Kiedy dziecko płacze, powinniśmy z nim porozmawiać?


33

Moja dziewczynka ma 30 dni; nie potrafi jeszcze mówić ani rozumieć języka.

Kiedy płacze, czy pomaga jej pocieszyć rozmawiając z nią? A może nasze głosy irytują ją jeszcze bardziej?


Aktualizacja: Ja i moja żona rozmawiamy z moją córeczką, gdy płacze, w pewien sposób to ją pociesza.


2
Dodam: możesz ponownie edytować pytanie, jeśli którakolwiek z naszych zmian gramatycznych zmieniła znaczenie. Patrząc na oryginalną wersję, myślę, że to prawda, że ​​pytasz o więcej niż jedną osobę mówiącą.
JDługosz

4
Próbowałeś tego? Dlaczego nie spróbować i sprawdzić, czy to działa? Czy masz jakieś rzeczywiste obawy? Jak myślisz, co dokładnie mogłoby się nie powieść, gdybyś zrobił?
Möoz

„nie potrafi jeszcze mówić ani rozumieć języka”: rozmawiając z nią, dasz jej szansę nauki!
Clément

to, co stwierdza @ Clément powyżej, jest bardzo prawdziwe: ludzkie mózgi są w zasadzie gąbkami do przetwarzania danych / rozpoznawania wzorców. Niemowlęta zawsze zbierają i podświadomie przetwarzają dane wejściowe w celu ustalenia wzorców. Najważniejszy jest język, który jest kamieniem węgielnym myśli. Mów dalej.
Mindwin

Odpowiedzi:


54

Jeśli chcesz robić to, co najlepsze dla swojego dziecka, powinieneś rozmawiać z nią przez cały czas, chyba że śpi. Więc tak, porozmawiaj z nią, kiedy płacze; wasze głosy dadzą jej do zrozumienia, że ​​ją słyszeli.

Proszę wiedzieć, że słyszała, jak mówiłeś, kiedy była w twojej macicy. Chociaż dźwięk jest teraz nieco inny, kadencja, rytm itp. Są takie same. Więc z pewnością uspokoi ją rozmowa z nią cicho, gdy płacze. Twój głos jest najbardziej kojący, jaki zna. Dziecko może nie przestać płakać od razu, ale nie skrzywdzi jej (nadal będzie spała itp.).

Może również pomóc wiedzieć, kiedy płaczesz u dzieci, ponieważ prawdopodobnie jest coraz gorzej. Płacz niemowlaków osiąga szczyt po około sześciu tygodniach, a następnie stopniowo się poprawia.

Możesz spojrzeć na to pytanie i odpowiedzi, a także na to, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, dlaczego rozmawianie z niemowlętami ma znaczenie.

Zredagowano, by dodać : Przepraszamy za OP za to, że jesteś matką. Jeśli jesteś ojcem, z całą pewnością porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Odpowiedź jest tylko nieco inna, jeśli jesteś tatą. :)

Wpływ doświadczenia na rozpoznawanie głosu płodu.


3
Ta rada wydaje się dotyczyć tylko tego, kto zmobilizował dziecko, czego OP nie stwierdza (poza tym nasz głos może irytować). Czy dotyczy to również kogoś, kto często był w pobliżu (np. Partnera)?
Tas

13
@Tas: Powiedziałbym tak. Dzieci nie wiedzą jeszcze, jak być samemu. Znajomy głos, który do nich mówi, musi być znacznie lepszy niż cisza - dziecko nie ma żadnego kontekstu do interpretacji ciszy i tego, jak długo to potrwa, i chociaż prawdopodobnie nie zrozumie wiele z tego, co do niej powiesz, Sądzę, że zarówno znajomość głosu, jak i ton głosu sprawią, że poczuje się bezpiecznie. (Poza tym rozmowa z dziećmi przygotowuje je do nauki języka; nie nauczą się mówić, jeśli się z nimi nie rozmawia - im więcej, tym lepiej)
Pascal mówi Talk To Monica

7
@Tas - Zgadzam się całkowicie z Pascal tutaj. Dziecko słyszało także głos taty, w zależności od tego, jak bardzo był obecny, ale nie tak dobrze jak mama. Dyskryminacja nie jest zamierzona. Głos taty też jest kojący.
anongoodnurse

13
Trochę osobistego doświadczenia tutaj: jestem BARDZO gadatliwy, a mój GF jest nieśmiały i nie mówi zbyt wiele. Czytałem, mruczałem i dużo rozmawiałem z naszą córką podczas ciąży i mogę powiedzieć, że z pewnością znała mój głos, gdy miała kilka dni.
Patrice,

2
Jestem tatą :-)
Yu Zhang

16

Proponuję po prostu spróbować. Cokolwiek działa, działa. Wkrótce zauważysz, co ją uspokaja, a co nie.

