gdy zostawiasz rzeczy takie jak śmieci bez pozwolenia .

Zgoda jest ważna. Robi wiele rzeczy, które byłyby złe, a nie złe. Zezwolenie nie wszystko naprawia, ale niektóre rzeczy są w porządku.

Pamiętasz piknik kościelny? Podszedłeś do stołu po kolejne ciasteczko. To nie było złe, ponieważ ludzie na pikniku mieli pozwolenie na jedzenie. Ale jeśli podszedłeś do przyjaciela i zabrałeś jego ciasteczko, byłoby to złe, ponieważ nie miałbyś pozwolenia.

Podczas tego wyścigu jeźdźcy mieli pozwolenie na zrzucenie śmieci. Porzucili go, a po wyścigu ludzie przyszli i posprzątali, a wszystko znów było czyste. To była część wyścigu, podobnie jak jedzenie jest częścią pikniku.

Teraz nie możesz wyrzucać śmieci podczas jazdy na rowerze, ponieważ nie masz pozwolenia, a za tobą nie ma nikogo, kto mógłby posprzątać śmieci. Któregoś dnia - kto wie? - możesz wziąć udział w takim wyścigu rowerowym. Ale dopóki tak się nie stanie i dopóki ktoś nie powie ci, że możesz wyrzucić śmieci, nie jest to w porządku, ponieważ nie masz pozwolenia ”.


1
Dobra pierwsza odpowiedź! Witamy w Parenting.SE!
SomeShinyObject

1
Pozwolenie i zgoda są ważne, aby dowiedzieć się o nich, i to nie tylko w kontekście śmiecenia.
gmatht

5

Istnieją różne zasady dla różnych czasów i miejsc

Twój syn prawdopodobnie już wie, że zasady w przedszkolu lub w domach innych ludzi różnią się od zasad w domu lub że niektóre czynności są dozwolone w środku, ale nie na zewnątrz.

„Brak śmiecenia” jest ogólną zasadą, ale w niektórych przypadkach, takich jak wyścigi rowerowe, istnieje inna zasada. Możesz podać powody, dla których muszą mieć inną zasadę („nie mają czasu na wyrzucanie śmieci we właściwe miejsce”) i dlaczego mogą („uiścili opłatę za wyścig, która płaci za kogoś inaczej, aby podnieść śmieci ”lub cokolwiek innego, jeśli twój syn chce wiedzieć więcej.


4

Prawna koncepcja śmiecenia polega na świadomym pozostawianiu śmieci bez pozwolenia. Prawdopodobnie może pojąć, że zachowanie rowerzystów umyślnie wie, że organizatorzy wyścigu posprzątają za nimi.

Jeśli to się nie powiedzie, spróbuj demonstracji - poczekaj, aż wyścig się skończy i obserwuj.


1
Cześć i witamy w Parenting.SE! Czy pokazują telewizyjnym ludziom, którzy sprzątają śmieci po wyścigach rowerowych? Jeśli nie, jak inaczej to wykazać?
Anne Daunted,

3
Anne - rzadko pokazują to w telewizji, ponieważ nie jest ekscytujące (czasami widzisz to za komentatorami prowadzącymi rozmowy po wyścigu), więc najlepiej byłoby być tam osobiście.
Rory Alsop

@RoryAlsop Elementy komentatora po wyścigu do kamery są zwykle wykonywane wokół obszaru linii mety. Czy miot nie jest znacznie bardziej prawdopodobny z tłumu niż jeźdźcy?
David Richerby,

4

Możesz wyjaśnić swojemu synowi, że w ramach rasy ludzie płacą za podążanie za nimi i zbieranie śmieci.

ALE dlaczego rowerzyści nie mogą tego po prostu przywrócić?


3

Twoje dziecko ma 100% racji. W swojej wersji rzeczywistości , ci faceci zaśmiecanie, i nie ma znaczenia, trochę tego, czy jest dozwolone, czy nie, czy ktoś sprząta po wyścigu.

Czuję potrzebę podkreślenia sedna twojego pytania, jakim jest interakcja między tobą a twoim synem, a nie legalności aktu występującego w telewizji. 4 lata to za mało, aby podjąć decyzję o śmiecie, czy nie, w zależności od dokładnych szczegółów okoliczności. Potrzebuje jasnych, prostych zasad - w przypadku śmiecenia po prostu tego nie robimy, bez względu na wszystko.

Będziesz upraszczał wiele innych rzeczy przez dłuższy czas, to jest w porządku. Po kilku latach wszystko można wyjaśnić bardziej szczegółowo. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​dzieci bardzo dobrze rozumieją w późniejszym terminie, kiedy proste reguły dzieciństwa stają się coraz bardziej złożone.

