W jaki sposób możesz pomóc dziecku rozwinąć samokontrolę oraz opóźnione lub odroczone zadowalanie?


20

Dzieci, zwłaszcza małe dzieci, są stworzeniami okazjonalnymi. Widzą mniejszą nagrodę w zasięgu ręki i znacznie większą nagrodę, dla której być może będą musieli pracować, i będą odbierać mniejszą nagrodę znacznie częściej niż nie. Zdolność do odroczenia lub opóźnienia gratyfikacji była badana w eksperymencie Stanforda Marshmallowa i od tego czasu w licznych egzemplarzach i była powiązana z kompetencjami akademickimi i sukcesem zawodowym.

Mam córkę we wczesnych latach szkoły podstawowej. Ma tendencję do szukania nagród teraz, a nie później. Aby pomóc jej rozwinąć samokontrolę, oferujemy jej wybory z niewielkimi nagrodami (które normalnie zapewnilibyśmy jej oczywiście) lub za odrobinę cierpliwości (czasem pracy) znacznie lepszą nagrodę (tj. 10 minut więcej telewizji teraz lub jeśli umyje zęby i sama przygotowuje się do łóżka, 30 minut później).

Dało to nieco marginalne wyniki. Przeważnie bierze łatwą nagrodę. Chcę, żeby odniosła sukces, i nie chcę, aby była osobą, która pod wpływem impulsu zapłaci za długi lub porzuci studia, aby podjąć umiarkowanie płatną (ale nieprofesjonalną) pracę.

Jak mogę zaszczepić w niej siłę woli, aby pracować i być cierpliwym w stosunku do nagród związanych z czekaniem?

Odpowiedzi:


7

Nie jestem pewien, czy to odpowiada na twoje pytanie, ale dam z siebie wszystko.

Psycholog rozwojowy BabyCenter powiedział :

Oceniając poziom samokontroli dziecka, weź pod uwagę jego temperament. Jest to wiek, w którym może istnieć szeroki zakres różnic indywidualnych; niektóre dzieci są z natury bardziej impulsywne i mniej refleksyjne niż inne. Bardziej porywcze dzieci mogą potrzebować dodatkowych wskazówek i przypomnień, szczególnie w ekscytujących lub rozpraszających sytuacjach. Podobnie, bardziej refleksyjne dzieci mogą wydawać się bardziej opanowane, podczas gdy w rzeczywistości są po prostu bardziej powściągliwe.

Dzieci mające problemy z samokontrolą mogą korzystać z bardziej ustrukturyzowanych sytuacji i coachingu dorosłych. Ta umiejętność rozwija się wraz z dojrzałością i praktyką, więc chociaż możesz mieć pokusę, aby upomnieć swoje dziecko, gdy nie jest ona w stanie kontrolować siebie, pamiętaj, że kara nie jest skuteczna w tej sytuacji.

Dodała także :

Dzieci w wieku szkolnym wykazują wysoki poziom samokontroli w porównaniu do swoich młodszych odpowiedników. W tym wieku mogą zrozumieć uzasadnienie reguł, dzięki czemu są bardziej chętni i zdolni do spełnienia oczekiwań rodziców i nauczycieli. Mają także silne poczucie uczciwości, więc odwoływanie się do tego, co sprawiedliwe, może często przezwyciężyć własne interesy.

I wreszcie zwraca uwagę :

Przedszkolaki pracują bardzo ciężko nad rozwijaniem samokontroli i robią wielkie postępy w tych latach. Są w stanie opóźnić zaspokojenie na krótki czas, a kiedy nie są przytłoczeni emocjami, mogą używać słów zamiast czynów, aby wyrazić swoje uczucia i pragnienia.

