Czy powinienem się martwić, że mój 3-latek nie jest w stanie wymówić dźwięku „r”?


9

W grudniu moja córka kończy 3 lata, chodzi do przedszkola z innymi dziećmi, które mówią zupełnie innymi językami. Jesteśmy z odległej części Indii, dlatego dzieli się ona językiem ojczystym z nikim innym w szkole (w tym nauczycielami i opiekunami).

Mówimy po angielsku, ale to nie jest cały czas - tym bardziej, że chcemy, aby znała nasz język, jednocześnie ucząc się języka angielskiego, a nie całkowicie egzekwując angielski.

Obecnie komunikuje się z nami, rozmawia z nami oraz ze swoimi nauczycielami i rówieśnikami. Zauważyłem jednak, że całkowicie brakuje jej litery „r” w języku angielskim lub w naszym własnym języku (Manipuri). Wszystko z literą „r” jest pomijane lub zastępowane przez coś takiego jak „l”. Tak więc „sukienka” jest jak „Dless”, „chleb” jest „krwawiący”.

Czy powinienem się martwić?

Odpowiedzi:


22

Dźwięk / r / jest dość skomplikowany w produkcji i wymaga wyrafinowanych umiejętności motoryki ustnej. Często jest to jeden z ostatnich dźwięków rozwijających się u dzieci. Jako patolog języka mowy pracuję z wieloma dziećmi, które mają trudności z tym dźwiękiem.

Ponieważ jest to dźwięk rozwijający się później, użycie innego dźwięku, takiego jak / l / dla niego w wieku 3 lat, jest uważane za właściwe. Podane przykłady to / r / blends, które są nawet trudniejsze niż / r / jako pojedyncza spółgłoska na początku, w środku lub na końcu słowa. Czy może powiedzieć (er) wyraźnie naśladując pijącego kurczaka, skrzypiące drzwi lub syrenę? Czy może używa / r / poprawnie we wszystkich słowach? Jeśli tak, jest na dobrej drodze do osiągnięcia swojego wieku. Jej / r / prawdopodobnie nadal będzie się odpowiednio rozwijać.

Jeśli nie, oto czynności, które możesz wykonać w tym wieku, które mogą wspierać rozwój dźwięku / r /.

  • Picie słomy z samego końca słomy (1/4 cala). To buduje siłę warg i języka potrzebną do dźwięku. Stopniowo narastaj do ssania tylko z końcówki słomy, używając twardych plastikowych słomek z figurkami lub umieszczając zderzaki zaprojektowane do tego celu. Każdego tygodnia (lub gdy dziecko łatwo pije z dostosowanej długości bez trudności), odetnij kolejne 1/4 cala, aż pozostanie tylko 1/4. Oto link do pełnego programu obróbki słomy, którego używam, który jest bardzo skuteczny.
  • Ssanie języka na dach ust i szybkie wysuwanie go, gdy szczęka jest całkowicie opuszczona, jest świetnym ćwiczeniem do budowania siły języka dla dźwięku / r /. Ten ruch jest bardzo podobny do przytulania się do konia, a dzieci lubią wydawać trzaskający dźwięk podczas tej aktywności. Zwiększ liczbę powtórzeń wraz ze wzrostem umiejętności dziecka. Możesz zacząć od zaledwie 2-3 i przejść setki razy w ciągu dnia. Pamiętaj, aby opuścić szczękę tak dokładnie, jak to możliwe i trzymać język całkowicie za / wewnątrz górnych zębów podczas ssania podniebienia.
  • Gdy wystają wargi, język odruchowo chowa się w przybliżeniu do pozycji wymaganej dla dźwięku / r /. Ćwicz zwijanie ust w lustrze podczas zabawy. Małe dzieci lubią robić „rybie miny”, wystając z warg i zaciskając lub ssając policzki. Czasami uczę starsze dzieci, jak bez ołówków balansować ołówkiem na górnej wardze.
  • Ćwicz (e) dźwięk, „pijąc” lub naśladując skrzypiące drzwi lub syrenę. W miarę rozwoju siły języka jest to najłatwiejszy sposób na wygenerowanie dźwięku / r / bez konieczności szybkiego przechodzenia do łączenia dźwięków, co jest trudniejszym zadaniem. Po tym, jak ma bardzo jasne (er), zacznij podkreślać i zachęcać do jego używania na końcu, a następnie na początku słów. Środek słów jest często trudniejszy i będzie podążał za pozycją końcową i początkową.
  • Mieszanki często pojawiają się jako ostatnie. Czasami są łatwiejsze przy użyciu kombinacji / gr /. Wydanie dźwięku / g / podnosi język w tylnej części jamy ustnej w pobliżu miejsca, w którym powstaje dźwięk / r /, tak więc / g / naturalnie uzupełnia / r /.
  • Patolog języka mowy może pomóc dziecku, jeśli nie osiągnęło ono poziomu dźwięku / r / przed osiągnięciem wieku szkolnego lub jeśli nadal martwisz się jego rozwojem dźwięku. Jeśli / r / jest jej jedynym problemem w tym wieku, podejrzewam, że może dalej rozwijać dźwięk bez znaczącej interwencji. Używanie słomek, wyskakiwanie języka i ćwiczenie dźwięku w izolacji są zabawnymi czynnościami, które możesz łatwo wykonać, aby wesprzeć jej rozwój.

Miałem problemy z moimi dźwiękami „R”, a także z dzieckiem. „Mały biały królik króliczek” został wymawiany jako „Wittil biały królik króliczek”. W rezultacie desperacko staram się nie bić mojego syna tym, jak wymawia również swoje „R” (on też ma zaledwie 3 lata).
Darwy,

@Darwy Rozumiem twoje obawy. Skoncentruj się na wykonywaniu niektórych powyższych czynności w zabawie i wiedz, że wspierasz jego / r / bez „bicia głowy”.
Marie Hendrix,

2
@MarieHendrix To była naprawdę dobra odpowiedź iw 100% poprawna. Miałem ten sam problem z dźwiękiem R jako dziecko, a patolog mowy rozwiązał go za pomocą tego samego rodzaju ćwiczeń, które wymieniłeś tutaj. Pamiętam wyraźnie frustrację myśleniem, że R brzmiał dokładnie tak samo, kiedy to powiedziałem i kiedy ktoś inny to powiedział, i zrozumienie tego jest bardzo ważne. Aha, a najbardziej przerażającym słowem na świecie było wówczas „kolej” ...
sXe
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.