Czy potrafisz poprowadzić malucha do nauki określonych słów?


14

Mój 14-miesięczny ma dość dobre słownictwo dla swojego wieku. Jednak dla mojej żony źródłem frustracji jest to, że „mamusia” (lub niektóre jej odmiany) nie jest częścią jego słownictwa.

Mówi „tatusiu” dość często, co, że tak powiem, dodaje soli do rany.

Zwróciłem uwagę, że chociaż tak, ma przyzwoite słownictwo, ale żadne ze znanych mu słów nie zawiera dźwięku „m”.

Oboje często mówimy „mamusia”, ale on po prostu nie chce tego powiedzieć.

Wydaje dźwięk „m”, ale tylko wtedy, gdy jest sfrustrowany (bardziej narzekanie, zaczynające się na „mmm”, co nie poprawia jej samopoczucia).

Czy można go zachęcić do powiedzenia „mamusia”, czy może po prostu musi poczekać, aż będzie gotowy, aby nauczyć się tego sam?

Odpowiedzi:


5

W rozwoju języka dźwięk ma jest znacznie trudniejszy niż dźwięk da. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci będą wydawać dźwięki w następującej kolejności: wa, ba, da podążały wzdłuż linii z ma. Dopóki nie pracowali nad dźwiękiem ma, mówiąc, że mama jest wysoce nieprawdopodobna. Domyślam się, że dźwięk m wśród frustracji może być sposobem, w jaki twoje dziecko mówi mamusiu, ponieważ ono chce mamusi. Moja córka mówi, że tata często się uśmiecha, ale mówi tylko, że mama jest pod łzami lub pod przymusem. Z początku sprawiało mi to smutek i frustrację, a potem zdałem sobie sprawę, że mówiła mamie, kiedy naprawdę mnie potrzebowała / chciała.

Powszechnie uważa się, że powtórzenie jest najlepszą drogą do nauki słowa. Zastanów się również nad niektórymi badaniami, które wspierają ideę, że wyższe odcienie pieśni są łatwiejsze do naśladowania przez dzieci, co robią na początku, kiedy wypowiadają słowa. Istnieje wiele teorii na temat rozwoju języka i wydaje się, że nie ma 100% gwarancji, że powtórzenie zadziała. Powodzenia!


9

Tak.

Przepraszam, że mamy przeciwny pogląd @Torben - ale nasza trójka zdecydowanie skopiowała hałas, który wydaliśmy. W naszym przypadku oznaczało to, że wszyscy powiedzieli Mumia waaaaay wcześniej niż tata (ponieważ dużo pracowałem, więc powiedzenie mojego imienia było dla nich trochę nieistotne)

Jeśli dobrze pamiętam, pierwsze właściwe słowa (użyte poprawnie) od naszych najstarszych to Mumia i Nie

To wywarło na mnie niesamowity wpływ w dniu, w którym wróciłem do domu, mój syn podszedł do drzwi i krzyknął: „Tato do domu!”. ale myślę, że był już blisko swoich drugich urodzin.

Co ciekawe, jeśli często wypowiadasz inne słowa, możesz mieć kłopoty z rodzicami (np. Opieka nad dziećmi i zmuszanie ich do nauki takich zabawnych słów, jak „Tequila”, aby zaimponować mamusi i tatusiowi, kiedy wrócą ... hmm ... .nie że kiedykolwiek to zrobiłem :-)


Rory, miałem nadzieję i oczekiwałem, że ktoś opublikuje przeciwny pogląd!
Torben Gundtofte-Bruun 10.11.11

:-) Z pewnością nie jest to „rób to, a oni to powiedzą” w jakikolwiek sposób, ale miał duży pozytywny wpływ na to, czego się nauczyli jako pierwsi, w naszym przypadku i tak.
Rory Alsop

To w 100% zależy od dziecka. Mój jest okropny w naśladowaniu i rzadko to robi (co jest miłe dla zaniepokojonej mamy czytającej materiały od patologów języka mowy o tym, jak naśladowanie jest kluczem do logopedii i ogólnie pomaga dziecku w nauce języka, powiem ci). Wypowiedziała swoje pierwsze słowo na długo przed naśladowaniem jednego. To samo z jej pierwszymi dwoma słowami.
justkt

8

Nie.

Myślę, że większość zgodzi się, że dzieci na ogół uczą się słów, które słyszą. Ale z mojego doświadczenia, nadzieja na jedno konkretne słowo jest daremna.

Jednym z pierwszych słów, które zaczęliśmy celowo trenować *) z naszym synem, był farmer ( babcia po duńsku), ponieważ wiedzieliśmy, że jego babcia byłaby bardzo dumna i zadowolona z tego słowa. Zaczęliśmy właściwie przed jego pierwszymi urodzinami, ale tak naprawdę nie zaczął mówić do prawie dwóch lat (być może z powodu podniesienia dwujęzyczności). Nawet po ciągłym szkoleniu farmerów i zbudowaniu słownictwa złożonego z około pięćdziesięciu słów, farmora nie było wśród nich.

Właściwie nie zaczął wypowiadać tego słowa przed ukończeniem 25 miesięcy, więc można powiedzieć, że zajęło to prawie 15 miesięcy szkolenia - lub można powiedzieć, że trening całkowicie go stracił. Tak czy inaczej, jest to tylko jeden punkt danych statystycznych mocno osadzony w obozie „nie” twojego pytania.


*) Przez „trening” rozumiem, że bardzo często rozmawialiśmy z nim o babci i intensywnie używaliśmy tego słowa. Z pewnością wiedział, co znaczy to słowo; często ją odwiedzała, a my mamy zdjęcia.


