Jak pomóc mojemu dorosłemu synowi, który mieszka w domu, jest w depresji i wycofuje się ze świata zewnętrznego?


9

Mój 26-letni syn ma kłopoty. Poszedł na studia i ukończył studia. Miał bardzo trudny czas w szkole w Zachodniej Wirginii, prawie do tego stopnia, że teraz ma PTSD .

W liceum był bardzo bystry i bardzo miły, ale poszedł do prywatnej szkoły jako uczeń, ponieważ był zastraszany w miejscowym liceum. Zaczął odczuwać lęk, złość i depresję, a my podawaliśmy mu leki. Potem na studiach ukradli lekarstwo, a on nie mógł dostać więcej, ponieważ w Zachodniej Wirginii istnieje ogromny problem z narkotykami, więc skończył z odstawieniem leku i popadł w niezdrowe wycofanie. Jego gniew wydawał się narastać.

Potem, kiedy był w domu ze studiów, stał się gwałtowny i zły, a ja zadzwoniłem po gliny. Odstawili go na 2 tygodnie do domu psychiatrycznego, a następnie powiedzieli, że nie ma z nim nic złego. To było okropne. Z powrotem w szkole więcej gniewu i depresji, nie pasuje i zostaje wyrzucony ze wspólnoty. Więc ukończył czując się samotny i pominął. Teraz jest w domu ze studiów od 2 lat.

Próbowaliśmy wszystkiego, aby mu pomóc, ale on tego nie zaakceptuje. Bez porady, bez lekarstw, bez nadziei, bez przyjaciół, bez pracy. Wciąż się denerwuje, a my sobie z tym poradzimy, dopóki nie minie, a potem jest mu przykro. Myślę, że zaczęło się to wiele lat temu i po prostu nie widzieliśmy, jak poważne. Miał kilku doradców w liceum, ale wszyscy powiedzieli, że był świetny.

Nie wiem, jak utrzymać go w świecie zewnętrznym, ponieważ staje się bardziej samotny, a starzy przyjaciele myślą, że jest przegrany. Czytam tyle, ile potrafię, ale żadna z nich nie jest pomocna. Nawet modlitwy! Próbowaliśmy wszystkiego.

Tak, on jest przygnębiony i nie przyjmie pomocy. Boję się samobójstwa, a on powiedział, że chce być martwy. Płaczę, kiedy to mówi, a potem czasem przeprasza. Ponieważ nie przyjmie pomocy z zewnątrz, muszę być tym, który pomoże mu (i mojemu mężowi). Co mogę zrobić?


Tak mi przykro. O co pytasz? Jeśli zechcesz zadać pytanie, być może moglibyśmy zaoferować ci pomoc.
WRX,

1
Może potrzebuje podróży do Tybetu lub czegoś takiego. Radykalna zmiana otoczenia, aby pokazać mu, że jest coś więcej niż szambo egoizmu, chciwości, monotonii i trywialnych zajęć. Jeśli wszystko, co jest mu znane i do czego się przyczepia, to ucisk i znęcanie się, to udanie się do krainy pozbawionej rozrywek, którymi codziennie jesteśmy obijani, może pokazać mu, czego brakowało mu w życiu. Czasami trzeba wyjść, by docenić to, co zostawiłeś.
Kai Qing

2
Wygląda na to, że potrzebuje celu. Większość ludzi walczy bez niego. Coś do osiągnięcia, cele, rodzaj pracy. Coś, w co można być pasjonatem, stworzyć własne, z którego mogą być dumni. Teraz wygląda na to, że czują, że nie ma dla nich nic, że nie pasują do tego okrutnego świata. To uczucie odstrasza ich od pragnienia lepszego.
Błędy

Radzę zabrać go na daleką wycieczkę, powiedz na innym kontynencie, ekspozycję, podróż, poznaj nowych ludzi ... pozwól mu znaleźć się w podróży idź z nim. Spraw, by poczuł to, to nie koniec. Wykonaj pracę charytatywną za granicą i sprawdź, czy to zmieni jego postrzeganie. Gdybym był w takiej sytuacji, zrobiłbym to. Może znaleźć coś, o co mógłby walczyć i o co żyć.
Madona Syombua

Może nie być dla wszystkich, ale nie zaszkodzi przeprowadzać badania w tych rozwiązaniach niemainstreamowych, które niektórzy z moich znajomych wypróbowali z dobrymi wynikami: hipnoterapia ( healthpsych.psy.vanderbilt.edu/2009/HypnotherapyDepression.htm ) i ayuahuasca ( czytaj więcej: reset.me/personal-story/… )
Patoshi パ ト シ

Odpowiedzi:


6

Chociaż nie jest do końca jasne, o co pytasz, wyczuwam twoją frustrację i brzmi to tak, jakbyś był świeży z pomysłów. Zakładam więc, że szukasz nowych pomysłów, a powiedziawszy to:

Kiedy jest w dobrym humorze, usiądź z nim i zapytaj go, czego chce . Jak w ogóle, czego chce od życia w ogóle. Na jaką karierę, rodzinę lub doświadczenia ma nadzieję w swojej przyszłości? Chodzi o to, aby go wysłuchać i pozwolić mu wyrazić swoje pomysły, nadzieje i marzenia. To nie powinno być zbyt poważne. Jeśli rozmowa na ten temat byłaby zbyt niezwykła dla ciebie i twojego syna, możesz zacząć od zadania mu pytania:

  • Gdzie byś pojechał, gdybyś mógł gdziekolwiek pojechać, wszystkie poniesione wydatki?
  • Jeśli pewnego dnia wyjdziesz za mąż, czy widzisz, że masz dzieci? Ile dzieci?
  • Jeśli wygrałeś konkurs i otrzymałeś 20 000 $ na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jaki to byłby biznes?

Zadaj mi następujące pytania: „Co lubisz w tym?” Lub „jak myślisz, co byłoby najlepszą częścią XX?” Pytania, które skłonią go do dalszego odkrywania swoich pomysłów. Unikaj jakiegokolwiek osądzania w jakikolwiek sposób. Przykładem złego pytania jest „jak myślisz, jak możesz to osiągnąć?” ... pozwól mu mówić większość.

Może to być gra, w którą grasz każdego wieczoru przy stole obiadowym - takie podejście zastosował mój tata, gdy mój brat i ja byliśmy wściekłymi nastolatkami. Siedzielibyśmy w ciszy, gdybyśmy mieli to po swojemu. Zamiast tego mój tata wymyślił tę grę, w której co noc zadawał pytanie, podobnie jak powyższe przykłady. Doprowadziło to do bardzo interesujących rozmów i bardzo nam się podobało. Tylko z perspektywy czasu widać, że przełamywał nasze bariery nastolatki.

Niezależnie od tego, czy jest to gra, czy długa rozmowa przy herbacie, może się to wydawać dziwnym pomysłem, ponieważ sugeruję, aby NIE mówić o żadnym z jego „problemów” (z powodu braku lepszego słowa) podczas tej czynności. I nie sądzę, że to rozwiąże cokolwiek per se. Ale to ćwiczenie przyszło mi do głowy po przeczytaniu pytania z kilku powodów.

  • Przede wszystkim, jeśli nie chce wyobrazić sobie swojej przyszłości ani nawet fantazjować na temat idealnej wersji przyszłości, oznaczałoby to, że jego poziom depresji jest dość poważny. (Oczywiście, jeśli ty i twój syn normalnie nie rozmawiacie, może być tak, że nie chce z tobą rozmawiać o tych sprawach, więc nie sugeruję, że jeśli nie chce grać, to jest z konieczności poważnie przygnębiony. Jest różnica, a mam na myśli to, że jeśli on tak naprawdę nie jest w stanie wyobrazić sobie swojej przyszłości, oznacza to, że jego umysł jest w depresji).
  • Ten rodzaj ćwiczeń może dać ci wgląd w to, co twój syn myśli o swoim życiu. Dlatego jednym z powodów jest zapewnienie ci bezpieczeństwa.
  • Trzecim celem jest po prostu przygotowanie twojego syna do myślenia o swojej przyszłości. Być może jego koła zaczną się obracać kilka godzin po rozmowie, co może skłonić go do działania.
  • Część tego ćwiczenia polega na tym, aby pozwolić wszystkim wyrazić swoje pomysły bez osądu, a zatem sprawia, że ​​ludzie lepiej szanują to, że każdy ma swoje własne pomysły i opinie na temat rzeczy. Wydaje się to istotne, ponieważ mam wrażenie, że istnieje różnica między tym, czego chcesz dla swojego syna, a tym, czego on chce dla siebie. Jest to bardzo powszechne, ale staje się problematyczne, jeśli go nie wysłuchasz. Na przykład brak przyjmowania leków psychoaktywnych jest całkowicie uzasadnionym wyborem, który może podjąć dorosły, nawet jeśli ma diagnozę kliniczną (choć to, co napisałeś, wskazuje, że twój syn tego nie robi).

To jest mój pomysł i dlatego uważam, że jest istotny. To nie rozwiąże twoich problemów, ale myślę, że zrozumienie tego, czego chce twój syn, jest ważnym pierwszym krokiem. Życząc wszystkiego najlepszego dla Ciebie i Twojej rodziny.


