Co zrobić, gdy mój 13-letni syn nadal chce trzymać mnie za rękę?


7

Mój 13-letni syn nadal chce trzymać mnie za rękę. Trzymanie ręki taty zostało w niego wywiercone, ponieważ był w stanie chodzić dla bezpieczeństwa, a myślałem, że gdy się zestarzeje, nie będzie już tego chciał, ale za każdym razem, gdy idziemy gdziekolwiek, automatycznie sięga po moją rękę. Dostosowałem to do łączenia ramion, ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy naprawdę wyrósł i jest prawie tak wysoki jak ja. Mam 5 "11 lat.

Czy to wygląda / wydaje się dziwne dla innych? Czy to ma znaczenie? Jesteśmy bardzo blisko jako ojciec i syn, a on jest niesamowicie czuły. Podejrzewam, że to jego sposób na pokazanie mi tego, ale nagle uświadamiam sobie, że dostaję „spojrzenia” od ludzi, którzy na pierwszy rzut oka mogą założyć, że jesteśmy dwoje dorosłych. Nie jest to dla mnie problem, ale nie chcę, aby był w jakikolwiek sposób zawstydzony lub zniechęcony do okazywania uczuć. Nie chcę też, żeby poczuł, że go odrzucam, więc to nie wiem, co robić.


1
To, czy nie wygląda to dziwnie dla innych, silnie zależy od Twojej lokalizacji / pochodzenia kulturowego.
Arsak,

Niewinność to piękna rzecz. Mam 3 córki i, o ile mogę powiedzieć, twój syn jest mile widziany jako mój zięć i ojciec moich wnuków. tzn. nie ma w tym nic złego dla ludzi, którzy będą mieli największe znaczenie w twoim życiu i jego. Nie pozwól nieznanym ludziom zerwać więzi zbudowanej z synem. W pewnym momencie wszystko się skończy najprawdopodobniej. Prawdopodobnie wtedy to przegapisz.
Adam Heeg

Odpowiedzi:


13

Inne odpowiedzi są dobre. Przedstawię inny punkt widzenia:

Cenić to

Twój syn chce trzymać cię za rękę? Pozwól mu. Pewnego dnia prawdopodobnie już nie będzie chciał i będziesz tęsknił za dniami, kiedy twój mały chłopiec chciał trzymać rękę swojego taty.

Mój syn jest również bardzo czuły. Ma 6,5 ​​i uwielbia trzymać mnie za rękę i całować mnie, swoją mamę i siostry. I szczególnie lubi całować w usta, które czuł się dobrze i normalnie, gdy był dzieckiem, ale teraz czuł się trochę niezręcznie. Powiedziałem o tym mojej żonie, a jej rada była taka sama: „Kogo to obchodzi? :)


PS: Zakładam, oczywiście, w tym wszystkim, że twój syn robi to z miłości, a nie ze strachu, kontroli lub czegoś wewnętrznie szkodliwego.


3
To jest właściwa odpowiedź.
Ten idiota,

@ThatIdiot Cherish it at 13? Co powiesz na 14 lat? 15? Chłopak z liceum też nie musi się drażnić, nie sądzisz?
LateralTerminal

@LateralTerminal "One day he probably won't want to anymore"W niektórych kulturach dzisiaj dorośli mężczyźni, którzy są przyjaciółmi, trzymają się za ręce. To jak przedłużony uścisk dłoni. Nie uważam tego za dziwne.
LCIII

Wyobrażam sobie, że jeśli stanie się to niezręcznie społecznie, przestanie - LUB pewność siebie silnej więzi rodzinnej uczyni go odpornym na takie dokuczanie. Znałem facetów z liceum, którzy nosiliby spódnice i nikt by się nie drażnił.
Ten idiota

1
@LateralTerminal: Więc ... rozwiązaniem jest próba zapobieżenia możliwemu zastraszaniu, upewniając się, że dzieci dostosowują się do tego, co jest normalne, zanim jeszcze dostaną się do szkoły średniej? Więc wszystkie dzieci przychodzą do liceum z jasnym wyobrażeniem o tym, jak ludzie muszą się zachowywać, aby się dopasować. Rozumiem, że chcesz chronić swoje dzieci, ale wydaje mi się, że jeśli nauczysz swoje dzieci, że pewne zachowania są dziwne i będą wyśmiewaj ich lub gorzej, będziesz musiał uważać, aby nie przypadkowo nauczyć ich, że można wyśmiewać ludzi, którzy się nie dostosowują.
Pascal mówi Talk To Monica

4

13 jest prawdopodobnie wystarczająco duży, aby przeczytać i zrozumieć, co napisałeś, ale przesłanie o zgodności powinno być przygotowane w kierunku, w którym chcesz prowadzić.

Kipling ma kilka słów, o których myślę, ilekroć pojawia się presja rówieśników:

Jeśli potrafisz zachować głowę, a wszystko wokół niej gubi się i obwinia za ciebie; jeśli możecie zaufać sobie, podczas gdy inni w was wątpią, ale uwzględniajcie także ich wątpliwości;

Jeśli potrafisz rozmawiać z tłumem i zachowywać cnotę, chodzić z królami i nie tracić wspólnego kontaktu; jeśli wszyscy ludzie liczą się z tobą, ale nie za bardzo;

twój jest świat i wszystko na nim, a ponadto będziesz mężczyzną, mój synu.