3

Za dziesięć do dwunastu miesięcy, nie, niezupełnie. Po 18 miesiącach tak.

Według badań Prudena, Hirsh-Pasek, Golinkoffa i Hennona ( streszczenie , pełny tekst ) dziesięciomiesięczne dzieci uczą się słów dla przedmiotów, które uważają za interesujące, a nie słów, które mówcy kierują nimi do nauki. Jednak przez 18 miesięcy uczą się słów, zwracając uwagę na sygnały społeczne. (Patrz str. 267 - 268.)


2

Słowo „mama” zazwyczaj pojawia się po słowie „tata”. Mam 4 lata i od ponad 25 lat uczę niemowlęta i małe dzieci. Moje pierwsze dwoje dzieci zawsze mówiło „Tata” (nigdy nie mamusia) i szczerze mówiąc, było trochę „zranienia”, że moje imię nigdy nie zostało wypowiedziane. Jednak używaliśmy języka migowego u naszych dzieci, więc nawet jeśli nie powiedzieli Mamusi, to podpisali się. Może to pomoże twojej żonie. Znakiem dla mamy jest otwarta pięcioramienna ręka z kciukiem umieszczonym na brodzie. Jeśli użyjesz znaku, gdy mówisz mamusiu, twój maluch powinien zacząć widzieć połączenie. Jeśli więc chce powiedzieć mamie, ale nie może, nadal może „powiedzieć” jej imię. Wszystkiego najlepszego!


2

Po prostu graj w głupie gry (oczywiście z głupimi twarzami), które brzmią jak „MMMM MMmmmm” (i masz zabawkę, więc to nie jedyna rzecz, którą oboje robicie). Mieliśmy to samo z obojgiem naszych dzieci, a dźwięk „M” może być trudny. Odkryłem, że o wiele lepiej jest po prostu wybrać dźwięk niż zachęcić do powiedzenia danego słowa, ponieważ to tylko prowadzi do frustracji. Gdy „przypadkowo” przećwiczy dźwięk, prawdopodobnie wkrótce natknie się na powiedzenie „mamusia”, a wszyscy będziecie szczęśliwi :-)


2

Mój syn miał niesamowite słownictwo w wieku 14 miesięcy, w tym słowa Mama i Dada (Dada przyszedł pierwszy, dla przypomnienia) i mnóstwo innych słów. Nie mam pojęcia, jak to się stało. Moja córka, z drugiej strony, ma 18 miesięcy i JUST zaczął mówić: mama. Mówi Dada od wieków, Nie i Zejdź i inne słowa / frazy, ale mama dosłownie weszła na listę około 2 tygodni temu. Moja siostrzenica, która jest w tym samym wieku co moja córka, ma zupełnie inny zestaw słów, których obecnie używa (mówiła „dziecko” w Boże Narodzenie, ale moja córka dopiero niedawno dodała „dziecko” do swojego słownictwa). Z całego serca się zgadzam, że może pokazanie synowi prostych znaków, takich jak „Mamusia”, sprawi, że oczekiwanie na właściwe słowo będzie bardziej tolerowane.


2

Zajmuję się EI od 18 lat i 99% dzieci, z którymi pracowałem, a także zwykle rozwijające się dzieci, które znam, w tym moje 4, powiedziały najpierw dada. Każdy logopeda, z którym współpracuję, zwykle mówi rodzicom, że na pierwszym miejscu jest dada i nie ma to nic wspólnego z mamą ani tatą. To tylko dźwięk, który wydają, kiedy zaczynają wydawać dźwięk. Dada to łatwy dźwięk.


0

Pęd Carpe

Ważne jest, abyś nie starał się uczyć dziecka, gdy nie jest ono zainteresowane.

Postaraj się rozpoznać momenty, w których dziecko zwraca szczególną uwagę, i wykorzystaj te chwile, aby nauczyć je tego, czego chcesz. Zauważyłem czasami z moim najmłodszym chłopcem, że czasami zwracał szczególną uwagę na moje usta, kiedy mówiłem, i było całkiem jasne, że próbował rozpoznać, jak poruszałem ustami, aby wydawać dźwięki. W tych momentach upewniłem się, że mówię wyraźnie, aby łatwiej było mu zrozumieć, jak to zrobiłem. Te chwile były głównie przed snem, kiedy stałem nad jego łóżkiem i mniej więcej miałam jego pełną uwagę twarzą w twarz.

Małe dzieci przez cały czas są mniej więcej w „trybie uczenia się”, ale zwykle uczą się najlepiej, gdy same się interesują, a nie wtedy, gdy chcemy nauczyć ich czegoś specjalnego.

Kolejną rzeczą, którą zauważyłem z synem przed snem, było to, że po tym, jak zostawiliśmy go w jego łóżku, czasami słyszeliśmy go, jak ćwiczył słowa do siebie, które ostatnio słyszał.


0

Mamy także 18-miesięczną córkę i jesteśmy w tej samej fazie. Zwykle staramy się nauczyć jej codziennego używania takich słów, jak woda, jedzenie, kąpiel, wychodzić, wchodzić itp. W naszym ojczystym języku, a ona z łatwością wybiera te słowa.

Początkowo musisz włożyć dodatkowy wysiłek, ponieważ Twoje dziecko może zepsuć znaczenie różnych słów, ale jest to naturalne.

Teraz staramy się również uczyć jej różnych nazw owoców przy pomocy prawdziwych owoców i książek.

Pozdrawiam Sandeep (źródło za pośrednictwem @ menmomhealth )

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.