Wychodzenie z nagród za to, co robi dziecko


4

Mój 6-letni syn pierwszej klasy zaczął brać kilka lekcji języka w sierpniu. To język, który mówimy w 50% przypadków w domu. Te zajęcia są dość trudne, uczą czytania, pisania i mówienia. Dzieciak nie ma sensu uczyć się języka (zwłaszcza czytania i pisania), ponieważ rodzina i przyjaciele mogą z nim rozmawiać po angielsku. Mimo to radzi sobie całkiem nieźle i jestem pewien, że przejdzie do następnego (pośredniego) poziomu.

Jednak, aby rozpocząć naukę (w sierpniu), powiedziałem mu, że dostanie Xboksa, jeśli zakończy się pomyślnie w tym roku. Mam wrażenie, że wkłada wysiłek w Xbox.

Więc, przyjdź w czerwcu, zdaje egzamin końcowy, dostaje Xboksa, a potem co? Obawiam się, że zwisam przed nim inną rzecz, aby przejść na poziom średniozaawansowany. Jak przekonać go, że musi kontynuować naukę?

Uwaga: jest to jedyny przypadek, w którym zaoferowaliśmy konkretną nagrodę po jednej rzeczy. W przeciwnym razie nasza postawa będzie, skończ swoją pracę, możesz oglądać telewizję / grać ze znajomymi po skończeniu - nie wiem, czy nazwałbyś to nagrodą. Oczywiście szkoła ma swoje własne nagrody, nad którymi nie mamy kontroli.


1
@Willow, obaj to mówimy, ale prawie 50/50 (każda poważna dyskusja dotyczy języka angielskiego). Nie spodziewam się, że nauczę się tego języka, by przyniósł mu jakąkolwiek korzyść, chyba że zacznie żyć w tym regionie świata (mało prawdopodobne). To jest tak, że ja. lubimy te rzeczy jako rodzina (oglądanie filmów, nie gubienie się, gdy rodzina mówi) ii. czerp korzyści z nauki drugiego (bardzo innego, bardzo trudnego) drugiego języka.
user61034

1
Gdybyś używał języka więcej z nim, miałby więcej pożytku z nauki. W tej chwili prawdopodobnie myśli: „Mama i tata mówią to, ale nie używają ich do niczego ważnego. Dlaczego miałbym się tego nauczyć?”
skymningen

1
Nie jestem pewien, czy będzie to pocieszające, czy nie, ale bardzo często dzieci w jego wieku nie wykazują dużego zainteresowania lub motywacji w nauce języka, którego nie używają jego rówieśnicy. Typową odpowiedzią dla dzieci w jego wieku jest całkowite zaprzestanie mówienia drugim językiem (odpowiadanie po angielsku, gdy jest adresowane, niezależnie od tego, co mówisz), co może być frustrujące dla rodziców. Możesz pocieszyć się faktem, że jego dotychczasowa praktyka z tym językiem i jego kontynuacja praktyki słuchania, gdy słyszy go w domu, ułatwią mu późniejsze bieganie, jeśli stanie się motywowany.
Rose Hartman

1
Kulturowa wartość języka i emocjonalna wartość połączenia z dalszą rodziną i historią mogą nie mieć dla niego sensu od lat - prawdopodobnie nie ma wiele do zrobienia, aby to zrozumieć, zanim będzie gotowy. Modelowanie własnym zachowaniem (kontynuowanie mówienia w domu i pokazywanie mu, że ci na tym zależy) to jedyny sposób, aby go nauczyć, a to będzie wymagało cierpliwości. W międzyczasie możesz kontrolować swoje zachowanie za pomocą łapówek, żądań, zasad itp., Za które może ci dziękować, gdy dorośnie i będzie w pełni dwujęzyczny.
Rose Hartman

1
Odwiedź kraj, w którym ten język jest językiem podstawowym. Trudno zrozumieć, jak ważny jest język, dopóki nie pójdziesz tam, gdzie jest podstawowy. Również przyjemność poruszania się po tym kraju z minimalną pomocą może wzmocnić pozycję. Podróż może być również nagrodą bez wyraźnego ustawienia jej jako jednej. I to dobry moment, żeby się związać.
spex

Odpowiedzi:


2

Wygląda na to, że twój syn jest podwójnym rodzimym mówcą. Byłoby dla niego korzystne kontynuowanie pracy nad biegłą znajomością obu języków.