Nie sądzę, że istnieją w tym reguły, i nie wszystkie dzieci reagują na dokładnie te same rzeczy, nawet jeśli niektóre rzeczy na ogół działają lepiej niż inne. Wiele zależy od tego, dlaczego dziecko płacze. Jeśli jest głodna, najprawdopodobniej nic oprócz karmienia jej nie zadziała. Jeśli jest zdenerwowana, wystraszona lub zraniona, to trzymanie jej i rozmawianie z nią pomoże ją uspokoić. Myślę, że jest mało prawdopodobne, aby twój głos ją zirytował; Pamiętaj, że to twój głos, który słyszała na całe życie, nawet kiedy nie było jeszcze na świecie, i to jest bardziej prawdopodobne, że nieobecność zamiast obecność tego głosu jest irytujące.

Z moim najstarszym synem nigdy nie wiedzieliśmy, dlaczego cały czas płacze, ale zauważyłem, że kiedy śpiewałem mu głębokim głosem, niosąc go tam iz powrotem, to często pomagało go uspokoić. Innym razem nic nie pomogło.


8
„Cokolwiek działa, działa”. Jest to potencjalnie niebezpieczne uzasadnienie. Nie twierdzę, że rada próbowania porozmawiania z dzieckiem jest zła, ale racjonalizacja tego, mówiąc dobrze, jeśli działa, jest niebezpieczna. Korzystając z tego samego uzasadnienia, mogę zmusić moje dzieci do milczenia, dając im wszystko, czego chcą, gdy wpadną w złość. Zatrzymuje napad złości i cokolwiek działa, działa, prawda?
corsiKa

14
Nie chodziło mi o to, żeby zostać wyrwanym z kontekstu - mówiłem konkretnie o próbie uspokojenia płaczących dzieci. I w takim przypadku myślę, że nie musisz się martwić o długoterminowe konsekwencje - nie sądzę, że możesz zepsuć dziecko, próbując go uspokoić. Dzieci tak nie działają. Coś jest teraz nie tak i płaczą, ponieważ to jedyna rzecz, jaką wiedzą, jak zrobić, aby zwrócić twoją uwagę.
Pascal mówi Talk To Monica

9
@corsiKa - Prosimy o zdrowy rozsądek i uprzejmość. Duża dawka leków nasennych również uspokoi dziecko, ale nikt przy zdrowych zmysłach tego nie zaleca. Widzisz tutaj to, co chcesz zobaczyć, co jest problemem, a twoja reakcja jest zapalna.
anongoodnurse

1
@anongoodnurse W jaki sposób nie stosuję zdrowego rozsądku, nie jestem uprzejmy ani nie wywołuję stanów zapalnych? To, co byłoby w stanie zapalnym, powiedziałoby, że poddawanie się napadom furii i odurzanie dziecka jest tym samym. Lub sugerowanie, że „mam problem”, kiedy widzę uzasadnienie, które uważam za niebezpieczne i chcę mieć pewność, że ludzie otrzymają najlepszą możliwą radę. To, co może być również zapalne, to nadużywanie twojej mocy diamentowej do usuwania komentarzy, które wspierają moje stanowisko, ponieważ zdarza się, że koliduje z twoim. Szczerze mówiąc, ile osobistych ataków można zmieścić w jednym komentarzu? To boli.
corsiKa

2
@corsiKa - Twoja sugestia, że ​​usuwam komentarze, które cię wspierają, jest błędna. Komentarz, który usunąłem, był niekonstruktywny / rozmowny. Nie ma tu żadnych nadużyć. Jeśli chcesz udzielić jak najlepszej porady, odpowiedź byłaby pomocna, a nie komentarz źle interpretujący odpowiedź PO.
anongoodnurse

9

Ona jest niemowlęciem. W tym momencie wie dwie rzeczy: jestem zadowolony, nie jestem zadowolony. Jeśli dziecko płacze, uspokój się. Jeśli to oznacza rozmowę, mów. Jeśli to oznacza dotknięcie, dotknij. Szybko zrozumiesz swoje dziecko. Na tym etapie nie ma napadów złości. Dziecko nic nie rozumie. Nie zepsujesz jej, podnosząc ją lub rozmawiając z nią. Po prostu wie, że jest szczęśliwa, bezpieczna i pewna czy nie. Pozwalanie jej płakać, by ją zahartować, i słyszałem, że proponowana teoria, jest po prostu głupie.