Tak więc, aby odpowiedzieć na twoje pytanie: nie przekonuj go, że nie śmiecą. Zgadzam się, że zaśmiecanie (bo one są - są wyrzucać takie rzeczy, niektóre z nich będą wdmuchiwane do roślinności i nie zostaną oczyszczone, nawet jeśli zdarzają się mieć czyste-up zespół). Nie musisz tutaj wchodzić w szczegóły. Proste „tak, zaśmiecają i naprawdę nie powinny tego robić!” byłoby dobrze.


Szczerze mówiąc, to najlepsza odpowiedź dla czterolatka.
grill

2

Możesz wyjaśnić coś takiego:

Jak zbieram za tobą, kiedy robisz bałagan, bo jestem twoim rodzicem, tak też są ludzie, którzy zbierają po rowerzystach - ponieważ oni prowadzą wydarzenie. Gdy dorośniesz, nie pozostawisz bałaganu. Kiedy sami jeżdżą na rowerze, nie powinni zaśmiecać.


2

Wyjaśniłeś synowi zaśmiecanie. I właśnie to widzi, że robią rowerzyści.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest przyznanie, że dobrze to zrobił - jeśli powiesz mu, że się myli, a on doskonale wie, że ma rację, nie masz sensu. Chociaż nie masz sensu, będziesz miał trudności z nauczeniem go czegokolwiek, ponieważ utknie, próbując się z tym pogodzić.

Drugą rzeczą do zrobienia jest jedno z poniższych:

 • Powiedz mu, że słowo „śmiecenie” jest bardziej skomplikowane niż na początku go nauczyłeś, a zatem to, co robią, wygląda na śmiecenie, ale nie jest.
 • Powiedz mu, że zaśmiecanie w niektórych okolicznościach może być w porządku, i wyjaśnij okoliczności.

Dla szybkich czytelników: powyższe to / lub.

Następnie wykonaj kilka przykładów. Restauracje mogą być dobre, ponieważ są zaskakująco trudne, a twój syn może już je znać: jeśli masz serwetkę, to nie jest śmieci i zostawiasz ją przy stole. Jeśli masz papierową serwetkę i zostawiasz ją na podłodze, to ona śmieci. W zależności od restauracji musisz zostawić papierową serwetkę na stole lub wrzucić ją do śmieci. Jeśli nie wiesz, który to jest, możesz zapytać kelnera.

Następnie zakończ je, wracając do wyścigu: powiedz mu, że niektóre wyścigi rowerowe mają wyznaczoną strefę odpadów o powierzchni kilkuset metrów, na której zawodnicy mogą upuszczać opakowania. Ale dokładne zasady zależą od wyścigu, a jeśli bierzesz udział w wyścigu i nie wiesz, możesz poprosić o to przedstawiciela wyścigu.


1

Nie musisz wytwarzać konsystencji

Przemyślasz to. Dlaczego chcesz to wytłumaczyć swojemu synowi?

Istnieją różne zasady dla różnych okoliczności, a dzieci są w pełni w stanie to zrozumieć.

Świat jest zamazany. Jeźdźcom „wolno” zrzucić śmieci, ale nie jest. Może skakać na trampolinie, ale nie na kanapie. Jego starszy brat może oglądać film, ale nie może.

To jest w porządku i uczciwe, ponieważ jest dzieckiem.

Dzieci mówią i myślą dziwne rzeczy, ale wyrastają z nich

Kiedy mój syn był mały, myślał, że nie można mieć basenu na pokładzie łodzi. Gdybyśmy pokazali mu zdjęcia oceanicznego liniowca z basenem, pomyślał, że go sfotografowaliśmy. Kiedy pokazaliśmy mu filmy, pomyślał, że zostały „wykonane przy pomocy komputera”.

Teraz się z tego śmiejemy. Nie musieliśmy tego wyjaśniać, musieliśmy tylko czekać.

Dzieci są ludźmi

Ludzie cały czas mają do czynienia z kontekstem, jesteśmy zbudowani tak, aby zamieszkiwać rozmyte środowisko. Nie musisz dostosowywać wszystkiego do wszystkich ludzi przez cały czas.

Jeźdźcy są dopuszczeni, ponieważ biorą udział w wyścigu telewizyjnym. Czy on bierze udział w wyścigu telewizyjnym? Nie. Więc nie może tego zrobić.

Ma zasadę, nie wyrzucaj śmieci. Jeźdźcy najwyraźniej mają inną zasadę. Różni ludzie mają różne zasady w różnych momentach. To jest w porządku i normalne.


1
Dziwi mnie, że ta odpowiedź nie jest wyżej głosowana. To dobra okazja, aby przedstawić nuane i powiedzieć „nie wiem”, że to „trochę dziwne” i „zastanawiam się, czy”. Możesz porozmawiać o tym, dlaczego to robią (dla szybkości), że ludzie mogą je odebrać itp. Dla dzieciaka nie ma potrzeby korzystania z Wikipedii. Wydaje się, że dobrze reagują na takie dyskusje, chociaż możemy myśleć, że fuzz jest „zaawansowany” (rodzic pięciolatka).
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.