W wieku 6 lat prawdopodobnie jeszcze tego nie docenia: w przypadku małych dzieci uczenie się dwóch języków jest dodatkowym obciążeniem, a późniejsze korzyści z pokonania luk językowych nie są oczywiste. Wiem, że tak było w moim przypadku, kiedy byłem młody i wszyscy inni mówiący w dwóch językach ojczystych, których znałem.

Jednak, gdy dzieci się starzeją i stają się dorosłymi, coraz bardziej przydatna staje się płynna umiejętność posługiwania się językiem ojczystym, a według mojego doświadczenia, jeśli zaniedbali jeden język, będą tego żałować, tak jak ja i inni podwójni native speakerzy wiem to.

Ponieważ twoje dziecko nie jest jeszcze wystarczająco dojrzałe, aby docenić korzyści płynące z płynnego posługiwania się podwójnym językiem ojczystym, doskonale jest wykorzystać nagrody lub inne zachęty, aby skłonić go do zdobywania wiedzy. Znaleźć nową nagrodę na następny rok. Podoba mi się sugestia gier Xbox z Xboxem, ale prawie wszystko, co działa, byłoby w porządku.

Jeśli chodzi o pytanie ogólne, uważam, że nagrody są dobre dla każdej nauki, która wymaga głównie zapamiętywania. Korzystałem z nagród pieniężnych z moimi trojgiem dzieci za żmudne ćwiczenia arytmetyczne i czytania. Ćwiczenie pozwoliło im na szybsze postępy - na przykład od dołu klasy do najwyższej klasy w matematyce dla mojej córki przez dwa lata - i sprawiło, że bardziej lubią matematykę i czytanie, a nie mniej jak się poprawili.


Biegła znajomość drugiego języka jest doceniana tylko wtedy, gdy istnieje wiele możliwości używania języka. Mówię w czterech językach i regularnie używam tylko dwóch języków; język, w którym dorastałem, słyszę tylko w niektórych zagranicznych filmach. Więc, meh.
anongoodnurse

@anongoodnurse Istnieje różnica między płynnością w dwóch językach a płynnością w dwóch językach ojczystych. Podwójna rodzima płynność otwiera możliwości, które są zamknięte dla ludzi, którzy dorastali mówiąc tylko jednym językiem.
Warren Dew

Proszę wyjaśnić; Myślę, że doświadczyłem tego, co nazywasz „podwójnym językiem ojczystym”. Nadal utrzymuję, że ma ograniczoną użyteczność. Dorastałem w francuskojęzycznym domu i uczyłem się angielskiego, kiedy zacząłem szkołę. Nadal mówię po angielsku. Nie mówię już po francusku, chociaż moi rodzice robili to do śmierci.
anongoodnurse

Język ojczysty to ktoś, kto mówi językiem zasadniczo od urodzenia, zwykle dlatego, że rodzice mówią w domu. Nauka języka po rozpoczęciu nauki w szkole to nauka drugiego języka, który nie ma dwóch języków ojczystych.
Warren Dew

1
To kompletna bzdura. Żyjąc w Ameryce od urodzenia, uważam się za native speakera, chociaż nie nauczyłem się go, dopóki naprawdę nie musiałem. Myślę, że twoje definicje są błędne.
anongoodnurse

4

Chcesz, aby twoje dziecko nauczyło się przedmiotu, a jako rodzice to jest twój telefon. Korzyści obejmują to, że nauka innego języka jest sposobem, aby pomóc osobie lepiej zrozumieć ich kulturę, a także korzyści poznawcze.