Wykazanie samokontroli w tym wieku jest dość trudne; dzieci wciąż ćwiczą swoje umiejętności i potrzebują dużo wskazówek (i cierpliwości) od dorosłych. Zapewnienie dziecku strategii i przypominanie mu jest bardziej skuteczne niż karanie go za błędy. Wyjaśniając Twojemu synowi, dlaczego nie może mieć zabawki, którą widzi w sklepie, przypominając mu zabawki, które już ma w domu, i sugerując, że umieścił zabawkę na swojej „liście życzeń”, wszystkie są skutecznymi sposobami pomagającymi mu kontrolować jego silne uczucia. Po prostu powiedzenie „nie” lub groźba kary, jeśli protestuje, nie da mu mentalnych strategii radzenia sobie z sytuacją. Podobnie, nauczenie syna używania słów, aby poprosić inne dziecko o zabawkę lub zakręt podczas jazdy, jest bardziej skuteczne niż tylko powiedzenie mu, żeby nie chwytał. Ponieważ małe dzieci uczą się przez powtarzanie,

Konsekwentnie ostrzega też, że ekstremalne stany - zmęczenie, głód, chwile emocjonalne - często występują, gdy dzieci mają największe problemy z utrzymaniem samokontroli. Moim skromnym zdaniem nie jest to cecha ograniczona do dzieci; Kiedy jestem głodny, łatwo się denerwuję i denerwuję .

Zobacz także to większe pytanie .


Dziękujemy za referencje i linki. Być może musimy po prostu dać temu trochę więcej czasu. Dokładamy wszelkich starań, aby ją zrozumieć i pamiętać, że uczy się zarówno na podstawie naszego przykładu, jak i naszego wyjaśnienia sposobu działania.
CodeWarrior,

Wiem, że się martwisz, ale pamiętaj, że ma ona 5-6 lat. Ma dużo czasu na naukę i dojrzewanie, zanim popadnie w długi lub porzuci naukę. Dawaj dobry przykład i ufaj swojej córce, że chce być jak dobrzy ludzie, którzy ją wychowali. Nauczy się, po prostu daj jej czas. :)
Aarthi

Aarthi, „eksperyment z pianką ptasią Standford” ( en.wikipedia.org/wiki/Stanford_marshmallow_experiment ) może wskazywać, że nie ma się dużo czasu na pomoc małym dzieciom w rozwijaniu odroczonej satysfakcji lub że może trzeba to zrobić z większą pilnością młody wiek. Korelacja nie jest przyczyną, ale badanie to może wskazywać, że rozwój odroczonej satysfakcji u małych dzieci może mieć głęboki wpływ na całe życie.
Ross Rogers,

Ross, moja większa uwaga była taka, że ​​jej zdolność do rozwijania opóźnionego zaspokojenia, jej rodzice dając jej dobre przykłady, są bardziej skłonni powstrzymać ją od zadłużenia lub porzucenia college'u. OP i jego partner / znacząca inna istota, demonstrując i nagradzając jej zdolność do cierpliwości, moim skromnym zdaniem da córce umiejętności i wartości, których będzie potrzebować, aby odnieść sukces. Zasadniczo próbowałem powiedzieć OP, aby miał trochę wiary. :)
Aarthi

9

Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem nauczenia samokontroli i akceptacji opóźnionego zadowalania jest jej modelowanie.

  • Ograniczenie modelu . Nie zdobywanie cukierków, których chcą, ale zdobycie Starbucks, których chcesz, niczego ich nie nauczy. Zauważenie, że chcesz latte lub ładnej koszuli, ale decydujesz się nie dostawać jej, uczy dużo.
  • Dyscyplina modelowa. Jedz dobrze, ćwicz regularnie, nie pij za dużo. Zająć się swoim ciałem. Nie nalegaj na deser po każdym posiłku.
  • Modelowa kontrola emocjonalna. Nie krzycz dużo, nie przeklinaj kierowców, którzy cię odcięli. Nawet gdy jesteś wyraźnie zły, kontroluj swoje zachowanie.
  • Modelowa dyscyplina finansowa. Mieć „skarbonkę” lub inne widoczne środki, aby oszczędzać na rzeczy, które chcesz. Nie rób zakupów pod wpływem impulsu. Niech widzą, że decydujesz się nie kupować rzeczy, ponieważ pieniądze lepiej służą.
  • Wzorcowa Dyscyplina Duchowa. Jeśli jesteś religijny, praktykuj wiarę.

