Jak mam przedstawić mojego biologicznego ojca mojego syna 4-latkowi, kiedy mój narzeczony przejął tę rolę i nazywa się tatusiem?


10

Mój biologiczny ojciec i synowie byliśmy rozdzieleni od urodzenia mojego dziecka. Nie było go w akcie urodzenia i nie widział go. Mój narzeczony był w moim synu, odkąd miał 3 lata i był wspaniałym wzorem do naśladowania, a teraz nazywa się go tatusiem. Niedawno podano mi dokumenty dotyczące ojcostwa i odwiedzin. Krótko opowiadający biologiczny ojciec otrzymał ojcostwo i odwiedziny. Pierwsza nadzorowana wizyta miała miejsce wczoraj. Powiedziałem synowi, że spotyka przyjaciela mamy. Chcę, aby było to dobre dla mojego syna i chcę, aby było to dobre przejście i dodatek do jego życia. Nie wiem, jak powiedzieć mojemu synowi, kim naprawdę jest ta osoba. Jaki jest najlepszy sposób na wprowadzenie tej osoby w życie mojego dziecka bez zbytniego jego mylenia?Aby porozmawiać o tym, co stanowi „ojca”, zabierzmy to na Czat Rodzicielski
Rory Alsop

Odpowiedzi:


6

Zgadzam się z odpowiedzią użytkownika 1450877 na temat bycia szczerym, ale nie jego / jej tonem. Bądź w 100% szczery ze swoim dzieckiem. Słowa, które wybierzesz, będą musiały uszanować ich zdolność do zrozumienia, jednocześnie będąc szczerym.

Gdybym był w twoich butach, oto kilka rzeczy, które chciałbym zrobić:

  • Rozgość syna wokół swojego biologicznego ojca (BF). W idealnym świecie wasza czwórka (ty, chłopak, tata i syn) spędzilibyście razem czas, a wasz syn czułby się lepiej ze swoim chłopakiem. Jeśli nie jest to możliwe, może 3 z was spędziłoby razem czas.
  • Wyjaśnij, że ludzie mogą mieć wiele postaci ojca i matki, ale mają tylko 1 BF i MF. Wyjaśnij różnicę.
  • Pomóż mu dostrzec pozytywne strony: może nauczyć się dobrych cech zarówno od swojego chłopaka, jak i tatusia, przyciąga więcej ludzi do zabawy, jego chłopak robi z nim fajne rzeczy, których jego tata nie chce, i na odwrót itp. .

Dziękuję, to właśnie planowałem zrobić, aby zobaczyć, czy inni mają ten sam pomysł lub przeżyli podobne sytuacje. Zrobiłem pierwszą i drugą kulę. Po prostu nie powiedziałem mu, że osobą, którą spotkał przez kilka godzin, był jego tata. Pomyślałem, że powinienem zrobić jeszcze kilka wizyt.
CMT,

4
Powiem mu raczej wcześniej niż później. Im wcześniej mu powiesz, tym mniej myślę, że będzie to wielka sprawa, a ty będziesz w stanie pomóc mu zrozumieć i przetworzyć to łatwiej. Przynajmniej taka jest moja teoria :)
Jason Fry,

2

4 jest trochę młody, aby uzyskać pełne wyjaśnienia, ale możesz rozsądnie poinformować go, że biologiczny ojciec pomógł stworzyć dziecko, abyś ty i twój narzeczony mogli mieć syna.

Twój narzeczony jest oczywiście ojcem w związku rodzinnym, ale jeśli biologiczny ojciec używa tego terminu, upewnij się, że wyjaśnisz, że biologiczny ojciec nie jest automatycznie tym samym ojcem.


2

Różne rozwiązania mogą działać, ale musisz znaleźć takie, które będzie dla ciebie, twojego narzeczonego i byłego.

IMO, „Tatuś” jest zwykle zarezerwowany dla rodzica, który wychowuje dziecko, w tym przypadku wydaje się, że to twój narzeczony. Jeśli twój były zdecydowanie się temu sprzeciwia, proponuję przypisać zarówno narzeczonemu, jak i byłym nowym etykietom, na które mogą się zgodzić (pozwól im podać sugestie) i pozostaw etykiety „tata”, „ojciec” i „tata” nietknięte.

Aby wyjaśnić 4-latkowi, kim jest przyjaciel mamy, zdecydowanie polecam najpierw nauczyć go podstaw reprodukcji ludzi i zwierząt. Następnie możesz wyjaśnić partnerów i małżeństwa, w szczególności wyjaśniając swój związek z narzeczonym i byłym.

Cała ta sprawa nie będzie wielkim szokiem, dopóki nie użyjesz słów, które on już rozumie („tata”, „ojciec”), i nada znaczenia tym słowom, których jeszcze nie rozumie. Nie chcesz ani nie musisz mu mówić, że tata nie jest tatusiem, bo to nie byłoby prawdą. Musisz mu powiedzieć, że tata nie jest jego biologicznym ojcem, a to oznacza, że ​​musisz wyjaśnić, kim jest biologiczny ojciec.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.