Istnieje wiele stron z informacjami na temat korzyści płynących z nauki więcej niż jednego języka. Tutaj jest jeden.

Systemy nagród są trudne. Wiele osób po prostu odmawia korzystania z systemów nagród / żetonów ze swoimi dziećmi, ale nie zgadzam się. Dostałem paycheque za system tokena. Jestem dobry dla męża i on jest dla mnie dobry - luźny system żetonów.

W przyszłym roku ustawisz tygodniowy limit czasu na XBox. Może zarobić na to więcej czasu w zamian za pracę w szkole. Może zostać usunięty, ponieważ nie pracuje ciężko. Myślę, że będzie to główny system nagród, którego używasz, ponieważ już się do tego zobowiązałeś. Staraj się nie dodawać więcej, jeśli zastanawiasz się nad systemem nagród.

To doświadczenie uczyniło cię bardziej uważnym, tak myślę. W wieku 6 lat możesz porozmawiać ze swoim synem. Powiedz mu prawdę. Ma tylko tyle lat, kiedy kładziesz dach nad głową i karmisz go, podczas gdy jego główną odpowiedzialnością jest szkoła. Będzie czas, kiedy będzie musiał pracować w pracy, aby się utrzymać i być może (pomóc) zapłacić za dalszą edukację. To jego „złota okazja”. To nie trwa. Powiedz mu, ile masz lat i jak ciężko pracujesz. Stawianie tajemnicy, ile rzeczy kosztuje i wysiłku włożonego w ich posiadanie i zapewnianie dziecku, jest błędem. Pracujesz ciężko i musi to zrozumieć i dokonać wyborów.

Nigdy nie jest za wcześnie, aby nauczyć się ustalać cele. Zapytałem mojego (wtedy) czteroletniego, co chce, żeby życie było takie, kiedy dorośnie. Chce domu, psa i samochodu oraz podróży. Chce być babcią z wieloma wnukami, które odwiedzają ją. Nawet w wieku czterech lat zrozumiała, że ​​życie i rzeczy, których chce od niego, są drogie i że choć może mieć wszystkie te rzeczy, potrzebowała planu, by je zdobyć. Twój sześciolatek może zrozumieć korzyści edukacyjne związane z nauką języka i to, że nauka daje mu więcej własnych wyborów później - kiedy płaci, aby wspierać siebie i swoje wybory.


3
Przyznanie komuś gry wideo jako nagrody, a następnie uczynienie czasu gry osobną nagrodą za coś innego wydaje się trochę jak oszustwo. To jest jak dawanie dziecku cukierka za dobre zachowanie, ale pozwalanie mu jeść tylko po zrobieniu potraw - dziecko poczuje się nieco oszukane. Związałbym się kupowanie nowych gier za jego xbox do miesięcznej wydajności - to zadziałało dla mnie cuda!
T. Sar

@ TSar - Sądzę, że czas byłby dobrym sposobem na utrzymanie porządku, dlatego zasugerowałem. Jednak OP i każdy inny w tym względzie - powinien zasięgnąć porady tylko wtedy, gdy uzna, że ​​ma to sens i ukształtuje go tak, aby pasował do nich i ich okoliczności. Dlatego ważne są liczne odpowiedzi. Widzę w ten sposób, widzisz to w ten sposób. Rzadko pojawia się odpowiedź tak / nie. Tworzymy bufet, z którego OP wybiera i wybiera to, co jest dla nich najlepsze. Dlaczego nie dodać odpowiedzi? Ale dziękuję za opinię.
WRX

1
Moja odpowiedź byłaby trochę inna niż twoja;) Sugeruję coś, co uważam za ulepszenie odpowiedzi, na którą już się zgadzam! (to znaczy, rzuciłem ci +1)
T. Sar

1
@ TSar, lubię kupować nowy pomysł na gry. Mamy ścisły limit czasu (całego) ekranu, w przeciwnym razie mamy dziecko zombie.
user61034