Dziękuję bardzo za twoją radę. Doceniam twoje myśli i czas, który poświęciłeś na spisanie ich. Myślę, że są bardzo dobrzy i spróbują przeprowadzić dyskusję. Zgadzam się, że próba nieosądzenia jest ważna i że ma prawo nie brać porady ani narkotyków, jeśli sobie tego życzy. To dla mnie część problemu, ponieważ jesteśmy wszystkim, co musi mu pomóc. jest
artlover1

2

Nie brzmi to jak problem, który odejdzie, jeśli zostanie pozostawiony samemu sobie, aby podążać swoim naturalnym biegiem. W rzeczywistości wygląda na to, że będzie gorzej (zanim będzie lepiej).

Powiedzenie go „człowiekowi do góry” raczej nie pomoże. Możesz jednak wykonywać takie same operacje zarządzania awaryjnego, jak wtedy, gdy był młodszy.

Jako osoba wiary prawdopodobnie znasz historię Syna marnotrawnego - lekkomyślnego syna, który zawsze chętnie wraca do domu swojego ojca. Właśnie od tego powinno zacząć się planowanie awaryjne: czy istnieje ścieżka, na której trzeba go po prostu wyrzucić. Wiele planów, od których zaczynasz od „dzisiaj”, zależy od tego, czy to jest gra końcowa, czy też zawsze ma on możliwość ukrycia się, nie robiąc nic. To brutalny wybór.

Gdyby lepiej radził sobie z meds, nie rozumiem żadnego z twoich lub jego argumentów za ich unikaniem. Nawet jeśli mówimy o ADHD i amfetaminach, istnieje wiele nie-narkotycznych opcji, które technicznie nie uzależniają. I tak, może być konieczne stopniowe zwiększanie i zmniejszanie przez odpowiedzialnego lekarza, aby uniknąć skutków odstawienia, ale wydaje się to niewielkim ryzykiem.

Dla mnie to brzmi „jak złe rzeczy się zdarzają”. Nie sądzę, że masz mnóstwo czasu, zanim zaangażujesz go w jakąś interwencję.


2

prawie do tego stopnia, że ​​teraz ma PTSD

Jest to problem możliwy do zdiagnozowania. Być może twój syn odczuwa potrzebę samoleczenia, ponieważ nie otrzymuje pomocy od lekarzy? Czy można wypróbować innego lekarza?

Tak, twój syn ma prawo odmówić leczenia i porady. Masz jednak również prawo do ochrony siebie i innych członków rodziny. Musi kontrolować swój temperament.

Jeśli grozi samobójstwem, zadzwoń po pogotowie, w USA i Kanadzie jest to 9-1-1.

Zgadzam się, że rozmowa z nim i nie ocenianie go to świetne miejsce na rozpoczęcie. Jednak imo, ma wobec ciebie ten sam szacunek. Nie jest jedyny w tej sytuacji. To też cię boli. Myślę, że musi trochę dać, aby uzyskać twoje wsparcie. Jest to ogromne żniwo dla ciebie i twojej rodziny. (W szpitalach lekarze traktują rodziny z bardzo chorymi krewnymi jak pseudo-pacjentów, ponieważ tak dobrze to rozumieją).

Jeśli jest racjonalny, będzie wiedział, że ci zależy; że go kochasz i chcesz dla niego jak najlepiej, i że on też musi się tym przejmować.

Jeśli nie dostanie pomocy, nadal możesz. Poradnictwo działa również dla osób mających do czynienia z „wtórnymi” problemami. Specjalista może być w stanie nauczyć cię, jak pomóc synowi, a także pomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących jego opieki. Gorąco polecam, abyś otrzymał tę pomoc, nawet jeśli twój syn tego nie robi.

Moje serce należy do Ciebie. Łatwo jest mi powiedzieć „Nie bądź aktywatorem”. Nie jest łatwo ci nawet zacząć korzystać z tej rady. Możesz także mieć problemy emocjonalne, ponieważ żyjesz w takim stresie.

Szczerze wierzę, że ta lub jakakolwiek inna strona internetowa nie może ci pomóc, dopóki nie zobaczysz profesjonalisty twarzą w twarz. Następnie sugeruję znalezienie grup wsparcia online dla osób, które naprawdę rozumieją, z czym żyjesz. Nie mogę udawać, że wiem.

Powodzenia. Edytowane, ponieważ popełniłem błąd.


1
Nie sądzę, żeby OP mówił o synu używającym narkotyków. OP twierdzi, że syn był na przepisanych lekach w HS i że w college'u narkotyki te zostały mu skradzione, ponieważ istnieje problem narkotykowy w tej społeczności (co oznacza, że ​​recepty były bardzo poszukiwane).
kindredChords

@kindredChords Myślę, że masz rację i źle to odczytałem.
WRX
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.