Jak mogę poradzić sobie z adoptowanym synem, który obiecał bogowi, w którego wierzy, że nigdy nie odezwie się, dopóki nie zobaczy ponownie mamy, kiedy mama nie żyje?


17

Mój pięcioletni adoptowany syn jest, w przeciwieństwie do wszystkich innych w swoim otoczeniu, religijny - pozostałością po dniach spędzonych w strefie działań wojennych. Jego mama zmarła jakiś czas temu - na skutek samobójstwa - i od tego czasu nie powiedział ani słowa. Zamiast mówić, puka do komunikacji (1 za tak, 2 za nie).

Dopiero niedawno dowiedziałem się, że jego odmowa mówienia jest wynikiem obietnicy złożonej swojemu bogu: obietnica polega na tym, że nie będzie rozmawiać, dopóki nie zobaczy mamy, ani tutaj, ani na tym świecie, ani w niebie swojej religii. Akceptuje fakt, że mama nie wraca, ale i tak dotrzymuje obietnicy.

Mówienie jest kluczową umiejętnością w życiu, dlatego chciałbym, żeby zaczął to robić w pewnym momencie, szczególnie teraz, gdy zaczyna szkołę i spotyka się z innymi dziećmi. Jest o wiele dojrzały jak na swój wiek, więc tak naprawdę nie czuje się zbyt szczęśliwy z dziećmi w jego wieku, ale to problem na kolejny dzień. Naprawdę chciałbym wiedzieć, jak poradzić sobie z sytuacją braku rozmów.

Czy powinienem być asertywny? Czy powinienem zadawać mu pytania, aby sam mógł znaleźć rozwiązania? Czy powinienem po prostu uznać jego uczucia i pozwolić, by stało się to w swoim czasie? Jakie działania mogę jako rodzic podjąć, aby mu pomóc?


9
Czy rozważałeś już terapię?
Acire

2
Jak dowiedziałeś się o tej obietnicy? Komu on powiedział? Czy napisze (wspominałeś już o dojrzałości)? Jak radzisz sobie z odpowiedziami, które nie są typu T / N?
anongoodnurse

3
Czy masz kogoś (dorosłego) z religii tego dziecka, z którym możesz porozmawiać? Jaka to jest religia? (Może to pomóc niektórym osobom w udzielaniu odpowiedzi, zwłaszcza jeśli są z nimi zaznajomieni)
MAA

10
Uznanie jego zaangażowania za prawdziwe, nawet jeśli jest to niewygodne. Nie możesz zmusić go do mówienia, a on wykazuje niezwykłą samodyscyplinę. Naucz go czytać i pisać. Pozwoli mu to komunikować się z poszanowaniem jego zobowiązania. Kiedy zdecyduje, że jest gotowy, zacznie mówić. Najtrudniejszą częścią będzie podtrzymywanie szacunku przez środowisko, aby nie popadł w samozadowolenie, kiedy zacznie mówić.
pojo-guy

3
Jeśli jego obietnica jest zobowiązaniem na całe życie, jest niezwykle zdyscyplinowany w każdym wieku i będzie musiał znaleźć się w jakimś środowisku ze światem mówienia. Jeśli zaczął rozmawiać z tobą nawet sporadycznie, to prawdopodobnie jest to faza, z której wyrośnie, gdy będzie przetwarzał swój żal.
pojo-guy

Odpowiedzi:


17

Krótka odpowiedź: bądź jednocześnie asertywny i delikatny. Delikatnie daj mu znać, że go kochasz i rozumiesz jego ból. Asertywnie (i delikatnie) daj mu znać, że może cieszyć się życiem, że może być znowu szczęśliwy. Nie możesz go zmusić do zmiany. ale możesz mu pokazać, jak to zrobić i zaprosić go do naśladowania twojego przykładu.

Twoim zmartwieniem powinno być to, w jaki sposób mogę pomóc mu leczyć , a nie jak mogę pomóc mu mówić. Gdy uzdrowi emocjonalnie / duchowo, rozmowa prawdopodobnie przyjdzie naturalnie.