Zgadzam się również z dwoma stanami zadowolenia dziecka, czy nie. Chociaż kiedy mój syn się właśnie urodził, użyliśmy do tego trochę bardziej kolorowych terminów!
bubbajake00

7

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​najłatwiejszym sposobem na pocieszenie noworodka jest trzymanie go tak, aby słyszał bicie twojego serca (na klatce piersiowej). Jedną ze stałych przed urodzeniem jest bicie serca matki, dlatego słuchanie bicia serca (niekoniecznie bicia serca matki) pocieszy dziecko.

Pomaga również spokojne mówienie i niski ton głosu, ale jeśli dziecko już płacze, może nie być w stanie usłyszeć cię na podstawie własnej „piosenki”. Podnoszenie głosu próbującego zasłonić płaczące dziecko nie jest zalecane, ponieważ może ono przestraszyć lub przestraszyć dziecko.


6

Twój głos nie będzie drażnił twojej córeczki, chyba że oczywiście krzyczysz lub mówisz gniewnym tonem.

Samo mówienie rzadko koi płaczące dziecko. Łagodny kontakt fizyczny jest zwykle o wiele bardziej skuteczny.


3
Poczekaj 13 lat, a następnie sprawdź, czy twój głos irytuje twoje dziecko ...
stannius

@stannius (..) nie podrażni twojej córeczki - 13 lat później, dziecko już nie.
Mindwin

4

W tym wieku zależy to od tego, co działa. Znalazłem dla siebie, zwykle śpiewanie lub shushing uspokajało ich lepiej. Rozmowa nie ma nic złego, po prostu nie uważam, że jest to bardzo pomocne w przypadku małych dzieci, które płaczą. Karmiłam też wszystkie moje dzieci, więc w tym wieku zwykle oferowałam pierś, jeśli to możliwe, i to wydawało się najbardziej skuteczne ze wszystkich. Często jednak rozmawiałem z nimi podczas karmienia. Dużo rozmawiałem z moimi dziećmi, nadal tak robię. Myślę, że to cudowna rzecz, ale jeśli chodzi o płacz, po prostu rób to, co pomaga i uspokaja wszystkich. Gratulacje z okazji narodzin nowego dziecka!


3

Myślę, że mówienie pomaga. Jeśli konsekwentnie słyszy twój głos, gdy jest pocieszona, wówczas znajomość sama w sobie będzie pocieszająca i przyjdzie go skojarzyć z tobą, wraz ze zwykłą emocjonalną więzią i przywiązaniem. Jest całkiem możliwe, że rozpoznaje ton itp. Po usłyszeniu cię, gdy jesteś jeszcze w łonie matki.

„Niemowlęta słyszą dźwięki ze świata zewnętrznego w 16 tygodniu ciąży”, mówi Deena H. Blumenfeld, certyfikowany pedagog porodu Lamaze. „Rozpoznają również głosy rodziców od momentu narodzin. Jeśli tata śpiewa dziecku, gdy dziecko jest jeszcze w łonie matki, dziecko zna piosenkę, uspokaja się i patrzy na tatę”.

Parenting.com: Osiem sposobów, w jakie tata może być teraz związany z dzieckiem

Sposób, w jaki dzieci rozwijają połączenia mózgowe w celu rozwijania języka, polega na słyszeniu języka, więc nawet jeśli jeszcze jej tam nie ma, nie stanie się to tak nagle, jak zmiana przełącznika - rozmowa z nią będzie ogólnie pomocna w rozwoju języka . W ten sposób w końcu rozwinie język - otrzymując tę ​​stymulację, więc naprawdę nigdy nie jest za wcześnie.

W wieku 6 miesięcy większość dzieci rozpoznaje podstawowe dźwięki swojego języka ojczystego.

NIDCD: Kamienie milowe rozwoju mowy i języka

Zirytowanie głosem rozwija się bardziej w okresie dojrzewania. :RE


2

Uczenie się dzieje.