2
@ user61034 Odkryłem, że najlepszym sposobem na usunięcie twojego dziecka z gier wideo z ograniczonym zamieszaniem jest sprawienie, by gra poza niesamowitą radością. Kiedy mogę, angażuję się w projekty rękodzieła w garażu z moimi dziećmi, aby tworzyć rzeczy z gier, które lubią - jak miecz minecraft lub kask Skyrim, a następnie pozwolić im bawić się tymi rzeczami na zewnątrz. „Granie w skyrim” własnym mieczem i hełmem podczas walenia w gałęzie drzew i krzyki smoka na podwórku mogą być naprawdę zabawne dla wyobraźni dziecka!
T. Sar

1

Przede wszystkim chciałbym podkreślić, że istnieje wiele naukowych dowodów na poparcie tego, że nie tylko jesteśmy gorszymi ludźmi w uczeniu się rzeczy, których nie chcemy (lub nie widzimy sensu), ale również zachowujemy przez znacznie krótsze okresy po zakończeniu aktywnego ich studiowania. Pamiętaj o tym, jeśli płacisz za drogie lekcje.

Powiedziałbym jednak, że będę trzymać się bieżącej ścieżki nagród. Jeśli jest to karta opisowa z pewnym opisem, powiąż ilość nowych gier, które może mieć z rzeczywistymi wynikami. W ten sposób nie zabierasz niczego, co słusznie zarobił (xbox i czas na nim), ale ograniczasz jego użyteczność, dopóki nie poprawi użyteczności tego, czego się uczy!


1
Masz rację co do motywacji, ale w tym przykładzie uczeń będzie nadal mówił w domu w języku i może nawet pisać e-maile lub listy do krewnych w tym języku. Tak więc „przegrana” prawdopodobnie nie jest problemem.
WRX

1
@ Czy naprawdę zastanawiam się, czy zadadzą sobie trud, nawet używając go w domu, ale nie znam tego dziecka. Większość praktycznych przykładów, które znam z własnego życia, jest trochę za daleko od tego konkretnego tematu, ale widziałem efekt w działaniu.
Weckar E.

1
Możemy tylko założyć, że PO mówi prawdę mówiąc, że mówią językiem w domu co najmniej 50% czasu. Jeśli PO nie mówi prawdy, zgadzam się. Dorastałem mówiąc po francusku, ale nie mogę już tego mówić. Mam dużo słownictwa i potrafię wydobyć z niego słowa - ale nie jestem już francuskim mówcą.
WRX

@WeckarE., Na szczęście lekcje nie są tak drogie, a jedyny wysiłek. Nie sądzę też, by mówił językiem tak, jak dorasta .... ale będzie starał się go wystawiać na język (mówienie w domu, filmy, lato w regionie itp.).
user61034

1

Unikałbym nagród materialnych, które musiałbyś mu przekazać, ponieważ może to ustalić oczekiwania i wymagania. Istnieją inne rodzaje nagród. Jedną z tanich nagród jest pochwała. Dzieci lubią być w czymś dobrym.

Inne nagrody mogą być nagrodami, w które nie jesteś zaangażowany (w jego postrzeganiu), takimi jak niektóre komiksy, filmy lub gry, które są łatwo dostępne, ale niestety nie w jego podstawowym języku. Nauczyłem się angielskiego z Indianą Jones i Losami Atlantydy i Cywilizacji (których przeróbkom brakuje szczegółowych tekstów oryginału i dlatego nie nadają się do tego).


Zgadzam się z tobą, Peter. Preferuję nagrodę opartą na czasie i zabawie. Wycieczka do parku lub przejażdżka rowerem z mamą / tatą. Jednak tym razem nagroda została obiecana, zanim rodzic, OP, naprawdę myślał o tym, co o tym myślą. Więc są już zaangażowani i szukają uczciwego sposobu na zmniejszenie tego rodzaju nagrody. Dlatego uważam, że czas jest lepszy niż nowe gry / przedmioty w nagrodę.
WRX

@Willow Tak, nie polecam wstrzymywania obiecanych nagród.
Peter
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.