Działania, które możesz podjąć:

1) Istnieje wiele sposobów komunikacji. Jeśli nie chce rozmawiać, usiądź z nim i rysuj. Spróbuj poprosić go, aby wyjaśnił, co myśli o sobie, swojej Matce, Bogu i Tobie. Przygotuj się na akceptację, zrozumienie i empatię. Nie próbuj poprawiać na początku, po prostu daj mu znać, że go rozumiesz. Że go kochasz. innych źródeł

2) Skoro ufa Bogu, szukaj człowieka, który mówi w imieniu Boga. Znajdź religijną postać swojej religii, która doradziłaby wam obojgu razem. Porozmawiaj najpierw z kapłanem / duchownym, aby upewnić się, że wygląda na kogoś, kto może pomóc.

3) módlcie się z nim do Boga. To jest najłatwiejsze i najważniejsze. Pokaż swojemu synowi, że troszczysz się o to, na czym mu zależy, modląc się z nim do Boga. Proś Boga o pocieszenie. Proś Boga, aby pomógł tobie i chłopcu zrozumieć jego wolę dla ciebie. Proś Boga, aby pomógł chłopcu poczuć twoją miłość. Dzięki Bogu za szansę, by ten chłopiec był twoim synem.

Jeśli nie wierzysz w Boga, to w porządku. Nie jesteś nieszczery. Twoje połączenie z synem i pokazanie mu, jak może wyciągać słowa, aby łączyć się z innymi. Czy to Bóg, czy ty.

Więcej pomysłów, które mogą mu pomóc.
Wygląda na to, że dziecko próbuje silnie uzbroić Boga, by pozwolił mu znów zobaczyć się z matką. Nie tak działa Bóg (lub jeśli wolisz Wszechświat). Dajemy kontrolę nad niektórymi rzeczami. na przykład możemy ścinać drzewa, aby stworzyć dom, lub tkać włókna zwierząt / roślin, aby robić ubrania. ale nie możemy powstrzymać nadchodzącej burzy i zniszczenia naszego pola żywności w ciągu jednej nocy. i nie możemy przywrócić zmarłych. Dla twojego Syna: Nie możemy kontrolować wszystkiego i nie możemy zmusić Boga do robienia tego, czego nie chcemy. wszystko, co możemy zrobić, to starać się być jak najlepszymi ludźmi i wierzyć, że to, co się stanie, ostatecznie przyniesie nam korzyść.

Istnieje również potencjał, że twój syn czuje się beznadziejnie (nihilistyczny). Może czuć, że bez Matki nic tak naprawdę nie ma znaczenia. Że jego życie nie ma sensu. Pokaż mu, że tak! Pomóż mu zrozumieć, że Bóg, jego Matka i Ty chcą, aby był szczęśliwy. że wszyscy chcą, żeby cieszył się życiem. Że chcesz, żeby dorastał, robił dobre rzeczy i uczynił świat lepszym miejscem. aby pomóc zmniejszyć cierpienie, które istnieje na tym świecie. Znajdź sposoby, w jakie Ty i on możecie to zrobić. Odwiedź biednych i przynieś im posiłki. Jeśli mieszkają osoby starsze, w których mieszkasz, odwiedź je i przyprowadź trochę towarzystwa tym, którzy są samotni na starość. Nadaj swojemu życiu sens i cel. Jeśli nie chce rozmawiać ze starymi ludźmi, to w porządku, może narysować dla nich obrazek podczas rozmowy. Twój przykład pomoże mu bardziej niż wiesz.

Post Script: Brzmi, jakbyś nie wierzył w Boga. Pamiętaj tylko, że tak jest i że jego wiara jest tak naprawdę źródłem siły, z której może czerpać, aby móc ponownie łączyć się z innymi ludźmi w swoim życiu. innych źródeł


4
Może język migowy jest opcją?
tuskiomi

3

Popieram to, co powiedział Dan Anderson, ale chcę skupić się na konkretnej części jego odpowiedzi, modlitwie.

Jest bardzo wierny i wykazał to. Dlatego nie chcesz uczynić z tej bitwy wiary. Zakładam, że nie praktykujesz jego religii, zgaduję, że jesteś najbystrzejszym, ale to nie ma znaczenia. To jest dla niego ważne w tej chwili i musisz poczuć, że szanujesz te przekonania. Jeśli tego nie uczynisz, postawieniem go w pozycji złamania jest wiara i prawdopodobnie w jego umyśle lojalność wobec matki; to nie zadziała dobrze.