Dzieci kopiują to, co robisz, więc jeśli chcesz poprawić swoje dzieci, zacznij od poprawy siebie. Fakt, że twoje dzieci kopiują, powinien zapewnić ci dodatkową motywację.
Viliam Búr

5

Dzięki, że pytasz! Wygląda na to, że Twoim ogólnym celem jest pomóc dziecku rozwinąć * w * motywację tryniczną, co oznacza, że ​​jej poczucie motywacji pochodzi z wewnątrz. A jednak wygląda na to, że używasz * ex * motywatorów zewnętrznych (nagrody). Sugerowałbym rezygnację z tych nagród, ponieważ wszystko, co wiemy o tym, jak motywować dzieci, to fakt, że zachęty te faktycznie zmniejszają długoterminowe zainteresowanie i sukces danej osoby. (sprawdź prace Carol Dweck)

Jeśli chcesz, aby nauczyła się dbać o siebie, np. Myć zęby i szykować się do łóżka, co robisz, aby nauczyć ją tych umiejętności? Mogłaby sporządzić tabelę tras przed snem, w dowolny sposób, aby przypominać jej o krokach. Możesz grać role-playing i ćwiczyć (spraw, by było to głupie i zabawne!). Zwłaszcza przed snem rutyna jest niezbędna! Możesz użyć tych rzeczy od dentysty, który pokazuje miejsca, które przegapiłeś podczas szczotkowania.

Nagrodą będzie jej poczucie spełnienia i dumy. Możesz pomóc jej rozwinąć się i ćwiczyć autorefleksję, modelując to zachowanie w jej imieniu: „Musisz być dumny z tego, że możesz teraz zadbać o siebie”, „Zauważyłem, że myjesz zęby każdej nocy”, „ dziękuję za dbanie o rutynę przed snem, abyśmy mieli czas na czytanie książek i przytulanie się. ”

Jeśli chodzi o pieniądze i inne rzeczy, zaangażowałbym ją również w budżet rodzinny. Nie jestem pewien, ile ona ma lat, ale w miarę możliwości pozwól jej zaangażować się w to, jak wydać budżet na wycieczkę do sklepu spożywczego. Oczywiście masz moc weta, ale naprawdę ją angażuj. Poproś ją o pomoc: „jak najlepiej wykorzystać nasze pieniądze, aby utrzymać zdrowie naszej rodziny i być dobrze odżywionym?”. Im bardziej angażujesz ją w długoterminowe planowanie i podejmowanie decyzji, tym więcej praktyki będzie miała. Dodatkowym bonusem jest to, że będziesz się z nią łączyć i spędzać razem znaczący czas!

Poleciłbym przeczytać Pozytywną Dyscyplinę i Wychowywanie samowystarczalnych dzieci w świecie pobłażającym sobie. Są to wspaniałe zasoby oparte na wzajemnym szacunku, a im szybciej zaczniesz, tym lepiej!


Cześć Christine i witam na stronie! Myślę, że to i twoje dotychczasowe odpowiedzi są fantastyczne. Jednak edytuję podpisy z twoich odpowiedzi, ponieważ jawna autopromocja jest zwykle odrzucana, a podpisy w ogóle nie są właściwie odpowiednie w odpowiedziach (twój profil służy jako twój podpis).

4

Zapewnienie naturalnych konsekwencji i odpowiednich do wieku szans na porażkę w granicach jest bardzo przydatne w rozwijaniu koncepcji wartości i umiejętności decyzyjnych.

Jest to jeden z obszarów, o których chciałbym wiedzieć, gdy mój syn był dzieckiem. Zasadniczo chciałem, żeby odniósł sukces i zapłaciłbym za to świetną cenę. Byłem przekonany, że mogę pomóc mu odnieść sukces, pomagając mu, gdy się zbliży. „Pomagając” przy projektach, na które zwlekał, lub szybko dostarczając „zapomniane” przedmioty, aby nie poniósł konsekwencji, w rzeczywistości wzmocniłem przeciwne nastawienie, którego pragnąłem. Był bardzo inteligentny i rozumiał, że łatwo sobie poradzi przy mniej niż optymalnym wysiłku, ponieważ zawsze będę uzupełniał jego luz.

Szkolenie z aktywnego rodzicielstwa teraz i aktywnego rodzicielstwa dla nastolatków pomogło mi zrozumieć sposoby wdrażania wspierających strategii rodzicielskich. Możesz sprawdzić te programy na stronie http://www.activeparenting.com/

BTW, mój syn mimo wszystko wyszedł mi dobrze. :-)

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.