Jesteś zespołem; naucz się współpracować. Cokolwiek zrobisz, by ją pocieszyć, wkrótce ona się kojarzy z pocieszeniem, jeśli pocieszanie działa. Oboje chcecie, żeby nie była nieszczęśliwa, a im więcej czasu spędzicie razem, tym łatwiej będzie wiedzieć, co zadziała. 30 dni to niewiele, oboje nauczysz się tak wiele w przyszłym roku, że oszalejesz.

Rób co chcesz.

Duża część tego, co znalazłem, aby pomóc pocieszyć nieszczęśliwe dzieci, to relaks. Jeśli czujesz się komfortowo, zrelaksowany i pewny siebie, wszystko, co robisz, będzie bardziej kojące. A mówienie jest powszechnym sposobem na wzmocnienie pozycji.

Ona może wiedzieć więcej niż myślisz.

Jeśli rozmawiałeś, gdy dorastała, może znać twój głos. Z pewnością nie będzie wiedziała, co oznaczają te słowa, ale może mieć pojęcie o tym, co znaczy twój ton. Oczekuje się, że nauczy się rozumieć słowa przed ich użyciem, więc trudno dokładnie wiedzieć, co wie; kiedyś w przyszłym roku dowie się, co oznaczają niektóre słowa, a tak naprawdę nie będziesz wiedział, kiedy to nastąpi. Jedynym bezpiecznym sposobem uniknięcia nie używania kojących słów, które zna, jest użycie ich zbyt wcześnie.


2

Nie zapomnij o mentorze i nauczycielu, któremu możesz zaufać w tych sprawach: zapytaj ją NăiNai. Co działało na ciebie i mamę w tym wieku?


2

Intuicja świetnie sprawdza się w relacjach międzyludzkich, w tym między innymi w relacjach między rodzicami a dziećmi. Czy dobrze byłoby porozmawiać i ukoić ją? Więc zrób to. Czasami pomaga również wyobrazić sobie coś przeciwnego. Co jeśli ktoś zabronił ci rozmawiać z córką? Wyobrażam sobie, że byłoby to okropne. Rozważ ten fragment artykułu z Wikipedii na ten temat:

W eksperymencie rzekomo przeprowadzonym przez Świętego Cesarza Rzymskiego Fryderyka II w XIII wieku młode niemowlęta wychowywały się bez interakcji międzyludzkich, próbując ustalić, czy istnieje naturalny język, który mogliby demonstrować po dojrzewaniu głosów. Twierdzi się, że próbował odkryć, jaki język zostałby przekazany Adamowi i Ewie przez Boga.

Eksperymenty zostały zapisane przez mnicha Salimbene di Adam w jego Kronikach, który napisał, że Fryderyk zachęcał „matki zastępcze i pielęgniarki do karmienia dzieci, kąpania ich i mycia, ale w żaden sposób nie można z nimi szturchać ani rozmawiać, bo nauczyłby się czy będą mówić w języku hebrajskim (który według niego był pierwszym), greckim, łacińskim lub arabskim, czy na przykład w języku rodziców, z którego się urodzili, ale na próżno pracował dla dzieci nie mógł żyć bez stukania rąk, gestów, radości z twarzy i namiętności ”.

To jest bolesne i wzruszające, prawda? Więc jeśli nie czujesz, że twoje dziecko potrzebuje ciszy lub delikatnego nucenia: Podążaj za głosem serca i zapytaj, co jest nie tak. Odpowie na czas.


4
Istnieją pewne (mimowolne) współczesne (koniec XX wieku) odpowiedniki tego eksperymentu. Co przychodzi mi na myśl rumuńskie sierocińce, które były tak niedofinansowane i przeludnione, że sieroty nie otrzymywały indywidualnej opieki ponad wszelkie niezbędne potrzeby. Badania wykazały, że ma to różne trwałe negatywne skutki dla rozwoju mózgu. Interesujące - i być może bardziej odpowiednie - jest to, że telewizja nie wydaje się dobrym substytutem interakcji na żywo.
Pascal mówi Talk To Monica

-1

Jeśli masz zamiar zawracać sobie głowę rozmową ze swoim dzieckiem, gdy tylko zrozumie język, to w jaki sposób zamierza uczyć się języka?

Nie myśl o tym, co ma sens dla twojego dziecka: musisz mieć sens dla siebie. Twoje dziecko może nie być w stanie odebrać wiadomości od razu, ale odbiera posłańca znacznie dokładniej, niż można sobie wyobrazić, a zatem ostatecznie uczy się interpretować wiadomości samodzielnie.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.