Zamiast tego sugeruję, abyście wyjaśnili, że choć szanujecie jego rozum i wiarę, nie sądzicie, że Bóg tego od niego chciałby. Bóg nie chce, aby był nieszczęśliwy, nie chce nakładać nadmiernego ciężaru na dzieci, które kocha, i ostatecznie twój syn musi być w stanie mówić, aby dzielić się swoją wiarą z innymi, aby pomóc jej się szerzyć. Wszakże tylko dlatego, że chłopiec obiecał Bogu, że był gotów dotrzymać przysięgi i wykazał tę wolę, co nie znaczy, że Bóg tego wymagał lub oczekiwał od niego. Ponadto Biblia (lub bez wątpienia którykolwiek tekst religijny dotyczy jego religii) pokazuje liczne przykłady Boga dotyczące tych, którzy chcą działać w imieniu Boga, ale także uwalniają ich od zaangażowania. Gotowość Abrahama do poświęcenia Issaca jest dla mnie najbardziej oczywistym przykładem i to „ jest czymś, w co wierzą chrześcijanie, Żydzi i Muzułmanie. Jeśli twój syn nie należy do żadnego z nich, nadal podejrzewam, że niezależnie od religii, jaką ma, jest jakaś równoważna historia. Chodzi o to, że Bóg często chce powstrzymać swój lud przed surowymi czynami w jego imieniu lub uwolnić go od ślubów. Wasz syn już pokazał swoją wiarę Bogu w milczenie przez tak długi czas, niestety, to już wystarczająco długo, że Bóg byłby skłonny uwolnić go od tego ślubowania, w rzeczywistości chciałby, aby mógł mówić i żyć swoim życiem.

Oczywiście jesteś zwykłym śmiertelnikiem, nie możesz mu tego powiedzieć, ale Bóg może. Bóg jest jedyną osobą, która może mu pozwolić na złamanie tego ślubowania bez poczucia, że ​​potępił swoją wiarę. W tym miejscu pojawia się modlitwa. Wyjaśnij mu to i poproś go, aby pomodlił się w tej sprawie do Boga. Może zapytać Boga, czy tego właśnie chce Bóg, kiedy / jeśli Bóg chce, aby przemówił. Nie musi modlić się o pozwolenie na mówienie, tylko o wskazówki, czego Bóg od niego chce. Czy Bóg wciąż tego wymaga?

Jeśli powiesz coś w ten sposób, dajesz mu „out”, sposób mówienia bez konieczności łamania przysięgi. Jeśli podczas modlitwy nie czuje się tak, jakby Bóg powiedział mu, że musi kontynuować tę przysięgę, oznacza to, że może mówić, wciąż okazując swoją wiarę i miłość swojej matki. Dopóki nie poczuje, że czas jest odpowiedni, szanuj go i pracuj z nim, nie mówiąc, ale jednocześnie możesz również jasno powiedzieć, że wolałbyś, aby mógł mówić i że nie możesz czekać, aż poczuje, że ma został zwolniony z tej obietnicy. To szanuje jego życzenia, a jednocześnie pozwala ci powtórzyć wszystkie powody, dla których łatwiej mu będzie mówić.

Jeśli modlisz się z nim, możesz modlić się na głos i poprosić boga o pozwolenie, by przemówił, wymieniając wszystkie powody, dla których chcesz to dla niego, a uwolnienie twojego syna byłoby błogosławieństwem dla ciebie z powodu tego, jak bardzo kochasz Twój syn. O złamanie przysięgi nie poprosiłby samolubny syn, który nie chce dotrzymać obietnicy, ale kochająca matka, która szanuje wiarę swoich synów, ale też tak bardzo kocha swojego syna, że ​​nie może znieść tego, że nie ma go rozmawiać z. Złamanie przysięgi jest teraz częściowo oznaką miłości, a nie rezygnacji.