W ciągu najbliższych kilku lat oczekuje się od niego uczynienia go niezależną osobą, a równowaga między wartościami społecznymi i osobistymi jest ważną częścią tego. Jeśli jest to bardziej oddalone od głównego nurtu, niż chcesz, aby był poprawiony, wymagana jest korekta.

Twoje osobiste granice również nie są trywialne, jeśli nie czujesz się komfortowo z tym znakiem uczucia, który jest sam w sobie istotny, a nauczenie go zauważania i szanowania granic innych jest wartościową lekcją.


3

Czy to wygląda / wydaje się dziwne dla innych?

Tak. Wygląda to dziwnie, ponieważ rzadko zdarza się widzieć 13-letniego chłopca trzymającego rękę ojca. Gwarantuję, że ludzie, którzy to widzą, myślą, że to dziwne.

Czy to ma znaczenie?

Nie.

Mam 5 "11 lat.

Jeśli jesteś tego samego rozmiaru co twój syn lub blisko, to wygląda jeszcze dziwniej. Masz rację.


3
„Czy to ważne? Nie” <- Idealnie. Dopóki żadne z was nie ma nic przeciwko, opinie otaczających was osób są nieistotne.
SomeShinyObject

2

Jest tu wiele zmiennych, o których należy pamiętać - wiek, dojrzałość, zrozumienie i uczucia.

Po pierwsze, w wieku 13 lat prawdopodobnie zrozumie, co to znaczy trzymać rękę ojca nieruchomo - dla większości ludzi, jeśli pomyślisz o tym, kiedy to się skończyło, to pewnie tak było, gdy byli młodsi, ale każdy jest inny i to może dobrze niech tak będzie - wciąż mógłby czerpać z tego komfort i dlatego.

Jeśli chodzi o dojrzałość, być może twój syn jsut nie zdaje sobie sprawy z widocznych mieszanych znaczeń i implikacji stojących za zrobieniem tego - ale ważenie tego w porównaniu z czasem, w którym rozmowa może pójść, jest również ważne. Jak każdy rodzic ogólnie myśli, nie chcesz, aby przestał okazywać uczucia i zdusił go, ale przeciwnie, przychodzi moment, w którym musisz zdać sobie sprawę, a następnie powiedzieć - jesteś już na to trochę stary. Sposoby powiedzieć to są zróżnicowane i najlepszy sędzia cię na to- czy jest ogólnie wrażliwy i zrozumienie to nie będzie zbyt trudne.

Rozumiejąc i ucząc się mądrze, to obciąża was oboje - nie chcesz, aby poczuł, że robi coś złego, lub że nie może okazywać uczuć rodzicielskich ani szukać pocieszenia od ciebie przebywającego w pobliżu - ale ty też nie chcę, żeby ktoś Cię w wyniku tego osądził.

Wywierciłem to samo we mnie, mój syn wywiercił to samo w odniesieniu do przekraczania dróg (lub przebywania w ich pobliżu przez przypadek, zarówno on, jak i ja, często jeździmy po obszarach o bardzo wąskich ścieżkach). Jednak gdy tylko znaleźliśmy się w „bezpiecznym” miejscu, w którym jest to w porządku, z czasem przyzwyczaiłem się pytać, czy chciałby iść sam, ale może trzymać mnie za rękę, jeśli nadal chce.

Będzie to trwało w miarę, jak się starzeje, ale już czasami puszcza i pod warunkiem, że jest to bezpieczne, więc pozwolę mu robić „swoje”. Ze swojej strony, gdybym był w tej samej sytuacji, zachęcałbym go, by szedł sam, ponieważ „starzeje się”.

Z drugiej strony jestem na tyle otwarty, że nie przejmowałbym się zbytnio opiniami innych ludzi, ale jeśli chodzi o rozwój, będzie on musiał zrozumieć normy społeczne i konsekwencje bycia widzianym, gdy ojciec trzyma się za ręce po pewnym czasie. wiek.

Może być tak, że zajmie mu to tylko kilka chwil, gdy robi to znajomi, aby uświadomić sobie z podsłuchanych rozmów lub trochę żartować, co się dzieje, a on sam przestanie to robić.


2

Jeśli czujesz się niekomfortowo, to jest twój problem. Zdecyduj, czy chcesz zachować swoje życie na podstawie tego, co myślą o tobie inni, czy chcesz robić to, co uważasz za najlepsze bez względu na to, co myślą. Następnie zdecyduj, co to jest i bądź konsekwentny.

Może porozmawiaj o tym z twoim synem.

Ty: „Wiesz, że już nie musisz tego robić, prawda?”

On: „Tak. Wiem. Chcę tylko.”

Ty dlaczego?"

On: „Ponieważ ...”

Ty: „Rozumiem, kolego. Czasami też tak czuję. Co powiesz na to? Następnym razem zróbmy to sami, ale będę tam z tobą. Bo nawet jeśli moja ręka nie dotyka twojej, to Zawsze będę tu dla ciebie, jeśli będziesz go potrzebować. Jesteś na tyle stary, że ważniejsze jest, aby wiedzieć, że możesz go chwycić, kiedy jest to potrzebne, a potem trzymać go za każdym razem. ”


0

Jeszcze jeden punkt widzenia do przemyślenia: jedna z jego potrzeb może być brakująca i w tej chwili jego strategia trzymania za rękę zaspokaja tę potrzebę. Nie mam pojęcia, jaka to może być potrzeba (bezpieczeństwo, połączenie z innymi itd.), Być może będziesz musiał to odkryć i zachęcić go do wypróbowania innych strategii.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.