Czy powinienem martwić się tym, że mój 10-miesięczny wciąż nie umie wymawiać słów, zamiast tego mówiąc „er… er… er…”?


10

Mam 10-miesięczną córkę. Ciągle mówi „er ... er ... er”, ale nigdy nie wymawia słów „b”, „p”, „m”, „f” itd. Rozmawiamy już z nią zawsze i powoli pokazujemy, jak wymówić „mama” (z kształtem ust), ale to wciąż nie pomaga!

Myślę, że w wieku 8-10 miesięcy dzieci potrafią wymawiać proste dźwięki, takie jak „mama”, „baba”, „tata” itp., Chociaż mogą nie znać ich znaczenia.

Czy to normalne? Co powinienem zrobić? Jak mogę jej pomóc?

Odpowiedzi:


15

Wygląda na to, że Twoje dziecko jest tam, gdzie musi być.

Normalne dzieci zaczynają osiągać kamienie milowe w dość szerokim przedziale wiekowym. Niektóre dzieci mogą osiągnąć niektóre kamienie milowe wcześnie, a inne późno. Możesz mieć powód do niepokoju, jeśli Twoje dziecko nie osiągnie kilku etapów, ale nie brzmi to tak, jak w przypadku twojej córki.

Kamienie milowe w języku są zazwyczaj pogrupowane w przedziały wiekowe i są zwykle wyrażane „do czasu, gdy dziecko osiągnie koniec tego przedziału wiekowego, powinno być w stanie ...”. 7-12 miesięcy to przedział wiekowy, który jest zwykle definiowany jako przedział wiekowy, w którym większość dzieci zaczyna używać pierwszych słów, ale oznacza to, że zwykle zaczynają używać pierwszych słów w wieku 12 miesięcy . Pozostały Ci jeszcze 2 miesiące do stracenia niż kamień milowy, a nawet jeśli przegapisz, niekoniecznie jest to problem. Nie musisz się martwić, że dziecko nie wypowie pierwszych słów, dopóki nie skończy 18 miesięcy, a nawet wtedy niektóre dzieci nie mówią, dopóki nie będą miały dwojga. Jednak nigdy wcześniej nie można zaszkodzić skonsultować się z pediatrą.

Typowe kamienie milowe języka, do których dzieci mogą dotrzeć pod koniec 12 miesięcy:

Do końca 12 miesięcy twoje dziecko może:

 • Spróbuj naśladować słowa
 • Powiedz kilka słów, takich jak „dada”, „mama” i „uh-oh”
 • Zrozum proste instrukcje, takie jak „Proszę napij się mleka” Zrozum „nie”
 • Odwróć się i spójrz w kierunku dźwięków

Pamiętaj, że jest w nim napisane „Twoje dziecko może”, a nie „Twoje dziecko powinno”.

Bardziej szczegółowa lista kontrolna przesłuchań i kamieni milowych w wieku 7-12 miesięcy:

 • Lubi grać w peek-a-boo i pat-a-cake
 • Odwraca się i patrzy w kierunku dźwięków
 • Słucha rozmowy
 • Rozumie słowa dotyczące popularnych przedmiotów, takich jak „filiżanka”, „but” lub „sok”
 • Odpowiada na prośby („Chodź tutaj” lub „Chcesz więcej?”)
 • Papla używając długich i krótkich grup dźwięków („tata, upup, bibibi”)
 • Gaworzy, aby zdobyć i utrzymać uwagę
 • Komunikuje się za pomocą gestów, takich jak machanie lub podnoszenie rąk
 • Naśladuje różne dźwięki mowy
 • Ma jedno lub dwa słowa („Cześć”, „pies”, „Dada” lub „Mama”) na pierwsze urodziny

Opóźnienie jednego lub dwóch z tych kamieni milowych prawdopodobnie nie jest powodem do niepokoju, ale jeśli okaże się, że Twoje dziecko nie ma 3 lub więcej lat, zdecydowanie sprawdziłbym u twojego pediatry, dla bezpieczeństwa.


takie szczegółowe porady i to mnie dobrze koi! Dzięki Beofett !!!
Hei Lam MaMa

3
Zdecydowanie szeroki zakres niektórych z tych kamieni milowych.
Wydaje

10

Jako patolog języka mowy ogólną zasadą jest, że jedno słowo jest spodziewane w wieku 1 roku. Niektóre dzieci mają wiele słów, a niektóre, np. Osoby uczące się dwóch języków, mogą mieć tygodnie lub miesiące później.