Sugeruję, abyś poszukał postaci religijnej, jak już zasugerowałem, ale sugeruję, abyś zrobił to po modlitwie z synem, jak wspomniałem powyżej. W rzeczywistości módlcie się ze swoim synem w noc poprzedzającą udanie się po poradę do postaci religijnej. Poproś Boga, aby pokazał swojemu synowi właściwą drogę i był tam z tobą jutro, kiedy pójdziesz po wskazówki od jego kapłana / rabina / mułły / czegokolwiek. Oznacza to, że postacią religijną będzie ktoś, do kogo modliłeś się już o wskazówki, ktoś, przez kogo Bóg może mówić, aby odpuścić ślub. Wtedy, gdy / jeśli postać zgadza się, że Bóg nie chce, aby twój syn dotrzymał ślubu, że twój syn zrobił już więcej niż wystarczająco, aby okazać swoją wiarę, otrzymałeś wskazówki, o które się modliłeś; dosłownie tak blisko, jak to tylko możliwe, do Słowa Bożego.

Powiedziawszy to wszystko, religia może nie być jedynym powodem, dla którego twój syn dotrzyma ślubu. Może czuć, że jest to coś, co jest winien swojej matce, że rozmowa z tobą jest jakoś jej opuszczeniem. Być może nie przekazał ci tego ani dlatego, że nie może użyć po prostu odpowiedzi tak / nie, albo dlatego, że sam nie rozumie w pełni swoich uczuć. Dlatego oprócz zajmowania się kwestią religijną proponuję, abyście również zajęli się jego uczuciami do Matki. Pomóż mu zapewnić inne sposoby na zapamiętanie i uszanowanie jej, na przykład zrobienie z niego medalionu ze zdjęciem, czy też rutynowe podziękowania matce za powierzenie go tobie (prawdopodobnie w ramach modlitwy z synem).

Jeśli badasz lub zadajesz inne pytanie tutaj, masz wiele innych przykładów rzeczy do zrobienia, aby pomóc mu poczuć bliskość swojej matki. Na razie chciałem tylko zaznaczyć, że jego uczucia mogą polegać na tym, że jego matka nie chce czuć, że się z niej zrezygnował lub zastąpił ją tobą, i dlatego powinieneś pracować, aby zająć się tymi potencjalnymi uczuciami, a także religijna strona rzeczy. Może wyjaśnisz, że chciałbyś usłyszeć więcej o jego matce, za którą jesteś tak wdzięczny, ponieważ inaczej nie miałbyś go, a chciałbyś usłyszeć, jak mówi ci o niej własnymi słowami.


1

Cóż ... zawsze jest inna opcja zobaczenia zmarłych bliskich, prawda?

Bardzo niedawno spędziłem dużo czasu na czacie z moją babcią. Rozmawialiśmy o różnych rzeczach, informowałem ją o moim obecnym związku, mojej codziennej pracy, życiu. Upiekła dla mnie ciasto, a potem usiedliśmy na kanapie, aby obejrzeć powtórkę jednego z jej ulubionych programów, jedząc pomarańcze.

Chodzi o to, że nie ma jej na tym świecie od ośmiu lat.

Wszystkie te rzeczy, które żywo pamiętam, wydarzyły się we śnie. Unikam zagłębić wystarczająco głębokie na metafizycznym poziomie rzeczy, aby upewnić się, że było to po prostu mój mózg płata mi figle czy coś nadprzyrodzonego, ale dla wszystkich, że warto ja nie spotkałem ją na kilka godzin, nawet jeśli tylko wewnątrz moje własne fale mózgowe.

Nie twierdzę, że będzie to łatwe lub że nawet zadziała, ale możesz spróbować oszukać intro swojego dziecka, marząc o jego matce. Możesz odcisnąć na sobie pomysł, że dobrzy ludzie z drugiej strony mogą czasem rozmawiać z nami w snach, odwiedzając nas, gdy jesteśmy wystarczająco daleko od budzącego się świata.

Może dziecko już marzyło z jego mamą.

Zagraj trochę z tym pomysłem. Może uda ci się zebrać ciekawe wyniki.


1
Dodając do tego (i nie jestem pewien, czy to prawda, ponieważ widziałem to tylko w programach telewizyjnych): wydaje się, że w niektórych kulturach azjatyckich często zdarza się, że w domu jest coś podobnego do świątyni zmarli bliscy ze zdjęciem i być może innym wystrojem. Rozmawia się z nimi i aktualizuje je co pół dnia. Myślę, że to jest podobne do pójścia do grobu, aby porozmawiać z osobą zmarłą. Być może coś takiego można by skonfigurować, aby pozwolić mu „rozmawiać” z matką?
BunnyKnitter
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.