Twoje dziecko nie zwleka z mówieniem słów.

Rozwój mowy rozpoczyna się od buczenia i bełkotu dziecka i przechodzi do żargonu. Te kamienie milowe są warunkiem wstępnym kolejnych słów. Te etapy są bogate w naukę wytwarzania różnych dźwięków.

Etap gruchania koncentruje się na nauce wytwarzania dźwięku do woli. Pierwsze coos lub pisk zdarza się przypadkowo, aż do uzyskania celowej kontroli. Samogłoski są na ogół dźwiękami słyszanymi na tym etapie i są dokonywane z subtelnymi zmianami ruchu języka i otwierania ust.

Bełkotanie wprowadza dźwięki przypominające spółgłoskę. Dźwięki te pojawiają się również przypadkowo, gdy dziecko zamyka usta ustami podczas zabawek lub unosi języki, aby wielokrotnie ssać. (Nawiasem mówiąc, „mama” jest produkowana przez opanowanie warg zamykających się dźwiękiem i „dada” z podnoszenia języka.)

Jako rodzic możesz wspierać rozwój swojego dziecka na każdym etapie, odbijając mu odgłosy dziecka. Czasami nazywa się to „gadaniem dziecka” lub „motherese”, a badania wskazują, że takie zachowanie rodziców wspiera rozwój mowy dziecka. Kluczem do sukcesu jest wymodelowanie dźwięków dziecka, a następnie ich nieznaczne rozwinięcie, tak aby były tylko o krok przed nimi.

Naśladując dźwięki dziecka, zachęcasz je do powtórzenia dźwięku. To pierwszy krok do nauki naśladowania. Po nauczeniu się tej gry możesz wprowadzić proste zmiany i zachęcić ich do skopiowania cię. Kontynuuj proces, dopóki nie spróbują naśladować trudniejszych dźwięków i słów.

Eksploruj dźwięki, wydając „dźwięk indyjski” podczas stukania w usta lub podskakiwania lub stukania w usta zabawką podczas wokalizacji (lub nawet podczas płaczu). Możesz zachęcić dźwięki / b / i / m /, podnosząc podbródek, aby zamknąć usta podczas wokalizacji (lub nawet podczas płaczu).

Wydawanie różnych dźwięków podczas zabawy w lustro pomaga dzieciom zobaczyć, co robią ich usta.

Najważniejszym kluczem jest dobra zabawa. Ciesz się tym cudownym etapem rozwoju. Twoje maleństwo ma kilka miesięcy na udoskonalenie rozwoju dźwięków, zanim spodziewane są pojedyncze słowa.

Jeśli w ciągu następnych kilku miesięcy nie zostaną usłyszane spółgłosek, ocena przeprowadzona przez patologa języka mowy dostarczy Ci bardziej szczegółowych informacji na temat rozwoju Twojego dziecka.3

Obaj moi synowie rozmawiali później, około 15 miesięcy zanim dostaliśmy rozpoznawalną mamę lub babę, z naszego doświadczenia wynika, że ​​uczą się chińskiego mandaryńskiego i angielskiego w tym samym czasie. Obaj są bardzo biegli, obaj chłopcy rozumieli wiele z tego, co powiedzieliśmy w obu językach, nawet gdy nie mówili. Nie wiem, czy dodanie jakiegoś języka migowego pomaga lub boli tutaj, zrobiliśmy to z pierwszym sukcesem, a nasz drugi z nim dobrze, ponieważ czekaliśmy na rozmowę, szybko to zrozumieli i stało się dla nich sposobem komunikować się z nami. Wciąż czekam, aż mój 18-miesięczny chłopak zacznie naprawdę mówić, chociaż od czasu do czasu dodaje kilka pojedynczych słów - głównie chińskich - ale najstarszy już zrekompensował spóźnione rozmowy.


Moi synowie mówią trochę w trzech językach: angielski jako wspólny język oraz holenderski i mandaryński jako oba nasze własne języki. Odkryliśmy i przeczytaliśmy, że taka złożoność może nieznacznie opóźnić poziom mowy w danym języku.
Paul de Vrieze

2

Jeden z moich trzech wydawał dużo dźwięków w tym wieku, jeden wcale nie hałasował, dopóki nie skończyła prawie dwóch lat (a teraz jest najmodniejszą rzeczą na świecie).

Dzieci się różnią - jeszcze się nie martwię.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.